Reklama

Niedziela Wrocławska

Misjonarz to każdy z nas

Niedziela wrocławska 9/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

misje

Archiwum Referatu Katechetycznego Wrocławskiej Kurii

Ks. Eugeniusz Milewicz na misjach w Argentynie

Ks. Eugeniusz Milewicz na misjach w Argentynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archidiecezji wrocławskiej o IV Krajowym Kongresie Misyjnym mówi się już od kilku miesięcy. 240 naszych delegatów pojedzie do Warszawy w dniach 12-14 czerwca, by wziąć udział w centralnych obchodach tego wydarzenia. Jednak już teraz jesteśmy zaproszeni do poczucia misyjnej atmosfery.

Planowaniem i koordynacją przygotowań i wydarzeń w archidiecezji zajmuje się Referat Katechetyczny Wrocławskiej Kurii. Pracującą w nim s. Kazimierę, zmartwychwstankę, wspiera zespół liderów – katechetów. Każdy dekanat ma swojego lidera. Wspólnie planują, jak tematyką misji zainteresować wiernych archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

5 kontynentów Dolnego Śląska

A gdyby tak wyobrazić sobie, że jesteśmy w gorącej Afryce? Albo w kolorowej Ameryce Południowej? Gdyby wyobrazić sobie, w co ubierają się, co jedzą i czego się uczą w szkołach Azjaci?

Pierwszym pomysłem Referatu Katechetycznego jest podział archidiecezji na pięć kontynentów. – Kolorowa mapa, na której poszczególne kontynenty przeniesione są na dekanaty, ma przypominać, że Kościół jest wszędzie, że jest misyjny, a każdy katolik jest misjonarzem, bo głosi Chrystusa – mówi s. Kazimiera z Referatu Misyjnego. Katecheci podczas lekcji religii będą mówili uczniom o „nadanym” wg mapki kontynencie, a dzieci i młodzież będą wspólnie poznawać specyfikę, potrzeby i kulturę danego regionu świata. Kto wie, może rozbudzona ciekawość zaowocuje w przyszłości nowymi misjonarzami?

Reklama

– Misjonarzem jest każdy, kto wierzy w Chrystusa. Każdy, kto Go zna, jest jego świadkiem, a świadek to misjonarz, bo głosi Chrystusa wszędzie, gdzie się znajdzie – wyjaśnia s. Kazimiera.

Pierwsze wydarzenia związane z tematem misji będą miały miejsce już w lutym: misyjna Droga Krzyżowa przejdzie przez Ostrów Tumski 28 lutego. Tego dnia na misyjnym dniu skupienia spotkają się także katecheci z archidiecezji. – Na każdym z naszych „kontynentów” będzie się działo coś ciekawego – zapowiada s. Kazimiera.

Konkursy misyjne

Z impetem wyruszyła Azja: już w lutym ogłoszono V Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijno-Misyjnej, który organizuje Sportowa Szkoła Szermiercza nr 85 we Wrocławiu przy wsparciu Referatu Misyjnego i Wydziału Katechetycznego Kurii.

Trwają także konkursy plastyczne dla najmłodszych: „Mój kolega z Azji” – również organizowany przez SP 85 oraz parafię św. Maurycego we Wrocławiu oraz „Św. Jan Paweł II – misjonarz Europy” – proponowany przez wrocławską SP nr 17. Ta sama szkoła (z Europy) zaprasza starsze dzieci i młodzież do konkursu wiedzy o św. Teresce od Dzieciątka Jezus, patronce misji.

Wiosenne inicjatywy

Reklama

Wszystkie dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami i rodzinami są zaproszone 5 czerwca do Trzebnicy, czyli do zielonej Afryki. Odbędzie się tam dziękczynny zjazd dzieci, które w tym roku przyjmą po raz pierwszy Komunię św. Trzebnica jest świetnie przygotowana do takich wydarzeń: polowy ołtarz i błonia rozciągające się niczym afrykańska pustynia przyjmą każdą liczbę pielgrzymów, sanktuarium św. Jadwigi i przylegający doń klasztor Sióstr Boromeuszek również są bardzo gościnne. Dzieci pierwszokomunijne są szczególnie zaproszone do jedności z misjami: do modlitwy za misje i do nauki ofiarności na potrzeby misji. O zaangażowanie najmłodszych misjonarzy troszczy się Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Parafia św. Filomeny w Gniechowicach (Ameryka) urządzi u siebie Wioskę Indiańską. To wydarzenie zaplanowano już po Kongresie, 23 czerwca. Będą konkursy, zabawa i modlitwa, ciekawi goście (może misjonarze?). Zapewne będzie to ciekawy akcent na zakończenie roku szkolnego. Natomiast na wrzesień planowane jest kolejne wydarzenie: Ognisko Ognisk w Kiełczowie. – Chcemy, żeby Ognisko połączyło jednym ogniem różne grupy i duszpasterstwa, żeby pokazali, jak wychodzą z ogniem Ducha Świętego w świat – planuje s. Kazimiera.

Misyjną niespodziankę szykuje też oleśnicka parafia Matki Bożej Miłosierdzia, która nawiąże do egzotycznej Oceanii, ale na nią musimy poczekać do jesieni.

* * *

Misyjna mapa archidiecezji wrocławskiej

Afryka: kolor zielony, dekanaty: Brzeg Dolny, Góra Wsch. i Zach., Milicz, Prusice, Trzebnica, Wołów

Azja: kolor żółty, dekanaty: Miękinia, Środa Śl., Wrocław Śródmieście, Wrocław-Osobowice, Wrocław-Psie Pole; Wrocław-Leśnica, Wrocław-Kozanów

Ameryka: kolor czerwony, dekanaty: Borów, Kąty Wrocławskie, Sobótka, Strzelin, Wiązów, Ziębice

Europa: kolor biały: Oława oraz dekanaty Wrocław-Krzyki, Wrocław-Katedra, Wrocław-Południe, Wrocław-Sępolno, Wrocław-Wschód

Oceania: kolor niebieski, dekanaty Brzeg Południe i Północ, Jelcz Laskowice, Namysłów Wschód i Zachód, Oleśnica Wschód i Zachód

Niedziela „Ad Gentes” II niedziela Wielkiego Postu 1 marca 2015 r.

Reklama

Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W ten dzień w archidiecezji wrocławskiej będą zbierane ofiary do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes” wspomaga projekty ewangelizacyjne, charytatywne, medyczne i edukacyjne polskich misjonarzy.

Konkursy misyjne w archidiecezji wrocławskiej z okazji IV Krajowego Kongresu Misyjnego

V Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijno-Misyjnej „Dzieci wszystkich kontynentów, chwalcie Imię Pana w rytmie... Alleluja”
16 kwietnia godz. 12-14
Adresaci: uczniowie klas I-III
Miejsce: dom katechetyczny parafii pw. św. Maurycego, ul. Traugutta 34 Wrocław
Zadanie konkursowe: przygotować jeden utwór religijny lub o tematyce misyjnej.
Zgłoszenia: do 15 marca 2015 r. pocztą email lub osobiście w sekretariacie szkoły.
Organizator: Szermiercza Sportowa SP nr 85, ul. Traugutta 37, Wrocław, tel. 71 7986871; email: sp-85@wp.pl
Koordynatorzy: Magdalena Skuza i Ewa Sadowska
Dla wszystkich uczestników będą niespodzianki i słodki poczęstunek.

Reklama

Konkurs plastyczny „Mój kolega z Azji”
Adresaci: uczniowie klas I-III
Organizator: Szermiercza Sportowa SP nr 85, ul. Traugutta 37, Wrocław oraz parafia pw. św. Maurycego.
Współorganizatorzy: Wydział Edukacji UM Wrocławia, Referat Misyjny oraz Wydział Katechetyczny Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej
Koordynatorzy: Magdalena Skuza, Ewa Sadowska
Zadanie konkursowe: wykonanie dowolną techniką postaci dziewczynki lub chłopca w stroju narodowym kraju, z którego pochodzi. Format pracy A-4. Prace należy składać w sekretariacie SP nr 85 osobiście lub przesyłką do 20 marca 2015 r.
Wyniki konkursu: podczas V Festiwalu Piosenki Religijnej 16 kwietnia 2015 r. oraz na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego i Referatu Misyjnego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.
Jury przyzna regulaminowe nagrody: I miejsce, II miejsce, III miejsce oraz wyróżnienia.
Szczegółowe informacje: www.archidiecezja.wroc.pl

Konkurs plastyczny „św. Jan Paweł II – misjonarz Europy”
Adresaci: uczniowie klas I-III SP
Zadanie konkursowe: Praca plastyczna na temat: „Św. Jan Paweł II – misjonarz Europy” dowolną techniką w rozmiarze A3 (kolaż, plakat, rysunek, itp.). Prace komputerowe oraz przestrzenne nie będą brane pod uwagę.
Prace należy nadsyłać do 10 kwietnia 2015 r. pod adresem: Szkoła Podstawowa nr 17, ul. Wieczysta 105, 50-550 Wrocław
Szczegółowe informacje: www.archidiecezja.wroc.pl
Pytania: jdziedzic@autograf.pl
Koordynator: Joanna Dziedzic

Konkurs wiedzy „Mała Tereska – mały misjonarz”
Adresaci: uczniowie SP klasy IV-IV oraz gimnazjum
Przedmiot konkursu: wiedza o św. Teresie od Dzieciątka Jezus, zwanej też Małą Teresą, patronką misji.
Zakres wiedzy: • biografia św. Teresy • „mała droga do świętości” św. Teresy • św. Teresa jako patronka misji • dzieła św. Teresy – „Dzieje duszy”
I etap szkolny: eliminacje szkolne ustala katecheta
II etap międzyszkolny – finał: spotkają się uczniowie wyłonieni w I etapie konkursu.
Finał: 23 kwietnia 2015 r. o g. 10.00 w SP nr 17 we Wrocławiu.
Koordynator: Joanna Dziedzic
Zgłoszenia: do 16 kwietnia 2015 r.
Zgłoszenia i pytania: jdziedzic@autograf.pl
Szczegółowe informacje: www.archidiecezja.wroc.pl

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa oblicza Kuby

Niedziela toruńska 40/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

misje

Kuba

Archiwum ks. Czesława Wojciechowskiego

Ks. Czesław Wojciechowski jest jedynym duszpasterzem w ok. 130-tysięcznej parafii

Ks. Czesław Wojciechowski jest jedynym duszpasterzem w ok. 130-tysięcznej parafii

Kuba – miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata, kojarzone z plażami i błękitnym wybrzeżem. Ma jednak jeszcze jedno oblicze, często skrywane przed światem. O trudnej posłudze w tym kraju opowiada list misjonarza pochodzącego z Torunia

Szczęść Boże z diecezji Ciego de Avila na Kubie. Drodzy przyjaciele misji, od ponad roku za zgodą naszego biskupa toruńskiego dane mi jest posługiwać jako misjonarz diecezjalny fidei donum w Ciego de Avila – jednej z najuboższych diecezji na Kubie.
CZYTAJ DALEJ

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Z oświadczenia wydanego w poniedziałek przez Johna-Kennedy'ego Anyanwu, kustosza klasztoru kapucynów w Enugu, wynika, że 13 zakonników z katolickiej wspólnoty w Ridgeway w stanie Enugu jechało na południe do Obudy, miasta leżącego w stanie Cross Rover, gdzie odpoczywali w górskim kurorcie Obudu Ranch Resort.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję