Reklama

Niedziela Częstochowska

Tradycja ludowa pasją „Dąbrowian”

Czy warto podtrzymywać ginące zwyczaje ludowe? Czy pasują one do nowoczesnego życia? Członkowie amatorskiego Zespołu Teatralnego „Dąbrowianie” uważają: „Kiedy narody tracą pamięć, tracą życie”. To motto przewodzi zespołowi z Dąbrowy Zielonej, który 31 stycznia br. świętował jubileusz 20 lat działalności

Niedziela częstochowska 8/2015, str. 6

[ TEMATY ]

zwyczaje

tradycja

Archiwum GOK w Dąbrowie Zielonej

"Dąbrowianie" podczas spektaklu "Zimą w chałupie"

Zespół ten powstał w 1994 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury z inicjatywy miejscowego lekarza weterynarii Tadeusza Hałaczkiewicza i dyrektorki GOK Lilli Deska. Pomysł trafił na podatny grunt, zgłosili się chętni i już we wrześniu na dożynkach zespół zaprezentował swój pierwszy program. Mimo wielu trudności grupa pasjonatów doskonaliła się, poszerzała swój repertuar, co zaowocowało tym, że prezentowali się na różnych imprezach i konkursach. Dla aktorów wielką radością i wynagrodzeniem było to, że ludziom podobały się ich występy. Zespół ma w swoim dorobku 13 spektakli widowiskowych, których treścią są dawne zwyczaje, tradycje i obrzędy ludowe. To właśnie ten zespół przyczynia się do kultywowania tego, co staje się przez ludzi zapomniane, a młodemu pokoleniu już całkiem nieznane.

Reklama

Pierwszym wystawionym przez „Dąbrowian” widowiskiem był „Obrzęd żniwny”, przygotowany z okazji dożynek w Dąbrowie Zielonej we wrześniu 1994 r. W ich repertuarze znalazły się też przedstawienia: „Dożynki w Kopydłowie” o tematyce strażackiej, „Jasełka”, „Wyzwoliny Kosiarza”, prezentujące zwyczaj pasowania z czeladnika na mistrza. Na uwagę zasługują również spektakle: „Gromniczna”, „Narodziny”, „Żniwowanie”, „Zemsta po latach”, „Zimą w chałupie”, „Ostatki” oraz „Herody”.

Nagradzani i wyróżniani w różnych konkursach i przeglądach zespołów ludowych w Polsce. Wielokrotnie wystawiali swoje przedstawienia w Bukowinie Tatrzańskiej, m.in. reprezentując nasz region podczas Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych czy w Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych. Występowali też na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w archikatedrze częstochowskiej, na scenie przed Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie w czasie ogólnopolskich dożynek i w czasie targów świątecznych w „Gwiazdkowej Alei”, Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, w wielu salach widowiskowych i kościołach. Wyróżnieniem dla nich był występ w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a także na Jasnogórskich Wałach w 2005 r., gdzie zostali zaproszeni do udziału w widowisku teatralno-muzycznym „Częstochowska Victoria” z udziałem wielu wybitnych aktorów i wokalistów.

W czasie uroczystości jubileuszowej, która odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół w Dąbrowie Zielonej, członkowie zespołu zaprezentowali sceny z wielu swoich spektakli, aby przypomnieć licznie zebranej publiczności swój repertuar. W przerwach między spektaklami dyrektor GOK Lilla Deska podsumowała 20-letnią działalność artystyczną zespołu, mówiła o ich dorobku, licznych nagrodach, wyróżnieniach i dyplomach. Znakomity aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie Adam Hutyra, który był gościem, ale także reżyserem „Zemsty”, współreżyserem jubileuszowego przedstawienia, nie krył zdumienia i podziwu dla aktorów – amatorów, którzy dzięki ćwiczeniom i zaangażowaniu prezentują dziś tak wysoki poziom przekazu scenicznego. Na zakończenie uroczystości wójt gminy Dąbrowa Zielona Maria Włodarczyk podziękowała członkom zespołu za ich trud, poświęcenie w ocalaniu od zapomnienia zwyczajów ludowych związanych ze świętami i codziennym życiem na wsi oraz za uczenie młodych ludzi szacunku do polskiej kultury ludowej.

2015-02-19 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: rogale świętomarcińskie od Caritas także w formie wirtualnej

[ TEMATY ]

Caritas

tradycja

Graziako

Caritas Archidiecezji Poznańskiej zachęca w tym roku do zamawiania rogali świętomarcińskich w większych ilościach, a także do włączenia się w akcję e-rogal. Rogal świętomarciński stanowi tradycyjny wielkopolski wypiek z okazji liturgicznego wspomnienia św. Marcina z Tours i Święta Niepodległości. W tym roku jednak 11 listopada – z uwagi na pandemię koronawirusa – nie będzie można nabyć smakołyków przy stoiskach Caritas.

„Niestety w tym roku długoletnią tradycję rozprowadzania rogali świętomarcińskich przez Caritas Poznań mocno komplikuje aktualna sytuacja epidemiologiczna. Ani Szkolne Koła Caritas, ani Parafialne Zespoły Caritas nie będą ich dystrybuować. Zachęcamy jednak do zamawiania za pośrednictwem Caritas tego smakołyku w ilościach minimum 50 sztuk. Zapraszamy instytucje i osoby prywatne, aby wsparły nasze dzieło” – mówi KAI ks. Marcin Janecki.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję