Reklama

Ze świata

2015-02-24 12:46


Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 5

Ukraina

Za naszą wschodnią granicą płynie krew

Nadal niespokojnie jest na Ukrainie. Do otwartych walk na wschodzie kraju doszedł jeszcze zamach terrorystyczny w Charkowie, 22 lutego br., podczas pokojowego marszu w 1. rocznicę tzw. rewolucji godności na Majdanie. 3 osoby zginęły, a 10 zostało rannych. Ukraińskie władze twierdzą, że za zamachem stoi Rosja.

Na froncie sytuacja też jest niepewna, mimo zawartego w Mińsku i gwarantowanego przez Niemcy i Francję rozejmu. Obserwatorzy twierdzą co prawda, że jest spokojniej niż przed nim, ale nadal dochodzi do wymiany ognia.

Porozumienie zawisło na włosku tuż po jego zawarciu, kiedy wspierani przez Rosję separatyści, wbrew zawartemu zawieszeniu broni, przypuścili szturm na Debalcewe – miasto ze strategicznym węzłem kolejowym. Siły ukraińskie, zagrożone okrążeniem, przegrały tę bitwę i musiały się wycofać z miasta. Część żołnierzy dostała się do niewoli i wymieniono ich później na pojmanych separatystów. Pojawiły się też sensacyjne informacje o możliwej dymisji prezydenta Petra Poroszenki. Dopiero prawie tydzień po zawarciu rozejmu separatyści zapowiedzieli wycofanie ciężkiego sprzętu. Coraz częściej słychać też głosy przypominające memorandum budapeszteńskie z 1994 r., podpisane przez prezydentów Rosji, Ukrainy i USA oraz premiera Wielkiej Brytanii, które gwarantowało Ukrainie suwerenność i integralność w zamian za zrzeczenie się broni atomowej, będącej na jej terytorium po rozwiązaniu ZSRR. Sytuacja pokazuje, ile warte są te gwarancje.

Reklama

W czasie gdy na Ukrainie trwały walki, w Watykanie z wizytą „ad limina” przebywali ukraińscy biskupi, którzy przedstawili papieżowi Franciszkowi obraz sytuacji w ich państwie. Według abp. Mieczysława Mokrzyckiego, Ojciec Święty nie miał całościowego obrazu sytuacji. Papież zapewnił biskupów, że będzie się jeszcze bardziej starał rozmawiać z osobami, które są odpowiedzialne za pokój na świecie, by pomogły powstrzymać rozlew krwi na tamtych terenach.

Znaczącym wyrazem poparcia dla narodu ukraińskiego był także bezprecedensowy gest papieża emeryta Benedykta XVI, który spotkał się ze wszystkimi rzymskokatolickimi ukraińskimi hierarchami w Ogrodach Watykańskich.

(pr)

Papież Franciszek

Biskupi potwierdzają papieską wizytę w Paragwaju

Konferencja Biskupów Paragwaju oficjalnie potwierdziła wizytę papieża Franciszka w tym kraju. Jak poinformował dziennik „Ultima Hora”, Ojciec Święty w trakcie pielgrzymki w lipcu br. odwiedzi m.in. narodowe sanktuarium maryjne w Caacupé, znajdujące się godzinę jazdy samochodem od stolicy kraju – Asunción. W ramach planowanej podróży apostolskiej do Ameryki Łacińskiej papież Franciszek ma jeszcze odwiedzić Boliwię i Ekwador. O swoich planach dotyczących podróży zagranicznych w tym roku Ojciec Święty poinformował podczas rozmowy z dziennikarzami przeprowadzonej w drodze powrotnej z Filipin do Rzymu.

W styczniu 2015 r. papież Franciszek odwiedził Sri Lankę i Filipiny. W czerwcu br. uda się do Bośni i Hercegowiny, a we wrześniu – do USA, na obchody 8. Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii.

(RV)

* * *

To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.

Jan Paweł II

Krótko

W niedzielę 22 lutego pielgrzymi zgromadzeni na Placu św. Piotra na modlitwie „Anioł Pański” otrzymali z rąk wolontariuszy książeczkę pt. „Custodisci il cuore” (Strzeż serca), zawierającą podstawowe prawdy wiary. Papież poprosił wiernych, aby pomogła im ona w nawróceniu i rozwoju duchowym, gdyż w sercu człowieka „rozgrywa się mecz codziennych wyborów między dobrem a złem”.

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego planują serię zamachów na ambasady w Turcji – ostrzegł turecki wywiad.

Falę krytyki wywołała wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina na Węgrzech – rząd Węgier zaprosił go jako jedyny spośród krajów UE. Węgry liczą na korzystną dostawę gazu.

Prezydenci krajów należących do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (CEEAC) uzgodnili strategię wspólnej walki z ugrupowaniem terrorystów islamskich Boko Haram, które działa głównie w Nigerii.

Odwołanie Polski w sprawie więzień CIA na terenie naszego kraju odrzucił Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Polska będzie musiała zapłacić odszkodowanie dwóm terrorystom.

W Buenos Aires – stolicy Argentyny ponad 400 tys. demonstrantów wyszło na ulice, domagając się pełnego wyjaśnienia okoliczności śmierci prokuratora Alberta Nismana. Znaleziono go martwego w przeddzień wystąpienia, w którym miał przedstawić w parlamencie dowody przeciwko prezydent Cristinie Fernández de Kirchner i innym przedstawicielom władz.

Belgijscy naukowcy odkryli nową odmianę wirusa HIV. Obecny jest on na Kubie i ma bardzo agresywne działanie.

Na granicy ubóstwa lub społecznego wykluczenia żyje co czwarty Europejczyk (24,5 proc.) – szacuje Caritas Europa. W 2013 r. w takiej sytuacji znalazło się prawie 123 mln obywateli UE.

Porto: po śmierci zakonnicy biskup krytykuje wymiar sprawiedliwości i feministki

2019-09-20 08:13

mz (KAI/JS/P) / Porto

Biskup diecezji Porto Manuel Linda skrytykował portugalską klasę polityczną za stworzenie źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości w Portugalii. Krytyka ze strony hierarchy ma związek z zamordowaniem 8 września siostry Antonii Pinho. Zakonnica zginęła w miejscowości São João da Madeira podczas próby gwałtu ze strony uzależnionego od narkotyków kryminalisty.

Pixabay.com

Siostra Antonia opiekowała matką agresora. Portugalski biskup nazwał zabójcę popularnej w diecezji Porto 61-letniej zakonnicy “prawdziwym potworem”, zaznaczając, że agresor pozostawał na wolności z powodu źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości. - W tym przypadku zawiódł on w dotkliwy sposób. Żadna instytucja, twierdząca, że stoi na straży praw człowieka, też nie zareagowała w przypadku morderstwa siostry Antonii – napisał w komunikacie bp Manuel Linda, przypominając, że 44-letni morderca wielokrotnie był oskarżany o gwałty.

Hierarcha skrytykował też działanie systemu więziennictwa w Portugalii. Stwierdził, że jest on nieskuteczny i nie resocjalizuje osadzonych. Wyraził wątpliwość czy zakłady karne są w “Portugalii ośrodkami poprawiania ludzi, czy raczej szkołami nauki wysublimowanej przestępczości”.

Biskup Linda skrytykował też organizacje feministyczne, które “nie zabrały głosu” po bestialskim mordzie na zakonnicy. Stwierdził, że zrobiły to prawdopodobnie w związku z tym, że siostra Antonia była osobą konsekrowaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni

2019-09-20 20:11

Marek Staroń

Jak jeździć bezpiecznie? Na to i inne pytania odpowiadali sobie uczniowie czterech głogowskich szkół w ramach realizacji projektu #SpołecznieOdpowiedzialni. Przez dwa dni blisko czterysta osób dowiedziało się o najczęstszych błędach, jakie popełniają kierowcy na sześciu skrzyżowaniach w Głogowie.

Marek Staroń

Prelekcje w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych, Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Politechnicznych oraz Zespole Szkół Przyrodniczych i Branżowych poprowadził pan Władysław Drozd – były wieloletni instruktor nauki jazdy, egzaminator, autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz były Prezes Krajowego Towarzystwa Egzaminatorów.

Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali broszury z omówieniem lokalizacji miejsc niebezpiecznych, a dodatkowo szkoły zostały wyposażone w podręczniki z zakresu zachowania w ruchu drogowym. Zdecydowana większość uczniów jest mieszkańcami Głogowa, więc dobrze znali omawiane lokalizacje. Wśród słuchaczy byli zarówno kierowcy jak i osoby, które dopiero przystąpią do egzaminu. - Dowiedzieliśmy się tutaj wielu nowych rzeczy. Na pewno przydadzą się na egzaminie – mówili uczniowie. W wychowaniu młodego kierowcy ważne jest nie tylko poprawienie błędów, ale przede wszystkim profilaktyka, czyli zapobieganie im. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na zachowania w ruchu drogowym, ale także przygotowanie młodych ludzi do zachowań, które uchronią ich przed negatywnymi konsekwencjami.

Ponadto 19 września w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi pn. „Bezpiecznie i odpowiedzialnie”.

W konferencji wzięli udział:

– dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych – Sylwia Chodor,

– dr inż. Władysław Drozd,

– Marek Rychlik – lider grupy inicjatywnej projektu “Bezpiecznie i odpowiedzialnie”

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA objęła patronatem medialnym tę inicjatywę.

Niniejszy projekt pod tytułem Bezpiecznie i odpowiedzialnie przygotowany został w ramach projektu pod nazwą: #SpołecznieOdpowiedzialni, realizowanego przez Fundację „KATOLICKA INICJATYWA BERIT”, który dotyczy wsparcia grup nieformalnych i samopomocowych oraz młodych organizacji pozarządowych, działających na terenie województwa dolnośląskiego.

„Projekt #SpołecznieOdpowiedzialni finansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”.

W ramach projektu powstał także film edukacyjny na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się na drodze:

https://maika.pl/jak-jezdzic-bezpiecznie/

Zobacz zdjęcia: Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem