Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2015, str. 8

Grób Pański

W Roku św. Jana Pawła II

Tegoroczny wystrój grobu Bożego na Jasnej Górze był związany z Rokiem św. Jana Pawła II, ogłoszonym przez polski parlament. Autorem wystroju grobu był jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski. Centralny punkt grobu stanowiła figura leżącego Chrystusa, przykryta długą flagą w kolorach papieskich. Poniżej umieszczony był dużych rozmiarów drewniany krzyż (kopia krzyża Światowych Dni Młodzieży). Nad figurą Chrystusa górował Najświętszy Sakrament, otulony welonem. Z prawej i lewej strony umieszczono duże plansze ze słowami Jana Pawła II, wypowiedzianymi na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1979 r., m.in.: „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć! Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego!”. W głębi ustawione były także plansze z wizerunkami Jana Pawła II. Grób upiększały setki białych i żółtych róż. Przez całą Wielką Sobotę wartę przy grobie Pańskim trzymali jasnogórscy strażnicy.

Pamięć i przebaczenie

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

W niedzielę 12 kwietnia br. odbyła się 25. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich na Jasną Górę,. W uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zbrodni katyńskiej udział wzięły Rodziny Katyńskie oraz delegacje młodzieży. Mszy św. w intencji Polaków pomordowanych przez Sowietów przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich. Podczas Eucharystii wystawiono poczty sztandarowe. Zebranych powitał o. Karol Oset.

W homilii ks. Bąk mówił: – 75. rocznica zbrodni katyńskiej przynagla nas do modlitwy za naszych rodaków, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach na terenie sowieckiej Rosji wiosną 1940 r. Tu, na Jasnej Górze, trzeba przypomnieć słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II do Rodzin Katyńskich: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Przywołuję te właśnie słowa Chrystusa, bo są one szczególnie aktualne w związku z dramatem niewinnej śmierci bliskich osób. Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w polskim martyrologium, które nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń – zaznaczył ksiądz komandor. – Klękamy przy wszystkich nieznanych mogiłach ze świadomością, że spoczywający w nich zapłacili szczególną cenę – naszej wolności. Dziś wraz z całą Rodziną Katyńską wołamy: „Daj nam siłę przebaczyć!”. A naszą życiową dewizą niech będzie – przebaczenie, pojednanie i zgoda.

Reklama

Ewa Bojanowska-Burak, prezes Katowickiej Rodziny Katyńskiej, przypomniała, że pielgrzymki organizowane w pierwszą niedzielę po Wielkanocy zapoczątkował ks. prał. Zdzisław Peszkowski, który był pierwszym kapelanem Rodzin Katyńskich.

Zapowiedzi

19 kwietnia – XII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego; godz. 12.00 – Msza św. z poświęceniem motocykli.

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

„Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae”

Czego Bóg ode mnie oczekuje? Jakie jest moje powołanie? Kim są Paulini? Na czym polega życie zakonne? Jak zostać paulinem? Jeśli masz takie lub podobne pytania, skontaktuj się z nami:

Reklama

Referent ds. Powołań
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa – Jasna Góra
kom. +48 501-360-143
tel. +48 (34) 377-72-03
www.powolania.paulini.pl
powolania.paulini@gmail.com

Paulini są zakonem kontemplacyjno-czynnym. Gorliwość w posłudze człowiekowi poprzedzają zjednoczeniem z Bogiem poprzez modlitwę indywidualną i wspólnotową.

Charyzmatem Zakonu Paulinów jest:
• kontemplacja Boga w samotności
• umiłowanie modlitwy liturgicznej
• szczególny kult Bogurodzicy
• pracowite życie oraz praktyka pokuty
• głoszenie Słowa Bożego
• sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty

Powołania Paulini na: Facebooku, Twitterze, YouTube

www.paulini.pl

Sam na sam z Bogiem „Solus cum Deo solo”

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-04-14 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy obowiązuje post?

Niedziela płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

Czwarte przykazanie kościelne, które dotyczy tych spraw, brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Wydaje się, że najważniejszym wyrażeniem w tak sformułowanym przykazaniu jest słowo "pokuta". Katechizm Kościoła Katolickiego precyzuje, że chodzi tutaj o pokutę wewnętrzną, która polega na nawróceniu serca, przemianie postaw, radykalnej zmianie całego życia na lepsze. To jest podstawowa, prawdziwa wartość pokuty, jej sedno. Takiej pokuty oczekuje od chrześcijanina Pan Bóg i Kościół. Chrześcijanie są zobowiązani do jej praktykowania cały czas. Ponieważ jednak różnie z tym bywa w ciągu kolejnych dni i miesięcy, Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, gdy koniecznie należy praktykować czyny pokutne, które wspomagają nawrócenie serca.
Jakie są te czyny pokutne? Wykładnia do omawianego przykazania podana przez Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski wylicza: "modlitwa, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post". Czas zaś pokuty, określony przez czwarte przykazanie, to poszczególne piątki całego roku i Wielki Post. We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), obowiązuje chrześcijanina powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, gdy ukończył on 14 rok życia. Zaleca się jednak, aby także młodsze osoby wprowadzać do tej praktyki, nie czekając aż osiągną one 14 lat. Warto jeszcze dodać, że według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.
Prymas Polski (to także ważne) udzielił dyspensy od obowiązku powstrzymania się od potraw mięsnych w piątki wszystkim, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, gdzie nie są przestrzegane przepisy postne, a także takim osobom, które nie mają możności wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne do spożycia. Dyspensa ta nie dotyczy jednak Wielkiego Piątku, Środy Popielcowej i Wigilii Bożego Narodzenia. Zatem w te trzy dni obowiązuje w każdych okolicznościach powstrzymanie się od spożywania potraw przyrządzonych z mięsa.
Po wyjaśnieniu wymagań IV przykazania kościelnego w odniesieniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zwróćmy uwagę na "nakazane posty" w tym przykazaniu. Post może być jakościowy i ilościowy. Ten pierwszy dotyczy niespożywania określonych pokarmów, np. mięsa. Ilościowy zaś polega, według wyżej wspomnianej Konstytucji Apostolskiej, na spożyciu jednego posiłku dziennie do syta i dopuszcza możliwość przyjęcia "trochę pokarmu rano i wieczorem". Taki post obowiązuje wszystkich wiernych między 18 a 60 rokiem życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Należy tutaj powtórzyć wcześniej napisane słowa, że ci, którzy nie mają 18 lat, właściwie od dzieciństwa powinni być wychowywani do spełniania tej praktyki. Błędem byłoby stawianie tego wymagania dopiero od wieku pełnoletności. Racje wydają się oczywiste i nie ma potrzeby ich przywoływania w tym miejscu.
Gdy chrześcijanin podlega uzasadnionej niemożności zachowania wstrzemięźliwości w piątek, powinien podjąć inne formy pokuty (niektóre z nich zostały przytoczone wcześniej). Natomiast post ilościowy i jakościowy w dwa dni w roku: Wielki Piątek i Środę Popielcową, powinien być koniecznie zachowywany. Winien rozumieć to każdy chrześcijanin, nawet ten, który słabo praktykuje wiarę. Dyspensa Księdza Prymasa, o której wspomniałem wcześniej, nie dotyczy zachowania postu w te dwa dni roku. Ci zaś, którzy z niej korzystają, powinni pomodlić się w intencji Ojca Świętego, złożyć ofiarę do skarbonki z napisem "jałmużna postna", lub częściej spełniać uczynki miłosierdzia.
Jeszcze kilka słów o zabawach. Powstrzymywanie się od udziału w nich obowiązuje we wszystkie piątki roku i przez cały Wielki Post, łącznie z dniem św. Józefa (19 marca) - jeśli wtedy trwa jeszcze Wielki Post. Adwent nie został zaliczony do czasów pokuty, dobrze jednak byłoby w tym czasie powstrzymać się od udziału w zabawach, zachowując starą i dobrą polską tradycję - Adwent trwa bardzo krótko, a karnawał jest tak blisko. W Adwencie zaś - co staje się coraz powszechniejszą praktyką - jest wiele spotkań opłatkowych, które mają inny charakter. Warto je upowszechniać i pozostawać w radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Od marca 2014 r. obowiązuje nowa wersja IV przykazania kościelnego

Przeczytaj także: Nowa wersja IV przykazania kościelnego - powstrzymanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście
CZYTAJ DALEJ

Kapłani też tęsknią!

2020-04-09 21:55

fb ks. A. Krzeszowca

Na koncie fb ks. Arkadiusza Krzeszowca pojawiła się dziś wyjątkowa fotografia.

Kapłani z parafii p.w. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża na wrocławskim Brochowie zaskoczyli dziś swoich parafian. Zachowując wszystkie wymogi epidemiczne zakomunikowali swoją tęsknotę przygotowując wymowny transparent.

„Kochamy Was!” – mogli przeczytać na trzymanej przez brochowski księży dużej płachcie.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję