Reklama

Niedziela Kielecka

Tokarnia

Skansenowski kościół odnowiony

Niedziela kielecka 4/2015, str. 3

[ TEMATY ]

świątynia

TD

Poszpitalny kościół z Rogowa, obecnie w skansenie w Tokarni

Poszpitalny kościół z Rogowa,
obecnie w skansenie w Tokarni

Jeszcze w Adwencie 2014 r. został zaprezentowany stan skansenowskiego kościółka z Rogowa w Parku Etnograficznym w Tokarni, który w ub. roku odwiedziło ok. 90 tys. turystów.

Dzięki dofinansowaniu ministerialnemu zostały odnowione dwa ołtarze boczne, powstała także kopia skradzionego obrazu św. Jana Nepomucena. W pełni na mensach ołtarzowych pojawiły się, wydobyte spod kilku warstw przemalowań, polichromie. Odsłonięte ornamenty to efekt tzw. „marmuryzacji”. Z kolei skradziony obraz św. Nepomucena (wycięty brutalnie z ram w latach 80.), został odtworzony na podstawie fotografii. Prace wykonały trzy pracownie konserwatorskie.

Reklama

– Dofinansowanie wykonanych prac wynosiło 50 tys. zł, z czego 40 tys. zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 10 tys. zł to był wkład własny Muzeum Wsi Kieleckiej, które prowadzi Park Etnograficzny w Tokarni – mówi Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej. Projekt pn. „Konserwacja obiektów ruchomych Kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia z Rogowa w Parku Etnograficznym w Tokarni”, zrealizowano w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podkreślają pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej, efekty tych prac są na tyle zadowalające, że placówka przygotowała kolejny wniosek projektowy na kontynuowanie prac, które obejmowałyby ołtarz główny oraz odbudowanie i odtworzenie brzmienia organów, co generowałoby duże prace badawcze.

– Jest to kościół żywy i aż się prosi, aby organy znowu w nim brzmiały – przekonuje Beata Ryń. Przypomina, że codziennie z wieży odzywa się w południe sygnaturka na Anioł Pański, że jest w nim coraz więcej ślubów, terenowa Droga Krzyżowa w Wielkim Poście, odprawiane są także Msze święte przy wielu wydarzeniach w parku etnograficznym (dożynki, Święto Chleba, Hubertus itd.).

Reklama

XVIII-wieczny kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia, wzniesiony we wsi Rogów k. Opatowa, został zrekonstruowany w latach 1997 – 2000 w skansenie w Tokarni.

Barokowy, modrzewiowy kościół był fundacją dziedzica Rogowa – Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Do współczesności dotrwał jako jedyny tzw. kościół szpitalny na Kielecczyźnie. W ołtarzach znalazły miejsce malowane na płótnie olejne obrazy wysokiej klasy artystycznej, bez wątpienia XVII-wieczne, a więc starsze niż kościół. Przedstawienie Matki Bożej w ołtarzu głównym otoczone było silnym lokalnym kultem.

Decyzją bp. Jana Jaroszewicza kościół w 1976 r. został przekazany nieodpłatnie Muzeum Wsi Kieleckiej. Przeniesiony w 1996 r. na teren Parku Etnograficznego w Tokarni, rekonstruowany w latach 1997 – 2000 (akt erekcyjny z dnia 8 lipca 1997) do 2002 r. był poddawany zabiegom konserwatorskim wewnątrz. Większość prac (tzn. konserwacja polichromii, ołtarzy i elementów wyposażenia) jest dziełem pracowników Muzeum.

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Macie wyjątkowe źródło – Serce Pana Jezusa

Niedziela kielecka 45/2018, str. VII

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

WD

Namaszczenie ołtarza

Namaszczenie ołtarza

21 października biskup kielecki Jan Piotrowski dokonał uroczystego poświęcenia kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oleszkach koło Buska-Zdroju. O jego powstaniu marzyli mieszkańcy przed II wojną światową

Starania powiodły się dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Uroczystości odbywały się z udziałem ponad dwudziestu kapłanów z dekanatu buskiego i związanych z parafią, wielu mieszkańców i przyjaciół parafii dumnych z ukończonej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję