Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Konferencja o św. Urszuli Ledóchowskiej

Z okazji 150. rocznicy urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej 17 kwietnia br. w sanktuarium w Pniewach odbędzie się specjalna konferencja pt. „Św. Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i społeczeństwie”. Organizatorami konferencji są: Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego oraz Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 w auli w Domu Matki Założycielki. Głównymi punktami sympozjum będą dwie sesje wykładów.

Sesja I – godz. 9.15-10.40

– „Połączenie modlitwy i pracy w życiu i pismach św. Urszuli Ledóchowskiej” – bp prof. Henryk Wejman (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego).

– „«Niech każda pracuje nad dobrym odprawieniem rozmyślania». Uwagi o ignacjańskiej metodzie rozmyślania w książce «Rozmyślania» Urszuli Ledóchowskiej” – ks. prof. Józef Augustyn SJ (Akademia Ignatianum w Krakowie, Dom Rekolekcyjny Księży Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach).

– „Aktualność wizji życia konsekrowanego św. Urszuli w czasach współczesnych” – o. prof. Jacek Kiciński CMF (Instytut Teologii Duchowości PWT we Wrocławiu).

– „«Testament» św. Urszuli jako synteza duchowości. Lektura tylko dla urszulanek Serca Jezusa Konającego?” – ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal (Wydział Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie).

Sesja II – godz. 11.10-13.00

– „Kobieta, zakonnica, Polka... Życie i duchowość św. Urszuli Ledóchowskiej jako aktualna propozycja ewangelizacyjna” – s. Małgorzata Krupecka USJK (Centrum Duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej w Warszawie).

– „Ewangelizacja przez radość w świetle doświadczeń i pism św. Urszuli Ledóchowskiej” – ks. prof. UAM dr hab. Jacek Hadryś (Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu).

– „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym – czego może uczyć św. Urszula?” – ks. prof. Wojciech Zyzak (Wydział Teologiczny UPJPII w Krakowie).

Reklama

– „Propozycje wychowawcze św. Urszuli Ledóchowskiej (na podstawie artykułów wstępnych w «Dzwonku św. Olafa»)” – ks. dr Wojciech Mleczko CR (Wydział Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie).

– „Czy można dziś przekonująco pokazywać świętość?” – ks. dr Dariusz Madejczyk (parafia pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie).

Sympozjum w Pniewach zakończy uroczysta Eucharystia o godz. 17.00, koncelebrowana w sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej pod przewodnictwem bp. Zdzisława Fortuniaka.

Za tydzień w „Niedzieli” – wywiad z m. Franciszką Sagun, przełożoną generalną Urszulanek SJK.

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję