Reklama

Niedziela Kielecka

Kierujcie się ku Maryi

Niedziela kielecka 8/2015, str. 2

[ TEMATY ]

peregrynacja

ŚDM w Krakowie

TER

Krzyz i ikona Maryi w sanktuarium w Lelowie

Krzyz i ikona Maryi w sanktuarium w Lelowie

W ostatni dzień stycznia do Lelowa przywiezione zostały symbole Światowych Dni Młodzieży – drewniany Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. W ten sposób rozpoczęła się ich dwutygodniowa peregrynacja po parafiach i ośrodkach kultu, ale nie tylko. W Lelowie symbole ŚDM powitał bp. Jan Piotrowski. Po ich ucałowaniu przed lelowskim sanktuarium wprowadził je wraz z towarzyszącymi mu kapłanami oraz wiernymi do kościoła. Biskupa, kapłanów, siostry zakonne, młodzież oraz wszystkich obecnych powitał proboszcz lelowskiej wspólnoty ks. Henryk Młynarczyk. Przypomniał on wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to mieszkaniec Lelowa Ignacy Trenda oddał swoje życie, nie chcąc zbezcześcić krzyża. Rozstrzelany przez Niemców, dziś jest kandydatem na ołtarze.

W homilii Biskup Jan mówił, że peregrynacja symboli ŚDM rozpoczyna nową epokę ewangelizacyjną diecezji kieleckiej, nową co do jakości odczytywania darów odkupienia, które Bóg nam wspaniałomyślnie ofiaruje w Jezusie Chrystusie, swoim Synu – mówił Biskup, dodając, że Bóg ofiarowuje nam tę odkupieńczą miłość w obecności Maryi, Matki Jezusa Chrystusa. Biskup Jan przypomniał, że w Wiślicy po raz pierwszy w dziejach polskiej ziemi postawiony został krzyż Chrystusa, dodał, że od wieków relikwie krzyża, na którym umarł Zbawiciel, znajdują się w opactwie na Świętym Krzyżu. Biskup mówił o tysiącach przydrożnych krzyży ustawionych przy polskich drogach, w domach, kościołach, szkołach i miejscach pracy. – Tam gdzie jest krzyż, jest także obecność Maryi, Matki Jezusa. Ona bowiem ze swoją macierzyńską miłością stanęła u stóp krzyża. I uczy nas, jak patrzeć na krzyż, i jak przy krzyżu być wierną – mówił Biskup Jan, zachęcając wszystkich do pogłębiania wiary i wracania do jej źródeł. Jak zauważył, poszukiwanie źródeł „łączy się z wysiłkiem i straconym czasem. Tylko światowe rynsztoki są łatwe do odnalezienia” – zaznaczył z mocą. Zwracając się do młodych, powiedział: – Nie słuchajcie świata, ponieważ gdy was uwiedzie i zbałamuci, już nad wami nie zapłacze, ale wyrzuci na śmietnik ludzkich odpadków. Kierujcie się ku Maryi, bądźcie uczniami Jej szkoły Ona nauczy was całej prawdy o Jezusie.

Reklama

Przez kolejne dni symbole ŚDM peregrynowały m.in. do kaplic szpitalnych, ośrodków wychowawczych w Łopusznie, Ojcowie, Proszowicach, Kazimierzy Wielkiej, Brzezinach, Morawicy, Masłowie. Do Kielc symbole ŚDM przywiezione zostały 3 lutego. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Nawiązał w homilii do niedawno zakończonego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. – My przy tych znakach chcemy się modlić, w ten wieczór szczególnie o jedność chrześcijan – mówił, dodając, że nie ma prawdziwego ekumenizmu bez wewnętrznej przemiany i że jedynym lekarstwem na przełamanie dzielących barier jest „ufne zwrócenie się ku Bogu”, aby pokonać pychę i egoizm.

Biskup zachęcał do świętowania niedzieli: „Tego Bożego dnia, który tak zaborczo zawłaszcza kultura konsumpcji”. Przestrzegał, że jeżeli z naszego życia religijnego zniknie niedziela, zniknie w nas Boże życie, ponieważ Eucharystia buduje Kościół i Kościół żyje z Eucharystii. Homilię zakończył słowami: – Prośmy, aby drogi naszej rodziny diecezjalnej zawsze prowadziły do porozumienia, pokonując w sobie niszczący egoizm we wszystkich obszarach naszego życia: społecznego, gospodarczego i politycznego.

W kolejnych dniach symbole ŚDM wystawiane były m.in. w kaplicy Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach, w Hali Legionów w Kielcach, gdzie zgromadzili się chorzy i niepełnosprawni wraz ze swoimi opiekunami. W ostatnim dniu peregrynacji 14 lutego symbole ŚDM wystawione zostały w Wiślicy, w miejscu gdzie „wszystko się zaczęło”.

2015-02-19 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Niegowici do Grabowca

W piękne jesienne popołudnie w ostatnią sobotę października br., parafia św. Mikołaja w Grabowcu stała się jedynym w naszej diecezji przystankiem kopii obrazu Matki Bożej Wniebowziętej z Niegowici, zwanej Matką Bożą Dobrego Początku. To właśnie przed tym wizerunkiem modlił się u zarania swej kapłańskiej drogi, w latach 1948-1949 wikariusz ks. Karol Wojtyła, obecnie bł. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję