Reklama

Niedziela Częstochowska

Skarb w medialnym targowisku

Niedziela częstochowska 50/2014, str. 1, 8

[ TEMATY ]

media

telewizja

flash.pro / Foter / CC BY

Żyjemy i poruszamy się wśród mediów świeckich. Niezwykły wpływ na świadomość ludzi ma telewizja, którą oglądają tysiące czy nawet miliony. Ludzie są kształtowani przez nią w dzień i w nocy. Są takie domy, gdzie odbiornik nie przestaje grać. Wielu namiętnie słucha radia, bez opamiętania korzysta z Internetu, dla wielu naturalną pożywką są popularne tytuły prasowe. To wszystko jest mocno obecne wśród nas. Parafianie, starsi i młodsi, uczestniczą w tym swoistym medialnym targowisku.

Otóż jest pewna szansa, żeby docierać do ludzi z informacją z życia Kościoła i przesłaniem katolickim. Gdy Telewizja Trwam jest już dostępna na multipleksie cyfrowym, można stosunkowo łatwo sięgnąć po jej program, łatwo można włączyć Radio Maryja lub inne katolickie rozgłośnie regionalne. Ważną rolę w tym wszystkim pełni katolicka gazeta, której, niestety, jest pewien niedosyt w naszych parafiach. Jeśli nie skorzystamy z mediów katolickich, nie będziemy wiedzieć o tym, czym żyje Kościół, czyli wspólnota wierzących w Boga, do której chcemy się zaliczać. Zauważmy, że w mediach świeckich pokazuje się tylko złe strony Kościoła, kapłanów przestępców, choć często nikt im jeszcze nie udowodnił, że są przestępcami i cała sprawa nie jest tak oczywista, jak ją podają w mediach. Zwróćmy też uwagę na nastawienie, jakie panuje w telewizji, w radiu, w prasie – zdecydowanie antykościelne, antyklerykalne. Trzeba czytać między wierszami i słuchać tego, co nie zostało wypowiedziane. Stąd ważne jest, żeby duszpasterze zauważyli, jak cennym skarbem są katolickie media.

Reklama

Mamy za sobą wybory samorządowe. W niektórych miastach wygrała opcja lewicowa, a nawet Twój Ruch. Zastanawiamy się, dlaczego ośrodki, które miały szansę pokazać swój chrześcijański charakter, nie wypadły dla opcji katolickiej zbyt pomyślnie. Zadałem częstochowianom przed wyborami pytanie: Kto będzie w Częstochowie w przyszłym roku witał papieża Franciszka? Trzeba zwrócić uwagę, jak wygląda praca parafii, stowarzyszeń i wspólnot katolickich na odcinku promocji katolickiej gazety? Gdyby ludzie ją czytali – niezależnie od tego, które tytuły, bo wszystkie katolickie tytuły są pismami wartościowymi – to na pewno byliby zdolni do lepszego rozróżniania, mieliby też większą wiedzę. Nie byłoby wtedy problemów, że jakiś polityk czy samorządowiec nie odróżnia tego, co stanowi opcję chrześcijańską od tej antychrześcijańskiej czy wręcz wrogiej Kościołowi. Musimy budować chrześcijańską świadomość. Nie zbudujemy chrześcijańskiej świadomości bez korzystania z mediów katolickich. Dlatego tak ważne jest, by zatroszczyć się, aby w każdej rodzinie była katolicka gazeta.

Po wyborach samorządowych trzeba zatem postawić problem: Jak możemy formować sumienia polskich katolików? Jak doprowadzić do tego, by nasi parafianie i obywatele umieli rozróżniać dobro od zła, żeby młodzi umieli wybierać to, co właściwe? Prasa katolicka jest niezależna, bogata wolnością i cennymi propozycjami na życie, także to w dłuższej perspektywie. Katolicka gazeta jest do dyspozycji każdego katolika w Polsce. Trzeba tylko zwrócić uwagę ludzi na wartość prawdy.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: media są dzisiaj błogosławieństwem

2020-03-27 16:57

[ TEMATY ]

media

internet

kard. Krajewski

pandemia

Vatican News

Kard. Krajewski

Bolesny i trudny czas pandemii stanowi okazję do docenienia roli mediów w naszym życiu jako wspaniałego daru Bożego. One sprawiają, że słyszymy głos umocnienia i otuchy ze strony Papieża Franciszka, pozwalają nam także włączyć się w jego modlitwę za udręczoną ludzkość – podkreślił jamużnik papieski.

Kard. Konrad Krajewski zaznaczył, że media uruchamiają łańcuch solidarności z całym światem dotkniętym cierpieniem, przez co możemy składać go w sercu Boga. Nie tyle kreują dzisiaj rzeczywistość, ile przekazują to czym żyją ludzie i to czego potrzebują. Mówi kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

Kard. Konrad Krajewski o roli mediów

„Ta solidarność jest bardzo ważna, szczególnie ze strony Ojca Świętego. Dzisiaj środki masowego przekazu pozwalają nam na to, aby być obecnym codziennie w domach milionów ludzi i Ojciec Święty wykorzystuje te środki. Jezus nie miał takich możliwości, natomiast obecny Papież Franciszek je ma i to jest bardzo korzystne – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Konrad Krajewski. - Jednocześnie nie musi w tym bardzo trudnym czasie dla świata, udawać się w podróże apostolskie, natomiast w sposób apostolski dzięki internetowi jest obecny we wszystkich domach, które chcą przed nim otworzyć swoje podwoje. Media są dzisiaj błogosławieństwem dla nas wszystkich, naprawdę są pomocą i to jest funkcja służebna wobec wszystkich. Dzięki mediom można przywracać ludziom nadzieję, można dodawać im odwagi, jak i oczywiście niszczyć. Teraz jest ten moment, kiedy wszyscy jesteśmy zjednoczeniu i media odgrywają tutaj bardzo ważną rolę.“

CZYTAJ DALEJ

Szkoła z TVP - wystartował nowy program na antenie Telewizji Polskiej

2020-03-30 10:03

[ TEMATY ]

szkoła

O godzinie 8.00 ruszyły dziś pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej.

Znajdą się także na VOD.TVP.PL. To efekt podpisanego 27 marca porozumienia dotyczącego realizacji audycji oświatowych dla uczniów szkół podstawowych, między TVP S.A. i Ministerstwem Edukacji

Zapraszamy do oglądania!

Nowa propozycja TVP i MEN „Szkoła z TVP” to wzbogacenie oferty edukacyjnej Telewizji Polskiej, skierowanej do nauczycieli, dyrektorów, uczniów i rodziców. W ramach akcji na antenach TVP będą emitowane materiały dostosowane do podstawy programowej szkół podstawowych.

Pierwsze programy wystartowały już w poniedziałek, 30 marca o godzinie 8:00. Można obejrzeć je na 4 kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia.

Poza materiałami premierowymi, udostępnione zostaną także powtórki lekcji. Całość będzie można obejrzeć później na platformie VOD.TVP.PL.

Klasa 1 - TVP Sport

Klasa 2 - TVP Rorywka

KLASA 2

Klasa 3 - TVP Historia

Klasa 4 - TVP 3

Klasa 5 - TVP Historia

Klasa 6 - TVP3

Klasa 7 - TVP Rozrywka

Klasa 8 - TVP SPORT

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie Rekolekcje Wielkopostne dla Niesłyszących

2020-03-30 21:03

Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej

Przewodzi im hasło „Nowe życie” nawiązujące do życia, które Łazarz otrzymał ponownie od Jezusa.

Rekolekcje w języku migowym odbywają się online na kanale Youtube Effatha24 com. Prowadzi je ks. Tomasz Filinowicz. Rozpoczęły się w niedzielę 29 marca od transmisji Mszy św. z Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu. Nauki rekolekcyjne są publikowane na kanale Youtube codziennie. Ćwiczenia zakończą się w środę 1 kwietnia.

– Trudno rozpocząć rekolekcje od innego tematu niż koronawirus – zaznaczył na początku ks. Filinowicz i podał najnowsze statystyki zachorowań, wzywając jednocześnie do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania epidemii.

Rekolekcjonista przywołał biblijną historię burzy na morzu, podczas której przestraszeni Apostołowie prosili Jezusa, by ich ratował przed bliską śmiercią. – Podobnie my dzisiaj się modlimy, aby Pan Bóg wyciszył tego wirusa. Ale wygląda, że Pan Bóg nam nie pomaga. Chociaż coraz więcej osób się modli i prosi: „Uratuj!”, to mamy coraz więcej chorych i coraz więcej osób umiera. Dlaczego? Nie wiem. Na pewno jedno wiem – Pan Bóg nie chce grzechu, Pan Bóg nie chce zła, Pan Bóg nie chce cierpienia (…) Ale czasami zgadza się na śmierć i cierpienie. Podobnie jak w dzisiejszej Ewangelii – pozwolił na śmierć swojego przyjaciela Łazarza. Wiemy, że Jezus uzdrawiał chorych, którzy się z Nim spotykali. A tutaj mamy trochę dziwną sytuację. Ludzie przychodzą zawiadomić Jezusa: „Twój przyjaciel Łazarz jest chory, przyjdź, uratuj go”. Co robi Jezus? Nie idzie. Zostaje jeszcze 2 dni. Nie pobiegł natychmiast, żeby ratować swojego przyjaciela.

Rekolekcjonista przywołał też historię św. Jana Chrzciciela, który został ścięty i historię śmierci Jezusa na krzyżu. – Śmierć była złem, była grzechem, ponieważ ludzie, którzy skazali i zabili Jezusa, dopuścili się grzechu. Ale z tego grzechu Jezus wyprowadza Zmartwychwstanie i życie. Podobnie w przypadku Łazarza – jego śmierć doprowadziła do objawienia chwały Bożej. Czy nie można inaczej, bez śmierci, bez cierpienia? Pewnie Bóg mógłby tak zrobić. Ale dlaczego tego nie robi? Nie wiem. Jedno jest pewne – z każdego cierpienia Bóg może wyprowadzić dobro – mówił ks. Filinowicz.

Tematem kolejnych rozważań będą 3 inne postaci biblijne: Nikodem, Jan Chrzciciel oraz św. Paweł.

Ogólnopolskie Duszpasterstwo Niesłyszących „Effatha24”, poza rekolekcjami, przygotowało także specjalną mobilną aplikację dla osób mających problemy ze słuchem a na facebookowym profilu organizacji na bieżąco publikowane są informacje i tłumaczenia komunikatów Episkopatu na język migowy. Więcej informacji na stronie: www.effatha24.com.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję