Reklama

Listy do Papieża w niebie

2015-03-23 19:25

(Red.)
Niedziela Ogólnopolska 13/2015, str. 14

Tamtego kwietniowego wieczoru, w wigilię święta Bożego Miłosierdzia, zgromadziliśmy się na Placu św. Piotra, pod papieskim oknem, by towarzyszyć mu w ostatniej drodze. I kiedy wstępował do domu Pana, przesuwaliśmy paciorki różańca, byliśmy przekonani o jego świętości...

Często wracamy wspomnieniami do chwili, kiedy śmierć Jana Pawła II zatrzymała zabiegany świat... 2 kwietnia br. mija 10. rocznica śmierci Jana Pawła II, chociaż dzisiaj możemy już powiedzieć, że mija 10 lat od dnia jego narodzin dla nieba. Jan Paweł II wpisany w poczet świętych Kościoła stał się naszym orędownikiem.

Fenomenem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II jest fakt, że ludzie z całego świata pragnęli zaświadczyć o jego świętości. Prócz transparentów z napisem „Santo subito”, przyniesionych na pogrzeb, przysyłali do biura postulatora świadectwa, które były jednocześnie listami skierowanymi do Papieża, dowodem na to, że on cały czas żyje – bo przecież nie pisze się listów do kogoś, kto umarł... Na kopertach, pojawiał się niecodzienny adres: „Niebo”.

Reklama

Z inicjatywy warszawskiego Instytutu Papieża Jana Pawła II powstała szczególna publikacja. O uzdrowieniach, nawróceniach oraz świadectwach nieustannej obecności świętego Papieża opowiada Aleksandra Zapotoczny, dziennikarka i współpracownica Postulacji ds. procesu Jana Pawła II, która przeczytała tysiące świadectw. Jest autorką książek opartych na dokumentacji procesu i wywiadach ze świadkami świętości Papieża Polaka. W roku 2015, poświęconym osobie Jana Pawła II, na łamach tej specjalnej publikacji przedstawia rozmowę z postulatorem ks. Sławomirem Oderem, który dzieli się swoją refleksją o świętości.

– Za każdym razem po konferencjach, na które zapraszają mnie Instytuty Papieskie, szkoły oraz parafie – mówi autorka – słuchacze żałowali, że podczas mojego wystąpienia nie zanotowali sobie przykładów świadectw, które przedstawiałam, by opowiedzieć je później dziecku, mężowi czy sąsiadce. Dlatego postanowiłam wyjść naprzeciw tym osobom i przygotować zbiór najpiękniejszych historii ukazujących orędownictwo św. Jana Pawła II na ziemi. To publikacja dla wszystkich pokoleń.

Wzruszające historie – przeplatane fotografiami, rękopisami, obrazkami dzieci i bilecikami, które podczas ostatnich lat dotarły na Watykan – to niezwykle cenne świadectwo.

„Święty Jan Paweł II, adres: Niebo” – to książka dokument dla dzieci, rodziców i dziadków. Do nabycia w siedzibie lub sklepie on-line Instytutu Papieża Jana Pawła II, ul. ks. prym. A. Hlonda 1, 02-972 Warszawa; www.ipjp2.pl

Matka Dawida dziękuje służbom i prosi o modlitwę

2019-07-22 08:41

PAP

Matka 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało „z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością” znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała.

– Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Jej oświadczenie – przekazane w niedzielę – zostało opublikowane przez magazyn reporterów Uwaga! emitowany na antenie TVN24. Kopię listu matki Dawida zamieszczono na stronie internetowej magazynu Uwaga!.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego trwały od 10 lipca, kiedy to utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godz. 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godz. 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Łodzi powstanie szkoła katechistów

2019-07-23 17:30

mip (KAI) / Łódź

W Łodzi powstanie szkoła liderów wspólnot parafialnych. Podczas trzech semestrów archidiecezja przygotuje osoby świeckie wspierające duszpasterzy przy formacji sakramentalnej wiernych. Zapisy ruszą 1 sierpnia.

Magdalena Kucova/fotolia.com

Szkoła Katechistów jest owocem trwającego od roku IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Ten trzy semestralny kurs teologii praktycznej ma pomóc wybranym ludziom świeckim – liderom grup parafialnych – jeszcze mocniej i bardziej kompetentnie zaangażować się w działalność w parafii.

- Szkoła dla katechistów to szkoła dla liderów, którzy będą mogli prowadzić zajęcia w małych grupach czy to dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, czy dla rodziców, zwłaszcza dzieci pierwszokomunijnych – tłumaczy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Hierarcha przypomina, że szkoła katechistów musi mieć trzy wymiary. – Pierwszy to wiedza teologiczna. Nie chodzi nam o studia magisterskie, ale o zdobycie przez przyszłego katechistę takich kompetencji, by mógł sam odpowiedzieć na wiele pytań, a jeśli nie będzie znał na nie odpowiedzi, by wiedział gdzie odesłać zainteresowanego. Po drugie, chodzi o nabycie umiejętności pracy w małej grupie, a więc nauka zarządzania i kierowania małą grupą, małym zespołem. Natomiast trzecim wymiarem jest własna formacja duchowa – żeby taki człowiek żył wiarą i Kościołem, a nie tylko potrafił o tym mówić – wskazuje łódzki pasterz.

Tok studiów w Szkole przewiduje zajęcia z zakresu Pisma Świętego, teologii dogmatycznej, duchowości, liturgiki, katechetyki, historii Kościoła, a także ma wzmocnić naturalne zdolności w budowaniu kontaktów międzyosobowych i w pracy z grupą. - Chcemy potraktować priorytetowo kształtowanie umiejętności praktycznych przyszłych katechistów: ich rozwój duchowy, bogactwo modlitwy Pismem Świętym, wtajemniczenie w przeżywanie liturgii, budowanie żywej relacji z Bogiem i z Kościołem - podkreślają organizatorzy studium.

Po ukończeniu Szkoły i zdaniu wymaganych egzaminów absolwent uzyska od arcybiskupa misję kanoniczną do głoszenia katechez dla dzieci, młodzieży i dorosłych w parafiach archidiecezji łódzkiej.

Do Szkoły mogą zapisać się osoby w wieku od 18 do 60 lat, skierowane przez swoich księży proboszczów. Nie muszą one posiadać wykształcenia teologicznego. Ważne, żeby ukończyły katechizację w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej

Rekrutacji do udziału w kursie dokonać można będzie w sekretariacie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej od 1 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem