Reklama

Z Polski

Gniezno

Uroczystości ku czci św. Wojciecha

Ogólnopolskie uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, przypadające 23 kwietnia, celebrowane były w Gnieźnie 25 i 26 kwietnia br. z udziałem biskupów z Polski i z zagranicy oraz pielgrzymów. To także dzień imienin prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Nieszporami ku czci św. Wojciecha pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. Następnie odbyła się procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych z katedry do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. W niedzielę rano z kościoła św. Michała wyruszyła procesja na plac św. Wojciecha u podnóża katedry, gdzie sprawowana była uroczysta Msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Pétera Erdő, prymasa Węgier, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy. Wcześniej w katedrze zostało poświęcone epitafium dedykowane kard. Józefowi Glempowi, prymasowi Polski. Uroczystości zakończyły II Nieszpory sprawowane w bazylice prymasowskiej w niedzielne popołudnie, którym przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosił biskup pomocniczy kaliski Łukasz Buzun.

Tradycyjnie, podczas obchodów ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore nałożył krzyże misyjne osobom świeckim i duchownym wyjeżdżającym na misje. Uroczystościom towarzyszyła pielgrzymka młodzieży do grobu i relikwii św. Wojciecha.

Reklama

(BP KEP)

Abp Zygmunt Zimowski wraca do Watykanu

Telefon od papieża Franciszka i list od Benedykta XVI

Stan zdrowia abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, uległ znacznej poprawie i 10 maja wraca on do pracy w Watykanie. Kolejny raz rozmawiał z nim telefonicznie papież Franciszek. O modlitwie w intencji biskupa seniora diecezji radomskiej zapewnił też w liście Benedykt XVI.

– Bóg w tych dniach choroby był miłosierny wobec mnie – wyznał abp Zimowski w rozmowie z Radiem Plus Radom. Stało się to dzięki wielu modlitwom. W minioną niedzielę zadzwonił do mnie papież Franciszek i zapewnił o modlitewnym wsparciu. Otrzymałem także list od Benedykta XVI, który napisał, że obecny stan mojego zdrowia to zasługa św. Jana Pawła II. Wszystkim dziękuję za modlitwę. Chcę podzielić się również wielką radością, że nie potrzebuję już brać chemii. Miłosierdzie Boże dokonało cudu w moim organizmie – oznajmił Ksiądz Arcybiskup.

Abp Zygmunt Zimowski trafił do szpitala pod koniec grudnia 2014 r. Z apelu Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, który został opublikowany 13 stycznia 2015 r., wynikało, że po postawieniu diagnozy lekarze zadecydowali o konieczności przeprowadzenia dwóch poważnych operacji. Ksiądz Arcybiskup obecnie wraca do zdrowia w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie k. Białobrzegów.

Reklama

(KAI)

Obchody Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski przeniesione

W tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada w niedzielę i w związku z tym, na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, liturgiczne obchody zostały przeniesione na sobotę 2 maja. Kongregacja zezwoliła, aby w niedzielę 3 maja w kościołach parafialnych odprawić jedną Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obchody tej uroczystości odbędą się na Jasnej Górze 3 maja. Centralna Msza św. z udziałem Episkopatu Polski zostanie odprawiona na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11.00. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

(BP KEP)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Na miłość, którą Bóg ma dla mnie, nawet moje liche serce może odpowiedzieć tylko miłością.

Krótko

Wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą ratyfikowanej niedawno przez prezydenta Bronisława Komorowskiego „antyprzemocowej” konwencji Rady Europy Klub Parlamentarny PiS wraz z Instytutem na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” skierowały do Trybunału Konstytucyjnego.

Sformułowanie o „polskich obozach koncentracyjnych” znalazło się w publicznym Radiu Olsztyn, w audycji dla mniejszości niemieckiej nadawanej w tym języku. Program zdjęto z anteny, a stacja wystosowała przeprosiny. Zapowiedziano także emisję cyklu audycji historycznych.

W Warszawie zmarł 24 kwietnia, w wieku 93 lat, prof. Władysław Bartoszewski, polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk, więzień Auschwitz-Birkenau, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, wieloletni działacz opozycyjny w czasach PRL.

Rząd poinformował o rozstrzygnięciu przetargu na system obrony rakietowej i śmigłowce dla wojska. Rakiety mamy kupić w USA, a śmigłowce we Francji, mimo że fabryki helikopterów mamy w Mielcu i Świdniku.

Grzegorz Schetyna, szef MSZ, przedstawił w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej w 2015 r. Za najważniejsze uznał wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. Opozycja mocno skrytykowała polityka odpowiedzialnego za polską dyplomację.

W Ministerstwie Zdrowia działają komisje wyjaśniające zarzuty lobbingu, który miał panować w tym resorcie. Stawiano je dyrektorowi generalnemu, który został wysłany na urlopdo czasu zakończenia kontroli.

Pielęgniarki to kolejna grupa zawodowa, która protestuje. Kobiety domagają się poprawy warunków pracy i płacy. Grożą strajkiem generalnym.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-04-28 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierzysz w to?

2020-03-25 12:49

Niedziela Ogólnopolska 13/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Wskrzeszenie Łazarza – fresk autorstwa Giotto di Bondone

Wskrzeszenie Łazarza

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o tym, jak do Pana Jezusa dociera wiadomość o chorobie Jego przyjaciela Łazarza. Również do nas każdego dnia kierowane są różne wiadomości. Niestety, często dowiadujemy się o smutnych, bolesnych, a czasami tragicznych sytuacjach, które spotykają ludzi na całym świecie. Najbardziej bolesne są te informacje, które mówią o chorobie czy śmierci bliskich nam osób.

Wobec tego doświadczenia zapytajmy, czy istnieje jakaś dobra wiadomość, która jest w stanie „przebić” wszystkie złe informacje, również te o śmierci, której nie uniknie żaden człowiek. Nikt z nas nie powinien mieć najmniejszej wątpliwości, że istnieje! Tą dobrą nowiną jest Ewangelia o Jezusie Chrystusie. On, który wskrzesił Łazarza, dziś do nas mówi: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?”.

„Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat” – odpowiedziała Marta, siostra Łazarza. A jaka jest twoja odpowiedź? Czy mocno wierzysz w Jezusa Chrystusa? Czy wierzysz, jak naucza nas dziś św. Paweł, że Ten, który wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia nasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w nas swego Ducha?

Jeśli teraz zdecydowanie w swoim sercu odpowiedziałeś, że wierzysz, to pamiętaj, iż wiara w Jezusa Chrystusa, wiara Kościoła jest wiarą eucharystyczną. Oznacza to, że ten dopiero prawdziwie wierzy, kto dzięki łasce Bożej rozumem i wolą uznaje rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Wiara ta wymaga od nas, byśmy w obliczu Eucharystii mieli świadomość, że stajemy wobec samego Chrystusa, a uczestnicząc w ofierze Mszy św., pamiętali, że bierzemy udział w męce, śmierci i zmartwychwstaniu naszego Pana.

W pełni uczestniczymy w Eucharystii, gdy z czystym sercem przyjmujemy Chrystusa w Komunii św. Dlatego powinniśmy nie tylko przed Wielkanocą, ale zawsze dbać o stan łaski uświęcającej w naszym życiu. Tym zaś, którzy od dawna spoczywają w grobach swoich grzechów, przekazujmy radosną nowinę o wskrzeszającej mocy Jezusa. Powiedział Pan Jezus do św. Faustyny, wskazując na konfesjonał: „Aby zyskać ten cud (...) wystarczy przystąpić do stóp zastępcy mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia Bożego okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby po ludzku już nie było wskrzeszenia i wszystko już stracone – nie tak jest po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni” (Dz 1448).

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: metropolita Kolonii oferuje bezdomnym posiłki i prysznic w seminarium diecezjalnym

2020-03-30 12:38

[ TEMATY ]

bezdomni

EWTN

W czasie kryzysu wywołanego koronawirusem metropolita Kolonii, kard. Rainer Maria Woelki zaprosił bezdomnych i potrzebujących na gorące posiłki w budynku diecezjalnego seminarium. Będą też mogli skorzystać tam z pryszniców. Informując o tym podczas transmitowanej w Internecie Mszy św. w kolońskiej katedrze kard. Woelki podkreślił, że ludzie bezdomni przeżywają obecnie szczególnie trudny czas, gdyż całkowicie opustoszały ulice, nie mają kogo prosić o wsparcie, aby móc się utrzymać przy życiu”.

Metropolita Kolonii stwierdził, że wielu młodych ludzi, wśród nich studentów oraz przyszłych kapłanów, zadeklarowało gotowość pomocy w zaopatrywaniu bezdomnych. „Na naszych młodych możemy liczyć”, powiedział kard. Woelki.

Jednocześnie poinformował, że w podobny sposób Kościół zamierza pomagać bezdomnym przy innych nadal czynnych obiektach tak, „żeby mogli dostać jedzenie, wziąć prysznic i korzystać z sanitariatów”. „W tym trudnym dla wszystkich czasie musimy się do siebie dostosować, mieć wzgląd na każdego z nas”, zaapelował kard. Woelki.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję