Reklama

Głos z Torunia

Wyjść z ukrycia

Z s. Katarzyną Mierzejewską SM o Roku Życia Konsekrowanego, nadziejach z nim związanych oraz wychodzeniu z ukrycia rozmawia ks. Paweł Borowski

Niedziela toruńska 47/2014, str. 8

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Archiwum s. Katarzyny Mierzejewskiej

S. Katarzyna Mierzejewska ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo w Chełmnie. W zgromadzeniu zajmuje się apostolstwem młodzieży i powołań oraz więźniów. W diecezji toruńskiej pełni funkcję referentki ds. żeńskich zgromadzeń zakonnych

S. Katarzyna Mierzejewska ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo w Chełmnie.
W zgromadzeniu zajmuje się apostolstwem młodzieży i powołań oraz więźniów. W diecezji
toruńskiej pełni funkcję referentki ds. żeńskich zgromadzeń zakonnych

KS. PAWEŁ BOROWSKI: – Papież Franciszek ogłosił rok 2015 Rokiem Życia Konsekrowanego. Jakie nadzieje Siostra wiąże z tym rokiem?

S. KATARZYNA MIERZEJEWSKA SM: – Kiedy papież ogłasza jakiś rok, to znaczy, że widzi wielką potrzebę odnowienia i umocnienia jakiejś sprawy, zadania i wskazania właściwego kierunku w drodze do nieba ludziom wierzącym. Tak jest i w tym przypadku. Ojciec Święty Franciszek, patrząc na Kościół, dostrzega potrzebę odnowienia, zrewidowania i udzielenia pomocy osobom powołanym, by wszystko szło dobrą drogą, żeby wiernie wypełniały swoje zadania. Myślę, że Rok Życia Konsekrowanego – ogłoszony z okazji 50. rocznicy opublikowania dokumentu soborowego o przystosowanej do współczesności odnowie życia zakonnego „Perfectae caritatis”– jest okazją do ożywienia i wzmocnienia życia osób konsekrowanych, ale także ukazania piękna tego życia wiernym świeckim i jego znaczenia w życiu Kościoła. Wśród wielu założeń tego roku znajduje się m.in. dokonanie rewizji życia zakonnego, wspólnotowego, klauzurowego oraz spojrzenie w przyszłość. Papież, ogłaszając ten rok, kieruje do nas wezwanie do radości i nawrócenia. W Polsce rok przeżywany jest pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Myślę, że to jest klucz: nawrócić się i na nowo odkryć sens swojego powołania.

– W jaki sposób ten rok może wpłynąć na postawę świeckich względem osób konsekrowanych?

– Pierwsze moje skojarzenie dotyczy tego, o czym nieustannie przypomina papież Franciszek: wyjścia. Papież wzywa do tego, żeby wyjść. Z czego wyjść? To sformułowanie rzeczywiście może oznaczać wiele spraw, np. wyjście z siebie (śmiech). Wydaje mi się, że chodzi przede wszystkim o wyjście ze stereotypów, ukazanie ludziom prawdziwego sensu życia konsekrowanego. Ponieważ ludzie mają różne skojarzenia. Wiele osób świeckich żyje stereotypami dotyczącymi życia zakonnego. Obok kpiącego słowa „pingwin” osoby konsekrowane często mogą usłyszeć, że są nawiedzonymi fanatykami. Ludzie uważają, że jak człowiek idzie do zakonu, to nie ułożył sobie życia w świecie, i to jest jakiś wariant, albo jest fanatykiem. Życie konsekrowane jest przedstawiane często w mediach w świetle negatywnym i ludzie mają taki właśnie zniekształcony obraz. Chodzi o to, żeby dostrzegli, że nasze oddanie Panu Bogu rozszerza nasze serca na ludzi, jesteśmy dla nich i chcemy im służyć, ale nie po swojemu, tylko tak jak służył Jezus. To jest bardzo trudno zrozumieć. Ten rok jest okazją, żeby pokazać, że osoby konsekrowane nie zamykają się, nie odchodzą, bo im się życie w świecie nie podoba, ale chcą być blisko Jezusa, żeby się w Niego przemieniać, by w Jego mocy iść do braci i sióstr. Nie kategoryzując, nie oceniając, ale służyć wszystkim jak On.

– Mówi Siostra o wyjściu. Ono ma obnażyć, zmobilizować do nawrócenia. Słyszałem, że te wyjścia będą organizowane w sensie dosłownym. Co planują zgromadzenia w ramach obchodów tego roku?

– Jest ogólny zarys najważniejszych spotkań. Będzie etap dziękowania, dzielenia się i pogłębiania daru powołania między zgromadzeniami w naszej diecezji. Kwestia nawrócenia, pokuty i zadośćuczynienia zostanie podjęta w publicznych nabożeństwach ekspiacyjnych za nasze grzechy i niewierności. Planujemy zorganizowanie ulicznej ewangelizacji, wspólnych czuwań, modlitw, katechez i dawania świadectw w licznych kościołach parafialnych, które będą poszukiwaniem dróg do serc młodych. Ponadto nie zabraknie pielgrzymek, świętowania jubileuszy zakonnych, prezentacji poszczególnych duchowości, dni otwartych dla ukazania stylu życia i posług, które podejmujemy. Będzie to jednak zależne od wielkości i możliwości poszczególnych wspólnot. Zachęcamy do udziału w tych wszystkich wydarzeniach, które będą się odbywać w rożnych miejscach diecezji, we wspólnotach zakonnych żeńskich i męskich. Poprzez ich otwarty charakter będą mogli uczestniczyć w nich wierni świeccy. Po co? Właśnie po to, by na nowo się otworzyć i ze świeckimi przeżywać ten rok. W końcu jesteśmy powołani w Kościele dla nich, dla siebie – to przy okazji.

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dostrzegając Chrystusa w chorym

Niedziela przemyska 15/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

O. Kamil Mróz

Kamilianie noszą habity z czerwonym krzyżem na piersi

Kamilianie noszą habity z czerwonym krzyżem na piersi

Co prawda, Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, zwanych kamilianami, nie jest obecny w archidiecezji przemyskiej, niemniej wielu członków tego zakonu pochodzi z jej terenów. Poznajmy zatem w naszym cyklu również i ten zakon.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję