Reklama

Z Jasnej Góry

2015-04-14 12:43

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 16/2015, str. 8

Grób Pański

W Roku św. Jana Pawła II

Tegoroczny wystrój grobu Bożego na Jasnej Górze był związany z Rokiem św. Jana Pawła II, ogłoszonym przez polski parlament. Autorem wystroju grobu był jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski. Centralny punkt grobu stanowiła figura leżącego Chrystusa, przykryta długą flagą w kolorach papieskich. Poniżej umieszczony był dużych rozmiarów drewniany krzyż (kopia krzyża Światowych Dni Młodzieży). Nad figurą Chrystusa górował Najświętszy Sakrament, otulony welonem. Z prawej i lewej strony umieszczono duże plansze ze słowami Jana Pawła II, wypowiedzianymi na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1979 r., m.in.: „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć! Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego!”. W głębi ustawione były także plansze z wizerunkami Jana Pawła II. Grób upiększały setki białych i żółtych róż. Przez całą Wielką Sobotę wartę przy grobie Pańskim trzymali jasnogórscy strażnicy.

Pamięć i przebaczenie

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

W niedzielę 12 kwietnia br. odbyła się 25. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich na Jasną Górę,. W uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zbrodni katyńskiej udział wzięły Rodziny Katyńskie oraz delegacje młodzieży. Mszy św. w intencji Polaków pomordowanych przez Sowietów przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich. Podczas Eucharystii wystawiono poczty sztandarowe. Zebranych powitał o. Karol Oset.

W homilii ks. Bąk mówił: – 75. rocznica zbrodni katyńskiej przynagla nas do modlitwy za naszych rodaków, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach na terenie sowieckiej Rosji wiosną 1940 r. Tu, na Jasnej Górze, trzeba przypomnieć słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II do Rodzin Katyńskich: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Przywołuję te właśnie słowa Chrystusa, bo są one szczególnie aktualne w związku z dramatem niewinnej śmierci bliskich osób. Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w polskim martyrologium, które nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń – zaznaczył ksiądz komandor. – Klękamy przy wszystkich nieznanych mogiłach ze świadomością, że spoczywający w nich zapłacili szczególną cenę – naszej wolności. Dziś wraz z całą Rodziną Katyńską wołamy: „Daj nam siłę przebaczyć!”. A naszą życiową dewizą niech będzie – przebaczenie, pojednanie i zgoda.

Reklama

Ewa Bojanowska-Burak, prezes Katowickiej Rodziny Katyńskiej, przypomniała, że pielgrzymki organizowane w pierwszą niedzielę po Wielkanocy zapoczątkował ks. prał. Zdzisław Peszkowski, który był pierwszym kapelanem Rodzin Katyńskich.

Zapowiedzi

19 kwietnia – XII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego; godz. 12.00 – Msza św. z poświęceniem motocykli.

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

„Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae”

Czego Bóg ode mnie oczekuje? Jakie jest moje powołanie? Kim są Paulini? Na czym polega życie zakonne? Jak zostać paulinem? Jeśli masz takie lub podobne pytania, skontaktuj się z nami:

Referent ds. Powołań
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa – Jasna Góra
kom. +48 501-360-143
tel. +48 (34) 377-72-03
www.powolania.paulini.pl
powolania.paulini@gmail.com

Paulini są zakonem kontemplacyjno-czynnym. Gorliwość w posłudze człowiekowi poprzedzają zjednoczeniem z Bogiem poprzez modlitwę indywidualną i wspólnotową.

Charyzmatem Zakonu Paulinów jest:
• kontemplacja Boga w samotności
• umiłowanie modlitwy liturgicznej
• szczególny kult Bogurodzicy
• pracowite życie oraz praktyka pokuty
• głoszenie Słowa Bożego
• sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty

Powołania Paulini na: Facebooku, Twitterze, YouTube

www.paulini.pl

Sam na sam z Bogiem „Solus cum Deo solo”

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewne popołudnie u św. Barbary w Wieluniu

2019-10-22 21:49

Zofia Białas

22 października w parafii św. Barbary w Wieluniu stał się dniem szczególnym. W tym dniu zbiegły się tu trzy ważne ewangelizacyjne wydarzenia: Różaniec Święty dla dzieci, wspomnienie św. Jana Pawła II i inauguracji jego pontyfikatu oraz comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity.

Zofia Białas

Wszystkim modlitwom towarzyszyły Relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II oraz wiele róż, w tym jeden bukiet szczególny - bukiet wdzięczności dla św. Rity od młodej matki za cud narodzenia dziecka i decyzji narzeczonego o zawarciu sakramentalnego małżeństwa.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci zakończyło się mini sprawdzianem wiadomości na temat tajemnic światła. Pomocą były piękne ilustracje ze scenami chrztu w Jordanie, cudu w Kanie, nauczania Pana Jezusa, przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii. Mini sprawdzian przeprowadziła jedna z matek, która przed każdą tajemnicą czytała proste rozważania wyjaśniające tajemnice życia Jezusa i Jego Matki.

Tuż po Różańcu rozpoczęło się nabożeństwo do św. Rity połączone Litanią, koronką, prośbami i podziękowaniami. Było to już 10. Nabożeństwo w tym roku i 11. od chwili uroczystego wprowadzenia Jej Relikwii do kościoła w grudniu 2018 roku.

Ilość wiernych na nabożeństwie i Eucharystii ku Jej czci z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Coraz więcej czcicieli świętej od spraw beznadziejnych przybywa z różami, które po Eucharystii są uroczyście poświęcane.

Coraz więcej czcicieli świętej Rity zabiera do domów książeczki z modlitwami na każdy miesiąc i coraz więcej z nich wie, że trzeba mieć silną wiarę, modlić się sercem i być w modlitwie wytrwałym, bo tylko taką ufną modlitwę święta zaniesie przed Boży tron.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II i ucałowaniem Relikwii świętej Rity.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem