Reklama

Z Polski

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Jak trudno jest miłować – ale jak warto jest miłować.

Krótko

Mariusz Kamiński, były szef CBA, został skazany na 3 lata więzienia i zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 10 lat za nadużycie prawa ws. afery gruntowej. Wyrok krytykują politycy opozycji, a także politycy kojarzeni z koalicją rządzącą.

Kontrolerzy NIK stwierdzili „wiele nieprawidłowości” podczas sprawdzania Krajowego Biura Wyborczego. Kontrolę zarządzono po kompromitacji w czasie ostatnich wyborów samorządowych. NIK rekomenduje przeprowadzenie wyborów prezydenckich bez wsparcia informatycznego.

Lista kandydatów, którzy wystartują w wyborach prezydenckich, została ogłoszona przez Państwową Komisję Wyborczą. 10 maja 2015 r. będziemy wybierać jednego spośród 11 zarejestrowanych kandydatów.

Do sądu wpłynął wniosek przeciwko wydawcy i byłemu redaktorowi naczelnemu „Wprost”. Sprawa dotyczy ochrony dóbr osobistych. Odnosi się to do publikacji sprzed miesiąca w kwestii, która była początkiem potężnej nagonki na senatora Grzegorza Biereckiego i SKOK-i. Poszkodowani żądają przeprosin i wpłacenia 100 tys. zł na rzecz Caritas.

Huragan Niklas, który szalał nad Niemcami, gdzie spowodował śmierć kilku osób, przeszedł przez większą część Polski. Skutki wichury to kilkadziesiąt uszkodzonych budynków, zerwane linie energetyczne i powalone drzewa.

350 tys. uczniów klas szóstych pisało swój pierwszy w życiu poważny sprawdzian. W pierwszej części sprawdzono ich wiedzę z zakresu matematyki i języka polskiego, a w drugiej – z języka obcego.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego zatajenia prawdy w oświadczeniach majątkowych Michała Kamińskiego jako posła do Parlamentu Europejskiego i sekretarza stanu w rządzie Ewy Kopacz.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Polska Stasiaka

2022-11-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W Instytucie Europejskim znany i lubiany dziennikarz Wiktor Świetlik prezentował swoją najnowszą książkę pt. „Polska Stasiaka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję