Reklama

Z Polski

2015-06-02 12:39


Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 9

List gratulacyjny Prezydium KEP do prezydenta elekta Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie!

Prosimy o przyjęcie serdecznych gratulacji z okazji wyboru na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwsze informacje medialne mówią o przechyleniu szali zwycięstwa w dużej mierze przez ludzi młodych. Większość rodaków, w tym także młodzi, łączy z Pańską prezydenturą wiele nadziei. Spełnienie płynących z tej funkcji zadań – z Bożą pomocą – będzie możliwe, jeśli uda się osiągnąć porozumienie w obliczu najtrudniejszych wyzwań. Ufamy, że wysiłek wszystkich Rodaków w czasie Pańskiej prezydentury będzie umacniany świadomością wspólnej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i świat.

Reklama

Życzymy Panu Prezydentowi skutecznego jednoczenia Polaków wokół spraw najważniejszych dla Polski oraz darów Ducha Świętego w sprawowaniu najwyższego urzędu w Państwie. Niech światło Ducha Świętego towarzyszy Panu Prezydentowi w podejmowaniu ważnych decyzji i w codziennej służbie dla Rzeczypospolitej.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski –

Abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański, przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński – sekretarz generalny KEP

Warszawa, dnia 25 maja 2015 r.

Wręczenie aktu wyboru na prezydenta

Prezydent elekt Andrzej Duda – człowiek i prawnik z klasą

Prezydent elekt Andrzej Duda odebrał 29 maja akt wyboru na prezydenta RP. Uroczystość miała miejsce w Sali Białej pałacu w Wilanowie.

Zaświadczenie o wyborze w imieniu Państwowej Komisji Wyborczej wręczył przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, który podkreślił, że konstytucja stanowi, iż prezydent jest najwyższym przedstawicielem RP i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Przypomniał przy okazji, że Andrzej Duda reprezentował śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym. W ocenie przewodniczącego PKW ówczesna postawa Andrzeja Dudy świadczyła o „klasie człowieka i prawnika”.

Prezydent elekt podziękował Polakom za wybranie go na ten urząd i zapewnił, że rozumie swoje powołanie jako służbę całemu narodowi. Zwracając się do polityków, zaapelował:

– Chciałbym prosić, aby w tym okresie przejściowym zachowali państwo powagę w pracach parlamentarnych i rządowych i aby nie dokonywano poważnych zmian ustrojowych ani takich, które mogą budzić emocje i kreować konflikty.

(Red.)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Miłość świadczona innym jest największym dobrodziejstwem dla nas samych, którzy zdobywamy się na okazywanie miłości.

Krótko

• Kancelaria Prezydenta RP ogłosiła, że Bronisław Komorowski do końca kadencji rezygnuje z podejmowania istotnych decyzji.

• Kampania urzędującego prezydenta mogła kosztować 19 mln zł. Sztab Andrzeja Dudy wydał na kampanię kilka milionów mniej.

• Rząd zdecydował, że Polska przyjmie 60 rodzin z objętej wojną Syrii. Fundacja Estera, która zajmuje się tą sprawą, chciała umieścić w Polsce 300 rodzin.

• Sejm zdecydował o podwyższeniu od 2016 r. budżetowych wydatków na obronę. Do tej pory stanowiły one 1,95 proc. PKB, a zostaną podniesione do poziomu 2 proc. PKB.

• Paweł Kukiz jest politykiem, któremu Polacy ufają najbardziej – wynika z najnowszego badania CBOS, które przeprowadzono przed drugą turą wyborów. Za byłym wokalistą zespołu „Piersi” plasują się Andrzej Duda oraz Bronisław Komorowski. Kukizowi ufa 58 proc. badanych.

• Po kampanii wyborczej powrócił temat lokalizacji pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezydent elekt Andrzej Duda twierdzi, że pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. Władze Warszawy nie zgadzają się z tym pomysłem. Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że lokalizacja pomnika pod Pałacem Prezydenckim nie jest możliwa ze względu na opinię konserwatora zabytków.

• Senator Tadeusz Kopeć opuścił PO, motywując tę decyzję faktem, że partia ta skręciła w lewą stronę, co kłóci się z jego osobistymi poglądami.

• Frank znowu poszybował w górę. Pod koniec maja kurs szwajcarskiej waluty, w której duża grupa Polaków zaciągnęła kredyty hipoteczne, przekroczył 4 zł. Banki zaproponowały, że dopłacą do rat, ale tylko wtedy, kiedy frank osiągnie 5 zł.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akademia Męskości

2019-10-22 20:28

Agata Pieszko

Prawdziwych mężczyzn szukała już w 1974 r. Danuta Rinn. W 2019 r. nadal poszukujemy mężczyzn na miarę czasów. Z takiej potrzeby w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” powstaje prawdziwa Akademia Męskości.

DA Wawrzyny

Akademia Męskości to nowy cykl spotkań tylko dla mężczyzn, który powstał z inicjatywy studentów Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Pierwsze spotkanie odbędzie się już jutro (23.10) po Mszy św. o godz. 19:00. Po wspólnej Eucharystii kobiety będą musiały opuścić mężczyzn, którzy wezmą udział w prelekcji Andrzeja Cwynara pt.: „Podejmij wyzwanie”. Po spotkaniu studenci zapraszają na wspólny poczęstunek.

Spotkania w ramach Akademii Męskości będą się odbywać w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca po Mszy św. o godz. 19:00 w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” na ul. Odona Bujwida 49/51. Za każdy razem prelekcję poprowadzi inny gość, który będzie poruszał tematykę rozwoju mężczyzny i pogłębiania jego tożsamości w Bożym Duchu. Kolejne spotkanie odbędzie się 6 listopada.

Spotkania przeznaczone są oczywiście tylko dla mężczyzn. Płeć piękną prosimy o objęcie duchową opieką tego dzieła oraz o udział w Eucharystii i przyjmowanie Komunii św. w intencji swoich dziadków, ojców, braci, mężów, czy wybranków serca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem