Reklama

Dookoa świata

2015-06-02 12:39

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl
Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 8

Korupcja

Działacze FIFA aresztowani

Efekt akcji policyjnej w jednym z hoteli w Szwajcarii to 7 aresztowań i 8 zatrzymań. – Za kraty pod zarzutem korupcji trafili bliscy współpracownicy szefa FIFA Seppa Blattera walczącego o reelekcję. W areszcie znaleźli się m.in.: Jeffrey Webb (wiceprezydent FIFA, członek zespołu etycznego), Eduardo Li (zajmujący się futbolem dziewcząt) i Rafael Esquivel (członek komisji dyscyplinarnej). Zarzuty dotyczą korupcji podczas wyboru gospodarzy mundiali w 2018 r. (wygrała Rosja) i 2022 r. (wybrano Katar) i przy okazji innych wydarzeń sportowych. Suma łapówek miała przekroczyć 100 mln euro.Tylko podczas organizacji Złotego Pucharu CONCACAF w 2015 r. wartość nieuczciwych „prezentów” stanowiła 2/3 kosztów przeprowadzenia imprezy.

Sprawę prowadzi Departament Sprawiedliwości USA, który natrafił na sprawę podczas śledztw dotyczących rosyjskiej mafii. Zdaniem Amerykanów, nieuczciwe praktyki mają miejsce od co najmniej 20 lat. W obronie aresztowanych działaczy stanął prezydent Rosji Władimir Putin.

(Telewizjarepublika.pl, Lastampa.it, Jb.com.br, BBC, Tvn24.pl)

Bliski Wschód

Rosjanie w szeregach tzw. Państwa Islamskiego

Obywatele Federacji Rosyjskiej mogą być najliczniejszą grupą narodowościową wśród bojowników terrorystycznej grupy walczącej w Iraku i Syrii. Według wiceszefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Siergieja Smirnowa, do tzw. Państwa Islamskiego może należeć 1,7 tys. Rosjan. Według innych szacunków – nawet 4-5 tys. Oznaczałoby to, że Rosjan jest na Bliskim Wschodzie znacznie więcej niż Francuzów, Niemców czy Brytyjczyków.

Reklama

Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti podawała, że w walkach w syryjskim mieście Palmira brała udział grupa najemników posługująca się językiem rosyjskim. Według agencji, przy ciałach kilku zabitych tam terrorystów znaleziono dokumenty świadczące o tym, że pochodzili oni z należącego do Rosji Dagestanu oraz z Kazachstanu i Uzbekistanu.

(„GPC”)

PRO-LIFE

Dla weteranów dzieci za darmo

Organizacje gromadzące amerykańskich weteranów wojennych oraz główne partie polityczne USA żądają, by państwo finansowało rannym byłym żołnierzom zapłodnienie in vitro. 23 lata temu konserwatystom udało się przeforsować zakaz finansowania sztucznej inseminacji weteranom. Wprowadzenie przepisu motywowano tym, że podczas procedury ginie wiele poczętych dzieci. Pentagon refunduje jednak takie zabiegi żołnierzom w służbie czynnej, którzy doznali urazów uniemożliwiających posiadanie dziecka. Zwolennicy zmian chcą objąć finansowaniem także tych, którzy odeszli już z armii.

(Rp.pl)

Włochy

Przemytnik skazany

Hadż Hammouda Radouan kierował łodzią przewożącą nielegalnych emigrantów z Libii do Włoch. 12 maja 2014 r. doszło do tragedii – łódź zatonęła. Wiadomo o śmierci 17 osób, choć rzeczywista liczba ofiar może być znacznie wyższa. Włoski sąd uznał Radouana za winnego doprowadzenia do katastrofy i skazał go na najwyższą możliwą karę – 23 lata pozbawienia wolności. Choć skazany był sternikiem łodzi, nie udowodniono mu przynależności do libijskich organizacji przemytniczych.

(Lastampa.it)

USA

Szósty kandydat na kandydata

Katolik, ojciec siedmiorga dzieci, przeciwnik aborcji i lobby homoseksualnego – tak przedstawiany jest Rick Santorum, który chce być kandydatem Republikanów w najbliższych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. – Mam śmiałą wizję dla Ameryki, jasną i konserwatywną – powiedział Santorum podczas spotkania wyborczego w rodzinnym Cabot w Pensylwanii.

Santorum chciał być kandydatem Republikanów już w 2012 r., ale przegrał z Mittem Romneyem. Do tej pory do walki o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2016 r. zgłosiło się oficjalnie sześciu kandydatów. Być może podobny krok podejmie także gubernator Florydy „Jeb” Bush.

(Onet.pl, Gpcodziennie.pl)

Reklama

Cuda uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 14:16

Znany jest cud uzdrowienia niedługo po śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowione zostało wówczas dziecko, które uległo poparzeniom. To ten cud był badany na potrzeby beatyfikacji. Ale znane są także inne przypadki interwencji wstawienniczej kardynała. Pisze o tym Milena Kindziuk w biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

Pierwszy ślad cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Stefana Wyszyńskiego sięga dnia pogrzebu Prymasa w 1981 roku. Zrozpaczona matka modliła się wtedy o zdrowie dla swojej rocznej córki. Dziewczynka była tak mocno poparzona, że wszystko wskazywało na to, iż wkrótce umrze. Kobieta, wracając od dziecka ze szpitala, na dworcu kolejowym oglądała transmisję z pogrzebu Prymasa. Wówczas resztkami sił zaczęła go błagać o pomoc. Kiedy następnego dnia lekarz powiedział jej, że dziecko będzie jednak żyło, była niezwykle zdumiona.

Ten właśnie przypadek miał zostać zbadany pod kątem cudu potrzebnego do beatyfikacji Kardynała. Pogrzeb bowiem stanowi szczególny moment, w którym utrwala się sława świętości kandydata na ołtarze. Okazało się jednak, że zaginęła dokumentacja medyczna dotycząca dziewczynki.

Znane są przypadki innych uzdrowień za wstawiennictwem prymasa Wyszyńskiego.

Czterdziestopięcioletnia mieszkanka Łodzi zachorowała na nowotwór złośliwy narządów wewnętrznych. Lekarze mówili wprost, że nie ma dla niej ratunku. Diagnoza brzmiała jak wyrok.

„I wtedy zaczęłam prosić o pomoc prymasa Wyszyńskiego, o jego wstawiennictwo za mną u Boga” – wyznawała kobieta. W szpitalu miała ze sobą obrazek z wizerunkiem Prymasa. – „Patrząc na niego, dostrzegłam w pewnym momencie, jakby wyszły z niego promienie, które objęły mnie całą. Wszystko trwało około minuty. Miałam wrażenie, jakby ze mnie coś spływało, i od razu poczułam się lepiej na duchu”.

Tydzień później nowotwór się wchłonął. Lekarze byli zdumieni, gdyż z medycznego punktu widzenia stan zdrowia nie miał prawa się poprawić. Kobieta żyje. Uważa, że dzięki wstawiennictwu kard. Wyszyńskiego.

Inny przykład to ksiądz z archidiecezji częstochowskiej, który zachorował na raka prostaty. Po operacji lekarz uznał, że choroba w tym stadium jest nieuleczalna. Wtedy wiele środowisk zaczęło się modlić o zdrowie dla niego za wstawiennictwem Prymasa. Sam kapłan natomiast udał się na Jasną Górę i całą noc modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej – także za przyczyną Wyszyńskiego. Nagle usłyszał wewnętrzny głos: „Zostań w domu!”. „Następnego dnia miałem jechać do Katowic na kolejną operację. Nagle zostałem olśniony łaską zdrowia. Odczułem natychmiastowe, cudowne uzdrowienie. Organizm zaczął normalnie działać, a ból całkowicie ustąpił” – wspominał kapłan. Lekarz powiedział mu wtedy: „Jeżeli ksiądz przeżyje jeden tydzień, uznam to za cud”. Po upływie tygodnia ten sam lekarz stwierdził: „Uważam ten przypadek za cud Miłosierdzia Bożego”. A duchowny jest przekonany, że uratował go Prymas.

Materiały prasowe

Powyższy tekst jest fragmentem książki Mileny Kindziuk „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kończą się obchody Dnia Papieskiego

2019-10-22 20:24

O. Stanisław Tomoń BPJG/es

Dziś, 22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II na Jasnej Górze kończą się Obchody Dnia Papieskiego. Tegoroczne obchody, zainaugurowane 13 października katechezą z Janem Pawłem II, stanowiły przypomnienie znaczenia pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, której jubileusz 40-lecia obecnie przeżywamy. Zorganizowane zostały w ramach projektu edukacyjnego ‘Nadzieja. Zwycięstwo’, wspartego przez ogólnopolski program ‘Niepodległa’.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

W ramach kilkudniowych obchodów w Sali Papieskiej otwarta została wystawy amatorskich zdjęć „Co nam zostało z tamtych dni - Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku”. Odbyło się także spotkanie przedszkolaków i uczniów „O nadziei w Dniu Papieskim”.

W czasie przeżywanych dni wspomnień papieża Polaka nie zabrakło również muzycznego akcentu. W niedzielę, 20 października, w Sali Papieskiej zabrzmiał koncert z elementami refleksji św. Jana Pawła II „Tradycja i polskość w pieśniach Stanisława Moniuszki”. Pieśni ze „Śpiewnika domowego” wykonali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Suskiej-Zagórskiej, wybitnej śpiewaczki operowej. Święty Jan Paweł II pisał o Stanisławie Moniuszce w książce „Pamięć i tożsamość”.

„Dzieło Moniuszki było naturalnym wyborem, gdyż oddaje charakter naszego narodu i przywołuje patriotyczne uczucia. Ważne jest również to, że z racji 200. rocznicy urodzin kompozytora obchodzimy Rok Stanisława Moniuszki” – powiedziała w rozmowie dla Radia Jasna Góra Katarzyna Suska-Zagórska.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Lidia Burzyńska, poseł na Sejm RP; Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach i o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Koncert poprowadziła Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.

* * *

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, 22 października, tradycyjnie na Mszę św. do jasnogórskiego sanktuarium przybyła społeczność Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. Uczniowie, siostry i nauczyciele odwiedzają co roku Jasną Górę, by zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem papieża Polaka. Eucharystii w jasnogórskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

„Kto to jest święty?” – pytał uczniów w czasie homilii o. Kilnar. A oni odpowiadali: ‘to jest ktoś bardzo dobry’, ‘to jest osoba, która została wybrana przez Boga do rozpowszechniania Jego słowa’, ‘to osoba, która zrobiła coś dobrego dla ludzi’, ‘to jest taka osoba, która mało grzeszy’, ‘taka, która kocha’, ‘osoba, która zrobiła jakiś cud’, ‘albo ta osoba mogła oddać życie za wiarę w Boga’.

„Kościół wynosi na ołtarze świętych po to, żeby byli dla nas drogowskazami – wyjaśniał o. Kilnar - Świętość również jest możliwa w naszym życiu. Święci żyli wśród nas, również pielgrzymowali na Jasną Górę. Papież Jan Paweł II jako student przybywał na Jasną Górę, są jego wpisy w Bibliotece Jasnogórskiej jako studenta. Niech św. Jan Paweł II umacnia nas, abyśmy mogli pełnić Bożą wolę, tak jak On pełnił ją w sowim życiu, w każdym miejscu i czasie”.

W dzień modlitw ze św. Janem Pawłem II w Kaplicy Matki Bożej wystawiony został obraz świętego papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem