Reklama

Wiadomości z Podlasia

Niedziela podlaska 6/2003

Na zaproszenie bp. Antoniego Dydycza, do Hajnówki przybyły Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji. Siostry, przebywając za klauzurą, dzień i noc adorują Najświętszy Sakrament i modlą się w różnych naszych intencjach. Przybyły one z Pniew, miasta położonego na zachodnim krańcu województwa wielkopolskiego. Zgromadzenie klarysek opierające swoją duchowość na życiu i działalności św. Franciszka i św. Klary - mieszkańców Asyżu sprzed ośmiu wieków, powstało we Francji 150 lat temu. Służebnica Boża - matka Maria od Krzyża Morawska przeszczepiła tę nową rodzinę zakonną na ziemie polskie, dając początek dwóm klasztorom: we Lwowie i Kętach. Po II wojnie światowej siostry założyły sześć kolejnych placówek. Są znane w Stanach Zjednoczonych, w Indiach i innych krajach Dalekiego Wschodu. Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji pragną pozostać na zawsze w Hajnówce. Ksiądz Biskup w liście wydanym z okazji przybycia do Hajnówki Sióstr klarysek pisze m. in.: "Niech kaplica adoracyjna przy klasztorze sióstr Klarysek zacznie nas ocieplać, rozgrzewać serca, budzić wrażliwość i wpływać na wyobraźnię miłosierdzia. Tak nam tego potrzeba".

15 stycznia w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie odbył się pogrzeb s. Ludgardy (Leonardy Skruńdź) OSB. Uroczystej Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Antoni Dydycz. S. Ludgarda urodziła się 2 marca 1910 r. w Iwieńcu, pow. Nowogródek. Do zakonu wstąpiła w 1933 r. W 1935 r. złożyła pierwszą profesję, a w 1950 r. w Sierpcu została uroczyście konsekrowana. W 1957 r. przybyła do Drohiczyna i tu pozostała do śmierci. Zmarła 13 stycznia. Jej doczesne szczątki zostały złożone w grobowcu zakonnym w podziemiach kościoła klasztornego.

17 stycznia, z inicjatywy ks. dr. Sławomira Mazura - diecezjalnego duszpasterza nauczycieli diecezji drohiczyńskiej (od października 2002 r.) i duszpasterzy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, w budynku szkolnym Gimnazjum odbyło się spotkanie opłatkowe nauczycieli szkół węgrowskich. W programie spotkania nauczycieli miało miejsce: przemówienie Dyrektora Gimnazjum, przemówienie ks. prał. Hipolita Hryciuka - miejscowego proboszcza, który mówił o potrzebie szacunku wobec pedagogów, przemówienie ks. Sławomira Mazura, który wspomniał o bł. Natalii Tułasiewicz (nieoficjalna patronka wszystkich nauczycieli) - nauczycielce zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, przemówienie Burmistrza Węgrowa i wspólny opłatek.

18 stycznia w Drohiczynie odbyło się spotkanie opłatkowe harcerek i harcerzy z terenu diecezji drohiczyńskiej. W programie spotkania miały miejsce: Msza św. z homilią bp. Antoniego Dydycza, życzenia i dzielenie się opłatkiem oraz spotkanie przy pączku i herbacie. Ks. Jan Ujma zaprosił wszystkich harcerzy do Warszawy na spotkanie w Dniu Myśli Braterskiej. 22 lutego zostanie ogłoszony nowy patron harcerstwa, bł. Wincenty Frelichowski, którego w 1999 r. Papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionym.

18 stycznia w Drohiczynie odbyło się spotkanie przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych pracujących na terenie diecezji drohiczyńskiej. Spotkaniu i Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Szestowicki - diecezjalny referent ds. duszpasterstwa zakonnego.

18 stycznia, na zaproszenie Sióstr Albertynek, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odwiedzili pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Jabłonnie Lackiej prowadzonego przez Siostry Albertynki i przedstawili siostrom i pensjonariuszom jasełka bożonarodzeniowe.

W dniach 10-24 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się sesja egzaminacyjna alumnów, po której w dniach od 25 stycznia do 3 lutego udali się oni do domów rodzinnych na zasłużony wypoczynek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję