Reklama

Niedziela Legnicka

Dwie ojczyzny w jednym sercu

W niedzielę 19 kwietnia w Bolesławcu zakończyła się wizyta biskupa diecezji Banja Luka w Bośni i Hercegowinie Franjo Komaricy. Bośniacki biskup wraz z delegacją bośniackich samorządowców uczestniczył w uroczystościach poświęconych pamięci polskich osadników w Bośni, którzy po II wojnie światowej wrócili do Polski i osiedlili się w powiecie bolesławieckim. Organizatorem uroczystości było Starostwo Powiatu Bolesławieckiego

Niedziela legnicka 18/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

wizyta

Ks. Waldemar Wesołowski

Bp Franjo Komarica wraz z delegacją z Bośni odwiedził skansen w Tomisławiu

Bp Franjo Komarica wraz z delegacją z Bośni odwiedził skansen w Tomisławiu

Powiat bolesławiecki jest miejscem, do którego po II wojnie światowej niemal w całości przybyli Polacy z dzisiejszej Bośni. W sumie blisko 20 tys. osób. Pod koniec XIX wieku wyemigrowali oni z terenów Galicji, Bukowiny i Wołynia w poszukiwaniu pracy. Po roku 1946, głównie z powodów politycznych i narodowościowych, wrócili do Polski i osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych, w okolicach Bolesławca.

Polscy reemigranci przywieźli ze sobą tradycje, kulturę i zwyczaje, które przyjęli w Bośni i zaszczepili je na Ziemiach Odzyskanych. Kultywowane są one do dzisiaj i stanowią wielkie bogactwo tego regionu.

Reklama

W przyszłym roku minie 70 lat od powrotu Polaków z Bośni. Z tej okazji Starostwo Powiatu Bolesławieckiego zorganizowało sympozjum popularnonaukowe pt. „Nasza polska Bośnia. Od reemigracji do integracji – historia, teraźniejszość, przyszłość”. Patronat honorowy objął minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i ambasador RP w Sarajewie Andrzej Krawczyk.

Na konferencję, obok polskich repatriantów i ich potomków, przybyli przedstawiciele samorządów z Bośni i Hercegowiny, z którymi powiat bolesławiecki utrzymuje partnerskie kontakty. Delegacji przewodniczył właśnie bp Franjo Komarica z Banja Luki. Głównym celem konferencji było m.in. ukazanie trudnej historii Polaków na emigracji oraz ich powrotu do Polski, a także podkreślenie ich wkładu w obecną historię powiatu bolesławieckiego.

Na konferencji podjęto tematy historyczne, kulturowe i religijne związane z wędrówką Polaków na Bałkany i ich powrotem do Polski. Zwrócono uwagę na wielki wkład polskich reemigrantów z Bośni w kulturę i tradycję ziemi bolesławieckiej. Poruszono także temat wzajemnych relacji pomiędzy samorządami dolnośląskimi i bośniackimi. Położono nacisk na kontakty nie tylko na szczeblu administracyjnym, ale też indywidualnym, kulturalnym. Przykładem takiej współpracy będą kolonie oraz nauka języka polskiego dla dzieci z Bośni, które odbędą się już w tym roku.

Reklama

Podczas obrad przypomniano też, że postacią szczególną, która łączy oba narody jest sługa Boży ks. Antoni Dujlović, chorwacki kapłan, który sprawował opiekę duszpasterską nad Polakami we wsi Gumjera. W 1943 r. został zamordowany przez serbskich czetników.

Wyjątkowymi świadkami, którzy znali i pamiętają ks. Dujlovicia były m.in. obecne na konferencji s. Magdalena Karaban, adoratorka Krwi Chrystusa oraz Stefania Burdzy, której ks. Antoni udzielał ślubu oraz chrzcił dziecko.

Od 1999 r. na wniosek mieszkańców Ocic rozpoczęły się starania o wyniesienia na ołtarze ks. Dujlovicia. Starania mieszkańców Ocic i Mierzwina poparł ówczesny biskup legnicki Tadeusz Rybak. Natomiast obecny Pasterz diecezji bp Zbigniew Kiernikowski powołał komisję, której zadaniem jest przesłuchanie świadków tamtych zdarzeń oraz opracowanie dokumentacji koniecznej do prowadzenia procesu beatyfikacyjnego.

W piątek 17 kwietnia odbyło się spotkanie komisji z bp. Franjo Komaricą. Gość z Bośni zapoznał się z owocami pracy komisji. Podczas rozmowy zostały również podjęte decyzje o kolejnych krokach zmierzających do opracowania pełnej dokumentacji.

Natomiast w sobotę 18 kwietnia bp Franjo Komarica odprawił Mszę św. w kościele parafialnym w Ocicach. Była ona sprawowana w intencji zmarłych i żyjących parafian, a także w intencji beatyfikacji chorwackiego męczennika za wiarę.

Ostatnim punktem pobytu gości z Bośni była Msza św. w intencji mieszkańców Bolesławca w niedzielę 19 kwietnia w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Bp Franjo Komarica jest ordynariuszem diecezji Banja Luka od 1989 r. Jest także przewodniczącym Konferencji Episkopatu Bośni i Hercegowiny. Za swoją działalność duszpasterską i działalność na rzecz obrony praw człowieka, zwłaszcza podczas wojny domowej w latach 1992-95, otrzymał nagrody: Medal Roberta Schumana, nagrodę im. Franza Werfela na Rzecz Obrony Praw Człowieka, Wielki Order Króla Dymitra Zwonimira z Wstęgą i Gwiazdą Poranną. Natomiast w 2004 r. znalazł się na liście osób nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla.

2015-04-28 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek odwiedził Wspólnotę św. Idziego

[ TEMATY ]

wizyta

Grzegorz Gałązka

Niedzielne popołudnie 15 czerwca Franciszek spędził wśród ubogich i odrzuconych. Celem kilkugodzinnej wizyty duszpasterskiej papieża była bowiem rzymska Wspólnota św. Idziego, od lat wspierająca ludzi znajdujących się na marginesie społeczeństwa. Pomaga ona zarówno Włochom, jak i cudzoziemcom.

Papież przyjechał na plac św. Kaliksta, skąd przeszedł na plac Santa Maria in Trastevere, gdzie czekało na niego 15 tys. imigrantów, bezdomnych, Romów, osób starszych, niepełnosprawnych, młodzież i dzieci, którym pomaga Wspólnota św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję