Reklama

Niedziela Lubelska

W dżungli życia

Niedziela lubelska 30/2015, str. 8

[ TEMATY ]

oratorium

Archiwum sióstr dominikanek

Dzięki zaangażowaniu sióstr z wypoczynku skorzystało pół setki dzieci

Dzięki zaangażowaniu sióstr z wypoczynku skorzystało pół setki dzieci

Siostry dominikanki z ul. Lawendowej w Lublinie zorganizowały letnie oratorium. W dniach 29 czerwca – 10 lipca uczestniczyło w nim 50 dzieci. Przebywały one pod opieką sióstr oraz animatorek – dziewcząt ze scholi parafialnej: Dominiki, Klaudii, Patrycji i Anny oraz wolontariuszy: Joanny, Krzysztofa i Mateusza.

Dwutygodniowe półkolonie zostały przygotowane w oparciu o fabułę „Księgi dżungli” autorstwa angielskiego pisarza Rudyarda Kiplinga. „Księga dżungli” to jedna z nielicznych powieści, która opisuje świat zwierząt w sposób zrozumiały dla najmłodszych. Na jej kanwie zostały przygotowane codzienne zajęcia w oratorium. Dzieci poznały bohaterów powieści i ich losy nie tylko dzięki lekturze, ale także poprzez wykonywanie prac tematycznych, naukę piosenek i zabawy. Wiele sytuacji z książki zostało odniesionych do codziennego życia ludzi, np. wychodząc od praw dżungli, dzieci układały regulamin oratorium. W kolejnych dniach zostały omówione prawa człowieka i prawa Boże – czyli Dekalog i przykazania miłości Boga i bliźniego. Dzieci podjęły także temat miłości nieprzyjaciół. Centralnym wydarzeniem wakacyjnych spotkań było przyjęcie Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Na zakończenie oratorium proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Lublinie, ks. Eugeniusz Zarębiński, w zakonnej kaplicy odprawił dziękczynną Mszę św. Uczestniczyli w niej również rodzice i dziadkowie, dla których uczestnicy kolonii przygotowali część artystyczną. Montaż słowno-muzyczny pt. „Nasze prawa ważna sprawa” przeplatany był piosenkami, ze szczególnym zaakcentowaniem pieśni o miłosierdziu – hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

– Cieszymy się bardzo, że dopisała nam pogoda i mogliśmy realizować program w plenerze; były gry i zabawy z wodą, tory przeszkód oraz hartowanie ducha w pobliskim lasku. Myśląc o scenerii dżungli, mogliśmy choć trochę podziwiać barwy i potęgę lasu; odczuwać ciszę i spokój, oddychać świeżym powietrzem. Na dzieci czekały przygotowane przez animatorów tematyczne zabawy ruchowe i drużynowe, których finałem było samodzielne zbudowanie szałasu. W naszym programie znalazł się czas na wyjścia do kina i na ciekawe zajęcia plastyczne i kulinarne. Na skosztowanie sałatek i koktajli zostali zaproszeni kapłani z naszej parafii. Nie zabrakło również zabawy terenowej podsumowującej wiedzę na temat tegorocznego oratorium – opowiadają siostry.

Wielką pomoc i hojne serce organizatorom półkolonii okazali ludzie dobrej woli, przede wszystkim proboszcz ks. Eugeniusz Zarębiński, a także rodziny z parafii i animatorzy – wolontariusze. Dzięki nim dzieci skorzystały z wielu atrakcji, spędziły miło czas i mogły otrzymać cenne nagrody. Za serce i materialne wsparcie dzieci siostry dziękowały uśmiechem i modlitwą.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oratorium na jubileusz 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

oratorium

BOŻENA SZTAJNER

Specjalnie na jubileusz 300–lecia koronacji Jasnogórskiego Obrazu powstało Oratorium „Korona – cykl świąt maryjnych”. Utwór skomponował paulin o. Ireneusz Wybraniak. Oratorium zabrzmi na Jasnej Górze w „Dniu Koronacyjnym”, 8 września, gdy przypadnie dokładnie 300. rocznica pierwszej poza Rzymem koronacji Obrazu Najświętszej Maryi Panny diademami papieskimi.

- Oratorium to dziesięć utworów poświęconych Najświętszej Maryi Pannie i związanych z największymi świętami maryjnymi w kalendarzu liturgicznym, od Narodzin aż do Wniebowzięcia – wyjaśnia kompozytor dzieła o. Ireneusz Wybraniak.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję