Reklama

Kościół

Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki

„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Parolin mówił na temat wczorajszej rozmowy telefonicznej papieża Leona XIV z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Jej tłem był izraelski atak wojskowy w Strefie Gazy, w którym ucierpiał katolicki kościół Świętej Rodziny. Jego zdaniem, "nie dało się ukryć przed papieżem tego, co się wydarzyło, czegoś tak poważnego”.

Trzy oczekiwania

Według kard. Parolina, z rozmowy wynikły trzy oczekiwania. Po pierwsze, wyniki zapowiedzianego śledztwa będą musiały zostać podane do wiadomości publicznej. „Początkowo tłumaczono to jako błąd” - powiedział kardynał, "ale obiecano dochodzenie. Musi ono zostać przeprowadzone z całą powagą, a jego wyniki podane do wiadomości publicznej".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po drugie, należy teraz podjąć konkretne działania wykraczające poza słowa. Kard. Parolin wyraził nadzieję, że „to, co powiedział premier, stanie się rzeczywistością tak szybko, jak to możliwe”, ponieważ sytuacja w Strefie Gazy jest „naprawdę nie do zniesienia”.

Wiele granic przekroczonych

Zapytany, czy mamy do czynienia z „wojną bez granic”, kardynał odpowiedział: "Z pewnością - widząc, co się dzieje. Jak można zniszczyć i zagłodzić populację taką jak ta w Gazie?". Wiele granic zostało już przekroczonych. Watykan od samego początku podkreślał potrzebę „proporcjonalności”.

Reklama

Szczególnie w odniesieniu do ataku na kościół, kard. Parolin podkreślił: „Musimy dać czas, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło: czy rzeczywiście była to pomyłka - co do tego można słusznie wątpić - czy też istniał zamiar konkretnego ataku na kościół chrześcijański”. Chrześcijanie są „elementem umiarkowania” na Bliskim Wschodzie i w relacjach między Palestyńczykami a Żydami. Gdyby atak był zamierzony, byłaby to próba wyeliminowania czynnika, który mógłby przyczynić się do zawieszenia broni lub pokoju.

Zapytany o rolę, jaką dyplomacja Stolicy Apostolskiej mogłaby odegrać w obecnych konfliktach, kard. Parolin odpowiedział: „Pozostajemy otwarci i oferujemy nasze usługi - robiliśmy to już kilka razy”. Jednak faktyczna mediacja mogłaby mieć miejsce tylko „jeśli obie strony wyrażą na nią zgodę”. W tej chwili jest to „technicznie bardzo trudne”, ponieważ brakuje woli. „Nie przestaniemy nalegać i nie tracimy nadziei” - zapewnił.

Mając na uwadze możliwe sygnały pokoju, kard. Parolin podsumował: „Wspomniał pan o słowach Netanjahu, że zawieszenie broni jest w zasięgu ręki: chcę w to wierzyć”.

Gaziako

Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej WIĘCEJ INFORAMACJI ZNAJDZIESZ TUTAJ

2025-07-19 15:07

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

[ TEMATY ]

Izrael

Gaza

kościół Świętej Rodziny

bombardowanie

Patriarchat Łaciński w Jerozolimie

Izraelski atak bombowy na parafię Świętej Rodziny w Gazie

Izraelski atak bombowy na parafię Świętej Rodziny w Gazie

Łacińska parafia Świętej Rodziny w Gazie padła ofiarą ataku sił zbrojnych Izraela. Według niektórych doniesień dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych, w tym dwie ciężko. Lekko ranny został proboszcz, ks. Gabriel Romanelli, który obecnie przebywa w szpitalu” - poinformował włoską agencję katolicką SIR łaciński patriarcha Jerozolimy, kardynał Pierbattista Pizzaballa. Parafia udziela obecnie schronienia około 500 wysiedlonym chrześcijanom.

Według wstępnych doniesień agencyjnych, powołujących się na źródła medyczne szpitala Al-Ahli w Gazie, prawdopodobnie zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych. Proboszcz parafii, o. Gabriel Romanelli, również został lekko ranny w nogę i otrzymał pomoc medyczną w miejscowym szpitalu przed powrotem do wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie kard. Grzegorza Rysia

2026-03-29 20:11

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska/diecezja.pl

Publikujemy oświadczenie kard. Grzegorza Rysia w związku z dzisiejszymi wydarzeniami w Jerozolimie.

Publikujemy pełną treść oświadczenia:
CZYTAJ DALEJ

Watykan: episkopat Niemiec przedłożył statut konferencji synodalnej. Co zawiera?

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, biskup dr Heiner Wilmer, przedłożył dziś (31 marca 2026 r.) podczas rozmów z Kurią Rzymską statut przyszłej konferencji synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech celem uzyskania recognitio. Statut ten został najpierw przyjęty przez zgromadzenie plenarne Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), a następnie przez zgromadzenie plenarne Niemieckiej Konferencji Biskupów niezbędną większością głosów - informuje na komunikatorze X niemiecki episkopat.

„W rozmowie z arcybiskupem Filippo Iannone O.Carm., prefektem Dykasterium ds. Biskupów, wyjaśniłem statut, kontynuując działania mojego poprzednika, biskupa dr. Georga Bätzinga, oraz liczne rozmowy wstępne, które prowadził biskup dr Franz-Josef Overbeck. Wnioskujemy o uznanie (Recognitio), abyśmy mogli stosować statut i zrealizować konferencję synodalną dla Kościoła w Niemczech. Cieszę się i jestem wdzięczny, że dzisiaj uczyniliśmy kolejny krok na długim etapie drogi synodalnej. Jestem również wdzięczny za to, jak intensywnie proces ten w Niemczech był w ostatnich miesiącach powiązany z ogólnoświatowymi wydarzeniami synodalnymi” - czytamy w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję