Reklama

Z Polski

2015-03-23 19:25


Niedziela Ogólnopolska 13/2015, str. 9

Oświadczenie ws. kampanii „Karol Wojtyła twój kandydat w codziennych wyborach”

Nie ma zgody na pozbawiony sacrum wizerunek Papieża

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie oraz sanktuarium św. Jana Pawła II z ogromnym zaniepokojeniem przyjęły kampanię Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, rzekomo przypominającą o 10. rocznicy odejścia do Domu Ojca papieża Jana Pawła II.

Chciałbym stanowczo podkreślić, że wykorzystywanie wizerunku świętego Papieża i promowanie haseł, które jednoznacznie kojarzą się z kampanią wyborczą prowadzoną w tym czasie, jest niedopuszczalne. Należy także dodać, że zgodnie z decyzją Kościoła po beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II dniem jego wspomnienia jest 22 października; dzień 2 kwietnia – choć jest historyczną datą odejścia do Domu Ojca papieża Jana Pawła II – nie powinien już zatem być wykorzystywany do organizowania wszelkiego rodzaju uroczystości przypominających o śmierci Papieża, a tym bardziej kampanii, które z osobą świętego nie mają nic wspólnego. Polacy pamiętający moment odejścia Papieża do Domu Ojca proszą dzisiaj o jego wstawiennictwo w niebie. Wierni, spoglądając na oficjalny obraz z beatyfikacji i kanonizacji świętego, przypominają sobie jego nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił. Natomiast wizerunek Papieża, który jest promowany w kampanii Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, został, delikatnie mówiąc, pozbawiony sacrum, na co w imieniu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie oraz pielgrzymów przybywających do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie nie można się zgodzić.

Ks. prał. Jan Kabziński, Wikariusz biskupi, Prezes Centrum Jana Pawła II w Krakowie, Kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II

Reklama

Kalisz

Odpust ku czci św. Józefa

Prosimy św. Józefa, aby nadal opiekował się Jezusem żyjącym w ludziach – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun podczas Mszy św. sprawowanej 19 marca br. w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Podkreślił, że św. Józef jest przykładem codziennej relacji człowieka z Bogiem.

Kustosz sanktuarium – ks. prał. Jacek Plota, który witał przybyłych pielgrzymów, przypomniał, że doroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Józefa zbiegła się z 2. rocznicą inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. Ojciec Święty w swym przemówieniu odwoływał się wtedy do św. Józefa, ukazując go jako wzór dla nas wszystkich. Ks. Plota wyraził również wdzięczność Ojcu Świętemu za ofiarowanie sanktuarium złotego pierścienia.

Po Komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Łukasz Buzun zawierzył Patronowi całą wspólnotę diecezji kaliskiej. Poświęcił też obrazy św. Józefa Kaliskiego oraz figurę św. Józefa, na którą nałożył korony.

(KAI)

Z żałobnej karty

Odeszła córka Zofii Kossak

Anna Bugnon-Rosset (Szatkowska) 15 marca br. skończyłaby 87 lat. Jedyna córka związanej z „Niedzielą” pisarki katolickiej Zofii Kossak i Zygmunta Szatkowskiego – zmarła 27 lutego w Szwajcarii, gdzie mieszkała na stałe. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 5 marca w kościele w Cugy w Szwajcarii.

Anna Szatkowska lata dziecięce spędziła w rodzinnych Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. W Powstaniu Warszawskim była sanitariuszką w Batalionie „Gustaw”. W 1945 r. wyemigrowała z Polski wraz z matką, zmuszoną do tego przez komunistów. Córka Zofii Kossak dobrze pamiętała zaangażowanie swojej matki w prace na rzecz wznowienia wydawania „Niedzieli”, a na emigracji czytała współczesną „Niedzielę”.

(MJ)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Musimy Bogu bezgranicznie ufać, nigdy nie czyniąc Mu wymówek: Jemu wolno ciągle próbować naszą miłość, chociażby najlepszą, i żądać jeszcze większej – największej...

Krótko

Prezydent Bronisław Komorowski, mimo apeli biskupów, w tym bp. Ignacego Deca, i stowarzyszeń katolickich, podpisał ustawę genderową, co otwiera drogę do przyjęcia tzw. konwencji przemocowej Rady Europy.

Premier Ewa Kopacz chce, żeby Sejm szybko zajął się rządową ustawą o in vitro. Prace nad nią zostaną podjęte już podczas kwietniowego posiedzenia Sejmu.

Sąd arbitrażowy w Sankt Petersburgu wydał list egzekucyjny, który pozwala właścicielom budynku zajmowanego przez polski konsulat na zaangażowanie komorników do eksmisji. Polski MSZ zakomunikował, że nie uznaje tego wyroku.

Amerykański koncern medialny Scripps Network Interactive kupił telewizję TVN. Amerykanie zapłacili za 52,7 proc. akcji grupy TVN 584 mln euro. Przejęli też dług spółki o wartości 840 mln euro.

Radosław Sikorski został mocno skrytykowany za to, że podał niesprawdzoną informację nt. liczby polskich ofiar zamachu w Tunezji. Marszałek Sejmu, powołując się na MSZ, powiedział, że zginęło 7 Polaków, podczas gdy jak dotąd mówi się o 3 ofiarach z Polski.

Kary w zawieszeniu – od 2 lat do 6 miesięcy – wymierzył Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie czterem żołnierzom oskarżonym o zbrodnię wojenną w afgańskim Nangar Khel. Sąd uznał, że to nie zbrodnia wojenna, lecz rozkaz wykonany niezgodnie z jego treścią i z zasadami użycia broni.

W Legionowie i Sosnowcu przed komisariatami policji odbyły się gwałtowne protesty, które miały związek ze zgonami dwóch młodych ludzi. Protestujący twierdzili, że przyczynili się do nich interweniujący funkcjonariusze. Wewnętrzne postępowania policyjne nie wykazały takich związków.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Katoliku sprawdź posła przed głosowaniem!

2019-10-10 17:24

Artur Stelmasiak

Katolicki Latarnik Wyborczy to proste narzędzie do sprawdzenia posła nt. tego jak głosował. W minionej kadencji Sejmu było kilka głosowań ważnych dla katolików. W prosty sposób można sprawdzić jak poseł głosował ws. aborcji, in vitro i wolnej niedzieli.

Strona www.latarnik.info zawiera aktualne dane posłów, którzy pełnili mandaty w kadencjach Sejmu od 2007 roku. Można sprawdzać zarówno całą partię procentowo jak i poszczególnych kandydatów ze swojego okręgu. Ostatnia aktualizacja z 23 wrzenia 2019 roku odpowiada na pytanie: Czy poseł poparł w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczącej in vitro, m.in. ograniczającej liczbę tworzonych zarodków do jednego?

Katolicki Latarnik Wyborczy to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa, którzy sprawdzają, jak w kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papieski tweet o świętych zachwycił kibiców futbolu w USA

2019-10-14 13:02

ts (KAI) / Nowy Orlean

Wpis papieża Franciszka na Twitterze na temat nowych świętych Kościoła katolickiego ucieszył kibiców piłkarskich w USA. Tweet z 13 października, w którym papież dziękuje Bogu za nowych świętych, opatrzony był hasztagiem #Saints. Nie zauważono przy tym, że ten hasztag wyświetla automatycznie logo zawodowej drużyny futbolu amerykańskiego New Orleans Saints z USA.

youtube.com

Do poniedziałkowego ranka tweet papieża Franciszka zarejestrował 100 000 polubień. „Dziś dziękujemy Panu za nowych świętych, którzy poszli drogą wiary i których wstawiennictwa upraszamy”, brzmiał papieski wpis, który wywołał tyle radości w sieci. Wydaje się, że przyniósł on też szczęście drużynie z Nowego Orleanu, gdyż tego samego dnia wygrała ona mecz z Jacksonville Jaguars wynikiem 13:6.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem