Reklama

Dookoła świata

2014-11-04 15:17

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”
Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 8

Włochy

Prezydent tłumaczył się z negocjacji z mafią

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano złożył zeznania w sprawie zwanej przez włoską prasę „Państwo-mafia”. Historia miała miejsce na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to krajem wstrząsały zamachy na osoby walczące ze zorganizowaną przestępczością. Zginęli wówczas m.in. sędziowie śledczy Giovanni Falcone i Paolo Borsellino. Zlecenia wydawał szef cosa nostry Totò Riina. W pewnym momencie ataki ustały. Według zeznań niektórych gangsterów, doszło do układu - mafia zaprzestała walki z przedstawicielami państwa, a w zamian policja pozwalała jej prowadzić interesy, zaś politycy złagodzili prawo. Napolitano był wtedy przewodniczącym Izby Deputowanych z ramienia Demokratycznej Partii Lewicy (do 1991 r. należał do komunistów).

Zeznania prezydenta nie zostały ujawnione. Wiadomo jednak, że nie przyznaje się on do żadnych paktów z mafią. Wezwanie Napolitano na przesłuchanie stało się możliwe po długim sporze prawnym.

Pakistan • Watykan

List z celi śmierci do papieża Franciszka

Skazana za rzekome bluźnierstwo pakistańska katoliczka Asia Bibi napisała list do papieża Franciszka. Prosi w nim, aby Ojciec Święty modlił się o jej uwolnienie. „Papieżu Franciszku, jestem Twoją córką Asią Bibi. Wzywam Cię: módl się o mój ratunek i o moją wolność. W tym momencie mogę się powierzyć tylko Bogu Wszechmogącemu, który może dla mnie uczynić wszystko” - czytamy w liście. W połowie października trybunał apelacyjny w pakistańskim Lahore podtrzymał wyrok śmierci na kobietę. 43-letnia matka pięciorga dzieci została oskarżona przez sąsiadów o bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Liczne apele o jej uwolnienie nie przyniosły rezultatu.

Reklama

Eutanazja dziecka

Matka zagłodziła córkę w majestacie prawa

Nancy Fitzmaurice, 12-letnia dziewczynka z Londynu, zmarła dwa tygodnie po tym, jak zaprzestano podawania jej jedzenia. Dziewczynka urodziła się z zapaleniem opon mózgowych, posocznicą i wodogłowiem. Była niewidoma, nie chodziła i wymagała pomocy przy wszystkich czynnościach. Lekarze dawali jej 4 lata życia, jednak Nancy nie zmarła. Jako 11-latka przeszła operację, podczas której doznała infekcji. Wówczas jej matka wystąpiła do sądu o eutanazję córki. Tłumaczyła, że Nancy stale cierpi. Zamieszczała też na portalu społecznościowym jej zdjęcia. Sędziowie wydali zgodę na pozbawienie Nancy pokarmu, choć dziewczynka oddychała samodzielnie i nie cierpiała na nieuleczalną chorobę. Jest to pierwszy taki przypadek w kraju, w którym eutanazja jest nielegalna.

Unia Europejska

Walka z temperaturą na Ziemi

Zakończył się unijny szczyt klimatyczny w Brukseli. Przywódcy państw UE zdecydowali o ograniczeniu emisji CO2 do 2030 r. o 40 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Do tego czasu przynajmniej 27 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Zasada ta ma być egzekwowana w skali całej Unii, a nie na poziomie poszczególnych państw. Kraje, których energetyka wymaga reformy, mają dostać rekompensaty finansowe. Dotyczy to m.in. Polski, ponieważ 90 proc. energii elektrycznej powstaje u nas w elektrowniach węglowych. Nasz kraj ma dostać 7,5 mld euro, co - zdaniem wielu analityków - może nie wystarczyć. Państwa UE z PKB poniżej 60 proc. średniej unijnej (w tym Polska) będą mogły przekazywać elektrowniom do 2030 r. darmowe pozwolenia na emisję CO2. Warunkiem będzie jednak spełnienie przez elektrownie dodatkowych wymagań. Nie wiadomo jeszcze, jakich.

Kenia: zamordowano księdza

2019-10-17 17:46

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

W Kenii zabito kolejnego kapłana. Ciało 43-letniego ks. Michaela Kyengo zostało odnalezione tydzień po tym, jak został on porwany w drodze powrotnej do swojej parafii. Napastnicy najpierw go udusili, a następnie podcięli mu gardło. Policja ujęła dwóch z czterech sprawców brutalnego morderstwa.

Vatican News

Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że ks. Kyengo był ostatni raz widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swojego współpracownika, późno w nocy, wracał do domu samochodem. Sprawcy sterroryzowali go bronią i porwali. Przed śmiercią zmusili go jeszcze do wybrania oszczędności z miejscowego banku.

Jeden z zatrzymanych miał przy sobie telefon komórkowy i kartę bankową zamordowanego księdza. Dwudziestopięciolatek wskazał policjantom, gdzie znajduje się ciało i w jaki sposób ofiara została zamordowana. Zwłoki zostały zakopane w płytkim grobie w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Kenii Nairobi.

Przyczyny zabójstwa nie są na razie znane, ale wszystko wskazuje na motyw rabunkowy. „Jesteśmy na tropie dwóch pozostałych podejrzanych” – zapewnił Pius Gitari, szef lokalnej policji.

Ks. Kyengo został wyświęcony na kapłana w 2012 r. i od tamtej pory bez przerwy służył w parafii Thatha. W tym roku na całym świecie zamordowanych zostało już 20 księży, w tym dwóch Polaków: we wrześniu w Brazylii zabito ks. Kazimierza Wojno, a w sierpniu w Portoryko ojca Stanisława Szczepanika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

2019-10-18 12:21

ar, aw / Warszawa (KAI)

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Archiwum

Siła słabego

Już pierwszej nocy po odnalezieniu zmasakrowanego ciała ks. Jerzego w konfesjonałach kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zaczęły dziać się prawdziwe cuda - wspominają kapłani, którzy słuchali do świtu spowiedzi. Choć tłumy nie oblegają już świątyni, grób męczennika jest stale nawiedzany. Pod kościół wciąż podjeżdżają autokary z pielgrzymami z Polski i ze świata. - Wśród cudzoziemców przeważają Francuzi, Włosi i Amerykanie, ale niedawno była grupa z Kamerunu - mówi KAI pracownica Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, działającego od dekady w podziemiach świątyni. Co ciekawe, Francuzi pielgrzymowali tu najliczniej jeszcze na długo przed cudownym uzdrowieniem ich rodaka, które otwiera drogę do kanonizacji męczennika.

Milena Kindziuk, autorka biografii ks. Jerzego i jego matki Marianny, twierdzi, że po przekazaniu informacji o cudzie zauważalny jest wzrost liczby pielgrzymów. - Nie są to już kilometrowe kolejki jak kiedyś, gdy sięgały Dworca Gdańskiego, ale codziennie do kościoła i na grób przybywają tu osoby, które chcą modlić się za wstawiennictwem ks. Jerzego. Gdyż ma on opinię bardzo skutecznego orędownika.

Pielgrzymi modlą się przy grobie, wstępują do kościoła, gdzie przechowywane są relikwie męczennika, zwiedzają poświęcone mu muzeum, wypisują intencje modlitewne i podziękowania za otrzymane łaski.

Niezależnie od wieku, pochodzenia społecznego czy narodowości fascynacja świadectwem skromnego księdza, który nawoływał do porzucenia przemocy, do zwyciężania zła dobrem, do stosowania ubogich środków, życia Ewangelią - wciąż trwa.

Spontaniczny kult

W pogrzebie ks. Jerzego, który odbył się 3 listopada 1984 r., wzięło udział od 600 do 800 tys. osób, być może nawet milion. Ten nieprzebrany strumień ludzki trzeba było zorganizować - stopniowo powstawała infrastruktura, która usprawniała przepływ pielgrzymów - służba porządkowa, medyczna, informacyjna. Przy parafii zbudowano Dom Pielgrzyma Amicus, w 20. rocznicę męczeństwa otwarto Muzeum im. ks. Jerzego Popiełuszki, zaś rok po beatyfikacji męczennika, na wiosnę 2011 r., został otwarty Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Jego życie i dzieło są także tematem kilkunastu monografii, setek artykułów, kilku prac doktorskich. Do masowej wyobraźni, także młodych odbiorców, wszedł dzięki filmowi Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas" ze znakomitą kreacją Adama Woronowicza. Premiera odbyła się w 2009 r., a obraz miał ogromną widownię - obejrzało go ponad 1,5 mln osób w Polsce oraz kilkaset tysięcy za granicą. Duszpasterz ludzi pracy inspirował nie tylko Polaków - w 2012 r. odbyła się w Watykanie premiera filmu dokumentalnego pt. "Jerzy Popiełuszko: Messenger of the Truth (Orędownik Prawdy)". Scenarzysta i producent obrazu Paul Hensler pracował nad nim ponad dekadę.

Kościół oficjalnie potwierdził intuicję wiernych - ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. w Warszawie jako męczennik za wiarę.

Wyjątkowo skuteczny święty

Beatyfikacja niewątpliwie ożywiła zainteresowanie ks. Jerzym, ale umożliwiła też takie inicjatywy, jak stworzenie portalu modlitewnego w kwietniu 2013 r. Jest on prowadzony przez Misjonarzy ks. Jerzego. Łukasz Urbaniak skomponował "Missa in memoriam Beati Georgii Popieluszko", zaś biskup polowy WP Józef Guzdek ustanowił medal jego imienia rok po wyniesieniu na ołtarze.

Zapytana o fenomen kultu błogosławionego księdza Milena Kindziuk odpowiada, że ludzi przyciąga jego wyjątkowa skuteczność. Czują, że sanktuarium męczennika na Żoliborzu jest miejscem uprzywilejowanym, w którym za wstawiennictwem skromnego kapłana Bóg wysłuchuje ich próśb. Znane są przypadki odzyskanego wzroku, uzdrowień z nowotworów, ale też spowiedzi odbytej po dziesięcioleciach. Jego własna matka Marianna, która miała zaplanowaną operację stawów i przyjechała na grób syna, by prosić go o uzdrowienie, została wysłuchana tak, że do końca życia była w stanie zbierać kartofle.

Dlatego pielgrzymi będą tu nadal przybywać, a kanonizacja tylko wzmocni ich intuicję o ks. Jerzym jako o skutecznym orędowniku - uważa Milena Kindziuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem