Reklama

Z Polski

Kraków 2016

Wkrótce ruszy system rejestracji na ŚDM

Od 26 lipca uczestnicy i wolontariusze będą mogli zarejestrować się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Organizatorzy chcą, by jako pierwszy rejestracji dokonał papież Franciszek. – Zwróciliśmy się z prośbą do Stolicy Apostolskiej, aby w tym dniu Ojciec Święty, w czasie modlitwy „Anioł Pański”, zachęcił młodzież całego świata do zgłaszania się, już oficjalnego, na ŚDM i żeby potwierdził, że jako pierwszy pielgrzym jest już zarejestrowany – powiedział ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM 2016.

Uruchomienie systemu rejestracji pielgrzymów i wolontariuszy będzie miało miejsce dokładnie rok przed ceremonią otwarcia ŚDM. System będzie dostępny w pięciu oficjalnych językach wydarzenia. Oprócz polskiego będzie to angielski, włoski, francuski i hiszpański.

Krajowe biuro ŚDM zachęca młodzież, by nie rejestrowała się spontanicznie przez Internet, ale by zgłaszała się do swoich koordynatorów diecezjalnych: – W każdej polskiej diecezji istnieje centrum diecezjalne ŚDM i chcemy, żeby grupy były rejestrowane właśnie poprzez te centra. Dzięki temu biskup diecezji będzie wiedział, kto z młodych, jaka parafia, szkoła czy wspólnota wybiera się na ŚDM. W ten sposób także łatwiej będzie zaproponować młodym udział w projekcie „Młodzi misjonarze miłosierdzia”. To projekt, którym chcemy przez najbliższe 12 miesięcy objąć całą Polskę. Dokładna cena i podział pakietów będą znane wraz z rozpoczęciem rejestracji. Wiadomo, że młodzi będą mieli do wyboru siedem rodzajów pakietów pielgrzyma, m.in. pakiety weekendowe, pakiety długiego weekendu, z wyżywieniem i noclegami lub bez. Chcemy, żeby młodzież partycypowała w kosztach. To jest oczywiste, zawsze tak było, tutaj naśladujemy te rodzaje pakietów, które były na poprzednich ŚDM – wyjaśnia sekretarz generalny Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM 2016.

Reklama

(KAI)

S. Marianna Matejuk

Nowa przełożona generalna bezhabitowych sercanek

Nową przełożoną generalną Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny została s. Marianna Matejuk. Przejmie ona funkcję po dotychczasowej przełożonej generalnej m. Teresie Jakoniuk, której zastępczynią (wikarią) była w poprzedniej kadencji.

To bezhabitowe zgromadzenie zostało założone w 1885 r. przez bł. Honorata Koźmińskiego OFMCap, przy współudziale m. Pauli Maleckiej. Jego zadaniem jest wychowywanie młodego pokolenia. Obecnie bezhabitowe sercanki pracują w Polsce, Brazylii, Italii, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi i Litwie.

(KAI)

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik KEP rozpoczął pracę

Nowy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski – ks. dr Paweł Rytel-Andrianik 1 lipca br. rozpoczął pracę. Funkcję rzecznika będzie pełnił przez 5 lat z możliwością przedłużenia kadencji.

Reklama

Ks. Rytel-Andrianik był wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie, Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Niedzieli”, był jej delegatem ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu, a także redagował „Wiadomości Diecezjalne. Pismo Urzędowe Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie”. Jest autorem 3 książek i ponad 300 artykułów z dziedziny życia Kościoła, biblistyki oraz judaistyki.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Oby o nas – gdziekolwiek będziemy – mówiono: „Oto człowiek”. Obyśmy nie zapomnieli o tym, że mamy być przede wszystkim ludźmi!

Krótko

• Marek Biernacki, koordynator służb specjalnych w rządzie, twierdzi, że terroryści planują kolejne ataki w państwach Afryki Północnej. Biernacki powołał się na informacje Agencji Wywiadu.

• Szef CBA Paweł Wojtunik nie ujawnił żadnych informacji niejawnych podczas nagranej w ubiegłym roku rozmowy z ówczesną wicepremier Elżbietą Bieńkowską – uznała prokuratura i odmówiła wszczęcia śledztwa z doniesienia byłych szefów CBA za rządów PiS.

• CBA podejrzewa, że słowny atak Adama Hadacza na startującego w wyborach prezydenckich Andrzeja Dudę po pierwszej debacie z Bronisławem Komorowskim mógł być ustawiony. Są poszlaki, które wskazują, że stała za tym jedna z partii politycznych.

• Senacka komisja zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem w całości ustawy o leczeniu niepłodności. W trakcie posiedzenia nieobecnych było dwóch senatorów PO.

• W Katowicach odbyła się konwencja programowa PiS-u i współpracujących z nim ugrupowań, pod hasłem „Myśląc: Polska”. Partia przedstawiła program i drużynę ekspertów, którzy będą stanowić zaplecze rządu Zjednoczonej Prawicy.

• Bronisław Komorowski zapowiedział, że po zakończeniu kadencji na stanowisku szefa państwa założy instytut swojego imienia, którego działalność będzie skupiać się m.in. na relacjach polsko-ukraińskich.

• CBOS podaje, że 52 proc. badanych chce, aby wprowadzono w Polsce jednomandatowe okręgi wyborcze. 20 proc. jest przeciwne takiej metodzie elekcji.

• Wiek dzieci przyjmowanych do przedszkoli chce obniżyć Ministerstwo Edukacji Narodowej. Planuje się, aby za rok przyjmowano dwulatków.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-07-07 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki złożył wniosek o wotum zaufania

2020-06-04 12:27

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP

Polacy nie potrzebują waszego pieniactwa, nie potrzebują awantur - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zwracając się do opozycji. Polacy potrzebują stabilności i spokoju, potrzebują działania na rzecz dobra Rzeczypospolitej - podkreślił.

Premier w czwartek w Sejmie mówił, że Polacy obecnie potrzebują przede wszystkim skuteczności, sprawiedliwości i działań realnie wpływających na rzeczywistość zdrowotną i gospodarczą.

Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Sejmie, zwracając się do opozycji.

Premier złożył w czwartek wniosek o udzielenie jego rządowi wotum zaufania. Sejmowej debacie przysłuchuje się prezydent Andrzej Duda.

Morawiecki powiedział, że w ostatnich dniach rozmawiał z prezydentem, a on zaproponował, "żeby przeciąć ten festiwal awantur", który - według niego - próbuje urządzać opozycja. "I żeby po prostu powiedzieć +sprawdzam+ - jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - raz odwoływanie pana premiera Sasina, dzisiaj ministra Szumowskiego, a zapowiadacie odwoływanie pana ministra Ziobry, pana ministra Kamińskiego" - mówił premier.

W jego ocenie to są "sztuczki polityczne, które mają przykryć naszą rzeczywistość". "A rzeczywistość jest taka, że wychodzimy z najgłębszego kryzysu co najmniej od trzydziestu lat. I dajcie nam działać, nie przeszkadzajcie" - podkreślał, zwracając się do opozycji.

Szef rządu powiedział też, że pięć lat temu doszło do "fundamentalnej zmiany", a "drzwi do tej dobrej zmiany otworzył prezydent Andrzej Duda". "Bardzo dziękujemy panie prezydencie" - zaznaczył Morawiecki, kierując swe słowa do głowy państwa.

Dodał, że "dobra zmiana" była realizowana w ramach nowej polityki społecznej i gospodarczej - najpierw przez gabinet Beaty Szydło, a później przez niego i jego rząd. "To zupełnie nowa polityka, która miała na celu przesunąć tę zwrotnicę rozwoju, zwrotnicę modernizacji w kierunku zwykłego człowieka. I to zrobiliśmy" - zaznaczył Morawiecki, dziękując Beacie Szydło i Andrzejowi Dudzie.

"W takich okolicznościach, w jakich jesteśmy, Polacy nie potrzebują waszych awantur, nie potrzebują jałowych dyskusji, które wzbudzacie, nie potrzebują również tematów zastępczych, które przywołujecie po to, żeby przykryć waszą nieudolność. Nie potrzebują też Polacy waszego pieniactwa, nie potrzebują awantur. Polacy potrzebują stabilności i spokoju, potrzebują działania na rzecz dobra Rzeczypospolitej" - powiedział premier, zwracając się do opozycji.

"Niespełna osiem miesięcy temu Polacy zadecydowali (...), żeby złożyć los Polski na kolejne cztery lata w ręce rządów Zjednoczonej Prawicy. Zadecydowali w wyborach, które były bezprecedensowe - frekwencja 61,7 proc. i najwyższa liczba głosów i procentowo w wyborach parlamentarnych, i również w wartościach bezwzględnych. Ponad 8 mln głosów na rzecz Zjednoczonej Prawicy" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Müller: priorytetem rządu - ratowanie gospodarki

2020-06-05 13:20

[ TEMATY ]

gospodarka

koronawirus

Bożena Sztajner/Niedziela

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z ministrami i wiceministrami nakreślił scenariusz działań w związku z tarczą antykryzysową; każdy resort ma koncentrować się na ratowaniu miejsc pracy; został przedstawiony plan inwestycji - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu zaznaczył na briefingu prasowym w piątek po spotkaniu, że premier w jego trakcie podziękował wszystkim urzędującym ministrem i wiceministrom za pracę w trudnym okresie ostatnich trzech miesięcy - okresie walki z epidemią koronawirusa oraz trwającego kryzysu gospodarczego.

"Priorytetem rządu jest w tej chwili ratowanie gospodarki przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich wymogów sanitarnych i epidemicznych tak, by liczba osób, które zachorują na koronawirusa cały czas była na takim poziomie, który pozwala zabezpieczyć ich życie i zdrowie oraz opiekę w szpitalach" - mówił Müller.

Zaznaczył, że premier nakreślił scenariusz działań rządu na najbliższe kilka miesięcy związanych z tarczą finansową, antykryzysową. "Każdy resort został zobowiązany dzisiaj, aby skupił się przede wszystkim na tym, by ratować miejsca pracy, by wychodzić z kryzysu gospodarczego w sposób jak najmniej negatywny" - podkreślił rzecznik rządu.

Dodał, że podczas spotkania został przedstawiony scenariusz działań inwestycyjnych, którego szczegóły będą ujawnione w najbliższym czasie. "Jedną z dźwigni inwestycyjnych, która ma pomóc w ratowaniu miejsc pracy, są duże inwestycje infrastrukturalne, ale również te mniejsze inwestycje zlokalizowane w poszczególnych gminach czy powiatach" - powiedział Müller. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję