Reklama

Polska

Eksperci Episkopatu o statusie embrionu ludzkiego, transplantacji i śmierci mózgowej

Status ludzkiego embrionu oraz kwestie transplantacji i śmierci mózgowej – to główne tematy dzisiejszego posiedzenia Zespołu Ekspertów KEP ds. Biotycznych, które odbyło się w Warszawie. Dyskutowano też nad specjalnym podręcznikiem dla duszpasterzy i katechetów poświęconym zapłodnieniu in vitro. Obradom, które odbyły się w Warszawie przewodniczył abp Henryk Hoser.

[ TEMATY ]

spotkanie

episkopat

BOŻENA SZTAJNER

Eksperci odnieśli się krytycznie do rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności zwracając uwagę, że zawiera on liczne błędy merytoryczne i prawne. - Nie chodzi nam już o ujęcie światopoglądowe tylko o zwykłe spojrzenie z punku widzenia biologii i fizjologii - powiedział KAI bp Józef Wróbel.

– Traktowanie ludzkiego embrionu na wczesnych etapach swojego rozwoju, czy zapłodnionej komórki po momencie poczęcia jako zlepku komórek lub utożsamianie go z tkanką jest nieprawdą, ponieważ z punktu wiedzenia zarówno genetycznego jak i funkcjonalnego żaden zespól komórek czy wycinek tkanki nie ma takich właściwości jak embrion - dodał ekspert KEP.

Podczas spotkania Zespołu Ekspertów KEP ds. Biotycznych pracowano również nad specjalnym podręcznikiem dla duszpasterzy i katechetów poświęconym zagadnieniu in vitro. – Wychodząc naprzeciw potrzebom tych którzy na co dzień zajmują się działalnością duszpasterską chcieliśmy stworzyć swego rodzaju kompendium w którym używając prostego języka odsłaniamy prawdę o in vitro zarówno z punktu widzenia biologicznego, medycznego jak i filozoficznego-etycznego oraz teologicznego – poinformował bp Wróbel.

Reklama

Eksperci kontynuowali także dyskusję na temat śmierci mózgowej.

Obrady odbyły się w siedzibie kurii warszawsko-praskiej.

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych został powołany przez Episkopat Polski 18 czerwca 2008 roku. Przewodniczącym zespołu jest abp Henryk Hoser.

2014-09-19 16:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja Episkopatu Polski - raport KAI

[ TEMATY ]

episkopat

raport

Flickr/episkopat.pl

Konferencja Episkopatu Polski liczy 95 członków. Włącznie z seniorami jest w Polsce 154 biskupów, w tym 151 obrządku łacińskiego i trzech obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Statystyczny polski biskup liczy 68 lat, pochodzi z rodziny chłopskiej i ma doktorat z teologii. Wśród urzędujących biskupów średnia wieku ordynariusza diecezji wynosi 64 lata, a pomocniczego – 59 lat. Najstarszymi ordynariuszem diecezji jest 74-letni bp Ignacy Dec ze Świdnicy, a najmłodszym 49-letni bp Wiesław Śmigiel z Torunia. Publikujemy fragment raportu przygotowanego z okazji 25 - lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej. Raport dotyczy głównych kierunków działalności Kościoła katolickiego w Polsce.

Już pod koniec XVIII w. biskupi obrządku łacińskiego, unickiego i ormiańskiego z terenu ówczesnej Rzeczypospolitej zaczęli odbywać wspólne posiedzenia, by wymieniać doświadczenia i opinie, a także koordynować pracę duszpasterską Kościoła. W czasach zaborów mogły się odbywać jedynie spotkania biskupów metropolii: gnieźnieńsko-poznańskiej w zaborze pruskim, warszawskiej w zaborze rosyjskim i lwowskiej w zaborze austriackim.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję