Reklama

Z Polski

Decyzja Kongregacji Watykańskiej

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko patronem NSZZ „Solidarność”

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia papieża Franciszka, na wniosek NSZZ „Solidarność”, złożony w Watykanie za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Decyzję o złożeniu takiego wniosku podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 r. we Wrocławiu.

Dekret został odczytany przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia podczas Mszy św. sprawowanej z okazji 34. rocznicy powstania „Solidarności” – w niedzielę 31 sierpnia w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

– Ksiądz Jerzy oddał życie, aby „Solidarność” mogła żyć, i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron – powiedział szef Związku Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał.

Reklama

www.solidarnosc.org.pl

Rocznica wybuchu wojny

Kościół musi być budowniczym mostów i niosącym pokój!

Msza św. w gliwickiej katedrze była głównym punktem modlitwy biskupów Polski i Niemiec w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 31 sierpnia Eucharystię wspólnie odprawili przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx.

– Kościół czy Kościoły nie mogą być przeciwstawieniem narodów. Nie wolno im być narzędziem selekcjonowania. Kościół musi być budowniczym mostów pojednania i niosącym pokój. Nasze doświadczenia związane z wojną, terrorem czy przemocą w Iraku, Syrii czy na Ukrainie zobowiązują nas jako chrześcijan, by nieść świadectwo pokoju, walczyć o godność wszystkich bez wyjątku ludzi – podkreślił kard. Marx.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod budynek dawnej radiostacji, by kontynuować modlitwy. To tam 31 sierpnia 1939 r., w niemieckich wówczas Gliwicach, kilku uzbrojonych esesmanów dokonało prowokacji, przedstawiając III Rzeszę jako ofiarę polskiej agresji.

Polsko-niemiecka modlitwa, pod przewodnictwem kard. Reinharda Marxa i kard. Kazimierza Nycza miała też miejsce 1 września w Warszawie, u grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nie ma religii bez ofiary, bez wyrzeczenia i oddania – jest to szczególnie istotne dla chrześcijaństwa.

Krótko

Decyzję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych nakazującą proboszczowi odnotowanie apostazji w księdze chrztu uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok zapadł w sprawie pierwszej skargi złożonej przez proboszcza, który – powołując się na prawa wynikające z Konstytucji RP i konkordatu – nie zgodził się na akceptację nakazu wydanego przez GIODO.

Premier obiecał z trybuny sejmowej dodatkowe pieniądze dla emerytów oraz dla rodzin. Emeryci dostaną po minimum 36 zł podwyżki, a rodziny mają obiecane zwiększenie ulgi na trzecie i kolejne dziecko. Obietnice padły w dniu oficjalnego rozpoczęcia kampanii samorządowej.

PO zdecydowała się na powołanie komisji śledczej w sprawie likwidacji WSI. W podsłuchanej rozmowie Radosława Sikorskiego ta kwestia była przedstawiana jako jeden z politycznych planów na walkę z największą partią opozycyjną.

W Polsce w pierwszym półroczu nieznacznie wzrosła liczba urodzonych dzieci. Zwiększyła się o 5,5 tys. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Niewystarczające są działania w zakresie wzmocnienia polskiej rodziny, a jej sytuacja rozmija się z marzeniami milionów ludzi związanych z ruchem „Solidarności” – uważają Antoni Szymański i Paweł Wosicki, członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. W kontekście 34. rocznicy Sierpnia ’80 w liście otwartym zadają pytanie, czy polskie rodziny są w sercu polityki społecznej, czy na jej marginesie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polacy triumfują w Zakopanem

2020-01-26 16:30

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

YouTube

Pierwszy raz Kubacki wystąpił w konkursie o Puchar Świata w Zakopanem w 2009 roku. Dziś to jego 200. start. Również w Zakopanem.

II seria:

Dawid Kubacki w drugiej serii uzyskał wynik 133 m i uzyskał 3. miejsce w Konkursie.

Kamil Stoch uzyskał wspaniałą odległość 140m i wygrał Konkurs w Zakopanem.

W drugiej serii Piotr Żyła skoczył na odległość 131 m.

I seria:

Dawid Kubacki wykonał świetny skok na odległość 140 m. i uplasował się na pierwszej pozycji w pierwszej serii skoków w Zakopanem.

Doskonały skok oddał też Kamil Stoch lądując na 137,5 metrze, zajmując 3 pozycję.

Piotr Żyła w pierwszej serii skoczył na odległość 134m. Otrzymał doskonałe noty od sędziów.

CZYTAJ DALEJ

Na ekumeniczną nutę

2020-01-26 21:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ekumenizm

koncert

Marian Florek/Niedziela

„Pastores i Przyjaciele”

Podsumowując częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. Jarosław Grabowski powiedział, że czas budowania chrześcijańskiej jedności nie może być ograniczony tylko do siedmiu dni, on powinien trwać i trwa przez wszystkie kolejne dni kalendarzowego roku.

Postulat codziennego praktykowania ekumenizmu szczególniej wybrzmiał na jasnogórskim koncercie w dniu 26 stycznia br. wraz z papieskim apelem aby muzyka Ewangelii (obecna przecież w kolędach) przysposabiała nas wszystkich do bycia uczniami - misjonarzami pośród świata, w którym żyjemy. (przemówienie papieża Franciszka podczas spotkania ekumenicznego w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Rydze w 2017 r.).

Marian Florek/Niedziela

Ks. Adam Glajcar z ks. Jarosławem Grabowskim

Ekumeniczne kolędowanie na Jasnej Górze zwieńczyło częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Bohaterem wieczoru był zespół muzyczny „Pastores i Przyjaciele”, który przygotował, dla licznie zgromadzonych w Auli Jana Pawła II, zestaw popularnych kolęd. Teksty utworów wyświetlane na dużym ekranie i zachęta artystów sprawiły, że cała sala wzięła udział w gremialnym kolędowaniu w rzeczywiście ekumenicznym duchu. A kiedy zespół pozwolił sobie na amerykański świąteczny przebój w stylu country wszyscy powstali i w tanecznym rytmie towarzyszyli wykonawcom a następnie nagrodzili ich gromkimi brawami.

Zobacz zdjęcia: Na ekumeniczną nutę

Wszystkich zgromadzonych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski, który mówił o swoich ekumenicznych doświadczeniach. Potem obowiązki gospodarza przejął ks. Adam Glajcar, proboszcz częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, przedstawiając pozostałych uczestników wydarzenia - ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i odpowiedzialnego za działania ekumeniczne na terenie archidiecezji częstochowskiej, ks. mitrata Mirosława Drabiuka, proboszcza prawosławnej parafii pw. Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie oraz Ryszarda Majera, senatora RP. Szczególnie ciepło zostały powitane siostry z Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy, popularne „Siostry Brygidki”, których charyzmatem jest służba dziełu przywrócenia jedności wszystkich wierzących w Chrystusa. Chodzi tu o wprowadzenie w życie zasad ekumenizmu wypracowanych na Soborze Watykańskim II.

Obszerniejsze sprawozdanie z wydarzenia będzie dostępne w formie filmowej na stronach internetowych „Niedzieli” i w wydaniu papierowym naszego tygodnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję