Reklama

Wybory uzupełniające do Senatu

Czesław Ryszka senatorem

Niedziela Ogólnopolska 7/2015, str. 9

Bożena Sztajner/Niedziela

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka (PiS) wygrał wybory uzupełniające do Senatu w okręgu wyborczym nr 75, który obejmuje Mysłowice, Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński. Sen. Ryszka zasiadał już w izbie wyższej (w latach 2005-11), był także posłem (1997 – 2001). Przeprowadzenie wyborów uzupełniających było konieczne po tym, jak dotychczasowa senator Elżbieta Bieńkowska została komisarzem Unii Europejskiej.

Czesław Ryszka, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest pisarzem katolickim, dziennikarzem, autorem ponad 50 książek, m.in. o tematyce maryjnej i papieskiej. Ponadto ma na swoim koncie kilka tysięcy artykułów w prasie krajowej i zagranicznej.

Pracę zawodową rozpoczynał na KUL w Zakładzie Badań nad Literaturą Religijną. Następnie pracował 6 lat jako redaktor tygodnika „Gość Niedzielny” w Katowicach, potem przez 10 lat kierował działem religijnym w tygodniku „Katolik”, wychodzącym w Katowicach. Od 1993 r. był redaktorem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i do chwili obecnej jest jego stałym współpracownikiem i publicystą. Jako poseł na Sejm pracował w Komisjach Rodziny oraz Kultury i Środków Przekazu. Wydał książkę zatytułowaną „Prostu z Sejmu”, będącą zbiorem wybranych przemówień oraz tekstów publikowanych na łamach „Niedzieli”. Jako senator PiS należał do Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Środowiska.

Reklama

W spocie wyborczym, który pojawił się w trakcie kampanii, kandydat na senatora mówił, że chce „swoje doświadczenie parlamentarne wykorzystać dla dobra wspólnego, dla umacniania polskiej suwerenności gospodarczej i narodowej”. „Śląsk był i powinien pozostać gospodarczą perłą w koronie Polski (...). Kto myśli inaczej, ten nie rozumie specyfiki naszego regionu, nie pragnie dobra ojczyzny” – to jego słowa z reklamówki wyborczej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie kampanii wyborczej powiedział, że Czesław Ryszka ma duże doświadczenie w życiu publicznym. – Jest człowiekiem blisko związanym z Kościołem, jest kimś, kto całe życie wspierał to wszystko, co jest fundamentem naszego wspólnego bytowania tu, na Śląsku, i w całej Polsce – zaznaczył szef PiS.

Sen. Czesław Ryszka jest żonaty, ma troje dorosłych dzieci, mających własne rodziny. Żona, Elżbieta, również po studiach na KUL, prowadzi poradnię przedmałżeńską, przez lata wykładała w Instytucie Pedagogicznym „Ignatianum” w Krakowie (filia w Sosnowcu).

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Naprawdę cudowny

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

W lipcu, listopadzie i grudniu 1830 r. w Paryżu Najświętsza Maryja Panna objawiła się Katarzynie Labouré – skromnej seminarzystce ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytki). Głównym przesłaniem był objawiony 27 listopada medalik z Jej orędziem. Stał się on narzędziem licznych uzdrowień, ocaleń czy nawróceń – co uczyniło go w oczach wiernych cudownym w działaniu. W krótkim czasie przylgnęła do niego nazwa „Cudowny Medalik”. Minione 190 lat jego istnienia jest naznaczone niezliczonymi Boskimi interwencjami.

CZYTAJ DALEJ

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję