Reklama

Mistrzostwa Służby Liturgicznej

2015-05-07 14:11

Ks. Tomasz Jankowski
Edycja toruńska 19/2015, str. 5

Ks. Marian Tomasz Kowalski
Zwycięzcy w kategorii lektorzy starsi z parafii pw. św. Marcina w Grążawach

W kategorii ministranci I miejsce zajęli młodzi z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej, kolejne dwa z parafii – pw. św. Anny w Lubawie oraz pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Świerczynkach. W kategorii lektorzy młodsi I miejsce zdobyli sportowcy z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Prątnicy, kolejne dwa przypadły parafii – pw. św. Michała Archanioła w Grzybnie oraz pw. św. Marii Magdaleny w Biskupicach. W kategorii lektorzy starsi zwyciężyła młodzież z parafii pw. św. Marcina w Grążawach, kolejne zajęli piłkarze z parafii – pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie oraz pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie

Najlepsze piłkarsko reprezentacje służby liturgicznej 11 kwietnia przyjechały rywalizować na toruńskich parkietach w finałach diecezjalnych w piłce nożnej halowej. Ministranci i lektorzy zgromadzili się w kościele pw. Chrystusa Króla w Toruniu. Młodych przywitał proboszcz ks. kan. dr Józef Witkowski, który wyraził radość z przybycia służby liturgicznej z całej diecezji. Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Sobierajski, dekanalny duszpasterz LSO dekanatu lubawskiego. Homilię wygłosił diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. Marek Januszewski, który przypomniał, że wszyscy gramy w jednej drużynie, a naszym trenerem jest Pan Jezus. Kaznodzieja wskazał, że miejscem, gdzie trener rozmawia z zawodnikami jest szatnia, natomiast z nami nasz trener rozmawia m.in. podczas Eucharystii. – Z szatni można wyjść i grać po swojemu – mówił ks. Marek, ale ta taktyka nigdy nie prowadzi do zwycięstwa. – Kiedy przychodzimy na Eucharystię, słuchajmy naszego trenera, i wychodząc na boiska naszego życia, grajmy tak, jak zalecił nam Pan Jezus – podsumował. Na koniec Mszy św. głos zabrali ks. Rafał Bochen – diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej oraz ks. Wojciech Murawski – diecezjalny duszpasterz kultury zdrowotnej i sportu, który zaprosił zebranych na Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej, mające odbyć się w kwietniu 2016 r. w Toruniu.

Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: ministranci, lektorzy młodsi i lektorzy starsi; łącznie wzięły udział 44 drużyny. Każda z kategorii rozgrywała zawody w osobnej hali sportowej. W trakcie trwania rozgrywek uczestnicy mogli zjeść ciepły posiłek.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami i medalami. Najlepsze drużyny zakwalifikowały się do Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej, które w tym roku odbyły się w Elblągu w dniach 1 i 2 maja. Naszą diecezję reprezentowało 5 drużyn. Obok mistrzów poszczególnych kategorii na zasadzie „dzikiej karty” do mistrzostw Polski zgłosiły się drużyny z Iłowa i Świerczynek.

Reklama

Słowa wdzięczności kieruję w stronę ks. Marka Januszewskiego oraz ks. Adama Kordka – dziękuję za zaangażowanie i trud, jaki włożyli w przeprowadzenie rozgrywek; młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu – za aktywne włączenie się w organizację mistrzostw oraz muzycznemu zespołowi młodzieżowemu parafii pw. Chrystusa Króla – za uświetnienie śpiewem Liturgii inaugurującej rozgrywki.

* * *

Dziękuję księżom proboszczom, wikariuszom oraz dekanalnym duszpasterzom służby liturgicznej za przeprowadzenie eliminacji na poziomie dekanalnym. Nad organizacją i poprawnym przebiegiem mistrzostw na etapie diecezjalnym czuwał ks. Tomasz Jankowski, wikariusz parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu, któremu składam wyrazy serdecznej wdzięczności za jego piłkarską pasję, zaangażowanie i bezinteresowną pracę na rzecz służby liturgicznej naszej diecezji.
Ks. Rafał Bochen – diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej

Tagi:
piłka nożna ministrant

XV finały Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej

2019-04-16 12:02

al. Damian Gadamer

Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej odbywają się od ponad 30 lat. Wszystko to rozpoczęło się w 1991 r. w Paradyżu. Pierwszym Mistrzem Polski została drużyna z seminarium w Paradyżu z diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. Od tego czasu finały są poprzedzone okresem dwuletnich rozgrywek pomiędzy drużynami. Z nich wyłaniają się trzy najlepsze teamy, które wraz z obecnym Mistrzem, walczą o mistrzowski puchar. Tradycją stało się to, że finały organizuje zwycięzca poprzedniej edycji Mistrzostw.

Zwycięzcy Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Polsce:

1. 1991 r. - WSD Paradyż

2. 1993 r. - WSD Sandomierz

3. 1995 r. - WSD Siedlce

4. 1997 r. - WSD Sandomierz

5. 1999 r. - WSD Sandomierz

6. 2001 r. - WSD Sandomierz

7. 2003 r. - WSD Siedlce

8. 2005 r. - WSD Siedlce

9. 2007 r. - WSD Opole

10. 2009 r. - WSD Lublin

11. 2011 r. - WSD Radom

12. 2013 r. - WSD Radom

13. 2015 r. - WSD Siedlce

14. 2017 r. - WSD Siedlce

Poprzednie Mistrzostwa wygrała drużyna seminaryjna z Siedlec. W wyniku tego Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej stało się organizatorem XV finałów Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej. Team z Siedlec o kolejny tytuł mistrzowski zmierzy się z następującymi drużynami: WSD Łomża, WSD Tarnów i WSD Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze w dniach od pierwszego do drugiego maja. Szczegółowe informacje dotyczące meczy są podane na poniższym plakacie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do kibicowania. Bieżące informacje będą pojawiać się na naszym seminaryjnym facebooku i stronie internetowej www.wsd.siedlce.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Marek Dziewiecki: Uczciwość nie znosi tabu!

2019-04-24 17:24

Salve TV

- Ponieważ kochamy się w naszym małżeństwie, to zwierzamy się przede wszystkim sobie nawzajem. Wymagamy od siebie bezwzględnej uczciwości. Nie mamy tematów tabu - mówi ks. Marek Dziewiecki.

SALVE TV

- Jeśli któreś z małżonków zaczyna kłamać i manipulować, to drugi ma prawo zapytać wprost, o co chodzi - to jest uczciwość małżeńska. Jeśli dojdzie do zdrady i wyjdzie to na jaw, to oszukany małżonek ma święte prawo do zaglądania do telefonu, maila i porównywania bilingów, czyli sprawdzania uczciwości małżonka aż do przywrócenia zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem