Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ministranci szachiści

W Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim zostały rozegrane I Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Szachach. W zawodach wzięło udział 63 uczestników reprezentujących 24 parafie. Mistrzostwa rozegrano w dwóch grupach: szkoły podstawowe oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Oprócz klasyfikacji indywidualnej prowadzono klasyfikację drużynową parafii. Tomaszów był reprezentowany przez ministrantów z trzech parafii: św. Ojca Pio, Najświętszego Serca Jezusa i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Mistrzostwa rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Ojca Pio.

W najmłodszej grupie w rocznikach 2005 i młodszych zwyciężył Łukasz Kordulski (par. św. Brata Alberta – Zamość) przed Wiktorem Kiełbińskim (par. św. Krzyża w Zamościu) i Konradem Iwańcem (par. Najświętszego Serca Jezusa w Jarosławcu). W klasyfikacji parafii zwyciężyła parafia św. Krzyża w Zamościu przed parafią św. Brata Alberta w Zamościu i parafią Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lubelskim.

Reklama

W grupie ministrantów z klas IV-VI szkół podstawowych zwyciężył Norbert Bukała (par. Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lub.) przed Dominikiem Tyrką (par. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie) i Dominikiem Pańko (par. Krzyża Świętego w Zamościu). W klasyfikacji parafii zwyciężyła parafia Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lub. przed parafią Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie i parafią Krzyża Świętego w Zamościu.

W grupie ministrantów z gimnazjów zwyciężył Karol Wolczyk (par. św. Ojca Pio) przed Michałem Żabickim (parafia Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lub.) i Maciejem Wojnarem (par. św. Maksymiliana Kolbego w Ulhówku). W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła parafia św. Ojca Pio przed parafią Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lub. i parafią Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu.

W grupie ministrantów z szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Patryk Widz (par. św. Bartłomieja w Goraju) przed Łukaszem Wiatrzykiem i Patrykiem Baranowskim (obydwaj z par. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu). Klasyfikację drużynową wygrała Parafia św. Bartłomieja w Goraju przed Parafią Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu.

Reklama

Zwycięzcy w poszczególnych grupach otrzymali puchary i medale.

Obowiązki sędziego pełnił Ryszard Żądło. Pomocą organizacyjną służyły Ewa Bukała, Anna Wolczyk i Elżbieta Żądło. Inicjatorem zorganizowania I Mistrzostw Ministrantów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej był o. Grzegorz Wiejak – franciszkanin, wielki pasjonat szachów.

Nie przypadkiem o. Grzegorz wybrał Szkołę Podstawową nr 2 z Tomaszowa na miejsce rozgrywek, gdyż jest to placówka o wielkich tradycjach szachowych. W październiku 2014 r. o. Wiejak był w niej na turnieju „Puchar Roztocza”, zauważył życzliwą atmosferę i zaangażowanie wielu osób, tu poznał znanych tomaszowskich działaczy szachowych Elżbietę i Ryszarda Żądło, na co dzień nauczycieli szachów w SP nr 2. Propozycja o. Grzegorza, by tu zorganizować mistrzostwa, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem dyrekcji szkoły. Wspólne działania o. Grzegorza Wiejaka, dyrekcji szkoły, księdza Grzegorza Świtalskiego, proboszcza parafii św. Ojca Pio, zaowocowały udanym turniejem, radością odnoszących zwycięstwa ministrantów i ich opiekunów. Turniej stał się ciekawą formą spędzenia wolnego dnia, sposobem na integrację młodych ludzi zaangażowanych w życie swoich parafii.

Słowa podziękowania i uznania należą się księdzu proboszczowi parafii św. Ojca Pio, który zadbał o to, by każdy uczestnik mistrzostw mógł zaspokoić głód i pragnienie. W organizacji zawodów pomagali harcerze, którzy pod opieką ks. Kamila Tarasa zadbali o porządek i czystość w stołówce oraz przygotowali salę gimnastyczną do rozgrywek. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w sprawne przygotowanie imprezy. Mamy nadzieję, że za rok w SP nr 2 w Tomaszowie Lubelskim zostanie rozegrana druga edycja mistrzostw. Już dziś zapraszamy.

2015-05-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XVI Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

[ TEMATY ]

szachy

Ks. Sławomir Pawłowski SAC

W dniach 9-15 lipca 2017 odbyły się w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie XVI Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. Wzięło w nim udział 26 uczestników: 21 księży, 1 siostra zakonna, 1 brat zakonny i 3 kleryków. Po raz pierwszy w historii mistrzostw wziął w nich udział duchowny prawosławny: ks. Jan Kojło, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach w archidiecezji białostocko-gdańskiej.

Zawody królewskiej gry odbywały się indywidualnie w trzech kategoriach: w szachach klasycznych (tempo gry ok. 3-4 godzin na partię – rozegrano 10 rund w ciągu 6 dni), w szachach szybkich (max. 30 min. na partię – rozegrano 7 rund jednego przedpołudnia) i w szachach błyskawicznych (max. 10 min. na partię – rozegrano 11 rund jednego wieczoru). Ponadto prowadzona była klasyfikacja drużynowa: punktowało 2 najlepszych zawodników z danej diecezji lub zgromadzenia.

CZYTAJ DALEJ

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 10-11

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro Prasowe OFMCap-Krka

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty, którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”, „Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty,
którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”,
„Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Jest jednym z najpopularniejszych świętych. Książki poświęcone jego osobie wypełniłyby po brzegi kilka bibliotek. Wydawać by się mogło, że wiemy o nim wszystko, ale czy na pewno?

Zaczęło się skromnie – urodził się w ubogiej chłopskiej rodzinie Giuseppy i Grazia, w Pietrelcinie – małej, spalonej słońcem włoskiej miejscowości, w której życie upływało zgodnie z rytmem pracy w polu. Państwo Forgione, aby zapewnić utrzymanie dzieciom, pracowali bez wytchnienia. Giuseppa, gdy była w ciąży z Francescem (przyszłym Ojcem Pio), do samego rozwiązania pomagała mężowi na roli. Również pierwsze miesiące jego życia przebiegały pozornie typowo – jak każde dziecko dniami i nocami zanosił się płaczem. Dopiero po latach, do czego sam się przyznał, okazało się, że powodem permanentnego płaczu nie był banalny głód czy mokra pieluszka, ale atakujące go złe duchy, które już wtedy obrały go sobie za cel.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: módlmy się, aby chleb był dla wszystkich

2021-06-17 18:02

Norbert Polak

Uniwersytet Ekonomiczny obchodził swoje święto w sanktuarium św. Józefa w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny obchodził swoje święto w sanktuarium św. Józefa w Krakowie

W sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie odbyła się Msza św. z okazji 96. rocznicy założenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. Wskazał, że w życiu człowieka obok potrzeb duchowych istnieją także te innego rodzaju: - Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj. Oczywiście wielu autorów od samego początku wskazuje na prośbę o Chleb Eucharystyczny i słusznie, ale przecież to wezwanie odnosi się także do tych wszystkich potrzeb człowieczych, które związane są z jego życiem, z jego cielesnością, z jego codzienną egzystencją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję