Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rozpoczyna się peregrynacja...

Przedstawiciele młodzieży naszej diecezji wraz z kapłanami wzięli udział XII Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Łomży pod hasłem „Od parafii do peryferii”. Jak zaznacza przewodnicząca sekcji komunikacji i nowa rzecznik prasowy Diecezjalnego Centrum ŚDM Bożena Hajduk – podczas forum poszukiwali nowszych sposobów na dotarcie do młodych oraz przygotowanie się na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Słuchali konferencji biskupów oraz zapoznali się z przygotowaniami do ŚDM w innych krajach. Forum było również czasem modlitwy.

Tymczasem rozpoczyna się peregrynacja znaków ŚDM w naszej diecezji. Wolontariusze ŚDM będą dbali o uczestnictwo w peregrynacji także od strony medialnej. – W ramach przygotowania do peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani w naszej diecezji zorganizowaliśmy szkolenie dla sekcji komunikacji. Miało ono na celu zapoznanie naszych wolontariuszy z zasadami tworzenia profesjonalnych sprawozdań z miejsc, do których przybędą symbole ŚDM. Nasi wolontariusze będą gromadzili relacje pisemne oraz fotograficzne z peregrynacji w poszczególnych parafiach – powiedziała „Niedzieli na Podbeskidziu” Bożena Hajduk.

Reklama

Znaki ŚDM będą gościły w naszej diecezji przez 2 tygodnie – od 28 lutego do 14 marca (Czechowice, parafia św. Barbary). Następnie znaki będą przekazane do diecezji częstochowskiej. Peregrynacja to czas modlitw, Mszy świętych i czuwań przy znakach. W niektórych miejscowościach przejdą ulicami Drogi Krzyżowe z Krzyżem ŚDM, np. w Bielsku (13 marca), Żywcu (6 marca), Skoczowie (1 marca), Cieszynie (2 marca). W każdym miejscu znaki powita jeden z biskupów naszej diecezji.

25 marca 1983 r. młodzi przynieśli mierzący prawie 4 metry krzyż w procesji na ceremonię otwarcia Drzwi Jubileuszowych Bazyliki Świętego Piotra. Przez cały czas Roku Odkupienia Krzyż pozostawał obok konfesji św. Piotra, a w dniu zamknięcia Roku Jubileuszowego Jan Paweł II oddał go młodym, prosząc, by ponieśli go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość. Od tamtej pory Krzyż towarzyszy wszystkim kolejnym Światowym Dniom Młodzieży.

W czasie spotkania młodych z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 na Tor Vergata w Rzymie obok Krzyża pojawiła się ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), która towarzyszy spotkaniom młodych od 2003 r.

2015-02-25 15:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dotknij Miłosierdzia

Niedziela rzeszowska 22/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Angelika Kabała

Co tak najbardziej ostatnio Cię dotknęło? Zła ocena w szkole? Niezdany egzamin? Kolejna uwaga wychowawcza od rodziców? Pijany tata? Zła diagnoza lekarska dla Twojej mamy? A może wydarzenia we Francji, w Nepalu czy na Ukrainie? Dotknięcia bywają różne.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję