Reklama

Aspekty

Żary

Festiwal Telemannowski

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2015, str. 8

[ TEMATY ]

festiwal

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Festiwal Telemannowski

Festiwal Telemannowski

W grudniu ubiegłego roku już po raz 13. odbył się w Żarach Festiwal Telemannowski. W jego ramach melomani muzyki tego kompozytora wysłuchali 3 koncertów. Na scenie szkoły muzycznej grali wybitni artyści: Kwartet Smyczkowy Rodzinny Bałabanów, Joanna Krzyśków – altówka i Wojciech Pruszyński – fortepian, Izabela Buchowska z Warsaw Chamber Ensamble – wiolonczela oraz Paweł Wytrążek – tenor lirico spinto. Podczas koncertów obok gości zaprezentowali się gospodarze, czyli uczniowie PSM w Żarach, i uczniowie współpracującej z tą szkołą Musikschule Dreiländereck i z Magdeburga. W tych dniach w sali koncertowej żarskiej PSM odbywały się przesłuchania w ramach 2. Polsko-Niemieckiego Konkursu Smyczkowych i Fletowych Zespołów Kameralnych. Do walki o cenne nagrody stanęły zespoły z żarskiej PSM oraz z Nowej Soli, Żagania, Świebodzina, Wałbrzycha, Poznania, Zielonej Góry i Niemiec – z Magdeburga i Weißwasser. Przez kolejne dni festiwalowe i konkursowe rozbrzmiewała muzyka barokowa, a przede wszystkim – kompozycje patrona szkoły Georga Philippa Telemanna. Nie zabrakło utworów kompozytorów epoki klasycyzmu i romantyzmu. Festiwal zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna 1 stopnia im. G. Ph. Telemanna w Żarach przy współpracy Burmistrza Miasta Żary oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakopiański festiwal rozpoczęty

[ TEMATY ]

festiwal

Przemysław Mosur

W niedzielę, 20 sierpnia, rozpoczęła się główna część 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. O godzinie 10.30 w kościele św. Krzyża odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Władysław Zarębczan.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję