Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: To wspólnota sióstr, która każdego dnia przyjmuje do swojego domu Jezusa

– Siostry przyjmują Jezusa do swojego domu. Jeśli ktoś chciałby wiedzieć, gdzie jest dziś Jezus, niech popatrzy na nie. Taka jest prawda o tym zgromadzeniu, które już od 75 lat działa w Kościele. To wspólnota sióstr, które nieustannie przyjmują do siebie Jezusa – przyjmują Go w osobach ludzi ubogich, odrzuconych, wykluczonych i bezdomnych – mówił kardynał Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

75 lecie założenia Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości

75 lecie założenia Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokładnie 75 lat temu św. Matka Teresa z Kalkuty założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Z tej okazji w łódzkim domu zakonnym Najświętszego Serca Jezusowego metropolita łódzki, kardynał Grzegorz Ryś, celebrował Eucharystię dziękczynną w intencji zgromadzenia oraz za codzienną, nieocenioną pracę i posługę Sióstr Kalkutek – zarówno w Łodzi, jak i na całym świecie.

We Mszy Świętej, obok sióstr i ich podopiecznych, uczestniczyli również kapłani, wolontariusze oraz zaprzyjaźnieni z Misjonarkami Miłości łodzianie. W homilii łódzki pasterz, odwołując się do Ewangelii o Marcie i Marii, zwrócił uwagę, że „to jest Ewangelia, która dzieje się tutaj”. – Siostry przyjmują Jezusa do swojego domu. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie On jest – spójrzcie na nie. Tak wygląda prawda o tym zgromadzeniu, które od 75 lat działa w Kościele. To wspólnota, która przyjmuje Jezusa w osobach ludzi ubogich, wyrzuconych na margines, wykluczonych, bezdomnych – podkreślił hierarcha. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Siostry mają niezwykłą zdolność odnajdywania ludzi, których nikt już nie szuka. Zawsze potrafią ich znaleźć. Za każdym razem, gdy tu wchodzicie, siostry widzą w was Jezusa. To oznacza, że dostrzegają w was wielką godność – godność wynikającą z tego, że każdy człowiek nosi w sobie obraz jedynego Bożego Syna. To godność, której nikt nie może nam odebrać i której nie tracimy w żadnej zewnętrznej sytuacji – tłumaczył kaznodzieja.

Metropolita łódzki zwrócił również uwagę, że: – Niezależnie od tego, czy jesteśmy bogaci czy ubodzy, czy mamy dom, czy jesteśmy bezdomni, czy jesteśmy głodni, czy syci, ubrani czy nie – to wszystko jest drugorzędne. Największą prawdą o człowieku jest jego godność. Każdy człowiek nosi w sobie obraz jedynego Syna Bożego. Dlatego ta Ewangelia jest Ewangelią o tym domu – o siostrach, które przyjmują Jezusa – dodał hierarcha.

Jubileuszową liturgię poprzedziło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa różańcowa, odmawiana w kaplicy sióstr codziennie przez 75 dni – w intencji jubileuszu 75-lecia Zgromadzenia Misjonarek Miłości.

Misjonarki Miłości posługują w Łodzi od 2003 roku. Obecnie w domu Najświętszego Serca Jezusowego mieszka sześć sióstr pochodzących z Białorusi, Francji, Malty i Polski. Siostry opiekują się chorymi i bezdomnymi, prowadząc dla nich schronisko oraz jadłodajnię. Umożliwiają potrzebującym kąpiel, oferują wsparcie materialne i duchowe, a także codzienną obecność i troskę.

2025-10-09 11:30

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Szkoła pamięta!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły

Uczniowie XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Odwiedzili, posprzątali i upamiętnili groby żołnierzy na łódzkich cmentarzach.
CZYTAJ DALEJ

Święty od drabiny

2026-03-24 14:46

Niedziela Ogólnopolska 13/2026, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

Św. Jan Klimak

pl.wikipedia.org

Klimak – po grecku klímakos – oznacza drabinę (klímax). To symbol duchowej drogi do Boga.

Święty Jan Klimak, nazywany również Synaitą, żył w czasie, kiedy Bizancjum, będące stolicą cesarstwa wschodniorzymskiego, przeżywało największy kryzys w swoich dziejach. Jan żył pośród gór Synaju, gdzie Mojżesz spotkał Boga, a Eliasz usłyszał Jego głos. Wiadomości o nim zachowane są w krótkim Żywocie, napisanym przez mnicha Daniela z Raithu. Gdy miał 16 lat, został mnichem na górze Synaj i był uczniem opata Martyriusza. W wieku 20 lat wybrał życie pustelnicze i zamieszkał w grocie u podnóża góry, w miejscowości Tola. Tam też prowadził kierownictwo duchowe. Po 40 latach życia pustelniczego został mianowany igumenem (przełożonym) wielkiego klasztoru na górze Synaj. Kilka lat przed śmiercią, stęskniony za życiem pustelniczym, przekazał kierowanie wspólnotą bratu, który był mnichem w tym samym klasztorze.
CZYTAJ DALEJ

Na tym polega zwycięstwo

2026-03-30 23:17

Biuro Prasowe AK

– Niektórzy przyjmują Jego logikę, Jego naukę, Jego przykład i Jego łaskę. To jest rzeczywiście pokój, który daje poczucie sprawiedliwości i zwycięstwa. Bo zwycięstwo nie polega na tym, że się powali przeciwnika, tylko że się z nim zawrze sprawiedliwy pokój. Na tym polega zwycięstwo – mówił kard. Grzegorz Ryś w Niedzielę Męki Pańskiej w katedrze na Wawelu.

Przed wawelską katedrą metropolita krakowski poświęcił palmy. Procesja udała się następnie do wnętrza świątyni, gdzie kard. Grzegorz Ryś przewodniczył uroczystej Eucharystii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję