Reklama

Jedyna taka Biblia

2014-11-04 15:17

Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 30

Artur Stelmasiak

Współczesne tłumaczenie Pisma Świętego w szacie graficznej sprzed sześciuset lat - te dwie cechy łączy w sobie Biblia Jubileuszowa, wydana przez Edycję Świętego Pawła

Biblia Jubileuszowa jest wyjątkowym przedsięwzięciem edytorskim na skalę światową. To piękne wydanie łączy średniowieczną tradycję ze współczesnym tłumaczeniem Pisma Świętego z języków oryginalnych. Księgi Starego i Nowego Testamentu zilustrowane są miniaturami z Biblii Gnieźnieńskiej z roku 1414.

- Ornamentyka jest wyjątkowo piękna. Na wielu kartach przewija się również wić roślinna, która sprawia, że gdy czytamy to Pismo Święte, czujemy się jak w rajskim ogrodzie - zauważa ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Nowe wydanie Pisma Świętego jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, ale także ewenementem na skalę światową. - To „liga mistrzów” wśród wydawnictw biblijnych, jak i wszystkich publikacji na rynku wydawniczym - mówi ks. Tomasz Lubaś SSP, dyrektor generalny wydawnictwa Edycja Świętego Pawła. - Chcieliśmy, aby na kartach tej Biblii spotkały się dwa oblicza piękna. By z jednej strony było to piękno, którego źródłem jest sztuka, a z drugiej - słowo Boże, które jest pięknem samym w sobie - dodaje.

Reklama

Dwa lata pracy

Wydawnictwo zwróciło się do Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie z prośbą o wskazanie ciekawego rękopisu Pisma Świętego, na postawie którego można by przygotować wydanie Biblii Jubileuszowej. Wybór padł na Biblię Gnieźnieńską, pochodzącą z 1414 r.

O skali tego przedsięwzięcia wiedzą najlepiej osoby, które pracowały nad przygotowaniem Biblii do druku. Najpierw trzeba było przeprowadzić kilkudniową sesję fotograficzną rękopisu, aby pozyskać piękne ilustracje i ornamentykę.

- Operacja wyglądała bardzo poważnie. Pracowaliśmy w rękawiczkach i maskach ochronnych - mówi ks. Lubaś.

Fotografie wysokiej jakości trafiły później do studia graficznego Edycji Świętego Pawła, gdzie pracowano nad każdą z biblijnych stron. Oczyszczono materiał fotograficzny i uzupełniono te fragmenty, które ze względu na wiek dzieła utraciły np. oryginalną kolorystykę. Przygotowanie 1316 stron w pełnym kolorze zajęło 2 lata. - Można to porównać do pracy średniowiecznych skrybów - podkreśla ks. Lubaś.

W tym czasie rozpoczęto poszukiwania drukarni, która sprostałaby takiemu wyzwaniu. - Nie było to proste, żadna z drukarni w Polsce nie podjęła się tego zadania. Dlatego też Biblia została wydrukowana we Włoszech - dodaje ks. Lubaś. Efektem jest wspaniałe dzieło w formacie 24 na 34 centymetry o wadze ok. 6 kg.

Podwójny jubileusz

Biblia Jubileuszowa jest wydaniem użytkowym, z którego np. w czasie Wigilii Bożego Narodzenia czy innej wyjątkowej okazji czytane będzie słowo Boże. - Jest ona adresowana do wielu polskich rodzin, wspólnot parafialnych, zakonnych, do tych, którzy chcieliby w sposób uroczysty wyeksponować piękno słowa Bożego, pamiętając o tym, że dla ludzi wierzących stała obecność Boga w życiu jest najważniejsza - podkreśla ks. Lubaś.

Wydawanie Biblii i propagowanie słowa Bożego jest głównym charyzmatem księży paulistów. Nic więc dziwnego, że jubileusz 100-lecia istnienia Towarzystwa Świętego Pawła zostaje uczczony właśnie wydaniem pięknej Biblii. - Jest to podwójny jubileusz, bo w tym roku obchodzimy również jubileusz 600-lecia Biblii Gnieźnieńskiej - podkreśla abp Wojciech Polak.

Nie tylko dla bibliofilów

Oryginał Biblii Gnieźnieńskiej, ze względu na troskę o jego stan, przechowywany jest w specjalnych warunkach w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym, dlatego podziwiać go mogą tylko nieliczni. Teraz wyjątkowe wydanie Pisma Świętego może stać się największym skarbem rodzin, tak jak wiara przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

- Myślę, że to wydanie może trafić nie tylko do kolekcji bibliofilskich, ale także do rodzin. Biblia Jubileuszowa ukazuje nam piękno, które przemawia do naszego życia i otwiera nas na słowo Boże. To piękno przemawia do współczesnego człowieka, tak jak stare i piękne kościoły - mówi Prymas Polski.

Reklama

Dyrektor ISKK: wyraźnie rośnie grupa młodzieży deklarującej się jako niewierząca

2019-06-07 09:29

lk / Warszawa (KAI)

Dzisiejsza młodzież względem tej z końca minionego stulecia jest znacznie mniej religijna. Wyraźnie rośnie grupa, która deklaruje się jako niewierząca i niepraktykująca. Stanowi ona już niemal 1/3 całej młodzieży – zauważa ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, komentując dla KAI najnowsze wyniki badań religijności polskiej młodzieży, opracowane przez CBOS.

Martinan/Fotolia.com

Polska młodzież jest coraz mniej religijna. Jako głęboko wierzący i wierzący łącznie określiło się w 2018 r. 63% uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, podczas gdy w 2008 r. było ich 81%. Coraz mniej młodych chodzi też na religię – w 2018 r. zadeklarowało to 70%, a jeszcze w 2010 - 93% - wynika z badania CBOS zrealizowanego w ramach projektu „Młodzież”.

Najnowsze badanie zostało przeprowadzone jesienią ub. roku na ogólnopolskiej losowej próbie 80 dziennych szkół ponadgimnazjalnych różnego typu (liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych). Szkoły, a w nich klasy, były losowane do badania. Próba objęła 1609 uczniów ostatnich klas tychże szkół.

Poniżej komentarz ks. dr Wojciecha Sadłonia:

Kolejne młode pokolenie Polaków podlega głębokim przemianom pod względem religijnym. Generalnie rysuje się wyrazisty trend, że dzisiejsza młodzież względem tej z końca minionego stulecia jest znacznie mniej religijna. Wyraźnie rośnie grupa młodzieży, która deklaruje się jako niewierząca i niepraktykująca i stanowi ona grupę już niemal 1/3 całej młodzieży. Największemu osłabieniu podlegają przede wszystkim praktyki religijne. W 1996 r. 62% młodzieży deklarowało, że chodzi co tydzień do kościoła, obecnie jest to 35%. Ponad połowa młodzieży w największych miastach w ogóle nie praktykuje swojej wiary.

Badania CBOS w tym względzie potwierdzają wyniki wielu innych badań, w tym również ISKK zapoczątkowane w 1988 r. Przemiany religijne wpisują się również częściowo w rosnący indywidualizm polskiej młodzieży. Dzisiejsza młodzież w odróżnieniu do wcześniejszego pokolenia bardziej ceni sobie miłość i przyjaźń, mniej zaś życie rodzinne. Znacznie częściej również biorą pod uwagę wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy.

Z drugiej strony, z badań CBOS wynika, że mimo powiększającej się grupy młodzieży niereligijnej, nie zmniejsza się grupa młodzieży najbardziej religijnej. Potwierdza to proces obserwowany również w innych badaniach, który można by nazwać polaryzacją religijną młodzieży. Polega ona na tym, że zmniejsza się grupa osób o średnich wskaźnikach religijności, rośnie zaś grupa osób niereligijnych przy utrzymywaniu się grupy o najwyższej religijności.

W deklarowanym uczestnictwie w lekcjach religii widać wyraźnie cezurę roku 2010. Do tego momentu rosło uczestnictwo w lekcjach religii do ponad 90% i od tego momentu obserwujemy wyraźne zmniejszanie się uczestnictwa w lekcjach religii, które wynosi obecnie 70%. W największych miastach już mniejszość (44%) młodzieży deklaruje udział w lekcjach religii.

Stosunek do lekcji religii zawiera w sobie nie tylko religijność, ale również nastawienie do Kościoła jako instytucji mającej swoją rolę społeczną. Rok 2010 jest momentem, od którego wyraźnie rośnie negatywne nastawienie do Kościoła. Wiąże się to z głębokimi procesami społecznymi oraz słabnącą rolą Kościoła w integrowaniu ogółu polskiego społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Modlitwa w intencji rodzin przed marszem równości

2019-06-15 21:28

Akcja Katolicka

W imieniu Podmiotów zaangażowanych w modlitwę różnicową w intencji polskich rodzin, zapraszam serdecznie Parlamentarzystów, Radnych Miasta Częstochowy, członków ruchów stowarzyszeń, bractw, osoby niezrzeszone na spotkanie modlitewne, które odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz. 13:00, w Alei Henryka Sienkiewicza, w Częstochowie, przy pomniku Nieznanego Żołnierza.

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozważając tajemnice różańca, zawierzymy ponownie nasze rodziny Matce Bożej Królowej Polski.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem