Reklama

Zawierzyć Maryi

2015-05-05 14:33

(akw)
Niedziela Ogólnopolska 19/2015, str. 27

Bożena Sztajner/Niedziela

W książce „Moc zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski” czytamy takie świadectwo: „W każdą pierwszą sobotę miesiąca na Jasnej Górze dzieją się nieprawdopodobne cuda! Pielgrzymi zawierzają swoje problemy Maryi Królowej Polski, a Ona odpowiada na ich prośby”...

O. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów w latach 2002-14, we wstępie do tej publikacji przypomina: „Polskie drogi zawierzenia są znaczone przykładami wielkich postaci: sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego i świętego Jana Pawła II”. Swoje zawierzenie Prymas Tysiąclecia wypowiedział w zdaniu: „Wszystko postawiłem na Maryję”, natomiast Jan Paweł II – w słowach: „Cały Twój”. Również Ojciec Święty Benedykt XVI przypomina, że wobec licznych kryzysów, z którymi zmaga się współczesny świat, potrzebny jest ratunek – ratunek ten nosi imię „Maryja”.

W słowa te wpisuje się działalność Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, powstałego już rok po koronacji Obrazu Jasnogórskiego, która miała miejsce 8 września 1717 r. Niestety, w czasach zaborów doszło do likwidacji bractwa. W ostatnich latach zostało ono reaktywowane, ale już wcześniej w pierwsze soboty miesiąca podczas wieczornej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze gromadzili się wierni, by złożyć Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Ponieważ z miesiąca na miesiąc osób, które zawierzały Maryi siebie i swoje problemy, a także rodziny, parafie i miasta, przybywało, potrzebne okazało się reaktywowanie bractwa.

Reklama

Wymowne są tytuły zamieszczonych w książce świadectw osób, które zawierzyły się Maryi: „Maryja uratowała naszą rodzinę”, „Zawierzyliśmy chorobę naszej córki”, „Zawierzamy Maryi każdą trudną sytuację”, „Urodziłam po 17 latach oczekiwania”. Są one potwierdzeniem słów ze skierowanego do bractwa listu abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego, który objął je swoim patronatem: „Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski od pokoleń jest Znakiem niezawodnej nadziei, która w Bogu znajduje swoje źródło i swoje spełnienie”.

Opiekunem bractwa jest o. Albert Szustak – paulin. Starszą bractwa i autorką książki jest Maria-Emanuel Dziemian.

Spotkania odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca. Rozpoczynają się o godz. 14.15 Drogą Krzyżową na wałach jasnogórskich. Złożenie aktów zawierzenia ma miejsce podczas Mszy św. o godz. 18.30. Więcej informacji na: www.bractwokrolowejpolski.pl oraz: kontakt@avemaryja.pl.

Maria-Emanuel Dziemian, „Moc zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski” – Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, ul. Wiejska 21, 26-606 Radom, polwen@polwen.pl, www.polwen.pl.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego już 5 maja

2019-04-24 13:41

mip (KAI) / Lublin

W niedzielę 5 maja w kościołach całego kraju odbędzie się trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie zainauguruje obchody XI Tygodnia Biblijnego, który potrwa do 11 maja.

congerdesign/pixabay.com

Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12).

Wydarzenie będzie nawiązywać również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. – Była to przełomowa pielgrzymka, która miała ogromny wpływ nie tylko na życie duchowe, ale również społeczne Polaków. Od niej wszystko się zaczęło – przypomina ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Tygodnia Biblijnego oraz Narodowego Czytania Biblii.

Zgodnie z programem obchodów Niedzieli Biblijnej każdy wierny przy wyjściu z kościoła otrzyma kartkę z siglem biblijnym. W tym roku zaproponowane fragmenty pochodzą z Ewangelii wg świętego Jana. - Po powrocie do domu otwórzmy Pismo święte i w najgłębszym skupieniu niech odczytajmy sobie otrzymany tekst. Niech on nam posłuży jako przedmiot medytacji w codziennej modlitwie, nie tylko w tym dniu, lecz przez cały rok – zachęca duchowny.

Niedzielnym obchodom towarzyszyć będą dwie transmitowane na antenach Telewizji Polskiej celebracje. O godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach Mszy św, będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Z kolei na Jasnej Górze o godz. 13.00 Eucharystie odprawi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na antenie telewizji publicznej emitowany będzie także spot promujący codzienną lekturę Pisma Świętego.

Nie tylko tego dnia, ale i przez cały tydzień w wielu polskich świątyniach organizowane będą liturgie słowa i nabożeństwa, które nawiązywać będą do tegorocznych obchodów Tygodnia Biblijnego. Na tę okazję przygotowano wskazania dotyczące celebracji biblijnych, opracowania na katechezę, konferencje, a także spot muzyczny. Do wykorzystania są również rozważania Drogi Światła, Kręgu Biblijnego i Lectio Divina.

Całość opublikowana została w redagowanym przez ks. prof. Witczyka „Przeglądzie Biblijnym” (nr 11, 2019), który jest biuletynem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Materiały za pośrednictwem kurii diecezjalnych przesłane zostały do wszystkich parafii. Materiały dostępne są na stronie Dzieła Biblijnego www.biblista.pl.

Na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w sobotę 11 maja w Warszawie odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla alumnów diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. W szranki staną klerycy z 50 seminariów. Aby zdobyć nagrodę główną, ufundowaną przez księży pallotynów pielgrzymkę do Ziemi Świętej, będą musieli wykazać się m.in. doskonałą znajomością Księgi Tobiasza.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar. Wydarzenie objęli patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem