Reklama

Z Polski

Zakopane

Górale bronią się przed ustawą o przemocy

Radni Zakopanego po raz kolejny sprzeciwili się wprowadzeniu na swoim terenie programu wymaganego przez głośną Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zakopiańscy samorządowcy uważają, że ustawa ta jest po pierwsze sprzeczna z Konstytucją RP, a po drugie – szkodzi rodzinie, bo m.in. zamiast realnej pomocy wprowadza system inwigilacji rodziny. Radni są przekonani, że polskie prawo w wystarczającym stopniu chroni rodzinę przed różnymi formami przemocy. Wystarczy solidnie egzekwować przestrzeganie prawa, a nie wprowadzać kolejne normy. Radnych najbardziej niepokoi kwestia powołania tzw. zespołów interdyscyplinarnych, złożonych z urzędników, które mogą np. odebrać rodzinie dziecko bez stosownej decyzji sądu. Do tej pory z niezłą efektywnością działał system Niebieskiej Karty, w którym zbierano informacje o rodzinach zagrożonych przemocą i wdrażano działania stosowne do skali niebezpieczeństwa. Józef Figiel, przewodniczący Komisji Rodziny i Spraw Społecznych Miasta Zakopane, uważa, że ustawa o przeciwdziałaniu przemocy źle ją definiuje, co sprawia, że można podciągnąć pod nią każdą trudną sytuację, np. biedę.

Radni Zakopanego konsekwentnie bronią swojej decyzji i przez dziewięć kolejnych sesji Rady Miasta odmawiają przyjęcia ustawy. Być może za przykładem dzielnych górali pójdą także radni innych miejscowości.

(Red.)

CBOS

Religia w Internecie

Religijne strony i portale internetowe regularnie odwiedza16 proc. Polek i 11 proc. Polaków. Poszukują w nich informacji z życia Kościoła lub lokalnej wspólnoty. Dla większości użytkowników odwiedzanie tych stron jest uzupełnieniem religijnej aktywności poza siecią – wynika z badania CBOS. Potrzebę aktywnego udziału w mediach dostrzegają niemal wszystkie instytucje religijne. CBOS cytuje także ks. Pawła Rytel-Andrianika, nowo wybranego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, który przytacza wypowiedź jednego z kościelnych hierarchów: „Musimy uczyć się przekazu Ewangelii w 140 znakach, bo tyle mieści Twitter”.

Reklama

Wśród osób deklarujących korzystanie ze stron religijnych więcej było kobiet niż mężczyzn. Chętniej z portali religijnych korzystały osoby w wieku 55-64 lat oraz 44-55 lat, najmniej było osób starszych (powyżej 65. roku życia), co może wynikać z faktu, że osoby takie w ogóle stosunkowo rzadko korzystają z Internetu.

Wśród użytkowników stron religijnych najliczniejszą grupę stanowili respondenci z wyższym wykształceniem.

Osoby deklarujące głęboką wiarę były użytkownikami stron religijnych znacznie częściej (44 proc.) niż respondenci określający się jako „wierzący” (13 proc.). Wśród zdecydowanie niewierzących odsetek użytkowników wynosił natomiast 9 proc.

Reklama

(KAI)

Uchodźcy syryjscy w Polsce

Na ratunek prześladowanym

Diecezja opolska jest gotowa przyjąć tymczasowo 50 rodzin z Syrii i pomóc im do czasu usamodzielnienia, czyli znalezienia pracy i mieszkania – zadeklarował bp Andrzej Czaja. Biskup opolski spotkał się w Warszawie z prezes zarządu Fundacji Estera – Miriam Shaded, która nakreśliła sytuację prześladowanych chrześcijan w Syrii. Oboje doszli do wniosku, że potrzeba szybkich działań. Diecezja opolska zobowiązała się do zapewnienia tymczasowego lokum i wyżywienia, korzystając ze wsparcia Caritas i Banku Żywności. Bp Czaja napisał list do wszystkich dziekanów w diecezji, w którym poprosił o wskazanie na tym terenie miejsc, w których uchodźcy mogliby tymczasowo zamieszkać. Pierwsi zagrożeni śmiercią chrześcijanie z Syrii mogą przyjechać do Polski w drugiej połowie lipca 2015 r.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Gdy powiemy o Bogu: „Bóg jest Miłością” – powiemy o Nim wszystko!

Krótko

Nowe twarze w rządzie. Ministrami, którzy zastąpili osoby odwołane w związku z aferą taśmową, zostali: prof. Marian Zembala, kardiochirurg – Ministerstwo Zdrowia; Andrzej Czerwiński, parlamentarzysta – Ministerstwo Skarbu; Adam Korol, były wioślarz – Ministerstwo Sportu.

NSZZ „Solidarność” złożyła wniosek o dymisję nowego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali. Powiedział on, że gdyby w jego klinice pielęgniarki zastrajkowały, straciłyby pracę. „Solidarność” twierdzi, że konstytucyjny minister dokonał zamachu na prawa obywatelskie.

Bronisław Komorowski, urzędujący prezydent, zdecydował, że odbędzie się referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii z budżetu i prawa podatkowego. Polacy wypowiedzą się w tych sprawach 6 września 2015 r.

Sąd Apelacyjny w Warszawie skazał prawomocnie na dwa lata więzienia w zawieszeniu byłego szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka za wprowadzenie stanu wojennego.

Ratownicy po niemal dwóch miesiącach prowadzenia akcji znaleźli ciała dwóch górników z kopalni „Wujek”, którzy zostali przysypani po silnym tąpnięciu 18 kwietnia br.

Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego nie będzie można korzystać przed sądem z dowodów zdobytych nielegalnie. W myśl nowego prawa takie dowody zostaną zdyskwalifikowane.

Nauczyciele grożą strajkiem, bo rząd nie chce dać im podwyżek. ZNP daje czas rządowi do 24 sierpnia br. Po tej dacie zapowiada wejście w spór zbiorowy.

Daniel Olbrychski prowadził samochód, będąc pod wpływem alkoholu. Znanego aktora ukarano grzywną w wysokości 10 tys. zł i odebrano mu prawo jazdy na trzy lata.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-06-23 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszkański kościół w Kalwarii Pacławskiej bazyliką mniejszą

2020-08-10 18:41

[ TEMATY ]

franciszkanie

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Decyzją Watykanu kościół w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, gdzie znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Dekret zostanie uroczyście ogłoszony podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego 13 sierpnia o godz. 18.00.

Tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) jest nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. „Jerozolima Wschodu”, jak mówią jedni, czy „Jasna Góra Podkarpacia”, jak mówią drudzy, czekała na ten moment blisko cztery wieki.

Po mszy św. zostanie po raz pierwszy wykonane oratorium „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, które skomponował Andrzej Głowienka, twórca form sakralnych, pierwszy polski tenor śpiewający w Teatro alla Scala w Mediolanie, wykładowca w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie. On też jest autorem libretta.

Wśród wykonawców zobaczymy i usłyszymy również Justynę Reczeniedi, solistkę Polskiej Opery Królewskiej oraz Massimo Pagano, śpiewaka Opery – Teatro alla Scala w Mediolanie oraz Sanocki Chór kameralny, Podkarpacką Orkiestrę Kameralną i muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batuta Elżbiety Przystasz.

Utwór ku czci św. Jana Pawła II, który niegdyś pielgrzymował do Kalwarii Pacławskiej, powstał z okazji przypadających w tym roku jego 100. urodzin. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie to będzie transmitowane przez TVP3.

Franciszkański kompleks klasztorny w Kalwarii Pacławskiej powstał na wzgórzu Karpat Wschodnich w XVII w. z inicjatywy kasztelana, wojewody, pisarza i historyka Andrzeja Maksymiliana Fredry, a odnowiony został w XVIII w. przez szlachcica Szczepana Józefa Dwernickiego, uznawanego za drugiego fundatora Kalwarii.

Wokół bazyliki i klasztoru, pośród łąk i lasów rozsianych jest ponad 40 kaplic, w większości wchodzących w skład Drogi Krzyżowej, Dróżek Pana Jezusa, Dróżek Matki Bożej, Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W bazylice odbiera cześć słynący cudami obraz Matki Bożej, który przywędrował do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego. To przed nim niegdyś modlili się między innymi hetman Stanisław Żółkiewski, król Jan Kazimierz czy król Jan III Sobieski.

Kalwaria Pacławska to nie tylko miejsce pielgrzymkowe, ale również wypoczynkowe, z parkiem krajobrazowym, rezerwatem przyrody i ścieżką edukacyjno-historyczno-przyrodniczą.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Buzun Łukasz

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W związku ze stanem epidemii w tym roku pielgrzymka jest mniej liczna.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder, który przewodzi grupie kalisko-pleszewskiej pod patronatem Akcji Katolickiej. Po raz drugi do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

– Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Pierwszy taki postój mamy w kościele pocysterskim w Ołoboku. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów jest także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach.

- Modlitwa na trasie wygląda inaczej niż w pielgrzymce pieszej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w kościele w Jarocinie modlitwą i błogosławieństwem i wyruszyliśmy do św. Józefa w Kaliszu, aby tutaj uczestniczyć wspólnie z drugą grupą we Mszy św. i dalej pielgrzymować na Jasną Górę. W drodze indywidualnie modlimy się i wspólnie na postojach. Nawiedzamy też cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Marka Kulawinka, który z nami też jeździł na Jasną Górę – mówi ks. kan. Andrzej Piłat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy pani Urszula. – Ta pielgrzymka będzie znamienna i na pewno zapisze się w naszej pamięci. Będziemy ją przeżywać inaczej ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Zabieram ze sobą dużo intencji. Modlę się za wszystkie osoby, które zostają w Kaliszu, za całe miasto, a przede wszystkim za diecezję kaliską, która znalazła się w trudnej sytuacji. Będziemy to wszystko omadlać i wypraszać łaski u Matki Najświętszej – zaznaczyła rowerzystka z Kalisza.

Pani Grażyna co roku czuje potrzebę serca, aby pielgrzymować do Matki Bożej. – W tym roku jadę już ósmy raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Moja mama jest bardzo chora i jadę prosić Matkę Bożą o zdrowie dla niej i błogosławieństwo dla całej mojej rodziny – powiedziała uczestniczka pielgrzymki z Jarocina.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję