Reklama

Głos z Torunia

Są ludzie – są serca

17 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, z inicjatywy uzdolnionej muzycznie młodzieży mieszkającej w internacie ZSPS i VIII LO w Toruniu, została odprawiona Msza św. w intencji chorej Tosi

Niedziela toruńska 23/2015, str. 7

[ TEMATY ]

pomoc

Marta Olszewska

Tosia czeka na pomoc ludzi dobrej woli

Tosia czeka na pomoc ludzi dobrej woli

Tosia urodziła się 8 miesięcy temu z bardzo rzadkim, genetycznie uwarunkowanym zespołem wad wrodzonych (zespół Pfeiffera lub Cruzona – rodzice jeszcze czekają na potwierdzenie badań genetycznych). Główną cechą schorzenia dziewczynki jest kraniokinostoza, czyli zbyt szybko zrośnięte szwy czaszki, powodujące zniekształcenie główki, niedorozwój środkowej części twarzy, m.in. wytrzeszcz oczu i takie ukształtowanie podniebienia, które utrudnia jedzenie. Również paluszki u rąk, zdeformowane chorobą, utrudniają chwytanie.

Tosię, aby mogła żyć normalnie, czeka długi cykl bardzo skomplikowanych i kosztownych operacji. Będzie to długotrwała i bolesna walka o normalność i beztroskę. Już teraz wiadomo, że jedna z operacji będzie musiała odbyć się w USA. – Rodzice Tosi nie są w stanie samodzielnie udźwignąć tego ciężaru finansowego – mówi ciocia dziewczynki, prezes stowarzyszenia na rzecz niesienia pomocy Tosi.

Reklama

Gotowość pomocy Tosi wykazała grupa młodych uzdolnionych osób, grających i śpiewających w zespole „Nice” pod kierunkiem wychowawcy internatu ZSPS i VIII LO w Toruniu Łukasza Urbańskiego i pod patronatem kierownik internatu Izabeli Nowak-Przygody. Mimo że nie co dzień decydujemy się bezinteresownie przeznaczyć swój czas dla innych, młodzież z internatu wykazała się wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka, zaangażowaniem i ofiarnością. Członkowie zespołu „Nice” żywiołowym śpiewem i własnym akompaniamentem zintegrowali wiernych i zachęcili do wspólnego śpiewania. Młodzi artyści swoim występem wzruszyli zebranych, ujęli pięknymi głosami oraz ekspresją artystyczną. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami.

W Mszy św., odprawianej przez proboszcza ks. Stanisława Pyzika, uczestniczyła Tosia wraz ze swoimi rodzicami i siostrą. Pogodna, uśmiechnięta dziewczynka wytrwale obserwowała to wydarzenie. – Tosia to bardzo radosne dziecko i ma w sobie moc, dzięki której rozwesela wszystkich wkoło – mówi ciocia Tosi.

Występ młodzieży podczas Mszy św. był wzruszającą chwilą, która radowała serca, integrowała obecnych w świątyni wokół Tosi i jej bliskich, stanowiła lekcję solidarności i pokory.

* * *

Reklama

Zapraszamy na koncert charytatywny dla Tosi, który odbędzie się 14 czerwca o godz. 17 w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Koncert organizują młodzież i wychowawcy internatu ZSPS i VIII LO w Toruniu.

– Naszym marzeniem jest znalezienie takich osób, które pomogą nam udowodnić, że wszystkie marzenia się spełniają, nawet te, które wydają się mało realne – mówi Marta Olszewska, prezes stowarzyszenia pomagającego Tosi.

Osoby pragnące zaangażować się w pomoc dla Tosi prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem im. Antoniny Olszewskiej – Tosia, tel. 603-443-005, e-mail: stowarzyszenie.tosia@gmail.com. Patronat medialny nad koncertem objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”, „Głos z Torunia”

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziesiąta Zbiórka Żywności Caritas „Tak, pomagam!”

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Caritas

W piątek i w sobotę, 4 i 5 marca, Caritas organizuje w całej Polsce przedświąteczną zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”.

Podczas wielkanocnej zbiórki, która zostanie przeprowadzona w supermarketach i sieciach handlowych, wolontariusze Caritas będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których placówki Caritas, przygotują świąteczne posiłki i paczki dla najuboższych rodzin w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję