Reklama

Do Krasnobrodu naród cały…

2015-07-09 11:26

Ks. Krzysztof Hawro
Edycja zamojsko-lubaczowska 28/2015, str. 4-5

Sławomir Bączyk

„Witaj Maryjo Krasnobrodzka Pani
Tylu łaskami wsławiona.
Tobie składamy serca nasze w dani
Na wieki bądź pozdrowiona.
Spojrzyj na lud Twój z tej zamojskiej ziemi
Zbierz wszystkie łzy i cierpienia.
Wspieraj nas z nieba modłami swoimi
Daj siły, wiedź do zbawienia”.

Ta piękna pieśń, napisana przez ks. Dominika Maja podczas pobytu w obozie koncentracyjnym w Dachau, rozbrzmiewa w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie podczas odsłonięcia cudownego obrazu i na rozpoczęcie uroczystych Eucharystii. Szczególnej wymowy nabrała w dniach 1-2 lipca, kiedy to świętowano jubileusz 50-lecia Koronacji Obrazu Pani Krasnobrodzkiej. W słowie skierowanym do wiernych na obchody uroczystości bp Marian Rojek przypomniał, że „lud zamieszkały na tej ziemi od Łukawca po Zamość i od Hrubieszowa po Biłgoraj pozostał i pragnie pozostać wierny Bogu”. „Dajmy wyraz temu pragnieniu i zgromadźmy się na wspólnej modlitwie w Krasnobrodzie (…), aby w ręce Maryi złożyć podziękowanie dla Boga za dobro, które z Jego łaski stało się naszym udziałem w przeszłości i jednocześnie zaczerpnąć Bożych mocy na teraźniejszość i przyszłość” – zachęcił Ksiądz Biskup.

Z zaproszenia Pasterza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Kustosza Sanktuarium w Krasnobrodzie skorzystało wielu pielgrzymów. Wśród zgromadzonych na uroczystości znaleźli się uczestnicy pielgrzymek pieszych z Hrubieszowa, Biłgoraja i Komarowa oraz pielgrzymek autokarowych, rowerowej z Biłgoraja, przybyło też i wielu pielgrzymów indywidualnych z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej, z Polski, a także spoza granic Ojczyzny.

Czuwanie

Modlitewne spotkanie w krasnobrodzkim sanktuarium rozpoczęło się wieczorem 1 lipca Eucharystią, którą sprawował ks. Jarosław Przytuła, rektor Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji. O godz. 21 bp Marian Rojek poprowadził Apel Jasnogórski przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej, po czym nastąpiła tradycyjna procesja różańcowa do Kaplicy na Wodzie. W modlitwie apelowej i procesji udział wzięli także abp Wacław Depo z Częstochowy i bp Jan Wątroba z Rzeszowa. Podczas procesji rozważania do tajemnic radosnych prowadził ks. Jarosław Przytuła, który mówił o wielkości Maryi, Jej zawierzeniu i ufności Bogu. – Sekretem wielkości Maryi nie jest jednak ziemska sława ani bogactwo. Sekretem jej wielkości jest pokora i posłuszeństwo Bogu – mówił ks. Jarosław. Mszy św. przy Kaplicy na Wodzie przewodniczył i słowo Boże głosił bp Jan Wątroba. W Eucharystii uczestniczyła wielka rzesza pielgrzymów, którzy podjęli nocne czuwanie, by nazajutrz wziąć udział w uroczystościach jubileuszowych.

Reklama

Koronacja

Tegoroczne uroczystości odpustowe zbiegły się z 50. rocznicą Koronacji Obrazu Matki Bożej z Krasnobrodu. Tego uroczystego aktu dokonał 4 lipca 1965 r. na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej w obecności licznie zgromadzonych pielgrzymów, ówczesny biskup lubelski Piotr Kałwa. Poświęcone i nałożone na skronie Jezusa i Maryi korony są wyrazem żywej wiary w moc Miłosiernego Boga, który błogosławi ludziom przez przyczynę Bożej Rodzicielki.

Jubileusz

Głównym wydarzeniem jubileuszu była uroczysta Eucharystia, w której udział wzięli: abp Wacław Depo, pasterze Kościoła zamojsko-lubaczowskiego: bp Marian Rojek, bp Mariusz Leszczyński i bp Jan Śrutwa oraz bp Mieczysław Cisło z Lublina i bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Głównym uroczystościom odpustowym przewodniczył przedstawiciel Ojca Świętego – nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Wraz z Księżmi Arcybiskupami i Biskupami Eucharystię sprawowało wielu kapłanów, którzy przybyli do Krasnobrodu z pielgrzymami lub indywidualnie. W homilii abp Celestino Migliore – nawiązując do historii objawień i kultu Matki Bożej Krasnobrodzkiej – przywołał świadectwa cudownych uzdrowień Jakuba Ruszczyka, który dostąpił objawienia, i Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej. Zachęcał też wiernych, by powierzając się Matce Bożej, z dala od wszelkiego zła weszli na drogę wierności i miłości Boga i bliźniego.

Co dalej?

Tegoroczne uroczystości w Krasnobrodzie będziemy wspominać przez długi czas. Jubileusz stał się faktem historycznym, ale pociąga ze sobą pewne skutki. Dla chrześcijan, którzy wzięli udział w tegorocznych uroczystościach, jubileusz staje się wezwaniem, by pielęgnować w sobie życie w łasce uświęcającej, by przyjąć zaproszenie i „wrócić do źródła prawdy, źródła miłości i źródła życia. Odnaleźć to źródło na nowo. Jest nim Jezus Chrystus” – do czego zachęcał w rozważaniach różańcowych ks. Jarosław Przytuła.

– Jak bardzo (…) potrzeba nam dziś ponownego zawierzenia się Chrystusowi i Jego oraz naszej Matce. Jak potrzeba nam mądrości, pokory i odwagi, aby ocalić w sercach bojaźń Bożą i szacunek dla Bożego Prawa, aby uchronić rodzinę, małżeństwo i świętość najpiękniejszego daru, jakim jest ludzkie życie – tymi słowami zwrócił się do wiernych Pasterz naszej diecezji.

Niech tegoroczne uroczystości jubileuszowe w Krasnobrodzie, staną się okazją do tego, by rzeczywiście zawierzyć się Chrystusowi, a przez wstawiennictwo Matki Bożej Krasnobrodzkiej upraszać mądrości, pokory i odwagi.

Tagi:
uroczystość

Reklama

Aby pamięć trwała…

2019-11-05 13:08

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 45/2019, str. 6

Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające pomordowanych mieszkańców Lipowca Starego odbyły się w niedzielę 20 października br.

Joanna Ferens
Poświęcenia pomnika dokonał ks. Adam Sobczak

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele filialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Lipowcu Starym, którą w intencji zamordowanych mieszkańców sprawował wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, ks. Adrian Borowski. Już na wstępie podkreślał on, iż ofiara życia tych cichych bohaterów nie może zostać zapomniana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Szaleństwo ekologów: chcą więcej aborcji, by chronić planetę

2019-11-07 17:30

Beata Zajączkowska/vaticannews / Oxford (KAI)

Szaleństwo ideologów ekologii zaczyna przybierać coraz większe rozmiary. Wysługując się renomowanymi pismami naukowymi, forsują tezę, że przyszłość ziemi zależy od rezygnacji z posiadania dzieci. Innymi słowy proponują więcej aborcji i antykoncepcji.

Vatican News

Pismo naukowe wydawane przez uniwersytet w Oksfordzie zaproponowało właśnie „sprawdzoną politykę skuteczności”, by osiągnąć cel, jakim jest ochrona planety i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W 320-stronnicowym artykule „World scientist warning of a climate emergency” opublikowanym na łamach „BioScience” przez 11.258 naukowców ze 153 krajów świata, proponując remedia na „uratowanie ziemi” i „przyszłości ludzkości”, wskazano, że „światowa populacja musi zostać ustabilizowana i idealnie, stopniowo ograniczana”. Autorzy artykułu podkreślają, że można to osiągnąć dzięki „sprawdzonej polityce skuteczności, która wzmacniając prawa człowieka, redukuje jednocześnie wskaźnik płodności”. Za tą ideologiczną retoryką kryje się jeszcze większa promocja aborcji i antykoncepcji.

Publikacji artykułu towarzyszyło rozpoczęcie w Anglii kampanii reklamującej sterylizację. Na banerach reklamowych można zobaczyć pięcioro białych dzieci, a obok nich hasło: „Wyobraź sobie miasto mniej zatłoczone i zrób swoje… wysterylizuj się!”. Jest to ciekawy szczegół w multietnicznym społeczeństwie anglosaskim, gdzie białoskórych Anglików z każdym rokiem jest coraz mniej (obecnie ok. 40 proc.). W tym kontekście warto zauważyć, że podczas gdy ideolodzy ekologizmu posiadanie dzieci uznają za nieekologiczne i zgubne dla planety, nasze społeczeństwa same skazują się na zagładę, dokonując samobójstwa demograficznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Przybylski w Dniu Ubogich: nie ma kultu miłosierdzia bez konkretnych czynów

2019-11-18 09:20

jk / Częstochowa (KAI)

3.Światowy Dzień Ubogich w Częstochowie to przede wszystkim wielkie świętowanie. Pallotyni z częstochowskiej Doliny Miłosierdzia, którzy już od wielu lat prowadzą kuchnię dla bezdomnych zorganizowali tego dnia, 17 listopada, dwudaniowy mięsny obiad, konsultacje lekarskie, opiekę pielęgniarską i usługi fryzjerskie oraz punkt wydawania śpiworów, termosów i odzieży zimowej. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego obiadu z bp. Andrzejem Przybylskim, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej oraz wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Marian Florek

- Tak naprawdę, nie ma czegoś takiego, jak kult miłosierdzia bez tej praktycznej otwartości na ludzi ubogich. To nawet u s. Faustyny w „Dzienniczku” można wyczytać, że Jezus mówi, że oprócz koronki, obrazu, święta, to miłosierdzie ma być po prostu czynne, ma być konkretne – wyjaśnia bp Przybylski.

W Dolinie Miłosierdzia ta konkretność polegała dzisiaj m. in. na wydaniu ok. 70 l kapuśniaku i ponad 30 kg klusek z gulaszem oraz 40 kurtek, ponad 40 śpiworów i koców, a także setek sztuk odzieży zimowej. W bezpośrednie prace związane z organizacją 3. Światowego Dnia Ubogich zaangażowanych było prawie 50 wolontariuszy. „Każdy z nas pracuje, więc trzeba było tę pracę dobrze zorganizować. I tak zupę zaczęliśmy przygotowywać już w piątek, wczoraj praca trwała przez wiele godzin, a dzisiaj już tylko gotowanie klusek i krojenie ciast” – tłumaczy Dorota Pochwat, odpowiedzialna za przygotowanie posiłku. Dodatkowo osoby bezdomne i potrzebujące miały okazję skorzystać z usług fryzjerskich. Swoimi umiejętnościami dzielili się uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie. „Tłumaczyłam swoim wychowankom, że fryzjerstwo to nie tylko kreatywność i fryzury przygotowywane na wielkie uroczystości, ale że to także zwykła służba drugiemu człowiekowi ucząca nas praktycznej pokory” – powiedziała Ewa Rybak, towarzysząca młodym adeptom sztuki fryzjerskiej.

Kolejną grupą świadczącą bezinteresowną pomoc byli lekarze i pielęgniarki. Pośród nich obecna była m.in. Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. - Osoby bezdomne mają najczęściej problem z zaspokajaniem potrzeb higienicznych, dlatego bardzo często występują u nich różnego rodzaju rany, które wymagają odpowiedniego postępowania – zwróciła uwagę Kaptacz.

Osoby bezdomne i potrzebujące mogły otrzymać także konkretną pomoc materialną związaną ze zbliżającą się zimą. Prawie każdy z nich wyszedł z kocem, śpiworem termosem albo nową kurtką.

Tradycją Doliny Miłosierdzia jest to, że w organizację takich inicjatyw, jak wczorajsza, włączają się nie tylko wolontariusze z Fundacji Ufam Tobie, ale także zdecydowana część parafian i przyjaciół Sanktuarium. Tym razem przynieśli oni całkiem sporo ciast, które były spożywane nie tylko podczas uroczystego spotkania, ale bezdomni otrzymali je również na wynos. „W ludziach jest spora chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Wystarczy tylko pokazać konkretne miejsce i sposób, gdzie można to uczynić” – wyjaśnia ks. Andrzej Partika. „Osobiście nigdy nie zawiodłem się i nie zostałem sam z organizacją któregokolwiek z naszych parafialnych działań” – dodaje z dumą proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego. A że tych „pomocników” jest niemało, można myśleć o wciąż nowych inicjatywach. Z roku na rok w Dolinie Miłosierdzia jest ich coraz więcej. Zaczynano tylko od kuchni dla bezdomnych, późnej powstała łaźnia, pojawiło się wykupywanie szkolnych obiadów dla dzieci, dofinansowanie recept dla seniorów, pomoc w leczeniu i rehabilitacji chorych dzieci, czy remont polegający m.in. na doprowadzeniu wody i kanalizacji do domu osieroconego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem