Reklama

Z Polski

2015-04-28 11:36


Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 9

Gniezno

Uroczystości ku czci św. Wojciecha

Ogólnopolskie uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, przypadające 23 kwietnia, celebrowane były w Gnieźnie 25 i 26 kwietnia br. z udziałem biskupów z Polski i z zagranicy oraz pielgrzymów. To także dzień imienin prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Nieszporami ku czci św. Wojciecha pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. Następnie odbyła się procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych z katedry do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. W niedzielę rano z kościoła św. Michała wyruszyła procesja na plac św. Wojciecha u podnóża katedry, gdzie sprawowana była uroczysta Msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Pétera Erdő, prymasa Węgier, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy. Wcześniej w katedrze zostało poświęcone epitafium dedykowane kard. Józefowi Glempowi, prymasowi Polski. Uroczystości zakończyły II Nieszpory sprawowane w bazylice prymasowskiej w niedzielne popołudnie, którym przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosił biskup pomocniczy kaliski Łukasz Buzun.

Tradycyjnie, podczas obchodów ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore nałożył krzyże misyjne osobom świeckim i duchownym wyjeżdżającym na misje. Uroczystościom towarzyszyła pielgrzymka młodzieży do grobu i relikwii św. Wojciecha.

Reklama

(BP KEP)

Abp Zygmunt Zimowski wraca do Watykanu

Telefon od papieża Franciszka i list od Benedykta XVI

Stan zdrowia abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, uległ znacznej poprawie i 10 maja wraca on do pracy w Watykanie. Kolejny raz rozmawiał z nim telefonicznie papież Franciszek. O modlitwie w intencji biskupa seniora diecezji radomskiej zapewnił też w liście Benedykt XVI.

– Bóg w tych dniach choroby był miłosierny wobec mnie – wyznał abp Zimowski w rozmowie z Radiem Plus Radom. Stało się to dzięki wielu modlitwom. W minioną niedzielę zadzwonił do mnie papież Franciszek i zapewnił o modlitewnym wsparciu. Otrzymałem także list od Benedykta XVI, który napisał, że obecny stan mojego zdrowia to zasługa św. Jana Pawła II. Wszystkim dziękuję za modlitwę. Chcę podzielić się również wielką radością, że nie potrzebuję już brać chemii. Miłosierdzie Boże dokonało cudu w moim organizmie – oznajmił Ksiądz Arcybiskup.

Abp Zygmunt Zimowski trafił do szpitala pod koniec grudnia 2014 r. Z apelu Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, który został opublikowany 13 stycznia 2015 r., wynikało, że po postawieniu diagnozy lekarze zadecydowali o konieczności przeprowadzenia dwóch poważnych operacji. Ksiądz Arcybiskup obecnie wraca do zdrowia w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie k. Białobrzegów.

(KAI)

Obchody Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski przeniesione

W tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada w niedzielę i w związku z tym, na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, liturgiczne obchody zostały przeniesione na sobotę 2 maja. Kongregacja zezwoliła, aby w niedzielę 3 maja w kościołach parafialnych odprawić jedną Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obchody tej uroczystości odbędą się na Jasnej Górze 3 maja. Centralna Msza św. z udziałem Episkopatu Polski zostanie odprawiona na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11.00. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

(BP KEP)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Na miłość, którą Bóg ma dla mnie, nawet moje liche serce może odpowiedzieć tylko miłością.

Krótko

Wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą ratyfikowanej niedawno przez prezydenta Bronisława Komorowskiego „antyprzemocowej” konwencji Rady Europy Klub Parlamentarny PiS wraz z Instytutem na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” skierowały do Trybunału Konstytucyjnego.

Sformułowanie o „polskich obozach koncentracyjnych” znalazło się w publicznym Radiu Olsztyn, w audycji dla mniejszości niemieckiej nadawanej w tym języku. Program zdjęto z anteny, a stacja wystosowała przeprosiny. Zapowiedziano także emisję cyklu audycji historycznych.

W Warszawie zmarł 24 kwietnia, w wieku 93 lat, prof. Władysław Bartoszewski, polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk, więzień Auschwitz-Birkenau, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, wieloletni działacz opozycyjny w czasach PRL.

Rząd poinformował o rozstrzygnięciu przetargu na system obrony rakietowej i śmigłowce dla wojska. Rakiety mamy kupić w USA, a śmigłowce we Francji, mimo że fabryki helikopterów mamy w Mielcu i Świdniku.

Grzegorz Schetyna, szef MSZ, przedstawił w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej w 2015 r. Za najważniejsze uznał wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. Opozycja mocno skrytykowała polityka odpowiedzialnego za polską dyplomację.

W Ministerstwie Zdrowia działają komisje wyjaśniające zarzuty lobbingu, który miał panować w tym resorcie. Stawiano je dyrektorowi generalnemu, który został wysłany na urlopdo czasu zakończenia kontroli.

Pielęgniarki to kolejna grupa zawodowa, która protestuje. Kobiety domagają się poprawy warunków pracy i płacy. Grożą strajkiem generalnym.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Ksiądz uniewinniony, media milczą

2019-06-04 13:08

Włodzimierz Rędzioch
Niedziela Ogólnopolska 23/2019, str. 16-17

Pod koniec stycznia 2019 r. światowe media nagłośniły sprawę ustąpienia z urzędu szefa biura Kongregacji Nauki Wiary – ks. Hermanna Geisslera po wysunięciu wobec niego przez byłą zakonnicę zarzutów o molestowanie

Włodzimierz Rędzioch
Ks. Hermann Geissler został uniewinniony od zarzucanego mu czynu przez Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej. Media, które nagłaśniały fałszywe oskarżenia, teraz milczą

Oskarżenie to wysunęła Doris Wagner-Reisinger, twierdząc, że do próby jej seksualnego wykorzystania doszło w 2009 r. w Rzymie przy okazji spowiedzi. Dla mediów była to bardzo „atrakcyjna” wiadomość, bo chodziło o księdza, którego do Watykanu sprowadził sam kard. Joseph Ratzinger. Hermann Geissler urodził się w Austrii niedaleko Innsbrucka w 1965 r. Gdy odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa, wstąpił do wspólnoty życia konsekrowanego „Das Werk” (Familia Spiritualis Opus). Przełożeni wkrótce docenili tego bardzo uzdolnionego i wszechstronnie wykształconego młodego kapłana – pracę w Kongregacji Nauki Wiary, u boku jej prefekta kard. Ratzingera, rozpoczął, gdy miał zaledwie 27 lat, i pracował w tej dykasterii aż do momentu wybuchu skandalu.

Dla mnie sprawa ks. Geisslera miała też inny, bardziej osobisty wymiar – agencje podawały informacje o zarzutach pod jego adresem z wykonanym przeze mnie zdjęciem ściągniętym bez mojego pozwolenia z internetu. Był to portret ks. Geisslera na tle obrazu z wizerunkiem kard. Ratzingera. Zrobiłem mu to zdjęcie, gdy udzielił mi wywiadu o swoim dawnym szefie, czyli kard. Ratzingerze (https://www.niedziela.pl/artykul/130330/nd/Pokora-i-zawierzenie-Panu-Bogu). W ten sposób łączono, niejako namacalnie, postać księdza, który miał się dopuścić nadużyć, z osobą Papieża emeryta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Tobji: Syrię wciąż spowijają ciemności wojny

2019-06-16 17:06

vaticannews.va / Aleppo (KAI)

Mieliśmy nadzieję na zakończenie konfliktu, tymczasem wojna w Syrii trwa w najlepsze. Mówi o tym maronicki arcybiskup Aleppo przypominając, że kraj ten cierpi już dziewiąty rok.

Archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Krajem, w którym rozgrywa się największy dramat humanitarny ostatnich lat, jest Syria

Trwają ataki rządowych sił powietrznych wspieranych przez lotnictwo rosyjskie na pozycje oddziałów bojowników islamskich w północno-zachodniej Syrii. ONZ donosi o ponad 200 zabitych w ciągu ostatniego miesiąca i 270 tys. uciekinierów z powodu nasilającej się przemocy. Organizacje humanitarne biją na alarm, że coraz częściej bombardowane są placówki lecznicze. Zaatakowane zostały również obozy dla uchodźców w pobliżu granicy tureckiej oraz wiele szkół. „Zdjęcia satelitarne pokazują zniszczone pola uprawne, plantacje owoców oraz oliwek. Zburzonych zostało wiele domów” – mówi maronicki arcybiskup Aleppo Joseph Tobji.

„Część zachodnia Aleppo, wraz z rejonem Idlibu oraz miejscami położonymi na północ od miasta Hama są nieustanie atakowane. Rządowe wojska syryjskie dążą do zajęcia tych terenów i posuwają się stopniowo w kierunku Idlibu – mówi Radiu Watykańskiemu abp Tobji. - W odpowiedzi na te działania terroryści zrzucają pociski na Aleppo, Hamę oraz inne miasta. Jest wielu zabitych i rannych, są ogromne straty materialne. Myśleliśmy, że ten dramat się zakończył, ale nadal panuje duża bieda, bezrobocie. Syrię wciąż spowijają ciemności wojny. Po ludzku patrząc wygląda to ponuro, ale nie tracimy nadziei w Panu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem