Reklama

Z Jasnej Góry

2015-04-28 11:36

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 8

Magda Nowak

W drodze do Rzymu

Na Jasnej Górze z obrazem Jezusa Miłosiernego

To wyjątkowi pielgrzymi. Pięciu mężczyzn. Idą pieszo, a w drodze pchają i ciągną na specjalnym wózku obraz Jezusa Miłosiernego. Ich cel to Watykan i spotkanie z Ojcem Świętym. W drogę wyruszyli 12 kwietnia br. z Łodzi. Kiedy dotrą do Rzymu – dokładnie nie wiadomo, bo trudno przewidzieć, co ich spotka. Według szacunków, przejście ponad 2 tys. km zajmie im ok. 3 miesięcy. Będą wędrowali przez Polskę – m.in. Częstochowę, Kraków i Wadowice, następnie przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Włochy aż do Watykanu. Po tygodniu drogi, 20 kwietnia, pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. Pielgrzymkę tworzą osoby po wyrokach średnio 10-letnich. – Wiem, to brzmi strasznie – wyznaje Roman Zięba, jeden z uczestników wyprawy. – Trzeba było nieźle narozrabiać w życiu, żeby siedzieć w więzieniu tyle lat, ale dzisiaj jesteśmy przykładem na to, że Pan Bóg uzdrawia, że nie ma takiej ciemności, w którą by nie wszedł. Modlimy się za prześladowanych chrześcijan – to jest główna intencja tej drogi, ale też za prześladowców, bo mając więzienną przeszłość, będąc niegdyś krzywdzicielami, najlepiej wiemy że każdy kat był kiedyś ofiarą. Modlimy się o nawrócenie tych, którzy dzisiaj mordują – podkreśla pielgrzym.

Pielgrzymka kierowców na Jasną Górę

Z odnowionym sercem w drogę!

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska organizują w sobotę 9 maja br. XIV Ogólnopolską Pielgrzymkę Kierowców na Jasną Górę pod hasłem: „Z odnowionym sercem w drogę!”. Pielgrzymujemy w trosce o większe bezpieczeństwo na polskich drogach, aby radości życia i podróżowania nie przesłaniały tragedie drogowe, spowodowane często ludzkim grzechem i nieodpowiedzialnością. Przybywajmy do tronu Maryi Królowej Polski, jak często przybywał tu św. Jan Paweł II, który stąd swoją modlitwą ogarniał wszystkie sprawy Kościoła i całej Ojczyzny. Misjonarze modlą się razem z kierowcami i za kierowców.

Program pielgrzymki: Kaplica Cudownego Obrazu – godz. 10.30 – czuwanie modlitewne; godz. 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego; godz. 12.00 – zawierzenie kierowców i podróżujących.

Reklama

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy

Krótko

W dniach 11-12 kwietnia trwała III Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa, która zgromadziła 400 załóg w liczbie ponad 1 tys. użytkowników przyczep kempingowych i kamperów. Za organizację odpowiadał ks. Mariusz Chmura, miłośnik karawaningu, którego wspierali członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego „Razem w Drodze”.

19 kwietnia na Jasną Górę przybyli strażacy powiatu mieleckiego, którzy od 10 lat co roku pielgrzymują do Matki Bożej. Wraz ze strażakami przyjechały rodziny – w sumie kilkaset osób. Obecny był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Mielcu. Wystawiono ponad 70 pocztów sztandarowych.

19 kwietnia dotarła na Jasną Górę 12. Nocna Pielgrzymka „Na przekór” z Piekar Śląskich. Trasę 60 km pielgrzymi pokonali w 14 godz. i 15 min. W tym roku w nocnej wędrówce wzięło udział 240 pątników, w tym 5 kapłanów oraz 2 siostry zakonne.

Program Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Jasna Góra, 2-3 maja 2015 r.

2 maja– sobota
18.30 – Procesja maryjna po wałach – o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry
19.00 – Msza św. – o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry
– Apel Jasnogórski – o. Stanisław Jarosz
– Czuwanie – ojcowie pasjoniści z Łodzi oraz siostry pallotynki

3 maja – niedziela
5.30 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
– Msza św. z homilią – o. Robert Jasiulewicz
10.00 – Modlitwa dziękczynna: „Życie konsekrowane w służbie Kościoła i Ojczyzny” – prowadzi o. Kamil Szustak
10.45 – Ingres Księży Biskupów
11.00 – Msza św. z homilią – abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
– Powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
– Ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Polski Matce Bożej
– Przyrzeczenie Duchowej Adopcji (po Komunii św.)
14.00 – Droga Krzyżowa – o. Stanisław Jarosz oraz animatorzy Duchowej Adopcji
16.15 – Różaniec – o. Michał Legan
18.30 – Procesja eucharystyczna po wałach – o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów
19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego – bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Zapraszają Ojcowie Paulini

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Kard. Ranjith: zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania

2019-04-22 15:36

vaticannews / Kolombo (KAI)

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych komentuje arcybiskup Kolombo. Kard. Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

wikipedia.org

Lankijski hierarcha odwiedził stołeczne kościoły, w których dokonano zamachów. Wyznaje, że jest zszokowany tym, co widział. „Ginęły całe rodziny – rodzice razem z małymi dziećmi. Przyszyli przecież wspólnie do kościoła, by świętować Niedzielę Zmartwychwstania i wspólnie się modlić” – podkreśla kard. Ranjith.

"Jesteśmy zaskoczeni zamachami, ponieważ przez ostatnie 10 lat sytuacja w kraju była w miarę spokojna. Zaczęli wracać turyści, ruszyła gospodarka. Były dobre relacje międzyreligijne – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ranjith. – Wśród ludzi, także wśród katolików panuje duży strach. Mówi się o możliwości kolejnych araków. Jako pierwszy odwiedziłem kościół, w którym zamachowiec-samobójca zabił ponad 50 osób. Ludzie mówili mi o smutku i lęku o przyszłość. W atakach zginęły całe rodziny – rodzice razem z dziećmi. To jest przerażające. Kolejny kościół praktycznie przestał istnieć. Zginęło w nim ponad 120 osób, które przyszły na modlitwę. Policja i służby bezpieczeństwa podjęły zdecydowane działania. Miejmy nadzieję, że prawdziwi sprawcy szybko zostaną zidentyfikowani".

Kard. Ranjith odwiedził również szpitale, w których przebywają ofiary. Ustawiają się przed nimi kolejki ludzi chcących oddać krew. Arcybiskup Kolombo wyznaje, że stan wielu ofiar jest ciężki i ostateczny bilans tragedii może jeszcze ulec zmianie. Hierarcha odwołał wszystkie wielkanocne Msze w dystrykcie Kolombo. Władze poinformowały, że w całym kraju do środy pozostaną zamknięte wszystkie szkoły.

W sumie dokonano ośmiu samobójczych ataków na kościoły i hotele. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta.

Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł. Policja poinformowała o zatrzymaniu 24 osób w związku z zamachami. Wiadomo, że stoją za nimi islamiści, jednak jak dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia. Według doniesień medialnych 10 dni wcześniej lankijska policja ostrzegana była o możliwości tego typu ataków na kościoły.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina, że od lat Wielkanoc szczególnie naznaczona jest antychrześcijańską przemocą, która przekracza wszelkie granice. W ubiegłym roku doszło do krwawych zamachów w Egipcie, a rok wcześniej w Pakistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem