Reklama

Niedziela Wrocławska

Misjonarz to każdy z nas

Niedziela wrocławska 9/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

misje

Archiwum Referatu Katechetycznego Wrocławskiej Kurii

Ks. Eugeniusz Milewicz na misjach w Argentynie

Ks. Eugeniusz Milewicz na misjach w Argentynie

W archidiecezji wrocławskiej o IV Krajowym Kongresie Misyjnym mówi się już od kilku miesięcy. 240 naszych delegatów pojedzie do Warszawy w dniach 12-14 czerwca, by wziąć udział w centralnych obchodach tego wydarzenia. Jednak już teraz jesteśmy zaproszeni do poczucia misyjnej atmosfery.

Planowaniem i koordynacją przygotowań i wydarzeń w archidiecezji zajmuje się Referat Katechetyczny Wrocławskiej Kurii. Pracującą w nim s. Kazimierę, zmartwychwstankę, wspiera zespół liderów – katechetów. Każdy dekanat ma swojego lidera. Wspólnie planują, jak tematyką misji zainteresować wiernych archidiecezji.

5 kontynentów Dolnego Śląska

Reklama

A gdyby tak wyobrazić sobie, że jesteśmy w gorącej Afryce? Albo w kolorowej Ameryce Południowej? Gdyby wyobrazić sobie, w co ubierają się, co jedzą i czego się uczą w szkołach Azjaci?

Pierwszym pomysłem Referatu Katechetycznego jest podział archidiecezji na pięć kontynentów. – Kolorowa mapa, na której poszczególne kontynenty przeniesione są na dekanaty, ma przypominać, że Kościół jest wszędzie, że jest misyjny, a każdy katolik jest misjonarzem, bo głosi Chrystusa – mówi s. Kazimiera z Referatu Misyjnego. Katecheci podczas lekcji religii będą mówili uczniom o „nadanym” wg mapki kontynencie, a dzieci i młodzież będą wspólnie poznawać specyfikę, potrzeby i kulturę danego regionu świata. Kto wie, może rozbudzona ciekawość zaowocuje w przyszłości nowymi misjonarzami?

– Misjonarzem jest każdy, kto wierzy w Chrystusa. Każdy, kto Go zna, jest jego świadkiem, a świadek to misjonarz, bo głosi Chrystusa wszędzie, gdzie się znajdzie – wyjaśnia s. Kazimiera.

Reklama

Pierwsze wydarzenia związane z tematem misji będą miały miejsce już w lutym: misyjna Droga Krzyżowa przejdzie przez Ostrów Tumski 28 lutego. Tego dnia na misyjnym dniu skupienia spotkają się także katecheci z archidiecezji. – Na każdym z naszych „kontynentów” będzie się działo coś ciekawego – zapowiada s. Kazimiera.

Konkursy misyjne

Z impetem wyruszyła Azja: już w lutym ogłoszono V Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijno-Misyjnej, który organizuje Sportowa Szkoła Szermiercza nr 85 we Wrocławiu przy wsparciu Referatu Misyjnego i Wydziału Katechetycznego Kurii.

Trwają także konkursy plastyczne dla najmłodszych: „Mój kolega z Azji” – również organizowany przez SP 85 oraz parafię św. Maurycego we Wrocławiu oraz „Św. Jan Paweł II – misjonarz Europy” – proponowany przez wrocławską SP nr 17. Ta sama szkoła (z Europy) zaprasza starsze dzieci i młodzież do konkursu wiedzy o św. Teresce od Dzieciątka Jezus, patronce misji.

Wiosenne inicjatywy

Wszystkie dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami i rodzinami są zaproszone 5 czerwca do Trzebnicy, czyli do zielonej Afryki. Odbędzie się tam dziękczynny zjazd dzieci, które w tym roku przyjmą po raz pierwszy Komunię św. Trzebnica jest świetnie przygotowana do takich wydarzeń: polowy ołtarz i błonia rozciągające się niczym afrykańska pustynia przyjmą każdą liczbę pielgrzymów, sanktuarium św. Jadwigi i przylegający doń klasztor Sióstr Boromeuszek również są bardzo gościnne. Dzieci pierwszokomunijne są szczególnie zaproszone do jedności z misjami: do modlitwy za misje i do nauki ofiarności na potrzeby misji. O zaangażowanie najmłodszych misjonarzy troszczy się Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Parafia św. Filomeny w Gniechowicach (Ameryka) urządzi u siebie Wioskę Indiańską. To wydarzenie zaplanowano już po Kongresie, 23 czerwca. Będą konkursy, zabawa i modlitwa, ciekawi goście (może misjonarze?). Zapewne będzie to ciekawy akcent na zakończenie roku szkolnego. Natomiast na wrzesień planowane jest kolejne wydarzenie: Ognisko Ognisk w Kiełczowie. – Chcemy, żeby Ognisko połączyło jednym ogniem różne grupy i duszpasterstwa, żeby pokazali, jak wychodzą z ogniem Ducha Świętego w świat – planuje s. Kazimiera.

Misyjną niespodziankę szykuje też oleśnicka parafia Matki Bożej Miłosierdzia, która nawiąże do egzotycznej Oceanii, ale na nią musimy poczekać do jesieni.

* * *

Misyjna mapa archidiecezji wrocławskiej

Afryka: kolor zielony, dekanaty: Brzeg Dolny, Góra Wsch. i Zach., Milicz, Prusice, Trzebnica, Wołów

Azja: kolor żółty, dekanaty: Miękinia, Środa Śl., Wrocław Śródmieście, Wrocław-Osobowice, Wrocław-Psie Pole; Wrocław-Leśnica, Wrocław-Kozanów

Ameryka: kolor czerwony, dekanaty: Borów, Kąty Wrocławskie, Sobótka, Strzelin, Wiązów, Ziębice

Europa: kolor biały: Oława oraz dekanaty Wrocław-Krzyki, Wrocław-Katedra, Wrocław-Południe, Wrocław-Sępolno, Wrocław-Wschód

Oceania: kolor niebieski, dekanaty Brzeg Południe i Północ, Jelcz Laskowice, Namysłów Wschód i Zachód, Oleśnica Wschód i Zachód

Niedziela „Ad Gentes” II niedziela Wielkiego Postu 1 marca 2015 r.

Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W ten dzień w archidiecezji wrocławskiej będą zbierane ofiary do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes” wspomaga projekty ewangelizacyjne, charytatywne, medyczne i edukacyjne polskich misjonarzy.

Konkursy misyjne w archidiecezji wrocławskiej z okazji IV Krajowego Kongresu Misyjnego

V Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijno-Misyjnej „Dzieci wszystkich kontynentów, chwalcie Imię Pana w rytmie... Alleluja”
16 kwietnia godz. 12-14
Adresaci: uczniowie klas I-III
Miejsce: dom katechetyczny parafii pw. św. Maurycego, ul. Traugutta 34 Wrocław
Zadanie konkursowe: przygotować jeden utwór religijny lub o tematyce misyjnej.
Zgłoszenia: do 15 marca 2015 r. pocztą email lub osobiście w sekretariacie szkoły.
Organizator: Szermiercza Sportowa SP nr 85, ul. Traugutta 37, Wrocław, tel. 71 7986871; email: sp-85@wp.pl
Koordynatorzy: Magdalena Skuza i Ewa Sadowska
Dla wszystkich uczestników będą niespodzianki i słodki poczęstunek.

Konkurs plastyczny „Mój kolega z Azji”
Adresaci: uczniowie klas I-III
Organizator: Szermiercza Sportowa SP nr 85, ul. Traugutta 37, Wrocław oraz parafia pw. św. Maurycego.
Współorganizatorzy: Wydział Edukacji UM Wrocławia, Referat Misyjny oraz Wydział Katechetyczny Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej
Koordynatorzy: Magdalena Skuza, Ewa Sadowska
Zadanie konkursowe: wykonanie dowolną techniką postaci dziewczynki lub chłopca w stroju narodowym kraju, z którego pochodzi. Format pracy A-4. Prace należy składać w sekretariacie SP nr 85 osobiście lub przesyłką do 20 marca 2015 r.
Wyniki konkursu: podczas V Festiwalu Piosenki Religijnej 16 kwietnia 2015 r. oraz na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego i Referatu Misyjnego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.
Jury przyzna regulaminowe nagrody: I miejsce, II miejsce, III miejsce oraz wyróżnienia.
Szczegółowe informacje: www.archidiecezja.wroc.pl

Konkurs plastyczny „św. Jan Paweł II – misjonarz Europy”
Adresaci: uczniowie klas I-III SP
Zadanie konkursowe: Praca plastyczna na temat: „Św. Jan Paweł II – misjonarz Europy” dowolną techniką w rozmiarze A3 (kolaż, plakat, rysunek, itp.). Prace komputerowe oraz przestrzenne nie będą brane pod uwagę.
Prace należy nadsyłać do 10 kwietnia 2015 r. pod adresem: Szkoła Podstawowa nr 17, ul. Wieczysta 105, 50-550 Wrocław
Szczegółowe informacje: www.archidiecezja.wroc.pl
Pytania: jdziedzic@autograf.pl
Koordynator: Joanna Dziedzic

Konkurs wiedzy „Mała Tereska – mały misjonarz”
Adresaci: uczniowie SP klasy IV-IV oraz gimnazjum
Przedmiot konkursu: wiedza o św. Teresie od Dzieciątka Jezus, zwanej też Małą Teresą, patronką misji.
Zakres wiedzy: • biografia św. Teresy • „mała droga do świętości” św. Teresy • św. Teresa jako patronka misji • dzieła św. Teresy – „Dzieje duszy”
I etap szkolny: eliminacje szkolne ustala katecheta
II etap międzyszkolny – finał: spotkają się uczniowie wyłonieni w I etapie konkursu.
Finał: 23 kwietnia 2015 r. o g. 10.00 w SP nr 17 we Wrocławiu.
Koordynator: Joanna Dziedzic
Zgłoszenia: do 16 kwietnia 2015 r.
Zgłoszenia i pytania: jdziedzic@autograf.pl
Szczegółowe informacje: www.archidiecezja.wroc.pl

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mazur: trzeba odnowić misyjną świadomość kapłanów diecezjalnych i zakonnych

[ TEMATY ]

misje

Werbiści

- Bez pozyskania kapłanów dla sprawy misji nie będzie możliwe ożywienie ducha misyjnego w Kościele w Polsce. Trzeba odnowić misyjną świadomość kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz kształtować ducha misyjnego już w seminariach duchownych – powiedział bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podczas zebrania Krajowej Rady Papieskich Dzieł Misyjnych.

Spotkanie dyrektorów diecezjalnych PDM oraz delegatów biskupa ds. misji rozpoczęło się 22 lutego br. w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Diecezji Radomskiej w Turnie.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję