Reklama

Z Polski

List gratulacyjny Prezydium KEP do prezydenta elekta Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie!

Prosimy o przyjęcie serdecznych gratulacji z okazji wyboru na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

Pierwsze informacje medialne mówią o przechyleniu szali zwycięstwa w dużej mierze przez ludzi młodych. Większość rodaków, w tym także młodzi, łączy z Pańską prezydenturą wiele nadziei. Spełnienie płynących z tej funkcji zadań – z Bożą pomocą – będzie możliwe, jeśli uda się osiągnąć porozumienie w obliczu najtrudniejszych wyzwań. Ufamy, że wysiłek wszystkich Rodaków w czasie Pańskiej prezydentury będzie umacniany świadomością wspólnej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i świat.

Życzymy Panu Prezydentowi skutecznego jednoczenia Polaków wokół spraw najważniejszych dla Polski oraz darów Ducha Świętego w sprawowaniu najwyższego urzędu w Państwie. Niech światło Ducha Świętego towarzyszy Panu Prezydentowi w podejmowaniu ważnych decyzji i w codziennej służbie dla Rzeczypospolitej.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski –

Reklama

Abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański, przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński – sekretarz generalny KEP

Warszawa, dnia 25 maja 2015 r.

Wręczenie aktu wyboru na prezydenta

Prezydent elekt Andrzej Duda – człowiek i prawnik z klasą

Prezydent elekt Andrzej Duda odebrał 29 maja akt wyboru na prezydenta RP. Uroczystość miała miejsce w Sali Białej pałacu w Wilanowie.

Zaświadczenie o wyborze w imieniu Państwowej Komisji Wyborczej wręczył przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, który podkreślił, że konstytucja stanowi, iż prezydent jest najwyższym przedstawicielem RP i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Przypomniał przy okazji, że Andrzej Duda reprezentował śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym. W ocenie przewodniczącego PKW ówczesna postawa Andrzeja Dudy świadczyła o „klasie człowieka i prawnika”.

Prezydent elekt podziękował Polakom za wybranie go na ten urząd i zapewnił, że rozumie swoje powołanie jako służbę całemu narodowi. Zwracając się do polityków, zaapelował:

– Chciałbym prosić, aby w tym okresie przejściowym zachowali państwo powagę w pracach parlamentarnych i rządowych i aby nie dokonywano poważnych zmian ustrojowych ani takich, które mogą budzić emocje i kreować konflikty.

(Red.)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Miłość świadczona innym jest największym dobrodziejstwem dla nas samych, którzy zdobywamy się na okazywanie miłości.

Krótko

• Kancelaria Prezydenta RP ogłosiła, że Bronisław Komorowski do końca kadencji rezygnuje z podejmowania istotnych decyzji.

• Kampania urzędującego prezydenta mogła kosztować 19 mln zł. Sztab Andrzeja Dudy wydał na kampanię kilka milionów mniej.

• Rząd zdecydował, że Polska przyjmie 60 rodzin z objętej wojną Syrii. Fundacja Estera, która zajmuje się tą sprawą, chciała umieścić w Polsce 300 rodzin.

• Sejm zdecydował o podwyższeniu od 2016 r. budżetowych wydatków na obronę. Do tej pory stanowiły one 1,95 proc. PKB, a zostaną podniesione do poziomu 2 proc. PKB.

• Paweł Kukiz jest politykiem, któremu Polacy ufają najbardziej – wynika z najnowszego badania CBOS, które przeprowadzono przed drugą turą wyborów. Za byłym wokalistą zespołu „Piersi” plasują się Andrzej Duda oraz Bronisław Komorowski. Kukizowi ufa 58 proc. badanych.

• Po kampanii wyborczej powrócił temat lokalizacji pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezydent elekt Andrzej Duda twierdzi, że pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. Władze Warszawy nie zgadzają się z tym pomysłem. Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że lokalizacja pomnika pod Pałacem Prezydenckim nie jest możliwa ze względu na opinię konserwatora zabytków.

• Senator Tadeusz Kopeć opuścił PO, motywując tę decyzję faktem, że partia ta skręciła w lewą stronę, co kłóci się z jego osobistymi poglądami.

• Frank znowu poszybował w górę. Pod koniec maja kurs szwajcarskiej waluty, w której duża grupa Polaków zaciągnęła kredyty hipoteczne, przekroczył 4 zł. Banki zaproponowały, że dopłacą do rat, ale tylko wtedy, kiedy frank osiągnie 5 zł.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Spotkać młody Kościół

2021-09-27 09:37

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

archiwum KSM

KSM-owicze z naszej diecezji wybrali się na pielgrzymkę do Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium ich patronki bł. Karoliny Kózkówny. Po drodze zwiedzili Kraków.

Pierwotnie miał to być wyjazd na Wielką Chwałę, ogólnopolski zlot KSM. Niestety, wydarzenie musiało zostać odwołane. To jednak nie przeszkodziło młodym diecezjanom w spotkaniu ze swoją patronką. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję