Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 8

Magda Nowak

W drodze do Rzymu

Na Jasnej Górze z obrazem Jezusa Miłosiernego

To wyjątkowi pielgrzymi. Pięciu mężczyzn. Idą pieszo, a w drodze pchają i ciągną na specjalnym wózku obraz Jezusa Miłosiernego. Ich cel to Watykan i spotkanie z Ojcem Świętym. W drogę wyruszyli 12 kwietnia br. z Łodzi. Kiedy dotrą do Rzymu – dokładnie nie wiadomo, bo trudno przewidzieć, co ich spotka. Według szacunków, przejście ponad 2 tys. km zajmie im ok. 3 miesięcy. Będą wędrowali przez Polskę – m.in. Częstochowę, Kraków i Wadowice, następnie przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Włochy aż do Watykanu. Po tygodniu drogi, 20 kwietnia, pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. Pielgrzymkę tworzą osoby po wyrokach średnio 10-letnich. – Wiem, to brzmi strasznie – wyznaje Roman Zięba, jeden z uczestników wyprawy. – Trzeba było nieźle narozrabiać w życiu, żeby siedzieć w więzieniu tyle lat, ale dzisiaj jesteśmy przykładem na to, że Pan Bóg uzdrawia, że nie ma takiej ciemności, w którą by nie wszedł. Modlimy się za prześladowanych chrześcijan – to jest główna intencja tej drogi, ale też za prześladowców, bo mając więzienną przeszłość, będąc niegdyś krzywdzicielami, najlepiej wiemy że każdy kat był kiedyś ofiarą. Modlimy się o nawrócenie tych, którzy dzisiaj mordują – podkreśla pielgrzym.

Pielgrzymka kierowców na Jasną Górę

Z odnowionym sercem w drogę!

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska organizują w sobotę 9 maja br. XIV Ogólnopolską Pielgrzymkę Kierowców na Jasną Górę pod hasłem: „Z odnowionym sercem w drogę!”. Pielgrzymujemy w trosce o większe bezpieczeństwo na polskich drogach, aby radości życia i podróżowania nie przesłaniały tragedie drogowe, spowodowane często ludzkim grzechem i nieodpowiedzialnością. Przybywajmy do tronu Maryi Królowej Polski, jak często przybywał tu św. Jan Paweł II, który stąd swoją modlitwą ogarniał wszystkie sprawy Kościoła i całej Ojczyzny. Misjonarze modlą się razem z kierowcami i za kierowców.

Program pielgrzymki: Kaplica Cudownego Obrazu – godz. 10.30 – czuwanie modlitewne; godz. 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego; godz. 12.00 – zawierzenie kierowców i podróżujących.

Reklama

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy

Krótko

W dniach 11-12 kwietnia trwała III Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa, która zgromadziła 400 załóg w liczbie ponad 1 tys. użytkowników przyczep kempingowych i kamperów. Za organizację odpowiadał ks. Mariusz Chmura, miłośnik karawaningu, którego wspierali członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego „Razem w Drodze”.

19 kwietnia na Jasną Górę przybyli strażacy powiatu mieleckiego, którzy od 10 lat co roku pielgrzymują do Matki Bożej. Wraz ze strażakami przyjechały rodziny – w sumie kilkaset osób. Obecny był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Mielcu. Wystawiono ponad 70 pocztów sztandarowych.

19 kwietnia dotarła na Jasną Górę 12. Nocna Pielgrzymka „Na przekór” z Piekar Śląskich. Trasę 60 km pielgrzymi pokonali w 14 godz. i 15 min. W tym roku w nocnej wędrówce wzięło udział 240 pątników, w tym 5 kapłanów oraz 2 siostry zakonne.

Program Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Jasna Góra, 2-3 maja 2015 r.

2 maja– sobota
18.30 – Procesja maryjna po wałach – o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry
19.00 – Msza św. – o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry
– Apel Jasnogórski – o. Stanisław Jarosz
– Czuwanie – ojcowie pasjoniści z Łodzi oraz siostry pallotynki

3 maja – niedziela
5.30 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
– Msza św. z homilią – o. Robert Jasiulewicz
10.00 – Modlitwa dziękczynna: „Życie konsekrowane w służbie Kościoła i Ojczyzny” – prowadzi o. Kamil Szustak
10.45 – Ingres Księży Biskupów
11.00 – Msza św. z homilią – abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
– Powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
– Ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Polski Matce Bożej
– Przyrzeczenie Duchowej Adopcji (po Komunii św.)
14.00 – Droga Krzyżowa – o. Stanisław Jarosz oraz animatorzy Duchowej Adopcji
16.15 – Różaniec – o. Michał Legan
18.30 – Procesja eucharystyczna po wałach – o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów
19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego – bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Reklama

Zapraszają Ojcowie Paulini

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-04-28 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu zachęca biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w Mszach św. z pewnymi wyjątkami

2020-05-27 15:34

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Zachęcam biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem – podkreśla w wydanym w środę komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że swoją zachętę wydaje w kontekście ogłoszonej w środę decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym.

„Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa” - napisał abp Gądecki.

Dodał, że zachęca także biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała. Poinformował, że w najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek. Zaprosił też wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pojednania i Eucharystii.

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii. Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe. Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie” - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Publikujemy treść Komunikatu:

KOMUNIKAT

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W SPRAWIE DYSPENS OD UDZIAŁU W NIEDZIELNYCH MSZACH

ŚWIĘTYCH

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii.

Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe.

Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie.

W kontekście ogłoszonej dzisiaj decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa.

Jednocześnie zachęcam księży biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała.

W najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek.

Dziękując Bogu, że przeprowadził nas przez trudny czas epidemii, zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pojednania i Eucharystii.

✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji

Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 5/27/2020 roku

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: chcemy zajmować należne nam miejsca w UE, będziemy walczyli o swoje prawa

2020-05-28 14:47

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

wybory 2020

PAP

Chcemy zajmować należne nam miejsca w UE, dlatego domagamy się na każdym polu poszanowania naszych praw, walczymy i będziemy twardo walczyli o swoje prawa i pozycję - powiedział w czwartek w Piątku (woj. łódzkie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Piątku, podkreślał, że obchodzimy 30-lecie odtworzenia w Polsce samorządu terytorialnego.

Andrzej Duda przywoływał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że naród, który chce być uważany za wielki naród europejski musi się takim krajem czuć i musi to pokazywać. "A po drugie, że będziesz szanowany jako naród, ale również jako człowiek wtedy, kiedy będziesz szanował sam siebie, a to oznacza, że znasz swoją wartość, rozumiesz sferę swoich praw, rozumiesz swoje miejsce na ziemi, w Europie, rozumiesz swój potencjał" - mówił Duda.

Dodał, że "tak właśnie stara się działać i taką właśnie Polskę stara się tworzyć". "Dlatego jestem dziś tutaj, w centrum Rzeczpospolitej i w centrum Europy, żeby powiedzieć, że tak, jesteśmy centrum Europy i dlatego dzisiaj działamy i w przestrzeni krajowej, i przestrzeni międzynarodowej realizując ambitne cele, rozwijając współpracę międzynarodową na ambitnym poziomie współorganizując politykę państw Europy Środkowej chociażby poprzez budowanie współpracy w zakresie Trójmorza" - mówił prezydent.

"Chcemy też zajmować należne nam miejsca w Unii Europejskiej i dlatego tego należnego nam miejsca domagamy się i dlatego domagamy się na każdym możliwym polu poszanowania naszych praw (...). Walczymy i będziemy twardo walczyli o swoje prawa i swoją pozycję" - oświadczył.

Zwracał też uwagę na takie inwestycje jak gazoport w Świnoujściu czy gazociąg Baltic Pipe, którego budowa właśnie się rozpoczyna. Duda mówił, że Polska chce być hubem gazowym dla Europy środkowej.

"Chcemy, żeby od nas pobierano gaz do innych krajów, tam gdzie on jest potrzebny, chcemy być w związku z tym, także i gwarantem europejskiego bezpieczeństwa" - powiedział prezydent.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Agnieszka Grzelak-Michałowska

kos/ agm/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję