Reklama

Z Polski

2015-05-05 14:33


Niedziela Ogólnopolska 19/2015, str. 7

25. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

Inauguracja liturgiczna

W Bazylice Jasnogórskiej 2 maja br. odbyła się inauguracja liturgiczna 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Kazimierz Szymonik, długoletni dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podczas Eucharystii miało miejsce prawykonanie „Missa pro Maria per soprano, basso, tromba, organo e coro misto” Aldony Nawrockiej – kompozytorki, pianistki, absolwentki Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w klasie prof. Mariana Borkowskiego. Msza zabrzmiała w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Wystąpili soliści: Łucja Szablewska-Borzykowska – sopran, Piotr Pieron – bas, Tomasz Woźniak – trąbka i Marcin Sówka – organy.

Dyrektorem Festiwalu jest Małgorzata Nowak, a organizatorem – Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater” w Częstochowie z jego prezesem Janem Szymą.

Koncert inauguracyjny

Tegoroczny – 25. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” rozpoczął się w Częstochowie 1 maja koncertem z okazji 80. urodzin wybitnego estońskiego kompozytora muzyki sakralnej Arvo Pärta. Dyrektor festiwalu Małgorzata Nowak mówiła w powitaniu, że festiwal rozpoczyna się na Jasnej Górze, w miejscu szczególnym, gdzie muzyka rozbrzmiewa do wieków. Podkreśliła, że do tegorocznej edycji festiwalu zostali zaproszeni wykonawcy z najwyższej światowej półki, ale przede wszystkim artyści, dla których zarówno kompozytorska twórczość, jak i artystyczna aktywność w muzyce sakralnej stanowi ważną część ich działalności. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, otwierając festiwal powiedział: – Bardzo się cieszę, że w Roku św. Jana Pawła II i w pierwszą rocznicę jego kanonizacji w piękno bazyliki jasnogórskiej wpisuje się już po raz 25. piękno muzyki sakralnej i śpiewu.

Reklama

Przed rozpoczęciem koncertu Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali: Klasztor Jasna Góra oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczono: o. Nikodemowi Kilnarowi OSPPE i Łukaszowi Urbaniakowi – członkom Rady Programowo-Artystycznej festiwalu. Natomiast Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał Tadeusz Szyma.

Podczas koncertu wystąpili: Andreas Scholl (Niemcy) – kontra-tenor, jeden z najlepszych głosów kontratenorowych na świecie; Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, Andrzej Białko – organy oraz Morphing Chamber Orchestra (Austria), której dyrektorem artystycznym jest Tomasz Wabnic.

Krótko

Na Jasnej Górze przed wyborami prezydenckimi została zorganizowana nowenna modlitwy różańcowej za Polskę. Przez 9 dni przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zanoszone są prośby o podjęcie przez Polaków właściwych decyzji i dobry wybór głowy państwa. Modlitwa rozpoczyna się każdego dnia ok. godz. 16.00. Wcześniej, bo o 15.30, przed Cudownym Obrazem sprawowana jest Msza św. w intencji Ojczyzny.

W kazaniu wygłoszonym w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie w 224. rocznicę Konstytucji 3 maja abp Leszek Sławoj Głódź pytał retorycznie: „Czy możemy z podniesionym czołem powiedzieć, że III Rzeczpospolita zapewnia nam, katolikom, pełnię praw w ojczyźnie?”. Z bólem stwierdził, że wraca recydywa starego sposobu traktowania katolickiej wspólnoty narodu. – Nie uwzględnia się jej argumentów, postulatów, protestów – powiedział. Skrytykował też wprowadzanie sprzecznych z chrześcijaństwem rozwiązań prawnych, i to w Roku św. Jana Pawła II.

Na poligonie w Żaganiu w czerwcu będzie ćwiczyć blisko 2 tys. żołnierzy NATO z tzw. szpicy. Wojskowi chcą sprawdzić przede wszystkim nową koncepcję szybkiego rozmieszczania wojsk w danym kraju.

Rozstrzygnięto przetarg na system obrony rakietowej i śmigłowce dla wojska. Polski rząd zdecydował, że rakiety mamy kupić w USA, a śmigłowce we Francji, mimo że fabryki helikopterów mamy w Mielcu i Świdniku.

Protestuje kolejna grupa zawodowa – pielęgniarki. Domagają się poprawy warunków pracy i płacy i grożą strajkiem generalnym.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

„Dar na Stulecie” – 18 maja startuje ogólnopolski projekt na 100. urodziny św. Jana Pawła II

2019-04-24 16:27

tk / Warszawa (KAI)

Już 18 maja startuje wielka ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie”, która ma upamiętnić przypadającą 18 maja przyszłego roku 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Pomysłodawca, o. Maciej Zięba, ma nadzieję, że akcja zaowocuje podjęciem szeregu dzieł charytatywnych, modlitewnych, edukacyjnych i kulturalnych oraz, że pomysł zjednoczy wszystkich Polaków.

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Zachęcając do podjęcia akcji organizatorzy wymieniają przykłady różnego typu działań. Może to być osobiste zaangażowanie poprzez podjęcie dodatkowych praktyk związanych z modlitwą, postem i jałmużną, zaangażowanie się w pomoc osobom potrzebującym w najbliższym otoczeniu czy systematyczne studiowanie Pisma Świętego lub nauczania Jana Pawła II.

Wśród proponowanych, przykładowych działań wymienia się też m.in. działania w najbliższym otoczeniu na rzecz wzmocnienia pobożności, działań kulturalnych, charytatywnych, samokształcenia czy edukacji.

Uczestnictwo w „Darze na Stulecie” może też polegać na zorganizowaniu nabożeństw i innych form modlitewnych w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie oraz wydarzeń promujących i upowszechniających nauczanie Jana Pawła II. Może to być także zaangażowanie duchowe, fizyczne lub materialne w konkretne potrzeby lokalnego Kościoła np. poprzez wolontariat lub wsparcie misji.

„W Polsce jest wielki potencjał społeczny do czynienia dobra, ale nie jest on uruchamiany” – powiedział o. Zięba podczas dzisiejszego spotkania w Centrum Medialnym KAI. Zapowiedział, że w ramach projektu uruchomiona zostanie „mapa dobrych inicjatyw”, na którą nanoszone będą kolejne pomysły i przedsięwzięcia, zgłaszane z całego kraju. „Chodzi o multiplikowanie dobrych inicjatyw” – tłumaczy zakonnik.

O. Zięba zaznacza, że inicjatywa ma być formą odpowiedzi na papieskie wezwanie by „duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością”. Stąd pomysł stworzenia pomnika z serc i umysłów tysięcy Polaków, zbudowanego z inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych wspierających pomnażanie owego duchowego dziedzictwa.

Projekt „Dar na Stulecie” zostanie zainaugurowany 18 maja bieżącego roku na Wawelu. Natomiast 18 maja przyszłego roku, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie złożone zostanie wotum – księga ze spisem wszystkich działań duchowych i materialnych podjętych w ramach projektu.

Kilka dni wcześniej, 15 maja w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa promująca cały projekt. W trakcie spotkania zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa, dziennikarze zobaczą też specjalny spot telewizyjny zachęcający do włączenia się w akcję.

Do włączenia się w inicjatywę zaproszeni są wszyscy Polacy, żyjący w kraju jak i za granicą oraz wszystkie grupy społeczne. „Nauczanie Jana Pawła II nazywam 'odkrywkową kopalnią złota'” – wskazuje o. Zięba dodając, że ta kopalnia „trochę nam zarasta, ale chaszcze są małe i jeszcze można je usunąć”. Temu właśnie, jak tłumaczy, służyć ma "Dar na Stulecie", a jego celem nie jest przekonywanie kogokolwiek, iż papież Wojtyła był „wielki” tylko pokazanie, że może być patronem różnych dzieł „tu i teraz”.

Organizatorzy podkreślają, że wyzwania stojące przed Polską i Kościołem domagają się ewangelicznej odpowiedzi – odważnej i wyrazistej. Ich zdaniem, nie istnieje lepsza inspiracja, aby sprostać tym wyzwaniom niż przesłanie Jana Pawła II do rodaków. Jest to zarazem odpowiedź na apel papieża Franciszka: „Niech ponowne odkrycie świadectwa wierności Bogu i miłości do człowieka mojego czcigodnego poprzednika zachęci wszystkich, zwłaszcza młodych, do tego, by otworzyli na oścież drzwi Chrystusowi na rzecz wielkodusznego zaangażowania dla pokoju, braterstwa i solidarności”.

W ramach akcji do 6 maja rozesłane zostaną pakiety informacyjne do wszystkich, ponad 10. tys., parafii w Polsce. Przewiduje się także uruchomienie strony internetowej i specjalnej aplikacji.

„Dostrzegamy znamiona pełzającej sekularyzacji i element religijnego ożywienia jest niezbędny” – powiedział KAI o. Zięba. Zaznaczył, że Jan Paweł II jest wpisany w wiele polskich serc, dlatego wydaje się, że łatwo będzie wzbudzić takie ożywienie oraz poczucie wspólnoty, które On tworzył przez prawie 30 lat. „Każdy może dołożyć swoją cegiełkę, niezależnie od tego czy jest stary czy młody, prawicowy czy lewicowy, praktykujący czy też nie” – zaznacza zakonnik.

Organizatorami akcji „Dar na Stulecie” są: Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Środowisko Ks. Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II”, Instytut Tertio Millennio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem