Reklama

Poszukiwani najwspanialsi!

2015-02-26 13:20

Magdalena Lewandowska
Edycja wrocławska 9/2015, str. 4

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Z myślą o czasie wakacyjnym Centrum Wolontariatu Caritas rozpoczęło organizację letniego wypoczynku dla blisko 450 dzieci z ubogich rodzin naszej archidiecezji. Poszukują młodych wolontariuszy, którzy podczas kolonii zajmą się dziećmi, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zdobędą doświadczenie i umiejętności pracy z maluchami i z młodzieżą.

Termin zgłaszania się do kolonijnego wolontariatu mija 6 marca, spotkanie z kandydatami odbędzie się 9 marca w siedzibie Caritas. – Poszukujemy gównie studentów i absolwentów kierunków pedagogicznych, ale mile widziani są także inni młodzi ludzie, którzy dobrze czują się w pracy z dziećmi – mówi Krzysztof Dembski, koordynator ds. wolontariatu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Dajemy wolontariuszom wiele możliwości: począwszy od zdobycia kwalifikacji, poprzez doświadczenie, nowe zdolności interpersonalne i organizacyjne, ciekawe znajomości. Dzięki wolontariatowi mogą np. bezpłatnie ukończyć kursu wychowawcy kolonijnego.

Potrzeba troski i ciepła

W tym roku Caritas Archidiecezji Wrocławskiej organizuje pięć turnusów kolonijnych nad morzem, na każdy z nich pojedzie ponad 80 dzieci. – Na koloniach wolontariusz, jako wychowawca, ma pod opieką 12 dzieci. Swojej grupie organizuje czas, na wieczornych spotkaniu kadry ustala plan na następny dzień i realizuje dany program – opowiada Krzysztof Dembski, który sam jako wolontariusz opiekował się dziećmi podczas czterech kolonii Caritas. – Są oczywiście kąpiele w morzu, gry, zabawy, spotkania w grupach, wycieczki, jest np. kurs pierwszej pomocy prowadzony przez strażaków. W młodszych grupach wychowawca dodatkowo pomaga w codziennych obowiązkach, w dbaniu o higienę dzieci – dodaje. Te dzieci potrzebują przede wszystkim uwagi i ciepła, potrzebują uśmiechu oraz troski, by ktoś chciał się nimi naprawdę zająć.

Przygotowanie do wyjazdu w charakterze opiekuna kolonijnego trwa kilka miesięcy. Wolontariusze spotykają się systematycznie, przechodzą odpowiednie szkolenia i kursy, biorą udział w tworzeniu programu kolonijnego. W planach jest też szkolenie wyjazdowe, które służyć ma integracji i lepszemu poznaniu się wolontariuszy.

Reklama

Daj coś z siebie

Czemu warto zostać wolontariuszem? – Caritas od wielu lat organizuje kolonie dla najuboższych dzieci. Warto pochylić się nad tymi małymi ludźmi, którzy poza wyjazdem z Caritas nie mają szans na wakacyjny wypoczynek – przekonuje Krzysztof. – Wolontariusze dają tym dzieciom radość, chwilę wytchnienia i oderwania się od codzienności. A jadą dzieci, którym naprawdę warto poświęcić swój czas, swoje umiejętności. Dzieciaki za każdym razem są bardzo wdzięczne. Po zakończeniu kolonii uczestnicy utrzymują między sobą kontakty, dzieci spotykają się indywidualnie a na co dzień mają ze sobą kontakt przez Internet.

Kolonia z Caritas jest okazją do tego, by bardzo realnie, bardzo konkretnie pomagać – podkreśla Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas. – Student w czasie wakacji ma trochę wolnego, więc może wreszcie zaangażować się w coś dobrego, np. w wolontariat na który nie ma czasu w ciągu roku – dodaje. – Wakacyjny wypoczynek dzieci finansowany jest w całości z wigilijnych świec, z dobrych emocji, które wzbudziliśmy w sobie na święta. W ciągu roku te emocje mogą przygasnąć, a to jest doskonała okazja, by je na nowo wskrzesić, by kontynuować Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Zwłaszcza że studenci raczej wigilijnej świecy nie kupują, ale w ten sposób mogą do tego dzieła dołożyć swoje zaangażowanie, swoją obecność – zachęca rzecznik Caritas.

Tagi:
wolontariat

Reklama

Hiszpania: osadzony szwagier króla został wolontariuszem u orionistów

2019-09-19 15:14

mz (KAI/EM/EP/REL) / Madryt

Iñaki Urdangarin, osadzony od 2018 r. za malwersacje szwagier króla Hiszpanii Filipa VI, wyszedł w czwartek rano z więzienia Brieva, w prowincji Ávila, aby rozpocząć swoją współpracę z ośrodkiem dla niepełnosprawnych. Instytucję, prowadzoną przez księży orionistów, Urdangarin będzie odwiedzał dwa razy w tygodniu, pracując tam jako wolontariusz przez 8 godzin.

ferobanjo/pixabay.com

Zgodnie z opublikowaną we wtorek decyzją sądu Kastylii i Leonu Iñaki Urdangarin będzie pracował jako wolontariusz na rzecz innych, a także w celu swojej “socjalizacji wynikającej z osamotnienia”. Mąż siostry króla Filipa VI ma pomagać niepełnosprawnym w Domu Księdza Orione w Pozuelo de Alarcón w codziennych zajęciach, takich jak spacer, ćwiczenia czy pływanie.

51-letni Urdangarin trafił do więzienia Brieva w czerwcu 2018 r. po skazaniu go przez sąd na blisko sześć lat więzienia, m.in. za nielegalne zainkasowanie 6 mln euro przeznaczonych na inwestycje publiczne. Podczas śledztwa potwierdzono, że w latach 2004-2006 Urdangarin firmował swoim nazwiskiem przestępczą działalność organizacji non profit, Instytutu Noos, powołanego do propagowania sportu i kultury fizycznej. Większość środków trafiała jednak na inne cele, m.in. prywatne konta w rajach podatkowych.

Iñaki Urdangarin jest byłym kapitanem reprezentacji Hiszpanii w piłce ręcznej. Z ekipą tą zdobył dwukrotnie, w 1996 r i 2000 r., brązowy medal na letnich igrzyskach olimpijskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: zatroszczmy się o życie wieczne

2019-09-22 13:03

tłum. o. Stanisław Tasiemski OP (KAI) / Watykan

Do sprytu w zapewnieniu sobie nie tyle sukcesu doczesnego, ile życia wiecznego zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież skoncentrował się na fragmencie Ewangelii (Łk 16, 1-13) zawierającym przypowieść o nieuczciwym rządcy.

Grzegorz Gałązka

Oto tekst papieskiego rozważania w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Bohaterem przypowieści zawartej w Ewangelii dzisiejszej niedzieli (por. Łk 16, 1-13) jest sprytny i nieuczciwy rządca, który oskarżony o roztrwonienie majątku swego pana niebawem zostanie zwolniony. W tej trudnej sytuacji nie żali się, nie szuka usprawiedliwienia ani nie zniechęca, ale szuka wyjścia, aby zapewnić sobie spokojną przyszłość. Najpierw reaguje trzeźwo, uznając swoje ograniczenia: „Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę” (w. 3); potem działa przebiegle, po raz ostatni okradając swojego pana. Wzywa dłużników i zmniejsza zadłużenie wobec pana, aby uczynić z nich sobie przyjaciół, a następnie być przez nich wynagrodzonym. Jest to czynienie sobie przyjaciół poprzez korupcję i pozyskiwanie wdzięczności poprzez korupcję, jak to jest dzisiaj w zwyczaju.

Jezus podaje ten przykład z pewnością nie po to, by zachęcać do nieuczciwości, ale do przebiegłości. Istotnie podkreśla: „Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił” (w. 8), to znaczy z tą mieszaniną inteligencji i sprytu, która pozwala przezwyciężyć sytuacje trudne. Kluczem do zrozumienia tej historii jest zachęta Jezusa: „Zyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków” (w. 9). Wydaje się to trochę dezorientujące, ale tak nie jest. „Niegodziwa mamona” to pieniądze - zwane także „diabelskim łajnem” - i ogólnie rzecz biorąc dobra materialne.

Bogactwo może pobudzać do wznoszenia murów, tworzenia podziałów i dyskryminacji. Jezus przeciwnie zachęca swoich uczniów do zmiany kursu: „Zyskujcie sobie przyjaciół za pomocą bogactwa”. Jest to zachęta, by umieć zamieniać dobra i bogactwa w relacje, ponieważ ludzie są ważniejsi niż rzeczy i liczą się bardziej niż posiadane bogactwo. W życiu bowiem przynosi owoce nie ten, kto ma wiele bogactw, ale ten, kto tworzy i utrzymuje wiele więzi, wiele relacji, wiele przyjaźni poprzez różne „bogactwa”, to znaczy różne dary, którymi obdarzył go Bóg. Ale Jezus wskazuje również na ostateczny cel swej zachęty: „Zyskujcie sobie przyjaciół bogactwem, aby was przyjęli do wiecznych przybytków”. Jeśli będziemy umieli przekształcić bogactwa w narzędzia braterstwa i solidarności, to w raju powita nas nie tylko Bóg, ale także ci, z którymi dzieliliśmy się, dobrze zarządzając, tym co Pan umieścił w naszych rękach.

Bracia i siostry. ten fragment Ewangelii sprawia, że rozbrzmiewa w nas pytanie nieuczciwego rządcy, wyrzuconego przez swego pana: „Co ja teraz pocznę” (w. 3). W obliczu naszych niedostatków i porażek Jezus zapewnia nas, że zawsze mamy czas, aby uzdrowić dobrem popełnione zło. Ten kto spowodował łzy, niech kogoś uszczęśliwi; kto zdefraudował, niech da potrzebującym. Jeśli tak będziemy czynili, to pochwali nas Pan „dlatego, że działaliśmy przebiegle”, to znaczy z mądrością tego, kto rozpoznaje siebie jako dziecko Boże i angażuje się na rzecz królestwa niebieskiego.

Niech Najświętsza Dziewica pomoże nam być sprytnymi w zapewnieniu sobie nie tyle sukcesu doczesnego, ile życia wiecznego, aby w chwili sądu ostatecznego osoby potrzebujące, którym pomogliśmy, mogły zaświadczyć, że widzieliśmy w nich Pana i służyliśmy Panu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wokół chleba i piękna stworzenia

2019-09-23 01:18

Kamil Krasowski

W Jaczowie 22 września odbyły się diecezjalne obchody Kromki Chleba dla Sąsiada – akcji organizowanej przez diecezjalną Caritas. W tym roku towarzyszyła im też tzw. Niedziela św. Franciszka, będąca realizacją innego projektu Caritas - „Laudato si”.

Karolina Krasowska
Na pikniku w Jaczowie było radośnie i rodzinnie

- Gromadzimy się dzisiaj po pierwsze wokół chleba, a po drugie wokół piękna stworzenia i św. Franciszka – mówi Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas, która koordynuje w diecezji projekt „Laudato si”, będący nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka. – Te dwie rzeczy się bardzo uzupełniają, bo jeśli mówię o nawróceniu ekologicznym, o dbaniu o środowisko to ze względu na to, że kocham, że jestem w relacji do kogoś z kim jestem dzisiaj, ale też do moich braci i sióstr, którzy przyjdą po mnie.

Obchody obu akcji odbyły się na terenie parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, po której był czas na wspólne świętowanie. Uroczystościom przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W czasie pikniku można było nabyć tzw. ekotorby, wielorazowego użytku, przygotowane przez miejscowe panie. Chętni mogli spróbować zupy dyniowej, warzywnego leczo oraz wyśmienitego ciasta.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem