Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Konferencja o św. Urszuli Ledóchowskiej

2015-04-07 15:37

(opr. at)
Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 30

Z okazji 150. rocznicy urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej 17 kwietnia br. w sanktuarium w Pniewach odbędzie się specjalna konferencja pt. „Św. Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i społeczeństwie”. Organizatorami konferencji są: Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego oraz Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 w auli w Domu Matki Założycielki. Głównymi punktami sympozjum będą dwie sesje wykładów.

Sesja I – godz. 9.15-10.40

– „Połączenie modlitwy i pracy w życiu i pismach św. Urszuli Ledóchowskiej” – bp prof. Henryk Wejman (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego).

Reklama

– „«Niech każda pracuje nad dobrym odprawieniem rozmyślania». Uwagi o ignacjańskiej metodzie rozmyślania w książce «Rozmyślania» Urszuli Ledóchowskiej” – ks. prof. Józef Augustyn SJ (Akademia Ignatianum w Krakowie, Dom Rekolekcyjny Księży Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach).

– „Aktualność wizji życia konsekrowanego św. Urszuli w czasach współczesnych” – o. prof. Jacek Kiciński CMF (Instytut Teologii Duchowości PWT we Wrocławiu).

– „«Testament» św. Urszuli jako synteza duchowości. Lektura tylko dla urszulanek Serca Jezusa Konającego?” – ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal (Wydział Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie).

Sesja II – godz. 11.10-13.00

– „Kobieta, zakonnica, Polka... Życie i duchowość św. Urszuli Ledóchowskiej jako aktualna propozycja ewangelizacyjna” – s. Małgorzata Krupecka USJK (Centrum Duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej w Warszawie).

– „Ewangelizacja przez radość w świetle doświadczeń i pism św. Urszuli Ledóchowskiej” – ks. prof. UAM dr hab. Jacek Hadryś (Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu).

– „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym – czego może uczyć św. Urszula?” – ks. prof. Wojciech Zyzak (Wydział Teologiczny UPJPII w Krakowie).

– „Propozycje wychowawcze św. Urszuli Ledóchowskiej (na podstawie artykułów wstępnych w «Dzwonku św. Olafa»)” – ks. dr Wojciech Mleczko CR (Wydział Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie).

– „Czy można dziś przekonująco pokazywać świętość?” – ks. dr Dariusz Madejczyk (parafia pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie).

Sympozjum w Pniewach zakończy uroczysta Eucharystia o godz. 17.00, koncelebrowana w sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej pod przewodnictwem bp. Zdzisława Fortuniaka.

Za tydzień w „Niedzieli” – wywiad z m. Franciszką Sagun, przełożoną generalną Urszulanek SJK.

Reklama

Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy

2019-10-08 14:18

Ks. prof. Waldemar Chrostowski
Niedziela Ogólnopolska 41/2019, str. 29

pixel2013/pixabay.com

Uzdrowienie trędowatego Naamana potwierdziło zachętę proroka Elizeusza, by chory całkowicie zaufał Bogu. W czasach Starego Testamentu Bóg okazywał swą moc w nadzwyczajnych znakach, które towarzyszyły historii ludu Jego wybrania, ale jak świadczy uzdrowienie tego cudzoziemca, nie ograniczały się do Izraelitów. Stawało się jasne, że Bóg jest Panem dziejów i losów całej ludzkości. Także w naszych czasach, w których istnieją rozmaite wierzenia i religie, trzeba niestrudzenie świadczyć o Bogu jedynym, który w Jezusie Chrystusie „okazał ludom swe zbawienie”.

Ewangelia według św. Łukasza opowiada o uzdrowieniu przez Jezusa dziesięciu trędowatych. Pogranicze Samarii i Galilei zamieszkiwali Żydzi oraz ludzie innych narodowości. Ujrzawszy chorych, którzy błagali o pomoc, Jezus nie dociekał, z kim ma do czynienia, lecz przywrócił im zdrowie. O ile jednak Naaman pospieszył z podziękowaniem Elizeuszowi, to tylko jeden z dziesięciu uzdrowionych z trądu postąpił tak samo. W pytaniu Jezusa pobrzmiewa smutek: „Gdzie jest dziewięciu?”. W podziękowaniu, które okazał jeden z trędowatych, znalazło wyraz nastawienie serca podatnego na przyjęcie łaski większej niż zdrowie ciała. W cudownych znakach, które są częścią również naszego życia, spotykają się dwie miłości: Boża do nas i nasza do Boga.

Największy dar Boga dla ludzkości to zbawienie, którego dokonał On w Jezusie Chrystusie. Zmartwychwstanie Jezusa, otwierając perspektywę życia wiecznego, stanowi podstawę nadziei, która nadaje najgłębszy sens życiu chrześcijanina. Ta nadzieja nie ogranicza się do uwarunkowań, potrzeb i wymiarów tego świata, co pozwala nam – na wzór św. Pawła – godnie przyjąć i cierpliwie znosić wszystko, co trudne. Kiedy tak nie jest, wtedy słowo Boże ulega spętaniu, gdyż nie znajduje potwierdzenia w życiu, wskutek czego traci na wiarygodności. Apostoł podkreśla, że życie chrześcijanina powinno się odbywać w blasku Krzyża jako fundamentu niezachwianej nadziei: „Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy”. Wyznawcy Chrystusa, żyjąc w doczesności, są ukierunkowani ku wieczności i to ona jest naszym ostatecznym celem i przeznaczeniem. Ta pewność przynosi radość, podczas gdy rezygnacja z niej, a tym bardziej jej odrzucenie, zapowiadają tragiczną w skutkach odpowiedzialność: „Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Orzech mówi tak!

2019-10-14 14:33

Agnieszka Bugała

Grzegorz Niemyjski/Agnieszka Bugała

Ks. Stanisław Orzechowski widział projekt krasnala „Księdza Orzecha” – mamy jego zgodę na wykonanie odlewu.

Rozmowa z Księdzem na temat planowanego prezentu, czyli wykonania odlewu z brązu figurki krasnala „Księdza Orzecha” i tym samym wpisania go na mapę i szlak wrocławskich krasnali odbyła się w ubiegłym tygodniu. Ksiądz nie znał inicjatywy, ale wysłuchał i spytał jakie krasnale są już we Wrocławiu. Zobaczył fotografie realizacji niektórych z nich. Szczególnie podobał mu się krasnal prof. Jana Miodka, który z okazji 70. urodzin wybitnego językoznawcy stanął przed budynkiem Instytutu Filologii na pl. Nankiera. Wizualizacja „Księdza Orzecha” bardzo mu przypadła do gustu:

- To ja! – mówił patrząc na zdjęcia figurki – To rzeczywiście ja! Artysta dobrze to uchwycił, chciałbym go poznać – dodał. Zaakceptował też miejsce, w którym zaplanowano instalację, czyli górny stopień schodów prowadzących do DA Wawrzyny przy ul. Bujwida. Odmówił, zdecydowanie, zakładania figurce na głowę czapki.

– Sklepienie mojej łysiny bardzo mi się podoba – stwierdził. Przystał na to, aby krasnalską czapkę umieścić w ręce postaci. Dodał, że „będzie trochę śmiechu, a tego nigdy dość”.

Zachęcamy zatem do wpłat na konto, abyśmy zdążyli z realizacją prezentu, zwłaszcza, że Szanowny Jubilat jest już o nim poinformowany.

Dane konta do wpłat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO WAWRZYNY

05 1090 2590 0000 0001 4260 2420

Z dopiskiem w tytule wpłaty: Darowizna Orzech

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: https://www.niedziela.pl/artykul/45697/Prezent-dla-Orzecha-na-80-urodziny


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem