Reklama

Niedziela Wrocławska

Seminarzyści na spotkaniu z Ojcem Świętym

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu brali udział w pielgrzymce jubileuszowej kleryków z całego świata. Była to okazja do spotkania z Ojcem Świętym Leonem XIV.

Archiwum MWSD we Wrocławiu

W pielgrzymce wzięli udział klerycy z ponad 50 krajów

W pielgrzymce wzięli udział klerycy z ponad 50 krajów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka w której wzięli udział alumnie metropolii wrocławskiej odbywała się od poniedziałku 23 czerwca do piątku 27 czerwca. - Najpiękniejszym momentem było spotkanie Ojca Świętego Leona XIV. Widać było na twarzy papieża ogromny spokój i radość. Był bardzo uśmiechnięty i widać, że ma pogodne usposobienie. Bardzo chciałem spotkać papieża Leona XIV i nie spodziewałem się, że będę miał okazję zobaczyć go z tak bliska - wspomina diakon Bartłomiej Sikora, pochodzący z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Reklama

Jak podają Stolica Apostolska w pielgrzymce wzięło udział ok. 6 tys. alumnów z całego świata. - To bardzo ciekawe doświadczenie być w jednym miejscu z klerykami z różnych stron świata. Dla mnie jako diakona ciekawym doświadczeniem było uczestnictwo we Mszy świętej, pod przewodnictwem Ojca Świętego, gdy udzielał święceń prezbiteratu 31 diakonom pochodzącym m.in. z takich zakątków świata, jak: Indie, Sri Lanki, Rumunia Afryki Środkowej, Ghana, Nigeria, Korea, Uganda, czy Australia, tych krajów było tak dużo, że nie jestem w stanie nawet ich wymienić - mówi diakon Bartek, dodając: - To było moje drugie spotkanie z papieżem. Wcześniej, gdy braliśmy udział w audiencji bardzo zapadły mi w pamięci słowa, żebyśmy się uczyli słuchać - z otwartym umysłem i sercem - głosu kultury, wyzwań współczesności, takich jak sztuczna inteligencja czy media społecznościowe, a także wołania osób potrzebujących oraz młodych, którzy szukają sensu życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka seminarzystów była tak skonstruowana, aby alumni mogli odwiedzić cztery bazyliki papieskie i przejść tam przez drzwi święte. To: Bazylika Św. Piotra , Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika Matki Bożej Śnieżnej i Bazylika Św. Jana na Lateranie. - Pierwsze oficjalne spotkanie było w Bazylice św. Pawła za Murami. Po przywitaniu wspólnie odmówiliśmy różaniec i wysłuchaliśmy koncertu Chóru Diecezji Rzymskiej z Orkiestrą „Fideles et amati” pod batutą ks. prał. Marco Frisiny, który także podzielił się z nami świadectwem swojego powołania i zrobił to wykorzystując muzykę -mówi dk. Sikora, dodając: - W kolejnym dniu naszej pielgrzymki przeszliśmy tzw. drogą jubileuszową. Dołączyliśmy się do jednej z grup alumnów z Polski, a na czele niesiony był krzyż jubileuszowy. Z nami drogą tą podążał bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej. A później odbyła się wspomniana przeze mnie katecheza papieska.

Na trasie pielgrzymki nie mogło zabraknąć modlitwy przy grobie papieża Franciszka. - W roku jubileuszowym w Rzymie jest bardzo dużo pielgrzymów. To widać w każdym miejscu. Idąc do grobu papieża Franciszka idzie się w długiej kolejce i można się zatrzymać dosłownie na kilka sekund. Na szczęście obok znajdują się ławki i tam można było pomodlić się dłużej przy grobie papieża. To monet bardzo symboliczny dla mnie i okazja do dziękczynienia za jego pontyfikat - zaznacza diakon Bartek, wspominając także moment wejścia do Bazyliki św. Jana na Lateranie oraz Msze święta pod przewodnictwem abp Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Episkopatu Polski. - Ta Eucharystia odbyła się w bazylice Santa Maria in Aracoeli w wzięło w niej udział ok. 200 kleryków z Polski wraz z księżmi przełożonymi. W czasie homilii abp Wojda zachęcał nas, abyśmy się stawali znakami nadziei w świecie - wspomina dk. Bartłomiej Sikora [„Niech czas tej pielgrzymki do źródeł nadziei będzie dla nas czasem stawiania pytań samemu Jezusowi, który mnie powołał (...) niech będzie czasem umacniania wiary, aby z tej wiary mogła płynąć żywa nadzieja”. - przyp. red.]

2025-07-01 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna ku czci św. Moniki

[ TEMATY ]

św. Monika

By Fallaner - Own work/commons.wikimedia.org

Św. Monika

Św. Monika

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną za wstawiennictwem św. Moniki. Nowenna do odmawiania między 18 a 26 sierpnia lub w dowolnym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szal podczas dożynek w Tyrawie Wołowskiej: Szanujmy chleb

2025-08-23 17:17

ks. Maciej Flader

Poświecenie wieńców dożynkowych

Poświecenie wieńców dożynkowych

Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za chleb. Szanujemy ten chleb, niech ten chleb, który dzielimy, także w czasie Eucharystii i ten chleb, który dzielimy, choćby przy obrzędem dożynkach, przy obrzędzie dożynkach będzie znakiem nie dzielenia ludzi, ale zjednoczenia. mówił abp Adam Szal w Tyrawie Wołowskiej podczas dożynek gminno-powiatowych.

Ordynariusz Przemyski podkreślał wagę wdzięczności, porównując ją do Bożego daru życia, który otrzymujemy każdego dnia. W kontekście współczesnego świata, naznaczonego wojną i kataklizmami, Kaznodzieja wzywał do wdzięczności za możliwość bezpiecznego zbioru plonów. - Wdzięczność to piękna cecha. A my dzisiaj przychodzimy po to, aby zawołać ziemię wydała swój plon. Pan Bóg nam pobłogosławił. Ta wdzięczność jest ważna, gdy zorientujemy się, gdy doświadczymy, Ile jest niebezpieczeństw we współczesnym świecie. Dlatego dzisiaj nie chcemy podziękować za to, że mogliśmy zebrać plony, że mimo tego, że w pewnych momentach pogoda nie sprzyjała żniwom, to jednak udało się zebrać plony – mówił abp Adam Szal.
CZYTAJ DALEJ

Brat Leona XIV: papieżowi brakuje prowadzenia samochodu, lubi wypoczynek w Castel Gandolfo

2025-08-24 08:29

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV

Leon XIV

Papieżowi Leonowi XIV brakuje możliwości prowadzenia samochodu - stwierdził jego starszy o niecały rok brat John Prevost w wywiadzie udzielonym amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC Chicago. Wyjawił też, że jego brat dobrze czuje się w letniej rezydencji w Castel Gandolfo, bo może tam odpocząć.

Włoskie media przytaczają fragmenty wywiadu 70-letniego Johna Prevosta, wyemitowanego w związku z tym, że minęło sto dni pontyfikatu pierwszego w historii papieża z USA.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję