Reklama

Niedziela Częstochowska

Kalwaryjskie sympozjum w Praszce

„Sanktuarium kalwaryjskie w służbie pielgrzymującego Kościoła” to tytuł sympozjum naukowego, które odbyło się 25 marca br. na Kalwarii w Praszce. Wpisuje się ono doskonale w przygotowania do koronacji koronami papieskimi Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia 12 września 2015 r.

Niedziela częstochowska 15/2015, str. 1, 7

[ TEMATY ]

sympozjum

Archiwum ks. Stanisława Gasińskiego

Sympozjum w Praszce

Sympozjum w Praszce

Sympozjum rozpoczęła Msza św. z uroczystości Zwiastowania Pańskiego przed obliczem Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. – Celem spotkania jest m.in. pogłębienie świadomości wagi czekającej nas uroczystości koronacyjnej oraz powiększanie bogactwa myśli, których źródłem jest nasze sanktuarium – mówił na powitanie ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz tego miejsca. Podkreślił też, że Bóg wybrał to miejsce, aby służyło pielgrzymującemu Kościołowi, pomagając Jego członkom wstępować na Kalwarię, by uczyć się tu krańcowej wierności Bogu. Na czas sympozjum wszystkim pobłogosławił abp senior Stanisław Nowak. W Eucharystii uczestniczyły m.in. poczty sztandarowe z Publicznego Gimnazjum im. św. Jana Pawła II oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Praszce.

Wykłady i dyskusje panelowe natomiast miały miejsce w praszkowskim Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Pierwszy wygłosił abp dr Stanisław Nowak. Odwołując się do osobistych wspomnień, przedstawił duchowość kalwaryjską św. Jana Pawła II. Następnie o. dr hab. Henryk Romuald Kośla (OFM) z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przybliżył zebranym temat: „Pasyjność kultu obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej”. Kolejnym prelegentem był ks. prof. dr hab. Jan Kazimierz Przybyłowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który zaprezentował wykład: „Pastoralne aspekty działalności sanktuarium”. Ks. prał. dr Teofil Siudy, wykładowca Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie i przewodniczący komitetu koronacyjnego, przybliżył zaś wymowę liturgii koronacyjnej, przedstawiając w jej świetle temat królewskości Maryi. Ostatnie słowo należało do ks. prał. dr. Stanisława Gasińskiego. Ksiądz Kustosz przedstawił temat: „Sanktuarium – miejsce święte. Sanktuarium pasyjno-maryjne na Kalwarii w Praszce”. Sympozjum moderował ks. dr Jerzy Bielecki, m.in. kierownik Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie oraz ceremoniarz kościelny Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Reklama

Czas przerw umilał występ zespołu młodzieżowego ze wspomnianego wcześniej gimnazjum, przygotowany przez Elżbietę Krupę. Patronat honorowy nad spotkaniem objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który tego dnia w specjalnym dekrecie podniósł rangę sanktuarium, nadając mu pełny tytuł: „Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce”. Współpatronami byli: starosta powiatu oleskiego – Stanisław Belka, starosta powiatu wieluńskiego – Andrzej Stępień, burmistrz miasta Praszka – Jarosław Tkaczyński oraz przewodniczący rady miasta i gminy Praszka – Bogusław Łazik. W sympozjum uczestniczyli m.in. wiceburmistrz – Danuta Janikowska, przedstawiciele I LO im. Powstańców Śląskich wraz z dyrektorem – Krzysztofem Brysiem, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, wspomnianego gimnazjum z dyrektor – Danutą Czemielewską-Cholak oraz szkoły podstawowej. Wykładów wysłuchali czciciele Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, liczni mieszkańcy gminy oraz pielgrzymi na czele z grupą z parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie i in.

Patronat medialny nad sympozjum sprawowały: Katolicki Tygodnik „Niedziela”, Katolickie Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Kulisy Powiatu Kluczbork-Olesno oraz Kulisy Powiatu Wieluńskiego. Organizatorami były: Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce, Polskie Towarzystwo Teologiczne – Oddział w Częstochowie, Wyższy Instytut Teologiczny im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz Katedra Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

2015-04-08 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2020, str. 9

[ TEMATY ]

papież

Jasna Góra

odpust

sympozjum

papież Franciszek

odpust zupełny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Odpust z „wieczystą mocą”

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję