Reklama

Polacy upominają się o Serce Jezusa

W Poznaniu na pl. Adama Mickiewicza 30 października 1932 r. stanął pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa jako wotum – Pomnik Wdzięczności za odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Niemieccy okupanci zburzyli go w pierwszych dniach września 1939 r. Teraz zaś prezydent tego miasta – Jacek Jaśkowiak nie zgadza się na jego lokalizację przy ul. Jana Pawła II nad Jeziorem Maltańskim

Niedziela Ogólnopolska 26/2015, str. 29

wikipedia.org

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu

Pomnik
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu

Pomnik Wdzięczności był wizytówką naszego miasta, Polacy go pokochali. I teraz nam się mówi, że ten pomnik jest niepotrzebny? To jakie pomniki są nam potrzebne, jaka polityka historyczna jest nam potrzebna? – powiedział 31 maja br. prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, który powstał w 2012 r. W jego skład weszli m.in. wykładowcy poznańskich uczelni, ludzie kultury, kombatanci czy harcerze. Gotowy już monument ma stanąć w przyszłym roku. Kamień węgielny pod jego budowę poświęcił sam papież Franciszek.

Tymczasem przywołany już prezydent Poznania, notabene przedstawiciel Platformy Obywatelskiej, pomimo rekomendacji Rady Miasta nie zgodził się nawet na czasową wystawę „Wdzięczność za Niepodległość”, której jednym z elementów miała być kopia figury Serca Jezusowego. Nie wyraził też zgody na odbudowę Pomnika Wdzięczności w miejscu wybranym przez wspomniany komitet. Warto zaznaczyć, że ponad 26 tys. poznaniaków opowiedziało się za postawieniem monumentu na nowo.

Głos abp. Gądeckiego

Reklama

– Zgodnie z uchwałą Rady Miasta prezydent jest zobowiązany do odbudowy Pomnika Wdzięczności i do współpracy z komitetem, który realizuje to zadanie społecznie i bez angażowania funduszy publicznych. Władze miasta mają honorowy obowiązek dążyć do likwidacji bezprawia dokonanego przez Niemców, w przeciwnym razie wyrażaliby zgodę na haniebne decyzje niemieckich władz okupacyjnych oraz władz komunistycznych, podtrzymujących w tym względzie decyzje nazistów – powiedział 31 maja br. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas nabożeństwa na pl. Adama Mickiewicza.

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 12 czerwca br., sprecyzował: – Niestety, ze strony prezydenta miasta i podległych mu służb pojawiły się trudności proceduralne. Nie wyrażają oni zgody na czasową wystawę kopii figury Serca Pana Jezusa na pl. Mickiewicza, nie zgadzają się też na odbudowę Pomnika Wdzięczności przy ul. Jana Pawła II. W zasadzie jednak wydaje się, że nie chodzi tu o przepisy ani o zachowanie Komitetu Odbudowy Pomnika, ale o brak dobrej woli (...). Gdyby Społeczny Komitet zgodził się na odbudowanie pomnika na peryferiach, gdzie codziennie przewija się niewiele osób, nie byłoby większych problemów. Problemy pojawiają się głównie dlatego, ponieważ starania dotyczą miejsca godnego, podobnego do tego, w którym pomnik został wzniesiony pierwotnie. Dla niektórych osób pomnik pozostaje również dzisiaj „niebezpiecznym symbolem chrześcijańskiego i polskiego ducha”. A zatem stanowisko Kościoła w tej sprawie jest jasne i zdecydowane.

Garść historii

Poznań jest miastem wyjątkowo związanym z kultem Serca Pana Jezusa. To właśnie tutaj w 1899 r. powstała świątynia, która jako pierwsza na naszych ziemiach nosiła wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tutaj także na siedem lat przed wybucham II wojny światowej stanął Pomnik Wdzięczności. W obecności tysięcy wiernych odsłonił go ówczesny prymas Polski – kard. August Hlond.

Niemieccy najeźdźcy zniszczyli to wotum narodu i przetopili statuę Pana Jezusa na jakże potrzebną im wtedy amunicję. Dziś nikt do nikogo nie strzela pociskami. Walka toczy się na słowa. Również o to, by nie zapomnieć o swoim wielowiekowym chrześcijańskim dziedzictwie.

2015-06-23 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobry jak chleb – św. brat Albert Chmielowski

Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach. Dla Niego rzucił karierę malarską i przywdział ubogi habit

Trudna młodość

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłańskie w diecezji sosnowieckiej

2021-06-17 08:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.sosnowiec.pl

Czerwiec to w polskich diecezjach tradycyjnie czas zmian na różnych odcinkach duszpasterskiego frontu. Część księży pracujących na parafiach lub w instytucjach diecezjalnych zostaje skierowanych do wykonywania nowych zadań.

Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas konferencji księży dziekanów zorganizowanej w Domu "Szilo" w Czeladzi 16 czerwca br. bp Grzegorz Kaszak wręczył księżom nowe dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję