Reklama

Z Polski

2015-07-29 08:04


Niedziela Ogólnopolska 31/2015, str. 9

Kraków

Zegar odlicza czas do ŚDM 2016

Dokładnie na rok przed rozpoczęciem 31. Światowych Dni Młodzieży, 26 lipca 2015 r., kard. Stanisław Dziwisz po Mszy św. sprawowanej w bazylice Mariackiej w intencji przygotowań do tego wydarzenia uruchomił zegar na frontonie. Zaczął on odliczać czas do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Kard. Dziwisz, uruchamiając licznik, powiedział, że ten zegar to wezwanie dla nas wszystkich, abyśmy dobrze samych siebie przygotowali, abyśmy skorzystali z czasu łaski, bo ten rok i dni, na które czekamy, są czasem łaski. – Te dni młodzieży są dla nas wszystkich, bo – jak mówił Jan Paweł II – kto kocha, nie starzeje się – podkreślał Metropolita Krakowski.

Po uruchomieniu zegara na krakowskim Rynku uformował się korowód do poloneza. W rytm muzyki poruszała się młodzież w strojach krakowskich oraz w koszulkach z logo ŚDM Kraków 2016. Organizatorzy szacują, że w spotkaniu z papieżem Franciszkiem weźmie udział ok. 2,5 mln młodych z całego świata. 31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie.

(Red.)

Giby

70. rocznica Obławy Augustowskiej

Główne uroczystości 70. rocznicy Obławy Augustowskiej odbyły się 19 lipca br. w Gibach. Mszy św. przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur, a w koncelebrze uczestniczył bp Romuald Kamiński. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Jak podkreślił, była to największa sowiecka zbrodnia dokonana na Polakach po zakończeniu II wojny światowej.

Reklama

Wzruszającym przeżyciem były słowa przebaczenia wypowiedziane przez ks. prał. Stanisława Wysockiego: „Chrystusie, jako Twój kapłan w 70. rocznicę zbrodni ludobójstwa dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej i mieszkańcach północno-wschodniej Polski staję w obliczu tej wielkiej tajemnicy wiary, Twojej męki, śmierci, ale i zmartwychwstania. Staję jako syn Ludwika oraz brat Kazimiery i Anieli, zraniony i dotknięty krzywdą ludobójstwa, jak też staje pod tym krzyżem cała nasza wielka rodzina rodzin ofiar Obławy Augustowskiej. (...) Wybaczam tym, którzy wydali haniebny rozkaz dokonania ludobójstwa. Wybaczam wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do niego i nadal ukrywają prawdę o tragedii ludobójstwa na tylu niewinnych ludziach, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami, wiernymi Bogu i Ojczyźnie (...)”.

(KAI)

Oświadczenie Rzecznika Kurii warszawskiej

W sprawie Mszy św. za prezydenta Komorowskiego

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi Mszy św. w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie rzecznik Kurii Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Archidiecezja Warszawska nie jest inicjatorem Mszy św. w intencji ustępującego prezydenta Komorowskiego”. Rzecznik informuje też, że Mszy św., która zostanie odprawiona 6 sierpnia w Warszawie, nie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Przypomina, że Prezydium KEP jasno wyraziło swoje stanowisko w sprawie kontrowersyjnych – z punktu widzenia doktryny Kościoła – decyzji prezydenta Komorowskiego i zapewnia, że „to stanowisko podzielają wszyscy polscy biskupi, łącznie z Arcybiskupem Warszawskim”.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet z takich, które stają plecami do Niego.

Krótko

• Polska przyjmie 2 tys. imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Osoby, które obecnie znajdują się w obozach dla imigrantów we Włoszech czy Grecji, trafią do naszego kraju w ciągu 2 lat.

• Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 25 października. Do 7 września jest czas zgłaszania do PKW zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego.

• CBA podejrzewa, że przy budowie 4 dróg w Polsce doszło do zmowy cenowej uczestniczących w tych projektach przedsiębiorstw. Skarb Państwa mógł stracić aż 250 mln zł. Sprawa trafiła do prokuratury.

• Senatorowie PO podczas nocnego posiedzenia z 23 na 24 lipca br. zaproponowali, aby z ustawy o ustroju rolnym przyjętej przez Sejm wykreślić przepisy, które mają przeciwdziałać kupowaniu ziemi rolnej w celach spekulacyjnych. Znieśli m. in. 10-letni wymóg uprawiania ziemi przez nabywcę.

• Rośnie wartość kredytów zaciągniętych przez osoby powyżej 65. roku życia. Według danych Biura Informacji Kredytowej, wartość zobowiązań zaciągniętych przez seniorów szacuje się na 18,7 mld zł. To o 2 mld więcej niż rok wcześniej.

• Sąd Najwyższy oddalił skargę bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, ponieważ nie stwierdził przewlekłości śledztwa prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

• Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, zgodnie z którą od 2016 r. wydatki obronne zostaną podniesione do poziomu co najmniej 2 proc. PKB.

• Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku znalazła się w Kanonie Miejsc Historycznych, tworzonym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sri Lanka: pogrzeby ofiar, prezydent obiecuje odbudowę kościołów

2019-04-24 13:56

vaticannews / Kolombo (KAI)

Na Sri Lance odbywają się pogrzeby kolejnych ofiar krwawych zamachów, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną. Tymczasem aż do 359 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele. 45 z nich to dzieci. Prezydent Maithripala Sirisena odwiedził pogrążone w żałobie rodziny katolików i zapowiedział odbudowę zniszczonych kościołów.

Graziako

„Nasi zamordowani bracia już są męczennikami” – mówił arcybiskup Kolombo w czasie pogrzebu pierwszych ofiar, które zginęły w czasie wielkanocnej Eucharystii w kościele św. Sebastiana. Kard. Malcom Ranjith podkreślił, że nikt nie ma prawa decydować o czyimś życiu. „Nad trumnami tych niewinnych ludzi apeluję o zaprzestanie przelewu krwi i położenie kresu przemocy. Tym, którzy stoją za zamachami chcemy zdecydowanie powiedzieć, że nie godzimy się na nieludzkie akty terroru” - mówił kard. Ranjith podkreślając, że Bóg ukarze sprawców zamachów za ich czyny.

Liturgia pogrzebowa w Negombo odbyła się przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa. Z obawy przed kolejnymi zamachami wzięły w niej udział tylko rodziny zamordowanych. Zrujnowany kościół św. Sebastiana odwiedził prezydent Sri Lanki. Zapewnił, że w jego odbudowie pomoże wojsko. Spotkał się także z katolickimi rodzinami, które w zamachu straciły najbliższych. Była wśród nich m.in. Indunil Jayanthi, która przyszła na wielkanocną liturgię w ostatniej chwili i znalazła miejsce już tylko z tyłu kościoła. W centrum siedział jej mąż i pięcioro dzieci. Wszyscy zginęli. W sumie w zamachu na tę świątynię śmierć poniosło 102 katolików, w tym 27 dzieci. 62 wiernych zostało rannych i wciąż przebywa w szpitalach.

W czasie pogrzebu przypomniano, że miasteczko Negombo, w którym znajduje się kościół św. Sebastiana nie było przypadkowym celem zamachowców. Aż 65 proc. jego mieszkańców stanowią katolicy, podczas gdy w całym kraju jest ich ok. 6 proc. Negombo nazywane jest „małym Rzymem” ze względu na dużą, jak na Sri Lankę, liczbę kościołów i kaplic, a także figur świętych stojących wzdłuż ulic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem