Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ministranci szachiści

W Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim zostały rozegrane I Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Szachach. W zawodach wzięło udział 63 uczestników reprezentujących 24 parafie. Mistrzostwa rozegrano w dwóch grupach: szkoły podstawowe oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Oprócz klasyfikacji indywidualnej prowadzono klasyfikację drużynową parafii. Tomaszów był reprezentowany przez ministrantów z trzech parafii: św. Ojca Pio, Najświętszego Serca Jezusa i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Mistrzostwa rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Ojca Pio.

W najmłodszej grupie w rocznikach 2005 i młodszych zwyciężył Łukasz Kordulski (par. św. Brata Alberta – Zamość) przed Wiktorem Kiełbińskim (par. św. Krzyża w Zamościu) i Konradem Iwańcem (par. Najświętszego Serca Jezusa w Jarosławcu). W klasyfikacji parafii zwyciężyła parafia św. Krzyża w Zamościu przed parafią św. Brata Alberta w Zamościu i parafią Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lubelskim.

W grupie ministrantów z klas IV-VI szkół podstawowych zwyciężył Norbert Bukała (par. Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lub.) przed Dominikiem Tyrką (par. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie) i Dominikiem Pańko (par. Krzyża Świętego w Zamościu). W klasyfikacji parafii zwyciężyła parafia Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lub. przed parafią Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie i parafią Krzyża Świętego w Zamościu.

W grupie ministrantów z gimnazjów zwyciężył Karol Wolczyk (par. św. Ojca Pio) przed Michałem Żabickim (parafia Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lub.) i Maciejem Wojnarem (par. św. Maksymiliana Kolbego w Ulhówku). W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła parafia św. Ojca Pio przed parafią Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lub. i parafią Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu.

W grupie ministrantów z szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Patryk Widz (par. św. Bartłomieja w Goraju) przed Łukaszem Wiatrzykiem i Patrykiem Baranowskim (obydwaj z par. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu). Klasyfikację drużynową wygrała Parafia św. Bartłomieja w Goraju przed Parafią Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu.

Reklama

Zwycięzcy w poszczególnych grupach otrzymali puchary i medale.

Obowiązki sędziego pełnił Ryszard Żądło. Pomocą organizacyjną służyły Ewa Bukała, Anna Wolczyk i Elżbieta Żądło. Inicjatorem zorganizowania I Mistrzostw Ministrantów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej był o. Grzegorz Wiejak – franciszkanin, wielki pasjonat szachów.

Nie przypadkiem o. Grzegorz wybrał Szkołę Podstawową nr 2 z Tomaszowa na miejsce rozgrywek, gdyż jest to placówka o wielkich tradycjach szachowych. W październiku 2014 r. o. Wiejak był w niej na turnieju „Puchar Roztocza”, zauważył życzliwą atmosferę i zaangażowanie wielu osób, tu poznał znanych tomaszowskich działaczy szachowych Elżbietę i Ryszarda Żądło, na co dzień nauczycieli szachów w SP nr 2. Propozycja o. Grzegorza, by tu zorganizować mistrzostwa, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem dyrekcji szkoły. Wspólne działania o. Grzegorza Wiejaka, dyrekcji szkoły, księdza Grzegorza Świtalskiego, proboszcza parafii św. Ojca Pio, zaowocowały udanym turniejem, radością odnoszących zwycięstwa ministrantów i ich opiekunów. Turniej stał się ciekawą formą spędzenia wolnego dnia, sposobem na integrację młodych ludzi zaangażowanych w życie swoich parafii.

Słowa podziękowania i uznania należą się księdzu proboszczowi parafii św. Ojca Pio, który zadbał o to, by każdy uczestnik mistrzostw mógł zaspokoić głód i pragnienie. W organizacji zawodów pomagali harcerze, którzy pod opieką ks. Kamila Tarasa zadbali o porządek i czystość w stołówce oraz przygotowali salę gimnastyczną do rozgrywek. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w sprawne przygotowanie imprezy. Mamy nadzieję, że za rok w SP nr 2 w Tomaszowie Lubelskim zostanie rozegrana druga edycja mistrzostw. Już dziś zapraszamy.

2015-05-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2015, str. 7

[ TEMATY ]

szachy

Archiwum o. Grzegorza Wiejaka

Kapłani nagrodzeni w Mistrzostwach Polski Duchowieństwa w szachach szybkich i błyskawicznych

Kapłani nagrodzeni w Mistrzostwach Polski Duchowieństwa w szachach szybkich i błyskawicznych

Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie cieszy się dużą popularnością wśród pielgrzymów i turystów, co jest czymś naprawdę niezwykłym, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia nie było w tym miejscu nawet kaplicy. Dookoła znajdowały się pola uprawne, całe piękno tej ziemi. Dzisiaj jest to ogromny kompleks obiektów sakralnych, patriotycznych i dzieł charytatywnych, których twórcą jest jeden człowiek ks. Czesław Wala. Najlepszą rekomendacją tego niezwykłego miejsca są słowa Kardynała Prymasa Józefa Glempa: „Jeżeli księża biskupi pragną zobaczyć parafię, w której harmonijnie rozwija się życie religijne i patriotyczne, to niech zechcą udać się do sanktuarium w Kałkowie-Godowie”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję