Reklama

Niedziela Lubelska

Krzyż z San Damiano

Wielkim duchowym wydarzeniem w chełmskiej wspólnocie franciszkańskiej była peregrynacja kopii krzyża z San Damiano. Nawiedzenie rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana 6 czerwca przez bp. Ryszarda Karpińskiego. Peregrynację zakończyła Suma odpustowa ku czci św. Antoniego, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk z Siedlec

Niedziela lubelska 26/2015, str. 3

[ TEMATY ]

peregrynacja

Tadeusz Boniecki

Procesja na wejście

Procesja na wejście

Przeżywamy Rok Życia Konsekrowanego ogłoszony przez papieża Franciszka. Chcielibyśmy, aby ta peregrynacja stała się ukazaniem znaku największej miłości, którą Bóg umiłował świat i każdego z nas – mówił podczas powitania krzyża o. Maksymilian Wasilewski, kustosz sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Chełmie. Homilię podczas Mszy św. rozpoczynającej nawiedzenie wygłosił bp Ryszard Karpiński. – Patrzymy na krzyż i na św. Franciszka, ale myślimy także o tych, których Bóg przez dwadzieścia wieków chrześcijaństwa powołał do niesienia swojego krzyża – mówił Pasterz. Nawiązał też do powołania św. Franciszka oraz do ponad 800-letniej historii zakonu franciszkańskiego.

Krzyż przemawia do każdego

Oryginalny krzyż św. Damiana znajduje się w bazylice św. Klary w Asyżu. Za czasów św. Franciszka był umieszczony w kościółku San Damiano, tuż za murami miasta. Wkrótce po swoim nawróceniu Franciszek właśnie tam prowadził samotne życie. Pewnego dnia w 1206 r., mijając zniszczony kościółek, usłyszał głos, który mówił do niego, aby wszedł do środka i pomodlił się. Podczas wpatrywania się w krzyż Franciszek ujrzał poruszające się wargi Jezusa i usłyszał słowa: „Idź i odbuduj mój dom, który popada w ruinę”. Biedaczyna, przepełniony radością, natychmiast oddał się pracy. Początkowo skoncentrował się na odbudowie kościółka San Damiano i okolicznych kapliczek, ale kiedy Pan obdarzył go wieloma naśladowcami, zrozumiał polecenie odrodzenia życia w ludzie Bożym. Jego zadanie zostało potwierdzone przez papieża Innocentego III. Papież ten miał szczególny sen, w którym Franciszek uratował Kościół. Zatwierdził więc zakon franciszkański i jego regułę (w 1209 r.). – Krzyż z San Damiano przemawia do każdego, kto naśladuje Chrystusa na wzór św. Franciszka z Asyżu. Wielu zabieganych ludzi, borykających się z problemami duchowymi i materialnymi, odnajduje w nim wiarę, spokój i pocieszenie. W tym krzyżu wielu z nas odnajduje źródło i potwierdzenie swojego życiowego powołania – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Przez cały tydzień wierni spotykali się w chełmskim sanktuarium św. Antoniego z Padwy na Eucharystii oraz słuchaniu i rozważaniu Słowa Bożego głoszonego przez o. Jakuba Mentla z Sekretariatu Ewangelizacji Ojców Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Był też codzienny Apel Jasnogórski. Specjalny dzień modlitw przy krzyżu z San Damiano miały wspólnoty modlitewne, małżeństwa i chorzy. Całodzienne adoracje i wieczorne nabożeństwa stanowe oraz Droga Krzyżowa z licznym udziałem wiernych ukazały, że duchowość św. Franciszka ciągle się rozwija.

Światła trzeba szukać u Boga

Nawiedzenie zakończyło się podczas Sumy odpustowej ku czci św. Antoniego. Uroczystościom przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Gość z Siedlec podkreślał, że współczesny człowiek powinien iść przez życie drogami św. Franciszka i św. Antoniego. – Wielu ludzi popełnia błąd, dając pierwszeństwo wartościom materialnym. Chcę zwrócić uwagę, że to, do czego trzeba dążyć, to wartości duchowe. Są one ciche, dyskretne i łatwo można je przegapić – mówił. Przypomniał, że św. Antoni nie szukał życiowych ułatwień, ale poszedł w świat, by żyć w nim duchem Ewangelii. – Przykład świętego pokazuje, że światła trzeba szukać u Boga, bo inaczej zagubimy się na drogach życiowych – mówił bp Sawczuk. – Nie bójmy się wyzwań, jakie stoją przed nami. Z wiarą i radością nieśmy orędzie zbawienia Chrystusa – apelował.

Eucharystię zakończyła procesja po placu klasztornym oraz poświęcenie przyniesionych przez wiernych białych lilijek św. Antoniego.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie

[ TEMATY ]

peregrynacja

gorzów

św. Józef Kaliski

Andrzej Planner

Wprowadzenie obrazu św. Józefa do kościoła NMP Królowej Polski w Gorzowie

Wprowadzenie obrazu św. Józefa do kościoła NMP Królowej Polski w Gorzowie

Obraz św. Józefa Kaliskiego 25-26 maja nawiedził parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie. Naukę w czasie nawiedzenia wygłosił misjonarz peregrynacji ks. Adrian Put. Przedstawiamy fotorelację z powitania obrazu i Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: O przepowiadaniu Słowa Bożego na współczesnej ambonie

2022-12-01 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Tematem tegorocznej jesiennej sesji duszpasterskiej duchowieństwa archidiecezji łódzkiej było Słowo Boże w kaznodziejskim przepowiadaniu. Księża diecezjalni i zakonni wysłuchali – podczas dwu spotkań- sześciu wykładów specjalistów od Pisma Świętego, dogmatyki, kaznodziejstwa i retoryki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję