Reklama

Sanktuaria

Matka Boża Śnieżna z Tumlina

W barokowym ołtarzu kościoła św. Stanisława, biskupa i męczennika w Tumlinie znajduje się kopia rzymskiego wizerunku z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Pozostawili ją tutaj Włosi, którzy związali z Tumlinem i okolicami swoje życie na przeszło sto lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włosi przybyli w dolinę Bobrzy w 1607 r. Od początku XVII wieku zaczął się tutaj prężnie rozwijać przemysł, powstała manufaktura, kuźnie i kopalnie miedzi na Miedzianej Górze. Zaprosił ich kard. Jerzy Radziwiłł, sprowadził on wykwalifikowanych górników, hutników i kamieniarzy. Przywieźli oni ze sobą obraz Matki Bożej, wymalowany przez nieznanego artystę według rzymskiego wzoru Salus Populi Romani i umieścili go w drewnianej kaplicy w Tumlinie.

Ocalał cudownie z pożaru

Z myślą o osiedlających się tutaj przybyszach z Włoch, kard. Jerzy Radziwiłł ufundował nową świątynię, która została konsekrowana w 1599 r. Wizerunek Matki Bożej przeniesiony do nowego kościoła od razu był otaczany wielkim kultem nie tylko przez Włochów, którzy z czasem zakładali tutaj swoje rodziny, ale także przez miejscową ludność. Jego kult stał się jeszcze większy po pożarze kościoła w 1630 r., kiedy obraz w niewytłumaczalny sposób ocalał z pożaru. Tradycja głosi (przywołuje ją ks. Nawarra, który opisywał historię kościoła w Tumlinie), że podczas pożaru obraz zwinął się w rulon, został wymieciony przez wiatr poza obręb świątyni. Świątynię odbudowano ponownie w 1634 r. W 1709 r. bobrzańsko-samsonowska manufaktura przeszła pod bezpośredni zarząd administracji biskupiej. Wtedy wielu Włochów opuściło ten region.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W II poł. XVIII wieku świątynię ponownie odrestaurowano, z inicjatywy bp. Ignacego Kajetana Sołtyka. W latach XVIII wieku potomek Jana Gibboniego – dawnego właściciela bobrzańskiego zakładu, odnowił obraz tumliński, który do dziś znajduje się w lewym, bocznym ołtarzu. W prawym, bocznym ołtarzu umieszczono obraz św. Antoniego, a na zasuwie znajduje się wizerunek Jezusa ze św. Janem Chrzcicielem i Marią Magdaleną. Obok, po prawej stronie nawy – ołtarz św. Rozalii, przykrywany obrazem św. Józefa. U góry wizerunek św. Barbary, patronki górników i hutników. W głównym ołtarzu umieszczony jest wizerunek Niepokalanego Poczęcia NMP z 1880 r. W Wielkim Poście zasłaniany jest obrazem ze sceną Ukrzyżowania. U samej góry zobaczymy św. Stanisława, wskrzeszającego Piotrowina.

W ostatnich dziesięcioleciach wnętrze kościoła i jego otoczenie systematycznie były odrestaurowywane i porządkowane. Nic dziwnego, że parafianie, których spotkałam przy porządkowaniu kościoła, nazwali go „małą bazyliczką”. Rzeczywiście, zadbany kościół z odnowionymi obrazami i ołtarzami prezentuje się okazale.

Oddają się pod Jej opiekę

Obecność słynącego łaskami wizerunku z pewnością ożywia pobożność maryjną i pobudza religijność wiernych parafii Tumlin. W każdą środę mieszkańcy gromadzą się na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wprowadzonej przez ks. proboszcza Czesława Biskupa. Wyczytywane są wtedy prośby i podziękowania zostawiane w ciągu tygodnia na małych karteczkach przed obrazem. Wiele z nich dotyczy próśb o rozwiązanie problemów rodzinnych, o wyzwolenie z nałogów, o uzdrowienie. Są takie, które zawierają podziękowania za łaski, jakie otrzymali czciciele Matki Bożej w trudnych sytuacjach.

Reklama

Od 1994 r. w Tumlinie sprawowane jest nabożeństwo fatimskie. Setki osób, rodziny, młodzież i dzieci każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października, zbierają się na modlitwie różańcowej. Nabożeństwu towarzyszy procesja z Najświętszym Sakramentem i ze światłem do figury Matki Bożej Fatimskiej, którą bp Kazimierz Ryczan poświęcił w 1994 r. Tutaj następuje zawierzenie uczestników, rodzin i parafian Matce Bożej według słów św. Jana Pawła II. Każdy otrzymuje indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Potem wszyscy udają się na Mszę św. Dawniej nabożeństwo fatimskie nie było tak popularne, dlatego do Tumlina zjeżdżali się nawet mieszkańcy z okolicznych parafii – mówi ks. kan. Czesław Biskup. – Myślę, że ta nieustanna modlitwa dobrze wpływa na umocnienie rodzin, owocuje wieloma łaskami w naszej parafii – dodaje.

Witaj, Gwiazdo Morza

Obraz odsłaniany jest w każdą niedzielę. Kiedy wiernym ukazuje się przepiękny wizerunek Matki Bożej Śnieżnej, śpiewają wtedy dawną pieśń: „Witaj Gwiazdo Morza i Dziewico wieczna/Rodzicielko Boża/Bramo w Raj Słoneczna/Witaj, witaj/Niebios Księżna/Matko Boża Śnieżna”.

Na zasuwie obrazu jest wizerunek ze sceną stygmatyzacji św. Franciszka, odkryty przed laty przez Proboszcza i jego staraniem odnowiony. Tradycją stała się także wspólna modlitwa nowożeńców przed odsłoniętym wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej. Panna młoda często zostawia przed obrazem swój bukiet. Na ścianie przy ołtarzu znajdują się dwie gabloty z wotami. Są wśród nich różańce, medaliki, krzyżyki, korale. Jest także ryngraf z Matką Bożą z 1920 r. Ostatnio pewien kapłan podarował Matce Bożej różaniec z masy perłowej. Obraz zasłania srebrna suknia. Pierwszą ozdobną suknię srebrną na obrazie umieścił prawdopodobnie w I poł. XIX wieku ks. proboszcz Molecki.

Tumlin może chlubić się ze swojej historii, przeplatanej obecnością Włochów. O ich obecności świadczą ślady w postaci tablic znajdujących się w kościele z nazwiskami włoskimi: Nawarrów oraz Salwinich.

Św. Jan Paweł II w Tumlinie

Reklama

Rzymski obraz Matki Bożej Śnieżnej w XVII wieku umieszczono w kaplicy zaprojektowanej przez architekta epoki baroku Flaminio Ponzio. Dziwnym zbiegiem okoliczności odnaleźć można tutaj akcent, który wiąże się z historią Tumlina. Otóż na nagrobku papieża Klemensa VIII umieszczony jest fresk przedstawiający św. Jacka Odrowąża. Jak głosi legenda, św. Jacek miał zatrzymać się w Tumlinie. Na wzgórzu zostawił podobno krzyż, w tym miejscu stanęła pierwsza drewniana kaplica. Historia Tumlina splata się z Rzymem w sposób szczególny również przez osobę papieża Jana Pawła II, biskupa Rzymu. – Był on wielkim czcicielem Matki Bożej, dlatego kiedy sprowadziliśmy w roku beatyfikacji relikwie św. Jana Pawła II do kościoła, umieściliśmy je na ołtarzu Matki Bożej Śnieżnej. Relikwiarz wkomponowany jest w kamienną Biblię. Na co dzień każdy może pomodlić się przed ołtarzem Matki Bożej i relikwiami papieża Polaka – zachęca ks. Czesław Biskup.

Matka Boża Śnieżna z tego wzgórza roztacza opiekę nad całą okolicą. To idealne miejsce na wyciszenie i modlitwę. Zwłaszcza że w pobliżu kościoła stanęła, według pomysłu Księdza Proboszcza, kalwaria z kamiennymi stacjami drogi krzyżowej, która ma ponad pół kilometra ścieżek. Do sanktuarium często zaglądają przejeżdżający kierowcy, w wakacje byli tutaj uczestnicy zlotu karawaningowego i wędrowcy odkrywający piękne okolice.

Ksiądz Proboszcz zaprasza do odwiedzenia świątyni w Tumlinie, drogi krzyżowej, odpoczynku w pięknym regionie naszej diecezji.

2014-11-13 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium „Maria Śnieżna”

Niedziela świdnicka 49/2011

[ TEMATY ]

sanktuarium

Przemysław Awdankiewicz

„Maria Śnieżna”, czyli sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości znajduje się na górze Iglicznej k. Międzygórza w dekanacie Bystrzyca Kłodzka w diecezji świdnickiej. Dzieje sanktuarium „Maria Śnieżna” wiążą się z sanktuarium narodów w Mariazell w Austrii.

Początki sanktuarium na górze Iglicznej (847 m n.p.m.) sięgają połowy XVIII wieku, kiedy to wokół niewielkiej - bo liczącej 39 cm wysokości, figurki Matki Bożej rozwinął się kult maryjny. Figurka została wyrzeźbiona w drzewie lipowym przez nieznanego rzeźbiarza i stanowi swobodną kopię figury Matki Bożej z Mariazell. Przywiózł ją stamtąd w 1750 r. Krzysztof Veit z Wilkanowa i umieścił na drzewie na górze Iglicznej. „Figura przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus trzymanym na prawej ręce. Suknia Maryi jest w kolorze błękitu z motywem floralnym, zaś suknia Jezusa gładka w kolorze czerwieni. Suknie obu postaci są w kształcie trapezu z poziomymi pasami imitującymi sploty sznura z wisiorami. Podstawę figury stanowią trzy główki aniołków. Na figurę zakładane są sukienki, które mają figurę Matki Bożej upiększyć i ubogacić” - informuje nas strona internetowa sanktuarium www.mariasniezna.pl. Po zniszczeniu drzewa przez wichurę w 1765 r. figurkę Matki Bożej przenoszono do trzech kolejno budowanych kaplic. W związku ze wzrostem liczby pielgrzymów i cudami, które działy się za przyczyną Matki Bożej (26 czerwca 1777 r. zanotowano pierwsze potwierdzone uzdrowienie. Było nim przywrócenie wzroku mieszkańcowi Siennej, synowi Wawrzyńca Franke, który bawiąc się wpadł do dołu z wapnem i stracił wzrok. Rodzice chłopca modlili się przed figurą za pośrednictwem Matki Bożej i wyprosili u Boga przywrócenie wzroku chłopcu. Następnym cudem było uzdrowienie ręki synowi młynarza, którą zmiażdżyły tryby młyńskie.), zbudowano w latach 1781-82 barokowy, murowany kościół Matki Bożej Śnieżnej (budowniczym był Andrzej Jäger), a w 1784 r. dobudowano do niego wieżę; w ołtarzu głównym zaś ustawiono figurkę Matki Bożej, czczoną jako Matkę Bożą Śnieżną i Matkę Bożą Przyczynę Naszej Radości. Podczas poświęcenia w 1782 r. świątynia otrzymała wezwanie Matki Bożej Śnieżnej. Nazwa związana jest z rzymską Bazyliką Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej), wzniesionej za czasów papieża Liberiusza w dniu 5 sierpnia 352 r. Zgodnie z legendą, papież i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Bożą, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany kościół. I tak się stało - z 4 na 5 sierpnia 352 r. na Wzgórzu Eskwilińskim spadł śnieg. Papież wytyczył miejsce nowego kościoła. W latach 1956-77 kustoszami sanktuarium na górze Iglicznej byli księża chrystusowcy, następnie przejęli je ojcowie redemptoryści. Aktualnie kustoszem sanktuarium „Maria Śnieżna” jest ks. kan. mgr lic. Andrzej Adamiak. W dniu 21 czerwca 1983 r. we Wrocławiu papież Jan Paweł II koronował figurkę Matki Bożej z góry Iglicznej i nadał jej wezwanie „Przyczyna Naszej Radości”. „Pragnę wyrazić radość, że wśród jasnogórskiej pielgrzymki jest mi dane ukoronować cudowną figurę Matki Bożej Śnieżnej, która w Sudetach króluje i hojnie rozdaje swe łaski: szczególna Opiekunka ludzi dotkniętych chorobą oczu, niewiast pragnących potomstwa, turystów i sportowców - Przyczyna Naszej Radości - mówił Papież. - Wkładając na skronie Syna i Matki korony, mówimy: «Tyś Bogarodzicą, Tyś naszą Matką, naszą Królową. w Twoich rękach, Pośredniczko łask wszelkich, nasze życie i nasze zbawienie». Zbieramy dziś w jedno, składamy u stóp Twoich wiarę, nadzieję i miłość wyrażane tu i wyznawane przed Tobą od tylu dziesiątków lat, a także naszą wiarę, nadzieję i miłość - i tę, którą wyznawać będą przyszłe pokolenia. Bądź naszą radością, jak w przeszłości, tak również dziś, zsyłaj sercom naszym łaski, tak jak płatki śniegu w górach, gdzie mieszkasz. Polecam siebie i moją posługę Kościołowi powszechnemu na rzymskiej Stolicy świętego Piotra modlitwom pielgrzymów, którzy Cię, Matko Boża Śnieżna, odwiedzają”. Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na górze Iglicznej Jan Paweł II odwiedził trzykrotnie: 7 lipca 1955 r. - jeszcze jako ks. Karol Wojtyła z grupą studentów; 20 sierpnia 1961 r. jako biskup z okazji obchodzonych we Wrocławiu „Dni Maryjnych”; jako kardynał 10 sierpnia 1968 r., odbywając pielgrzymkę po sanktuariach ziemi kłodzkiej. Sanktuarium jest chętnie odwiedzane przez pielgrzymów, zanotowano wiele cudownych uzdrowień. Świadczą o tym chociażby liczne wota. Sanktuarium na Iglicznej licznie odwiedzają Czesi, Słowacy i Niemcy, ale przybywa tu także wielu sportowców, co Matce Bożej z Iglicznej przydało miano Patronki Sportowców.
CZYTAJ DALEJ

Czy Gizela Jagielska stanie się ofiarą? Próba wybielenia sprawczyni zabójstwa z Oleśnicy

2025-05-06 10:59

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Ordo Iuris

Adobe Stock

Sprawa zabójstwa 9-mięcznego nienarodzonego chłopca w szpitalu powiatowym w Oleśnicy jest wciąż obecna w przestrzeni publicznej, w tym medialnej - informuje o tym Ordo Iuris.

Sposób potraktowania małego pacjenta w szpitalu w Oleśnicy – 9-miesięcznego nienarodzonego chłopca cierpiącego na łamliwość kości - wciąż obecny jest w relacjach medialnych. Magda Nogaj z wrocławskiej edycji serwisu wyborcza.pl przeprowadziła wywiad z dr Gizelą Jagielską – lekarką, która uśmierciła chłopca.
CZYTAJ DALEJ

Prymas do rzeczników diecezjalnych: komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości

2025-05-06 15:13

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

prymas

komunikacja

rzecznicy diecezjalni

poznanie

Episkopat News

Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

„Dobra komunikacja nie może być oparta na domyślaniu się i jakimś osobistym wyczuciu sytuacji. Dobra komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do rzeczników diecezjalnych uczestniczących w Gnieźnie w trzydniowym zjeździe z okazji jubileuszu korony polskiej i metropolii gnieźnieńskiej.

W Gnieźnie goszczą rzecznicy prasowi, ale i osoby pracujące w biurach prasowych poszczególnych diecezji. Rozpoczęte w poniedziałkowy wieczór spotkanie jest okazją przede wszystkim do dyskusji, wymiany doświadczeń, modlitwy i integracji. W programie znalazły się także dwa bloki robocze. We wtorkowe przedpołudnie rzecznicy spotkali się z ks. dr. Wojciechem Rzeszowskim, kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz asp. sztab. Anną Osińską, oficerem prasowym gnieźnieńskiej KPP. W południe Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję