Reklama

Z Polski

Gniezno

Uroczystości ku czci św. Wojciecha

Ogólnopolskie uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, przypadające 23 kwietnia, celebrowane były w Gnieźnie 25 i 26 kwietnia br. z udziałem biskupów z Polski i z zagranicy oraz pielgrzymów. To także dzień imienin prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Nieszporami ku czci św. Wojciecha pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. Następnie odbyła się procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych z katedry do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. W niedzielę rano z kościoła św. Michała wyruszyła procesja na plac św. Wojciecha u podnóża katedry, gdzie sprawowana była uroczysta Msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Pétera Erdő, prymasa Węgier, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy. Wcześniej w katedrze zostało poświęcone epitafium dedykowane kard. Józefowi Glempowi, prymasowi Polski. Uroczystości zakończyły II Nieszpory sprawowane w bazylice prymasowskiej w niedzielne popołudnie, którym przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosił biskup pomocniczy kaliski Łukasz Buzun.

Tradycyjnie, podczas obchodów ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore nałożył krzyże misyjne osobom świeckim i duchownym wyjeżdżającym na misje. Uroczystościom towarzyszyła pielgrzymka młodzieży do grobu i relikwii św. Wojciecha.

Reklama

(BP KEP)

Abp Zygmunt Zimowski wraca do Watykanu

Telefon od papieża Franciszka i list od Benedykta XVI

Stan zdrowia abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, uległ znacznej poprawie i 10 maja wraca on do pracy w Watykanie. Kolejny raz rozmawiał z nim telefonicznie papież Franciszek. O modlitwie w intencji biskupa seniora diecezji radomskiej zapewnił też w liście Benedykt XVI.

– Bóg w tych dniach choroby był miłosierny wobec mnie – wyznał abp Zimowski w rozmowie z Radiem Plus Radom. Stało się to dzięki wielu modlitwom. W minioną niedzielę zadzwonił do mnie papież Franciszek i zapewnił o modlitewnym wsparciu. Otrzymałem także list od Benedykta XVI, który napisał, że obecny stan mojego zdrowia to zasługa św. Jana Pawła II. Wszystkim dziękuję za modlitwę. Chcę podzielić się również wielką radością, że nie potrzebuję już brać chemii. Miłosierdzie Boże dokonało cudu w moim organizmie – oznajmił Ksiądz Arcybiskup.

Abp Zygmunt Zimowski trafił do szpitala pod koniec grudnia 2014 r. Z apelu Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, który został opublikowany 13 stycznia 2015 r., wynikało, że po postawieniu diagnozy lekarze zadecydowali o konieczności przeprowadzenia dwóch poważnych operacji. Ksiądz Arcybiskup obecnie wraca do zdrowia w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie k. Białobrzegów.

(KAI)

Obchody Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski przeniesione

W tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada w niedzielę i w związku z tym, na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, liturgiczne obchody zostały przeniesione na sobotę 2 maja. Kongregacja zezwoliła, aby w niedzielę 3 maja w kościołach parafialnych odprawić jedną Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obchody tej uroczystości odbędą się na Jasnej Górze 3 maja. Centralna Msza św. z udziałem Episkopatu Polski zostanie odprawiona na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11.00. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

(BP KEP)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Na miłość, którą Bóg ma dla mnie, nawet moje liche serce może odpowiedzieć tylko miłością.

Krótko

Wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą ratyfikowanej niedawno przez prezydenta Bronisława Komorowskiego „antyprzemocowej” konwencji Rady Europy Klub Parlamentarny PiS wraz z Instytutem na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” skierowały do Trybunału Konstytucyjnego.

Sformułowanie o „polskich obozach koncentracyjnych” znalazło się w publicznym Radiu Olsztyn, w audycji dla mniejszości niemieckiej nadawanej w tym języku. Program zdjęto z anteny, a stacja wystosowała przeprosiny. Zapowiedziano także emisję cyklu audycji historycznych.

W Warszawie zmarł 24 kwietnia, w wieku 93 lat, prof. Władysław Bartoszewski, polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk, więzień Auschwitz-Birkenau, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, wieloletni działacz opozycyjny w czasach PRL.

Rząd poinformował o rozstrzygnięciu przetargu na system obrony rakietowej i śmigłowce dla wojska. Rakiety mamy kupić w USA, a śmigłowce we Francji, mimo że fabryki helikopterów mamy w Mielcu i Świdniku.

Grzegorz Schetyna, szef MSZ, przedstawił w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej w 2015 r. Za najważniejsze uznał wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. Opozycja mocno skrytykowała polityka odpowiedzialnego za polską dyplomację.

W Ministerstwie Zdrowia działają komisje wyjaśniające zarzuty lobbingu, który miał panować w tym resorcie. Stawiano je dyrektorowi generalnemu, który został wysłany na urlopdo czasu zakończenia kontroli.

Pielęgniarki to kolejna grupa zawodowa, która protestuje. Kobiety domagają się poprawy warunków pracy i płacy. Grożą strajkiem generalnym.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-04-28 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

2020-01-25 12:49

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Giovanni Battista Re

YouTube.com

kard. Giovanni Battista Re

18 stycznia 2020 r. Ojciec Święty zatwierdził wybór - dokonany przez kardynałów-biskupów - dziekana Kolegium Kardynalskiego w osobie jego eminencji kardynała Giovanniego Battisty Re – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie poinformowano, że wicedziekanem Kolegium Kardynalskiego wybrano, a papież zatwierdził, Argentyńczyka, prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, 76-cio letniego kard. Leonarda Sandriego.

Giovanni Battista Re urodził się 30 stycznia 1934, w Borno w diecezji Brescia na północy Włoch. Po nauce w niższym seminarium duchownym, do którego wstąpił w 1945 r. oraz studiach w wyższym seminarium duchownym święcenia kapłańskie przyjął 3 marca 1957 r. W październiku 1958 roku został wysłany na studia do Rzymu, gdzie w 1962 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Równocześnie studiował w Papieskiej Akademii Kościelnej.

W 1963 r. podjął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, m.in. w Panamie i Iranie. Od 1971 r. pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu, gdzie 12 grudnia 1979 r. asesorem. 9 października 1987 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji ds. Biskupów i arcybiskupem tytularnym Vescovio. Jednocześnie był też sekretarzem Kolegium Kardynalskiego. Ojciec Święty osobiście udzielił mu sakry 7 listopada tegoż roku. W latach 1989-2000 abp Re był substytutem (zastępcą) sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej do spraw ogólnych.

16 września 2000 papież mianował go prefektem Kongregacji Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. 21 lutego następnego roku Jan Paweł II włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Od 1 października 2002 r. należy do grona kardynałów-biskupów.

Był przewodniczącym delegowanym 10 Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w październiku 2001. W maju 2007 przewodniczył V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM) w Aparecidzie. 30 czerwca 2010 r. przeszedł na emeryturę. Jako najstarszy rangą kardynał-elekt w 2013 roku przewodniczył konklawe, które 13 marca ub. roku wybrało papieża Franciszka.

Wielokrotnie reprezentował Ojca Świętego na ważnych uroczystościach kościelnych w różnych krajach, m.in. w październiku 2003 był głównym gościem z Watykanu na obchodach Dnia Papieskiego w Polsce.

Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który często go przyjmuje na audiencjach dla wyższych urzędników kurialnych. W lipcu 1998 wykorzystał letni wypoczynek Ojca Świętego w Lorenzago di Cadore i zaprosił go do swego rodzinnego miasta Borno - było to wielkie święto dla całej okolicy. Po raz pierwszy i jedyny zdarzyło się, że Papież w ramach swego lipcowego wypoczynku letniego zrobił wycieczkę "po kumotersku" w rodzinne strony dostojnika kurialnego. Komentatorzy odebrali to jako szczególny wyraz uznania i zaufania Ojca Świętego dla jednego ze swych najbliższych współpracowników.

W kwietniu 2010 roku kard. Giovanni Battista Re otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. To wysokie odznaczenie przyznał mu prezydent Lech Kaczyński 1 kwietnia 2010 r. za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy między Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską oraz za działalność na rzecz Kościoła katolickiego w naszym kraju.

Kard. Leonardo Sandri urodził się 18 listopada 1943 w Buenos Aires w rodzinie włoskich imigrantów. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 grudnia 1967 r. Od 1974 r. pracował w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, początkowo na Madagaskarze, w latach 1977-89 w Sekretariacie Stanu w Watykanie, a następnie do 1991 w nuncjaturze w Waszyngtonie. W latach 1991-97 był asesorem w sekcji ds. ogólnych Sekretariatu Stanu.

22 lipca 1997 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym Aemona i nuncjuszem apostolskim w Wenezueli. Sakrę biskupią przyjął 11 października tegoż roku z rąk kard. Angelo Sodano. W marcu 2000 został nuncjuszem w Meksyku, ale już we wrześniu tego roku papież mianował go substytutem w Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. W tym charakterze hierarcha wielokrotnie odczytywał za Jana Pawła II teksty jego przemówień, gdy papież miał coraz większe trudności z mówieniem. To on 2 kwietnia 2005 r. ogłosił na Placu św. Piotra w Watykanie wiadomość o śmierci Jana Pawła II. 9 czerwca 2007 Benedykt XVI mianował go prefektem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a na konsystorzu 24 listopada tegoż roku włączył go do Kolegium Kardynalskiego. W 2013 Franciszek potwierdził jego osobę w funkcji prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. 26 czerwca 2018 ten sam papież włączył go grona kardynałów-biskupów.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przewodniczy temu gremium, nie ma jednak żadnych uprawnień wobec innych purpuratów będąc pierwszym pośród równych. Jest zawsze w randze kardynała -biskupa. Do jego zwyczajowych zadań należy m.in. przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym po śmierci papieża, odprawianie Mszy św. na rozpoczęcie konklawe i przewodniczenie obradom konklawe. Zgodnie z paragrafem 4 kanonu 352 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 dziekan Kolegium Kardynalskiego zobowiązany jest do stałego zamieszkania w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Kobe Bryant nie żyje

2020-01-26 23:27

[ TEMATY ]

sport

katastrofa

koszykówka

wikipedia.org

Nie żyje legendarny koszykarz Kobe Bryant, pięciokrotny mistrz ligi NBA z Los Angeles Lakers (2000-2002, 2009-2010). Według amerykańskiego portalu TZM zginął w niedzielę w katastrofie helikoptera w Kalifornii. Miał 41 lat.

Szeryf hrabstwa Los Angeles potwierdził, że w katastrofie w Calabasas zginęło pięć osób, ale ofiary nie zostały zidentyfikowane. Kobe Bryant występował w Lakers przez 20 sezonów (1996-2016) i jest obecnie czwartym na liście najskuteczniejszych w historii zawodników NBA (33 643 pkt).

Amerykańskie media donoszą że na pokładzie była też jego 13-letnia córka Gianna. Niewyobrażalna tragedia.

Klub Los Angeles Lakers zastrzegł dwa numery koszulek z którymi występował w lidze (8 i 24).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję