Reklama

Z Polski

2015-04-07 15:37


Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 9

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Jak trudno jest miłować – ale jak warto jest miłować.

Krótko

Mariusz Kamiński, były szef CBA, został skazany na 3 lata więzienia i zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 10 lat za nadużycie prawa ws. afery gruntowej. Wyrok krytykują politycy opozycji, a także politycy kojarzeni z koalicją rządzącą.

Kontrolerzy NIK stwierdzili „wiele nieprawidłowości” podczas sprawdzania Krajowego Biura Wyborczego. Kontrolę zarządzono po kompromitacji w czasie ostatnich wyborów samorządowych. NIK rekomenduje przeprowadzenie wyborów prezydenckich bez wsparcia informatycznego.

Lista kandydatów, którzy wystartują w wyborach prezydenckich, została ogłoszona przez Państwową Komisję Wyborczą. 10 maja 2015 r. będziemy wybierać jednego spośród 11 zarejestrowanych kandydatów.

Do sądu wpłynął wniosek przeciwko wydawcy i byłemu redaktorowi naczelnemu „Wprost”. Sprawa dotyczy ochrony dóbr osobistych. Odnosi się to do publikacji sprzed miesiąca w kwestii, która była początkiem potężnej nagonki na senatora Grzegorza Biereckiego i SKOK-i. Poszkodowani żądają przeprosin i wpłacenia 100 tys. zł na rzecz Caritas.

Huragan Niklas, który szalał nad Niemcami, gdzie spowodował śmierć kilku osób, przeszedł przez większą część Polski. Skutki wichury to kilkadziesiąt uszkodzonych budynków, zerwane linie energetyczne i powalone drzewa.

350 tys. uczniów klas szóstych pisało swój pierwszy w życiu poważny sprawdzian. W pierwszej części sprawdzono ich wiedzę z zakresu matematyki i języka polskiego, a w drugiej – z języka obcego.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego zatajenia prawdy w oświadczeniach majątkowych Michała Kamińskiego jako posła do Parlamentu Europejskiego i sekretarza stanu w rządzie Ewy Kopacz.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Zbigniew Boniek nie będzie prezesem PZPN

2019-10-18 09:51

wpolityce.pl

Temat kandydatury na moją trzecią kadencję prezesa PZPN na ten moment nie istnieje. Musimy wybrać nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo tak stanowi prawo polskie i przy tym zostańmy - mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek. Właśnie trwa w Warszawie zjazd PZPN

youtube.com

Prawo polskie zabrania kandydowania trzeci raz na stanowisko prezesa związku, a Bońkowi w październiku 2020 roku kończy się druga kadencja.

Moim zdaniem, to środowisko powinno wybierać prezesów. O tym nie powinni decydować politycy, a delegaci. Jest jednak ustawa, która obowiązuje, ale uważam, że to chory punkt w tej ustawie — przyznał Boniek.

Prezes powiedział, że nie zamierza kandydować w przyszłym roku na kolejną kadencję, bo szanuje prawo.

W październiku przyszłego roku kończę prezesurę i mam nadzieję, że na tym fotelu usiądzie ktoś, kto będzie ulepszał związek — zakończył popularny Zibi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem