Reklama

Niedziela Wrocławska

Orszak Trzech Króli

Trzej Królowie, którzy chcą oddać pokłon Dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie z towarzyszącymi im rycerzami, aniołami i pastuszkami przejdą w tym roku przez prawie 40 miejscowości Dolnego Śląska.

Od 7 lat w Polsce 6 stycznia, w dzień Objawienia Pańskiego trwa fenomen wielkich ulicznych jasełek, w których biorą udział dorośli i dzieci, angażują się wspólnoty, grupy, wolontariusze. Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem społeczno-kulturalnym, które integruje lokalne społeczności. W całej Polsce radosnych Orszaków będzie ponad 300. Z dolnośląskich miast po raz pierwszy organizuje go Trzebnica.

– Miasta i organizatorzy poszczególnych Orszaków bardzo mocno starają się pokazać to, co mają najciekawszego, najlepszego – mówi Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli z Warszawy.

Reklama

I rzeczywiście tak się dzieje. Lokalne władze samorządowe i kościelne obejmują patronaty, angażują się stowarzyszenia, szkoły, wspólnoty, wolontariusze. Odbudowują się więzi społeczne, widać obywatelskie efekty.

W szerokiej formule każdy szuka własnej formy, stąd królowie na koniach, albo na motorach, pastuszkowie ze zwierzątkami na głównych placach miast, albo anioły na szczudłach. A wszyscy – chcą odnaleźć Świętą Rodzinę i oddać jej pokłon.

– Orszak ma wyraźnie chrześcijańskie i wspólnotowe przesłanie. Mówimy o Bogu, który swoim narodzeniem zmienił bieg świata – mówi Piotr Wysocki, rzecznik prasowy Orszaku.

Reklama

Wrocławski Orszak w 2014 r. miał rekordową liczbę uczestników. – To bardzo fajne rodzinne święto – wspominają rodzice dzieci ze szkoły Zdrój. – Nie ma chyba takiej drugiej imprezy, na której byłoby tak wielu zadowolonych ludzi i tak wiele dzieci.

To prawda, na rodzinach cały Orszak się opiera. – Gramy na rodziny – mówi Marchewicz. – A one zawsze dopisują. Tym bardziej, że spotykamy się w dniu, kiedy czasem bywa ładna pogoda, ale zazwyczaj jest zimno, mroźno i wietrznie.

Rodziny dopisują nie tylko w samym dniu Epifanii, ale i wcześniej, w czasie przygotowań. Orszak jest przecież tylko ukoronowaniem kilkumiesięcznych przygotowań. Wcześniej towarzyszą mu też programy edukacyjne, zadania wspólnej pracy rodziców z dziećmi, konkursy rodzinne.

Orszak wymaga wielu technicznych przygotowań, gdzie sprawdzają się najlepiej panowie, podobnie jest w kwestiach bezpieczeństwa. W straży Orszaku biorą udział mężczyźni, ojcowie. – Nie każdy może grać coś istotnego na scenie, ale wszyscy mężczyźni mogą tego dnia być rycerzami.

Orszak jest otwarty, rodzinny, ciepły, nie wykluczający nikogo – mówi Maciej Marchewicz. Zapraszamy wszystkich już 6 stycznia!

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoły trzech króli

Niedziela warszawska 1/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Archiwum szkoły

Uczniowie, nauczyciele i rodzice z Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi

Uczniowie, nauczyciele i rodzice z Katolickiego Zespołu Edukacyjnego
im. ks. Piotra Skargi

Dziesiątki tysięcy osób przejdzie w kolorowym Orszaku Trzech Króli ulicami Warszawy. W to gigantyczne przedsięwzięcie zaangażowane są całe rodziny, sąsiedzi, szkoły i nauczyciele

Uliczne jasełka trwają nieco ponad godzinę. Aby mogły się odbyć wiele osób musi swoją pracę rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. W tym roku w Orszak Trzech Króli zaangażowało się blisko 20 warszawskich szkół. Dla nauczycieli, uczniów i rodziców organizowanie ulicznych jasełek nie jest tylko szkolnym obowiązkiem, ale przede wszystkim świetną zabawą, która daje wiele satysfakcji i radości.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję