Reklama

Wiara

VII Tydzień Biblijny

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Kościół w Polsce po raz siódmy przeżywa Tydzień Biblijny, pod hasłem roku duszpasterskiego, wzywającym do nawrócenia. Tradycyjnie rozpoczyna się on w trzecią Niedzielę Wielkanocną – 19 kwietnia i będzie trwał do 25 kwietnia. Podczas Tygodnia Biblijnego w sposób szczególny wracamy do źródła naszej wiary, którym jest Pismo Święte

Niedziela Ogólnopolska 16/2015, str. 30

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

www.WeisserPhotography.com / photo on flickr / foter.com

Z okazji Tygodnia Biblijnego każdego roku Dzieło Biblijne im św. Jana Pawła II, którego przewodniczącym jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, m.in. członek Papieskiej Komisji Biblijnej i przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, przygotowuje dla księży i katechetów specjalne pomoce. Zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski materiały te pomagają w twórczym i owocnym przeżywaniu Niedzieli Biblijnej i całego Tygodnia Biblijnego. Są nimi m.in. „Przegląd Biblijny” i płyta CD. Liturgiczne i katechetyczne teksty nawiązują do hasła roku duszpasterskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ukierunkowują one życie Kościoła w naszym kraju na nieustanną potrzebę nawracania się i wiary w Dobrą Nowinę. Jak pisze ks. Witczyk we wstępie do tegorocznego „Przeglądu Biblijnego”: „Chodzi o dostrzeżenie potrzeby nieustannego nawracania się, rozumianego nie tylko w sensie moralnym, ale także w sensie osobowym jako porzucenie pogańskich reguł myślenia, odwrócenie się od idoli, a ukierunkowanie na Jezusa Chrystusa – Objawiciela i Głosiciela Dobrej Nowiny o Królowaniu Boga w świecie i o darze życia wiecznego, które zwycięża śmierć”. W poszczególnych diecezjach moderatorzy Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II koordynują działania zmierzające do tego, by Słowo Boże dotarło dosłownie pod strzechy.

Nowością obecnych pomocy duszpasterskich są bardzo ciekawe materiały poświęcone nauczaniu Ojców Kościoła na temat nawrócenia. To fragmenty homilii lub też dzieł wielkich komentatorów Pisma Świętego, którzy jednocześnie są niedoścignionymi mistrzami życia duchowego, jak np. Cyryl Jerozolimski czy Jan Chryzostom.

Warto również odnotować, że Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w zeszłym roku rozpoczęło publikację trzech opracowań poświęconych tematowi błogosławieństw. Pozycje te mają służyć lepszemu przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się u nas w dniach od 26 do 31 lipca 2016 r. Będziemy też wtedy przeżywać 1050. rocznicę przyjęcia łaski wiary i chrztu św. przez naszą Ojczyznę. Po przybliżeniu błogosławieństw Apokalipsy w tym roku do rąk czytelników trafia wyjątkowa książka: „Błogosławieństwo wiary”. Napisał ją wspomniany ks. Witczyk. „Wiara – dla współczesnego człowieka nie jest już dziedzictwem otrzymywanym w tradycji rodzinnej bądź dobrem kultury przyswajanym stopniowo jak ojczysta mowa i zwyczaje. Nawet jeżeli większości dzieci i młodzieży przekazywana jest w ramach procesu wychowawczego i nauczania, to stosunkowo wcześnie pojawia się pytanie: dlaczego wierzyć w Boga? A jeżeli wierzyć – to jak? Na czym polega autentyczna wiara?” – czytamy we wprowadzeniu. I trzeba powiedzieć, że czytelnik w tej publikacji znajdzie odpowiedzi na postawione wyżej pytania oparte na konkretnych przykładach biblijnych postaci, poczynając od Abrahama, a kończąc na Piotrze i Kościele apostolskim. Jest to z pewnością lektura godna polecenia nie tylko z racji Tygodnia Biblijnego.

Warto też na koniec wspomnieć, że w tym roku Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II jest organizatorem konkursu biblijnego dla kleryków polskich seminariów duchownych. Finał zmagań będzie miał miejsce w Warszawie w ośrodku „Dobre Miejsce” na zakończenie Tygodnia Biblijnego 24 i 25 kwietnia. – Do wielkiego finału dotarło ponad 30 seminarzystów – mówi „Niedzieli” ks. Marcin Zieliński, odpowiedzialny z konkurs i jednocześnie pracownik naukowy Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Konkurs obejmuje m.in. wiedzę nt. Pierwszej i Drugiej Księgi Samuela. – Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody, np. dwie pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz udział w specjalnych biblijnych warsztatach – dodaje nasz rozmówca.

2015-04-14 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Materiały na Tydzień Biblijny #4

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

ubiblijnieni.pl

Poniżej prezentujemy materiały, z których każdy z nas może skorzystać podczas tego tygodnia aby jeszcze lepiej poznać Pismo Święte. Na każdy dzień proponujemy komentarz w formie tekstu oraz nagrania audio.

https://ubiblijnieni.pl/wp-content/uploads/2020/04/Liturgia-S%C5%82owa-29-04.pdf

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - japońscy piłkarze przeprosili kibiców

2022-12-06 12:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/Neil Hall

Japońscy piłkarze przeprosili kibiców, że nie udało im się po raz pierwszy awansować do ćwierćfinału mistrzostw świata. "Mam nadzieję, że kiedyś się uda" - przyznał kapitan Maya Yoshida po porażce w rzutach karnych z Chorwacją w 1/8 finału turnieju w Katarze.

"Przepraszam, że nie awansowaliśmy do ćwierćfinału, co byłoby historycznym osiągnięciem i czymś nowym dla naszych fanów" - powiedział skrzydłowy Junya Ito.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję