Reklama

Niedziela Częstochowska

Caritas to służba człowiekowi

Niedziela częstochowska 43/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

BEATA PIECZYKURA: – Co jest najważniejsze w misji Caritas?

KS. MAREK BATOR: – W misji Caritas najważniejszy jest człowiek i sytuacje, w których się znajduje. Kiedy przychodzi człowiek, nie pytamy, jakiego jest wyznania, lecz o to, w jaki sposób możemy mu pomóc. Niemniej szczególne znaczenie ma wsparcie udzielone dzieciom, samotnym matkom, bezdomnym rodzinom, ludziom obarczonym chorobami, kalectwem, uzależnieniami, starcom. Wszystkich zadań nie jesteśmy w stanie podjąć. Dlatego częstochowska Caritas współpracuje z instytucjami, które świadczą pomoc w sposób profesjonalny. Są to: domy dziecka, rodzinne domy dziecka, DPS-y, ZOL-e, opiekunowie nieletnich i osób starszych, ośrodki dla uzależnionych, przytuliska, jadłodajnie, noclegownie. Współpraca polega na przekazywaniu darów, które otrzymujemy od osób indywidualnych, instytucji oraz firm. Caritas łączy potrzebujących z tymi, którzy chcą i mogą pomóc. W ten sposób wszyscy tworzymy wielką rodzinę Caritas służącą braciom.

Reklama

– Jakie akcje oprócz programu „Embargo” prowadzi częstochowska Caritas?

– Caritas jest wszędzie tam, gdzie pomoc jest potrzebna. Najważniejsza pomoc to wsparcie duchowe – zaproszenie do modlitwy i modlitwa za potrzebujących. Później taka, w której jeden wychodzi do drugiego, towarzyszy mu w potrzebach. To też organizowanie pomocy nadzwyczajnej – wsparcie materialne osób dotkniętych kataklizmem, żywiołem, wojną, prześladowaniem oraz indywidualnym zdarzeniem o skutkach tragicznych (pożar, wypadek, kalectwo, choroba, osierocenie, samotność).

– W jaki sposób osoby, które chcą pomóc, mogą to uczynić przez pośrednictwo Caritas?

– Nasze hasło to służba człowiekowi. Zapraszamy do odkrycia swojej specjalizacji w pomaganiu i do włączenia się w dzieła prowadzone przez częstochowską Caritas. Uśmiech na twarzy podopiecznego jest bezcenny, a satysfakcja darczyńcy czy wolontariusza gwarantowana. Pamiętajmy, że potrzeby są wielkie i liczne. Caritas przyjmuje to, co ludzie przynoszą. Chcemy pomagać, czyli podnosić, nie poniżać. Ważne, by oddawany sprzęt RTV czy AGD był sprawny. Wymieńmy na nowszy model, ale nie oczyszczajmy mieszkania. Tylko w ten sposób możemy pomóc drugiemu.
Przychodzą do nas ludzie, którym trzeba pomóc przez dofinansowanie do rehabilitacji dziecka, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, leków, węgla czy drewna na opał, rachunków za prąd i gaz. Dlatego można pomagać przez nasze pośrednictwo, przekazując Caritas Archidiecezji Częstochowskiej środki materialne czy 1% podatku. Powszechne jest zjawisko, że bezdomni wyciągają pieniądze od ludzi i oszukują ich, mówiąc, że nikt im nie pomaga, nawet Caritas. Mówią tak, bo wiedzą, że od Caritas pieniędzy do ręki nie dostaną, ale otrzymują żywność, ubranie czy leki. Dlatego lepiej pomagać przez Caritas, która nie zmarnuje pieniędzy. Wołanie biednych wymaga od nas konkretnej odpowiedzi, a częstochowska Caritas jej udziela, włączając się w budowanie cywilizacji miłości.

2014-10-23 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalska Caritas: epidemia doprowadziła do największego kryzysu od 100 lat

[ TEMATY ]

Caritas

Portugalia

koronawirus

Jasmin Merdan /Fotolia.com

Epidemia COVID-19 doprowadziła do największego w ostatnim stuleciu kryzysu społecznego i gospodarczego w Portugalii, uważa szef działającego w tym kraju oddziału Caritas Eugénio Fonscea, przypominając, że kraj ten nie przeżył dramatu II wojny światowej. Władze organizacji szacują, że od początku epidemii wskutek COVID-19 liczba ubogich wspieranych przez Kościół w Portugalii wzrosła o ponad 6000.

Według dyrektora portugalskiej Caritas, pomiędzy kwietniem a początkiem października liczba osób, które zgłosiły do tej głównej charytatywnej organizacji kościelnej w związku z koronakryzysem wzrosła zarówno wśród obywateli Portugalii, jak i ludności napływowej, przybyłej do tego kraju z jego byłych kolonii w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję