Reklama

Z Polski

Nominacja papieska

Ks. dr hab. Piotr Turzyński biskupem pomocniczym w Radomiu

Wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, 50-letni ks. dr hab. Piotr Wojciech Turzyński został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Ks. Turzyński jest znawcą myśli św. Augustyna, współorganizatorem kolejnych edycji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu i wieloletnim opiekunem teatru seminaryjnego. Kocha góry, powieści Dostojewskiego i poezję śpiewaną. Jest kibicem siatkówki.

Papieska decyzja została ogłoszona w sobotę 17 stycznia br. w samo południe równocześnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie i w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu z udziałem bp. Henryka Tomasika i bp. Adama Odzimka oraz zebranych księży dziekanów.

(RV)

Wsparcie dla księdza arcybiskupa

Nadal modlimy się w intencji abp. Zygmunta Zimowskiego

O modlitwę w intencji abp. Zygmunta Zimowskiego apeluje Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych. W apelu czytamy: „W ostatnich dniach grudnia 2014 r. dotarła do nas wiadomość o hospitalizacji przebywającego w tym czasie w Polsce Księdza Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Po postawieniu diagnozy lekarze zadecydowali o przeprowadzeniu operacji. (...) Ten, któremu Ojciec Święty Benedykt XVI zlecił troskę o chorych i pracowników służby zdrowia, dziś sam zmaga się z chorobą i potrzebuje specjalistycznej pomocy medycznej. W duchu wdzięczności za jego posługę pragniemy wyrazić naszą jedność z Księdzem Arcybiskupem”.

Reklama

Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych zwrócił się jednocześnie do pracowników służby zdrowia, w tym również do kapelanów szpitali, a także do wszystkich chorych, z gorącym apelem o modlitwę i duchową ofiarę w intencji chorego Księdza Arcybiskupa. Prosi również o modlitwę za lekarzy opiekujących się abp. Zygmuntem Zimowskim. „Niech Boże światło pomoże im w podejmowaniu właściwych decyzji i stosowaniu odpowiedniej terapii. Wszystkim, którzy włączą się w tę modlitwę, już dzisiaj serdecznie dziękujemy. Ufamy, że nasz duchowy dar przyczyni się do szybkiego odzyskania pełni sił przez Księdza Arcybiskupa oraz pozwoli mu nadal podejmować dotychczasowe obowiązki” – czytamy w apelu.

Pod apelem podpisali się: ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak – krajowy duszpasterz Służby Zdrowia i Chorych oraz bp dr Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych.

(BP KEP)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Maryja działa przez swoje ludzkie macierzyństwo, aby Serce Boże, wrażliwe dotąd na sposób Boży, uwrażliwić na sposób ludzki, aby Sercu Słowa Przedwiecznego nadać wrażliwość ludzkiego Serca Jezusa Chrystusa.

Krótko

Sejm RP uchwalił nowelizację prawa karnego, największą od 1997 r. Częściej mają być stosowane kary grzywny i ograniczenia wolności, a rzadziej orzekane kary więzienia w zawieszeniu.

Na Bliskim Wschodzie w walkach w szeregach Państwa Islamskiego do tej pory mogło uczestniczyć nawet 10 Polaków – powiedział szef sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

178 Polaków ewakuowano z terenów wschodniej Ukrainy. Trafili oni do ośrodka rządowego w Łańsku i ośrodka Caritas, gdzie przez pół roku będą przechodzić program adaptacyjny, m.in. będą się uczyć języka polskiego.

Partii PSL grozi odebranie subwencji. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PSL za 2013 r. Działacze partii z Sandomierza przechowywali pieniądze partyjne na dodatkowym koncie. Partia może stracić nawet 4,8 mln zł.

Prokuratorzy z Krakowa przesłuchali znanego reżysera Romana Polańskiego w związku z wnioskiem USA o ekstradycję. Amerykański wymiar sprawiedliwości ściga reżysera od 1978 r. za gwałt na nieletniej.

W Krakowie odbyło się spotkanie delegacji Papieskiej Rady ds. Świeckich z Komitetem Organizacyjnym ŚDM 2016. Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej miejsca centralnych celebracji. Wiadomo, że podczas ŚDM 2016 młodzi zaśpiewają ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”.

Eucharystią w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, przedstawieniem muzycznym oraz śpiewem i tańcem 17 stycznia br. młodzież archidiecezji katowickiej pożegnała symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Przed dworcem PKP w Katowicach młodzi przekazali symbole swoim rówieśnikom z diecezji gliwickiej.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-01-20 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gowin: podaję się do dymisji

2020-04-06 12:04

[ TEMATY ]

polityka

Archiwum MNiSW

Jednym z celów reformy jest zrównoważony rozwój Polski także pod względem szkolnictwa wyższego i nauki – mówi min. Jarosław Gowin

Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy; rekomendowaliśmy na funkcję wicepremiera Jadwigę Emilewicz.

W poniedziałek zostanie złożony projekt zmiany konstytucji z podpisami klubu PiS, w tym z podpisami prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego - zapowiedział lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Gowin podczas konferencji prasowej przypomniał, że w piątek zaproponował zmiany w konstytucji, które spowodowałyby przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata i wydłużenie obecnej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. "Propozycję tę przyjęło tylko Prawo i Sprawiedliwość" - podkreślił. "Powiedzmy sobie otwarcie: polska klasa polityczna nawet w tak trudnych warunkach nie potrafi się porozumieć" - dodał.

"Będę nadal przekonywał liderów partii opozycyjnych do poparcia projektu zmian w konstytucji. Dzisiaj ten projekt zostanie złożony z podpisami klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, w tym z podpisami pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i pana premiera Mateusza Morawieckiego" - oświadczył.

Zaznaczył, że "Polska potrzebuje dzisiaj współpracy ponad podziałami rząd - opozycja i taką współpracę będę próbował nawiązać".

Gowin pytany, jak przesunąć wybory prezydenckie nie wprowadzając stanu nadzwyczajneg, odparł: "zmiana konstytucji". "Dzisiaj wraz z klubem parlamentarnym PiS będziemy rekomendowali zmianę regulaminu Sejmu, tak, aby między pierwszym, a drugim czytaniem (projektu zmiany konstytucji) nie było przerwy dwutygodniowej" - poinformował. "Dzięki temu cały kalendarz się spina. Zmiana konstytucji może być przyjęta przez Sejm 6 maja, przez Senat 7 maja, podpisana przez prezydenta 8 maja i w ten sposób przed wyborami 10 maja, możemy przesunąć je o dwa lata" - powiedział Gowin

CZYTAJ DALEJ

Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej drukują przyłbice ochronne dla szpitali

2020-04-06 17:13

[ TEMATY ]

koronawirus

fb.com/politechnikaczestochowska

W laboratoriach druku 3D Politechniki Częstochowskiej powstają przyłbice ochronne dla ratowników i medyków.

Pracownicy Politechniki Częstochowskiej od kilku dni pracuję nad drukiem przyłbic ochronnych dla szpitali. Codziennie powstaje w laboratoriach kilka osłon twarzy. Mogą one służyć jako bariera w kontakcie z koronawirusem.

Przyłbice mogą używać lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy. Pierwsza partia zostanie przekazana w najbliższych dniach do Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję