Reklama

Z Jasnej Góry

2015-03-17 13:41

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 12/2015, str. 8

Peregrynacja

Apel Jasnogórski z symbolami Światowych Dni Młodzieży

W archidiecezji częstochowskiej rozpoczęła się 14 marca peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży, która potrwa do 28 marca br. Symbole ŚDM to krzyż oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Ich wędrówka poprzedza wielkie wydarzenie, jakim będą 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. z udziałem papieża Franciszka.

Symbole ŚDM przejęli przed Szczytem Jasnogórskim przy figurze Maryi Niepokalanej abp Wacław Depo oraz młodzież. Licznie obecni byli tegoroczni maturzyści, wolontariusze ŚDM, młodzież z całej archidiecezji oraz mieszkańcy Częstochowy. Symbole w procesji zostały przyniesione do Bazyliki Jasnogórskiej, gdzie nastąpiło ich przywitanie przez abp. Depo oraz przedstawicieli młodych: Angelikę Sitek i Szymona Migalskiego z Archidiecezjalnego Centrum ŚDM. Następnie symbole zostały przeniesione do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na czas Apelu Jasnogórskiego, któremu przewodniczył abp Depo. Wieczorem w uroczystej procesji zostały przeniesione do budynku Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Barbary w Częstochowie, gdzie do północy trwało otwarte nocne czuwanie dla wiernych pod przewodnictwem kleryków.

Reklama

Przewodnicy polskich szlaków

Z Maryją szlakami nawrócenia

Pod hasłem: „Z Maryją szlakami nawrócenia” w dniach 6-8 marca br. odbywała się 31. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. Z wielu rejonów Polski do Częstochowy przyjechało ich ok. 1,2 tys. Na spotkaniu obecni byli: bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski oraz arcybiskup senior Edmund Piszcz, który przez wiele lat pełnił tę funkcję, a także bp Stanisław Jamrozek z archidiecezji przemyskiej, który odpowiedział na zaproszenie organizatorów tegorocznej pielgrzymki – przewodników ziemi sanockiej. – Przychodzą do Ciebie, Maryjo, przewodnicy turystyczni jak do swojego domu, bo Ty jesteś przecież Przewodniczką prowadzącą nas do Jezusa. U Ciebie więc, w Twoim jasnogórskim sanktuarium, pragniemy nabrać sił duchowych, by być dla ludzi przewodnikami wskazującymi drogę prawdy i piękna ojczystej ziemi, bo przewodnik to ten, który tworzy pewną więź z tymi, których prowadzi. Ta więź rodzi się z zaufania i wartości, jaką jest prawda – prawda o pięknie naszej ojczyzny, o jej zabytkach, o pięknie jej przyrody, o patriotycznej tradycji, o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu – mówił w rozważaniach Apelu Jasnogórskiego arcybiskup senior Edmund Piszcz.

Krótko

5 marca, w ramach trwającego jubileuszu 70-lecia Akademickiego Związku Sportowego w Częstochowie, działacze, zawodnicy i sympatycy AZS-u zgromadzili się na modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Rozważanie wygłosił arcybiskup senior Stanisław Nowak.

7 marca na Jasnej Górze modliło się ponad tysiąc maturzystów archidiecezji gnieźnieńskiej (I tura). Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy Krzysztof Wętkowski.

7 marca przybyło ok. 2,5 tys. maturzystów diecezji toruńskiej. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Józef Szamocki.

7 marca trwało Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu „Złota Róża” z udziałem ok. 800 osób. Apostolat jest wspólnotą ludzi świeckich, którzy poprzez modlitwę, post i wyrzeczenia wspierają kapłanów.

9 marca pielgrzymowała II tura maturzystów archidiecezji gnieźnieńskiej. Z ok. tysięczną rzeszą młodzieży modlił się abp Wojciech Polak, prymas Polski i metropolita gnieźnieński.

9 marca w sanktuarium zgromadziło się ok. tysiąca maturzystów archidiecezji poznańskiej (I tura). Z młodzieżą modlił się abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Zapowiedzi

21 marca – 35. Pielgrzymka Obrońców Życia

21 marca – 2. Pielgrzymka Młodzieży Narodowej na Jasną Górę

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Wzywamy do zaprzestania publikowania informacji naruszających dobre imię kard. Gulbinowicza

2019-05-24 10:49

wpolityce.pl

BP KEP
Kard. Henryk Gulbinowicz

Na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przed budynkiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, pełnomocnicy kard. Henryka Gulbinowicza wydali oświadczenie w sprawie ostatnich doniesień medialnych. Karol Chum, poeta i informatyk, oskarżył kardynała Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne w 1989 roku. Sprawę we wtorek opisała „Gazeta Wyborcza”.

Kard. Gulbinowicz trafił do szpitala. Zasłabł i przechodzi badania. Korol Chum oskarża go w „Wyborczej” o molestowanie

Celem naszego spotkania jest wezwanie do zaprzestania publikowania i rozpowszechniania nieprawdziwych, niepotwierdzonych i, co za tym idzie, naruszających dobre imię Jego Eminencji kard. Henryka Gulbinowicza, informacji pochodzących od pana posługującego się pseudonimem Karol Chum -poinformował adwokat Mateusz Chlebowski.

Zaznaczył, że jego kancelaria prowadzi obecnie analizy prawne treści zawartych w materiałach prasowych, które do tej pory zostały na ten temat opublikowane.

Te analizy mają na celu podjęcie decyzji co do dalszych działań prawnych w sprawie - dodał.

Zignorowanie niniejszego wezwania spotka się z reakcją, wysunięciem stosownych roszczeń na drodze sądowej - podkreślił prawnik.

Pełnomocnicy kardynała zaapelowali także, by uszanować prywatność kardynała. Chcielibyśmy, by w spokoju wrócił do zdrowia i pełni sił. To jest w tej chwili najważniejsze, by nie robić sensacji i umożliwić drugiej stronie zajęcie stanowiska - oświadczył jeden z pełnomocników.

Karol Chum (pseudonim Przemysława Kowalczyka) to wrocławski informatyk i poeta w rozmowie z ”Gazetą Wyborczą” opowiedział, że jako nastolatek spędził noc w pałacyku kardynała Henryka Gulbinowicza i padł ofiarą molestowania. Wrocławska kuria podkreśla, że chce dokładnie zbadać tę sprawę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Opowiadali się za życiem

2019-05-27 07:16

Jolanta Kobojek

Ubrani na biało i z transparentami prolife maszerowali Alejami Najświętszej Marii Panny w niedzielę, 26 maja uczestnicy częstochowskiego Marszu dla Życia. Spotkanie rozpoczęło się w Archikatedrze Św. Rodziny Mszą św. pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Trasę z kościoła Św. Zygmunta na Jasną Górę przemierzały przede wszystkim rodziny z dziećmi oraz członkowie wspólnot działających na terenie miasta.

Grzegorz Gadacz/Niedziela

Bożena Dziwińska przez przemaszerowanie główną arterią Częstochowy wraz z obrońcami życia, chciała podziękować Bogu za życie swojej córki: "Zachorowałam na raka. Przeszłam chemioterapię, radioterapię i wiele operacji. Nie dawano szans życia mojemu dziecku. Sugerowano aborcję. To, że Wiktoria żyje i normalnie się rozwija jest cudem". Mama idąca z 9-letnią córką w stroju komunijnym dodaje również: " Nie ma nic piękniejszego, jak matka dostaje od Boga dziecko. Nie ma nic piękniejszego, jak jego ręce na szyi".

Wielu uczestników Marszu bierze w nim udział corocznie. Monika i Mariusz Szczepanowscy, którzy długi czas oczekiwali na narodziny dziecka po raz pierwszy wędrowali z obrońcami życia przed kilkunastoma laty w Irlandii. "Pamiętam było zimno i pochmurno, a my w tym 1,5 km tłumie. Była wielka radość w sercach manifestujących za życiem, a później okazało się, że nasza radość jest jeszcze większa, bo krótko po tym marszu dowiedzieliśmy się, że już jesteśmy we trójkę i spodziewamy się narodzin Mikołaja" - zdradza Mariusz.

Uczestnicy przemarszu trzymali w rękach transparenty z napisami: "Każde poczęte dziecko ma prawo do życia", "Dzieci są super", "Każde dziecko darem nieba" czy "Życie jest święte". Państwo Banaszczykowie wędrujący z dwójką swoich synów przyszli przede wszystkim zamanifestować swoje poparcie dla wartości zdrowej rodziny: "Uważamy, że rodzina jest najważniejsza i na tym powinno budować się przyszłość, więc chcemy to demonstrować" - powiedziała Joanna. Jej mąż, Piotr dodał: "Zdrowa rodzina, to zdrowe społeczeństwo, a tego właśnie chcemy".

Zanim uczestnicy Marszu wyruszyli w kierunku Jasnej Góry, modlili się wcześniej w częstochowskiej Archikatedrze podczas Mszy św. sprawowanej przez ordynariusza archidiecezji, abp Wacława Depo. "Rodzina podobnie, jak wspólnota Kościoła ma to samo źródło - w miłości Boga, od którego pochodzimy, czyli obie te wspólnoty, Kościół i rodzina, mają tę samą genealogię pochodzenia od Boga" - wyjaśniał w homilii metropolita. "W świetle Słowa Bożego widzimy, że Kościół nie przestaje tej prawdy o rodzinie nauczać i o niej świadczyć, pomimo całego kryzysu, który dotyka rodzin i całych społeczności" - kontynuował abp Depo. W dalszej części rozważań ordynariusz częstochowski nawiązał także do "destrukcji, płynących z propagowania i wdrażania programów seksualizacji dzieci i młodzieży" mówiąc m. in.: "Programy te w imię pseudowolności, odrzucając Boga jako Stwórcę każą przyjąć nowy typ życia już nie rodzinnego, lecz tylko jakiejś grupy i to bez konsekwencji moralnych". Abp Depo swoje zamyślenie zakończył słowami: "Niech więc Święta Rodzina Jezusa Maryi i Józefa pomoże każdej naszej rodzinie wzrastać w prawdzie, nie ulegając pokusie kłamstw i łatwych dróg oraz wzrastać w łasce, która jest zawsze większa od zakłamań prawdy i od ciemności grzechu i śmierci".

Marsze dla Życia i Rodziny w Polsce organizowane są w celu publicznego świadectwa o podstawowej wartości życia ludzkiego od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. Pierwsza taka inicjatywa miała miejsce 4 czerwca 2006 r. w Warszawie. Później dołączały kolejne miasta w całej Polsce oraz poza granicami. Jak czytamy na stronie organizatorów, w tym roku obrońcy życia będą manifestować swoje wartości prorodzinne na ulicach prawie 150 miast.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem