Reklama

Z Jasnej Góry

2015-02-24 12:46

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 8

W wieczornej godzinie Polaków

Przez Jasną Górę ku przyszłości

W wieczornym Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej 19 lutego br. uczestniczył Andrzej Duda, kandydat PiS na urząd Prezydenta RP. Wraz z nim w modlitwie apelowej wzięli także udział: europoseł Jadwiga Wiśniewska oraz Szymon Giżyński i Artur Warzocha. Słowo przed błogosławieństwem apelowym wypowiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo. – Jest takie powiedzenie, że trzeba przejść przez góry, żeby odnaleźć drogę do życia, bo inaczej nieraz można skończyć drogę urwiskiem i nie dojść do celu. Myślę, że taką górą zawierzenia, przez którą przechodzimy, jest Jasna Góra, z Maryją, która w sposób pewny prowadzi nas ku Chrystusowi i ku przyszłości – podkreślił abp Depo.

Po Apelu Jasnogórskim o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, wręczył Andrzejowi Dudzie ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej, a abp Depo udzielił specjalnego błogosławieństwa.

Rekolekcje Bożogrobców

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (Bożogrobcy) w dniach 20-22 lutego br. przeżywał na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje wielkopostne. Prowadził je ks. prał. Jerzy Bielecki, ceremoniarz kościelny zakonu. Przybliżył historię i charyzmat Bożogrobców oraz zaprezentował dotyczące ich dokumenty papieskie.

Reklama

Msze św. dla uczestników rekolekcji sprawowali: 20 lutego – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, 21 lutego – kard. Kazimierz Nycz – wielki przeor Zwierzchnictwa w Polsce, 22 lutego – biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan. (Więcej – za tydzień.)

Ruch Światło-Życie

W dniach 20-13 lutego br. w Sanktuarium Jasnogórskim modlili się moderatorzy i animatorzy Ruchu Światło-Życie wraz z rodzinami z kraju i zagranicy. Pielgrzymom towarzyszyli kapłani i siostry zakonne. Łącznie na Jasną Górę przybyło ok. 1,5 tys. osób. Kongregacja zakończyła się Krajowym Kolegium Moderatorów Ruchu Światło-Życie. Podczas jubileuszowego spotkania podjęty został temat roku formacyjnego 2015/2016 – „W mocy Ducha Świętego”. Tegorocznemu spotkaniu przewodniczył moderator generalny Ruchu bp Adam Wodarczyk, który od dwóch miesięcy jest biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. (Więcej – za tydzień).

Jasnogórskie Dni Skupienia z Modlitwą o Uzdrowienie pod hasłem:

„Zapatrzeć się w Boga, czyli uzdrowienie przez patrzenie”

Prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin – egzorcysta archidiecezji częstochowskiej

Terminy: 5-8 marca 2015; 26-29 marca 2015; 23-26 kwietnia 2015

Od czwartku godz. 17.00 do niedzieli godz. 13.00

Zgłoszenia: tel. 572-486-241 lub 572-486-242 (codziennie: 18.00-20.00)

Informacje i program: jasneskupienie@gmail.com
Jasna Góra, ul. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa

8 marca – niedziela

Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

godz. 17.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji polskich kobiet pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna z Kalisza;

ok. godz. 18.00 – spotkanie w Kaplicy Różańcowej z Patrycją Hurlak, „nawróconą wiedźmą”, aktorką znaną z wielu seriali telewizyjnych, która została uwolniona od różnych form magii.

Zapraszamy nie tylko niewiasty!

Nie zabraknie niespodzianek dla kobiet!

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie oraz Radio Jasna Góra.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Jedziemy!

2019-09-16 22:34

Agnieszka Bugała

Krzysztof Wowk/Wowk Digital

Wielu osobom, nawet zaangażowanym w życie Kościoła, katolickie tygodniki wciąż kojarzą się z nudnym i trudnym przepowiadaniem, nawracaniem na siłę, wytykaniem życiowych błędów i szczegółowym relacjonowaniem długich, kościelnych uroczystości. W dodatku bez polotu i inwencji, w starym, nie zawsze dobrym graficznie, stylu.

Czy tak jest? Tak, tak niestety też bywa. Czy tak jest u nas? Staramy się, by było inaczej.

W tym roku Niedziela kończy 93 lata. Słuszny to wiek, zasługuje na pochwałę – że przetrwała niejedno i widziała niejedno i wiele mogłaby opowiedzieć młodszym, gładszym na licu koleżankom z prasowej półki. I choć – z racji wieku – kojarzona raczej z powłóczystą suknią mocno wciętą w talii i z kapeluszem ocieniającym pomarszczone czoło z innej epoki (i kapelusz i czoło) to jednak, Drogi Czytelniku, pomyliłbyś się bardzo, gdybyś uległ tej powierzchownej refleksji! Niedziela ma swój wiek, to prawda, ale silnik nowoczesnego motoru, w cztery sekundy rozpędza się do setki i jedzie  tam, gdzie czeka na nią wydarzenie, opowieść, ale przede wszystkim człowiek!

W niedzielę Środków Masowego Przekazu wrocławska redakcja Niedzieli kłania się nisko wszystkim Czytelnikom. Dziękujemy za ogromną życzliwość, serdeczność i gościnność w czasie spotkań w parafiach. Kapłanom, Księżom Proboszczom dziękujemy za pomoc w docieraniu do Czytelników. Jesteście wszyscy częścią ogromnej rodziny Niedzieli - zacnej pani lat 93 z sercem i duszą młodej dziewczyny pędzącej nowoczesnym motorem. Dokąd? Tam, gdzie człowiek, tam, gdzie Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Cenzura prewencyjna w Empiku. Wycofanie „Gazety Polskiej” ze sprzedaży narusza Konstytucję

2019-09-20 11:59

Notatka prasowa

Decyzja władz Empiku o wycofaniu ze sprzedaży jednego z wydań „Gazety Polskiej” narusza konstytucyjną wolność prasy. Stanowi także dyskryminację części społeczeństwa ze względu na poglądy. Do czasopisma dołączona była naklejka sprzeciwiająca się ideologii ruchu LGBT. Praktyka kierownictwa sieci sklepów może prowadzić do sytuacji, w której każdy konserwatywny tytuł będzie bezprawnie cenzurowany przez sprzedawcę.

pl.wikipedia.org

Działanie Empiku stanowi swego rodzaju cenzurę prewencyjną, a więc kontrolę treści prasowych przed ich publikacją oraz godzi w zapisaną w art. 14 Konstytucji zasadę wolności prasy. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu jest na gruncie ustawy zasadniczej wyraźnie zabroniona (art. 54 ust. 2). Kontrola jeszcze nieopublikowanych treści jakiej dopuścił się Empik, narusza także wolność posiadania i wyrażania poglądów, której istotnym elementem jest możliwość pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Bez zagwarantowania prawnego tej wolności i faktycznej jej realizacji kształtowanie własnych poglądów jest niemożliwe. Decyzja władz sieci sklepów stanowi też przykład dyskryminacji licznej grupy obywateli ze względu na wyznawane poglądy.

Działania Empiku wymierzone były przede wszystkim w dodatek do „Gazety Polskiej” – naklejkę, której nadano treść i znaczenie odbiegające od właściwej jej interpretacji. Arbitralnie uznano, że dystrybucja nalepki godzi w tzw. antydyskryminacyjną politykę przedsiębiorstwa, podczas gdy uniemożliwienie posługiwania się naklejką czytelnikom magazynu, stanowi naruszenie ich wolności słowa, w tym wolności wyrażania poglądów krytycznych wobec postulatów politycznych czy społecznych. W konsekwencji dochodzi do dyskryminacji tych osób, które poprzez posługiwanie się naklejką chciały wziąć udział w debacie społecznej dotyczącej istotnych i aktualnych tematów.

Ponadto, firma dostarczająca prasę do Empiku, przed publikacją jednego z następnych numerów „Gazety Polskiej” domagała się od wydawcy czasopisma przedstawienia wizualizacji naklejki, która miała być dołączona do tego wydania. Nalepka przedstawiała wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie ma informacji o tym, czy inne tytuły były w podobny sposób kontrolowane.

„Działanie Empiku stanowi ingerencję w treści publikowane w prasie. Empik jest jednym z głównych sprzedawców prasy w Polsce, dlatego jego arbitralne decyzje o odmowie sprzedaży konkretnego wydania gazety, przekładają się na dotkliwe straty finansowe wydawcy. Takie działanie może wywołać tzw. efekt mrożący polegający na zniechęceniu wydawców do publikowania określonych treści w przyszłości” – skomentował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

Instytut Ordo Iuris analizuje możliwość podjęcia działań w związku z nagannymi praktykami Empiku m.in. na gruncie prawa prasowego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem