Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stanowisko Stolicy Apostolskiej

Przeciwko karze śmierci

O globalne moratorium na wykonywanie kary śmierci zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej Stolica Apostolska. W jej imieniu oświadczenie w tej sprawie przedstawił na 28. sesji Rady Praw Człowieka w ONZ stały watykański obserwator przy instytucjach ONZ w Genewie abp Silvano Tomasi.

Przypomniał on słowa Jana Pawła II z encykliki „Evangelium vitae”, że w dzisiejszych czasach istnieją inne środki niż kara śmierci, które pozwalają bronić ludzkiego życia przed agresorem oraz strzec porządku publicznego i bezpieczeństwa. Z kolei papież Franciszek wskazywał na niebezpieczeństwo błędu sądowego, a także wykorzystywania kary głównej przez reżimy totalitarne i dyktatury jako sposobu eliminowania opozycji politycznej czy prześladowania mniejszości religijnych i kulturowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(RV)

Norwegia

Papież zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

Papież Franciszek znalazł się ponownie wśród kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla. Według Norweskiego Komitetu Noblowskiego, który ją przyznaje, dotychczas zgłoszono 276 kandydatów, w tym 49 instytucji i 227 osób. Jest to druga w historii liczba po rekordowym roku ubiegłym, kiedy to było ich 278. Laureatami zostali wówczas młoda Pakistanka Malala Yousafzai i obywatel Indii Kailash Satyarthi – oboje zasłużeni w walce o prawa dzieci.

Reklama

Informację o liczbie zgłoszeń podano po posiedzeniu założycielskim nowego składu Komitetu, któremu po raz pierwszy przewodniczyła Karin Cecilie „Kaci” Kullmann Five, była szefowa norweskiej Partii Konserwatywnej. Zajęła ona miejsce byłego premiera Thorbjørna Jaglanda z Partii Pracy, od 2009 r. sekretarza generalnego Rady Europy.

Kandydaturę Papieża do pokojowego Nobla po raz pierwszy zgłoszono już w 2013 r. – kilka miesięcy po wybraniu go na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Komentatorzy oceniają, że tym razem ma on dużo większe szanse na otrzymanie tej nagrody. Gdyby do tego doszło, byłby pierwszym Biskupem Rzymu wyróżnionym w ten sposób.

(KAI)

Ukraina

Sesja naukowa w Łucku

Szkoła Katedralna UO UKSW w Łucku na Ukrainie zaprasza w niedzielę 15 marca br. na kolejną sesję naukową „Świadkowie Bożej miłości”, poświęconą wielkim misjonarzom Wołynia: słudze Bożemu ks. Władysławowi Bukowińskiemu, niosącemu światło Ewangelii wśród skazańców sowieckich łagrów, oraz bł. o. Janowi Beyzymowi SJ, synowi ziemi wołyńskiej, misjonarzowi pracującemu wśród trędowatych na Madagaskarze. Te dwie wielkie postacie Kościoła katolickiego mają wspólny charyzmat – całkowite oddanie się głoszeniu prawdy o Bożej miłości wśród najbiedniejszych z biednych.

Spotkanie w Łucku rozpoczyna się Mszą św. w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Sesja naukowa odbędzie się w sali konferencyjnej hotelu Ukraina.

(Red.)

* * *

Żadna kara nie powinna deptać niezbywalnej godności winowajcy. Droga do skruchy i rehabilitacji musi być zawsze otwarta.

Jan Paweł II

Encyklika „Evangelium vitae”, n. 4

Krótko

Papież Franciszek 8 marca br. podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie powiedział: – Dziś, 8 marca, pozdrawiam wszystkie kobiety, które każdego dnia próbują budować społeczeństwo bardziej ludzkie i gościnne. Po bratersku dziękuję tym wszystkim, które na tysiące sposobów świadczą Ewangelię i pracują w Kościele.

Bp Renato Corti – emerytowany biskup Novary we Włoszech przygotuje w tym roku rozważania Drogi Krzyżowej w Koloseum. Jest on cenionym rekolekcjonistą. W lutym 2005 r. głosił ostatnie za życia św. Jana Pawła II rekolekcje dla Kurii Rzymskiej.

Zmarł kard. Edward Egan, były metropolita Nowego Jorku. W kwietniu skończyłby 83 lata. Chorował na serce.

Ukraina wycofała cały ciężki sprzęt z objętych walkami obszarów na wschodzie kraju. Nadal jednak słychać strzały. Według ONZ, od kwietnia 2014 r. w walkach na Ukrainie zginęło 6 tys. osób.

Stany Zjednoczone o rok przedłużyły sankcje wymierzone w Rosję w związku z polityką tego kraju wobec Ukrainy. Biały Dom stwierdził w komunikacie, że rosyjska polityka godzi w bezpieczeństwo USA.

Gen. Frederick Hodges, dowódca wojsk USA w Europie, uważa, że wysłanie amerykańskich czołgów na wschodnią granicę NATO, w tym do Polski, będzie skutecznym środkiem odstraszającym Rosję przed ewentualną agresją.

USA zamierzają przeznaczyć 120 mln dolarów na szkolenie i wyposażenie ukraińskiego wojska – zapowiedział ambasador USA w Kijowie Jeffrey Payette.

Z Władimirem Putinem spotkał się kolejny przywódca kraju z UE – Moskwę odwiedził włoski premier Matteo Renzi.

Węgierskie władze utajniły najważniejsze szczegóły umowy z Rosją na budowę dwóch reaktorów jądrowych. Utajnienie będzie obowiązywać przez 30 lat.

2015-03-10 12:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

en.wikipedia.org

Dante Gabriel Rossetti, Ecce Ancilla Domini, 1850 r.

Dante Gabriel Rossetti, Ecce Ancilla Domini, 1850 r.

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 26-38.

Środa, 25 marca. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie rozszerza się kult św. Carlo Acutisa

2026-03-24 18:51

[ TEMATY ]

św. Carlo Acutis

Vatican Media

Św. Carlo Acutis

Św. Carlo Acutis

Uroczysta liturgia, obecność licznych wiernych oraz wprowadzenie relikwii św. Carlo Acutisa – tak wyglądała konsekracja pierwszej w Panamie parafii pod wezwaniem „cyberapostoła Eucharystii”. Arcybiskup José Domingo Ulloa podkreślił, że ma ona być miejscem nadziei, modlitwy i żywej wiary.

W dzielnicy Nuevo Tocumen w Panamie arcybiskup José Domingo Ulloa przewodniczył Mszy świętej, podczas której dokonano konsekracji nowej parafii św. Carlo Acutisa. Dotychczasowa placówka duszpasterska została podniesiona do rangi pełnej parafii, aby lepiej służyć lokalnej wspólnocie wiernych - informuje agencja ACI Prensa.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Marta Nawrocka w Białym Domu: bezpieczeństwo dzieci online musi być fundamentem, nie dodatkiem

2026-03-25 19:09

[ TEMATY ]

Marta Nawrocka

PAP

Bezpieczeństwo dzieci w świecie cyfrowym nie może być dodatkiem, musi być fundamentem - powiedziała w środę pierwsza dama RP Marta Nawrocka w Białym Domu na szczycie dotyczącym edukacji z użyciem technologii. Spotkanie zorganizowane przez Melanię Trump rozpoczęło się od wystąpienia robota.

Marta Nawrocka wystąpiła obok Melanii Trump i kilku innych pierwszych dam i dżentelmenów w drugim dniu szczytu „Kształtujemy razem przyszłość” (Fostering the Future Together), skupionym na wykorzystaniu AI i innych technologii w edukacji. W wystąpieniu podkreśliła, że od wyborów przywódców zależy, czy technologie przyczynią się do lepszego kształcenia dzieci oraz czy będą wyrównywać szanse, czy powiększać nierówności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję