Reklama

VII Tydzień Biblijny

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

2015-04-14 12:43

Ks. Jacek Molka
Niedziela Ogólnopolska 16/2015, str. 30

www.WeisserPhotography.com / photo on flickr / foter.com

Kościół w Polsce po raz siódmy przeżywa Tydzień Biblijny, pod hasłem roku duszpasterskiego, wzywającym do nawrócenia. Tradycyjnie rozpoczyna się on w trzecią Niedzielę Wielkanocną – 19 kwietnia i będzie trwał do 25 kwietnia. Podczas Tygodnia Biblijnego w sposób szczególny wracamy do źródła naszej wiary, którym jest Pismo Święte

Z okazji Tygodnia Biblijnego każdego roku Dzieło Biblijne im św. Jana Pawła II, którego przewodniczącym jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, m.in. członek Papieskiej Komisji Biblijnej i przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, przygotowuje dla księży i katechetów specjalne pomoce. Zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski materiały te pomagają w twórczym i owocnym przeżywaniu Niedzieli Biblijnej i całego Tygodnia Biblijnego. Są nimi m.in. „Przegląd Biblijny” i płyta CD. Liturgiczne i katechetyczne teksty nawiązują do hasła roku duszpasterskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ukierunkowują one życie Kościoła w naszym kraju na nieustanną potrzebę nawracania się i wiary w Dobrą Nowinę. Jak pisze ks. Witczyk we wstępie do tegorocznego „Przeglądu Biblijnego”: „Chodzi o dostrzeżenie potrzeby nieustannego nawracania się, rozumianego nie tylko w sensie moralnym, ale także w sensie osobowym jako porzucenie pogańskich reguł myślenia, odwrócenie się od idoli, a ukierunkowanie na Jezusa Chrystusa – Objawiciela i Głosiciela Dobrej Nowiny o Królowaniu Boga w świecie i o darze życia wiecznego, które zwycięża śmierć”. W poszczególnych diecezjach moderatorzy Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II koordynują działania zmierzające do tego, by Słowo Boże dotarło dosłownie pod strzechy.

Nowością obecnych pomocy duszpasterskich są bardzo ciekawe materiały poświęcone nauczaniu Ojców Kościoła na temat nawrócenia. To fragmenty homilii lub też dzieł wielkich komentatorów Pisma Świętego, którzy jednocześnie są niedoścignionymi mistrzami życia duchowego, jak np. Cyryl Jerozolimski czy Jan Chryzostom.

Reklama

Warto również odnotować, że Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w zeszłym roku rozpoczęło publikację trzech opracowań poświęconych tematowi błogosławieństw. Pozycje te mają służyć lepszemu przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się u nas w dniach od 26 do 31 lipca 2016 r. Będziemy też wtedy przeżywać 1050. rocznicę przyjęcia łaski wiary i chrztu św. przez naszą Ojczyznę. Po przybliżeniu błogosławieństw Apokalipsy w tym roku do rąk czytelników trafia wyjątkowa książka: „Błogosławieństwo wiary”. Napisał ją wspomniany ks. Witczyk. „Wiara – dla współczesnego człowieka nie jest już dziedzictwem otrzymywanym w tradycji rodzinnej bądź dobrem kultury przyswajanym stopniowo jak ojczysta mowa i zwyczaje. Nawet jeżeli większości dzieci i młodzieży przekazywana jest w ramach procesu wychowawczego i nauczania, to stosunkowo wcześnie pojawia się pytanie: dlaczego wierzyć w Boga? A jeżeli wierzyć – to jak? Na czym polega autentyczna wiara?” – czytamy we wprowadzeniu. I trzeba powiedzieć, że czytelnik w tej publikacji znajdzie odpowiedzi na postawione wyżej pytania oparte na konkretnych przykładach biblijnych postaci, poczynając od Abrahama, a kończąc na Piotrze i Kościele apostolskim. Jest to z pewnością lektura godna polecenia nie tylko z racji Tygodnia Biblijnego.

Warto też na koniec wspomnieć, że w tym roku Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II jest organizatorem konkursu biblijnego dla kleryków polskich seminariów duchownych. Finał zmagań będzie miał miejsce w Warszawie w ośrodku „Dobre Miejsce” na zakończenie Tygodnia Biblijnego 24 i 25 kwietnia. – Do wielkiego finału dotarło ponad 30 seminarzystów – mówi „Niedzieli” ks. Marcin Zieliński, odpowiedzialny z konkurs i jednocześnie pracownik naukowy Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Konkurs obejmuje m.in. wiedzę nt. Pierwszej i Drugiej Księgi Samuela. – Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody, np. dwie pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz udział w specjalnych biblijnych warsztatach – dodaje nasz rozmówca.

Tagi:
tydzień biblijny

Częstochowa: Od czytania do spotkania

2019-05-05 16:02

Magda Nowak

– Wszystkim życzę, żeby od czytania, nawet najmniejszego fragmentu Pisma Świętego, każdy z nas przeszedł do spotkania z Jezusem, bo to jest nasza droga – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski do osób zgromadzonych w Kaplicy Cudownego Obrazu i do widzów TVP Polonia. Eucharystia, bowiem transmitowana była na żywo z Jasnej Góry w dniu III Narodowego Czytania Pisma Świętego.

Magda Nowak/Niedziela

Przed Mszą św. fragmenty Pisma Świętego odczytali: Beata Kempa, minister-członek Rady Ministrów, odpowiedzialna za sprawy dotyczące pomocy humanitarnej; Jadwiga Wiśniewska, poseł do parlamentu Europejskiego; o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry; Mariusz Książek, dyrektor marketingu i reklamy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

Początkiem każdego pochylania się nad Słowem Bożym, jak wyjaśniał w rozmowie dla mediów abp Wacław Depo, ma być modlitwa do Ducha Świętego: – Bez Jego pomocy, tak jak sam określa Chrystus w Ewangelii Janowej, nie dojdziemy do prawdy, nie przypomnimy sobie tego, kim On dla na jest, co dla nas uczynił, co do nas mówił, nie przekonamy się o naszym grzechu, o sprawiedliwości Bożej i o sądzie. I bez Ducha Świętego nie będziemy świadkami tego, co odczytujemy czyli prawdy o Jezusie. – My chcemy imię Jezus nie tylko odczytywać na kartach Ewangelii, ale spotkać Go jako naszego Pana i Zbawiciela – podkreślił metropolita częstochowski.

III Narodowe Czytanie Pisma Świętego otwiera XI Tydzień Biblijny organizowany w dniach 5-11 maja pod hasłem: „Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego” (1 P 1,12).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Miejsce zwycięstwa

2019-10-20 15:19

Beata Pieczykura

– Ta parafia jest symbolem zwycięstwa wiary, nadziei i miłości, wierności Bogu, krzyżowi, Kościołowi i Ojczyźnie. Krzyż stał się bramą powstania parafii. Dzisiaj chcemy złożyć nasze dziękczynienie za dar świątyni oraz trud miniowych lat, a jednocześnie powiedzieć, Boże, przebacz tym, którzy tak utrudniali powstanie tej wspólnoty – mówił proboszcz ks. prał. Stanisław Iłczyk 20 października br. w parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie, w roku jubileuszu 50-lecia jej istnienia

Beata Pieczykura/Niedziela

Świadectwo wiary, która góry przenosi i angażuje się w Boże sprawy, oraz trud minionych pokoleń przyczyniły się do powstania wspólnoty parafialnej. W tym roku społeczność parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie z wdzięcznością przeżywa jubileusz 50-lecia powstania parafii, wysławia Boga i dziękuje za ofiarę pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła ks. Józefa Słomiana, bp. Stefana Bareły i biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych, szczególnie sióstr nazaretanek, i niezłomnych wiernych dzielnicy Tysiąclecie. Kolejnym radosnym akcentem świętowania jubileuszu była Msza św. celebrowana 20 października br. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, wśród koncelebransów był abp Stanisław Nowak, świadek konsekracji świątyni dokonanej w 1985 r. przez abp. Luigiego Poggiego, bp. Stanisława Nowaka i bp. Franciszka Musiela. Do świętujących abp Wacław Depo powiedział: – Jubileusz to czas szczególnej łaski, wdzięcznej modlitwy, a jednocześnie czas nowych zobowiązań, nowego zapału, nowej nadziei; nadziei, która opiera się na wierze w obecność Boga w tym miejscu i wyraża się w niestrudzonej modlitwie. Na ten czas pozostawił zebranym zadania jubileuszowe, którymi są odkrycie siebie w Bogu i odkrycie Bożej obecności w codzienności.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: Jubileusz 50-lecia parafii św. Wojciecha BM

Więcej w wydaniu papierowym „Niedzieli Częstochowskiej”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem